TCL 55P615 – test i recenzja telewizora 4K

Podnosimy poprzeczkę po teście modelu 50P610. Tym razem na warsztat bierzemy model z tej samej głównej serii P, lecz o oczko większy (55 zamiast 50 cali) oraz z wyższej podserii (615 zamiast 610). Okazuje się, że za niewielką różnicą w cyferkach kryje się … zupełnie inny telewizor. Czy jest lepszy, czy gorszy od mniejszego krewniaka? Czy warto go kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w recenzji poniżej.

TCL 55P615 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Testowałem pachnący świeżutkim styropianem i fabrycznie nowy egzemplarz pochodzący ze sklepu x-kom. Telewizor, który wyprodukowano w fabryce TCL w Żyrardowie, pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji V8-S586T07-LF1V007.

tablica znamionowa telewizora tcl 55p615

Design

Wygląd i stylistyka telewizora są niemal identyczne jak testowanego wcześniej modelu 50P610, Szczegółowy opis konstrukcji tego blisko spokrewnionego modelu znajdziecie tutaj >>>.

TCL 55P615 widziany od góry
Źródło: TCL

Jedyne różnice, które zauważyłem, to:

  • metalowe nóżki (w 50P610 są plastikowe),
  • brak niemiłego „chemicznego” zapachu po włączeniu nowiutkiego telewizora,
  • inna wersja pilota: RC802N YUI4, zamiast RC802N YUI2 w 50P610.
metalowa nóżka telewizora TCL 55p615

Wymiary telewizora podano na zdjęciu poniżej:

Źródło: TCL

Jak zwykle dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 12 mm, a szerokość samej ramki – 10 mm. Z kolei rozstaw nóżek jest stały i wynosi 1022 mm, czyli 2 mm mniej niż podaje producent na powyższym zdjęciu. Różnica wynika prawdopodobnie z innej metody pomiaru – ja zawsze mierzę od zewnętrznych krawędzi przednich nóżek.

Jakość obrazu telewizora TCL 55P615

Wyświetlacz

Podobnie jak w modelu 50P610, w testowanym telewizorze mamy wyświetlacz LCD typu VA, którego producentem jest najprawdopodobniej firma CSOT. Główną zaletą matryc VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

matryca telewizora tcl 55p615

Normą w tej klasie tanich telewizorów jest stosowanie podświetlenie bezpośredniego. Termogram pokazuje, że właśnie takie zastosowano.

To oczywiście nowszy, smuklejszy wariant tego podświetlenia – jak widać, bez negatywnego wpływu na grubość obudowy telewizora.

Źródło: TCL

Kolory

Przy bardzo lekkim ociepleniu skali szarości (6435K) w trybie film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł zaledwie 1,7, co jest absolutnym rekordem w klasie cenowej do 2000 złotych.

Pod kątem czar pryska (już tradycyjnie dla matryc typu VA) i kolory bledną i ciemnieją. W pionie to zjawisko jest jeszcze bardzie intensywne.

czerwona plansza na ekranie tcl 55p615 - pod kątem kolor blednieje
Widoczne na zdjęciu plamy pochodzą od aparatu (skrajna ciemna na prawo) i od kompresji JPEG; w rzeczywistości ich nie było; degradacja barw pod kątem jest jednak faktem (w końcu to matryca VA)

W sumie, biorąc pod uwagę reprodukcję barw na wprost ekranu, TCL znowu mnie zaskoczył. Wygląda na to, że producent przykłada do tego aspektu jakości obrazu szczególną wagę.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło zaledwie 70%, czyli o 5 p.p. mniej niż w 50P610. Co to oznacza? Brak szerokiej palety barw. 

W praktyce oznacza to, że telewizor nie będzie w stanie pokazać mocno nasyconych barw. Na wykresie poniżej widać, że z barwami nasyconymi do 80% radzi sobie nieźle, dopiero potem błąd rośnie, bowiem reprodukcja nasyconych barw w przestrzeni P3 wykracza poza możliwości tego taniego modelu.

Pomimo tego zaskoczyło mnie, że TCL 55P615 ma mniejsze błędy niż rywale w podobnej cenie. To kolejny dowód na to, że producent stara się jak może zapewnić jak najdokładniejszą reprodukcję barw, nawet tam, gdzie teoretycznie nie ma na to szans. Jeżeli porównamy wynik 55P615 z innymi modelami w cenie do 2000-2500 złotych, okaże się, że rywale są znacznie, znacznie gorsi pod tym względem.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4404:1, co jest dobrym wynikiem – zauważalnie lepszym niż w telewizorach z matrycami LCD typu IPS czy ADS. W ustawieniach fabrycznych trybu film widoczność ciemnych detali jest nieco niższa od wzorcowej, w związku z czym warto:

  • opcję jasność zmienić na 51-52 z fabrycznych 50;
  • gammę równą 2 pozostawić bez zmian.

W przeciwieństwie do wielu telewizorów koreańskich TCL 55P615 nie stosuje globalnego przyciemniania (ang. frame dimming). Pomimo tego wygasza ekran, gdy ma wyświetlić pełnoekranową czerń lub przy braku sygnału.

Dobrze znane mi ciemne sceny wyglądały akceptowalnie: ani źle, ani dobrze – akceptowalnie, zwłaszcza jeżeli dokonamy ww. korekt jasności i gammy. Poniżej kadr z filmu Zjawa (The Revenant, 2015).

W sumie pod względem czerni i kontrastu 55P615 wypadł podobnie do 50P610: znacznie lepiej na treściach SDR, niż na HDR.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 267 cd/m^2.

To słabiutki wynik, ale większość rywali z tej półki cenowej również nie ma się czym pochwalić.

Odwzorowanie ruchu

TCL 55P615 jest kolejnym dowodem na to, że 60-hercowe telewizory LCD nie są jednak takie same. Po teście mniejszego 50P610 spodziewałem się podobnych rezultatów, ale 55P615 nie był jednak taki sam – był lepszy. Ale najpierw garść danych podstawowych dotyczący reprodukcji obrazów ruchomych:

  1. matryca klasy 60Hz,
  2. brak funkcji upłynniania ruchu.

Rozdzielczość dynamiczna (tj. ostrość obrazów ruchomych) wyniosła niemal 300 linii. Gołym okiem było widać, że jest ciut ostrzej niż w 50P610. Moim zdaniem nie wynika to z właściwości toru wizji, lecz po prostu z matrycy LCD o krótszym czasie reakcji.

Zwiększyć ostrość ruchu można za pomocą opcji o mylącej nazwie „Doskonała płynność obrazów w ruchu LED” (dalej zwana DPOWRLED). Podnosi ona rozdzielczość obrazów ruchomych z 300 do 450 linii, choć kosztem pewnego migotania (ale znacznie mniejszego niż w 50P610) i niewielkiego echa po prawej stronie ruchomych obiektów. Problem w tym, że nazwa tej opcji może wielu użytkowników wprowadzić w błąd, bowiem mówi o „płynności obrazów w ruchu”. Otóż jest to błąd: 55P615 nie ma funkcji upłynniania ruchu, a funkcja DPOWRLED załącza modulację podświetlenia i poprawia o-s-t-r-o-ś-ć, a nie płynność ruchu.

Zresztą opis poniżej nazwy tej funkcji wyjaśnia, że chodzi o ostrość, a nie płynność. Nie wiem więc, dlaczego producent zestawia ze sobą dwie różne rzeczy, co może wprowadzać niektórych użytkowników w błąd i sugerować, że 55P615 posiada funkcję upłynniania ruchu. W związku z tym przy najbliższej okazji zgłoszę ten błąd przedstawicielom firmy TCL.

Niestety, nie ma nic idealnego w świecie RTV, który rządzi się zasadą „coś za coś”. W przypadku 55P615 dostajemy nieco wyższą ostrość ruchu i mniejsze smużenie, ale pojawia się nieobecne w 50P610 zjawisko brudnego ekranu (ang. dirty screen effect, DSE). Nie jest ono duże (określiłbym je jako mało-średnie), ale 50P610 był od DSE wolny. Potwierdza to moją teorię, że im większy ekran, tym większe ryzyko wystąpienia DSE i cloudingu (tj. miejscowych przejaśnień).

Pomimo tego do oglądania meczów piłki nożnej zdecydowanie wybrałbym model 55P615 nad 50P610, a to ze względu na zauważalnie mniejsze smużenie.

Jakość dźwięku

W modelu 55P615 inżynierowie zastosowali (najprawdopodobniej) identyczne przetworniki jak w 50P610 – przynajmniej wyglądają tak samo.

Przyznaję, że chociaż nie dokonywałem bezpośrednich odsłuchów porównawczych A-B obu modeli, 55P615 testowałem tego samego dnia co 50P610 i na moje ucho oba brzmiały tak samo. A zatem, aby się nie powtarzać, po opis wrażeń z odsłuchu odsyłam do recenzji mniejszego modelu.

Posiadaczy słuchawek bezprzewodowych ucieszy z pewnością informacja, że do 55P615 można podłączyć słuchawki poprzez Bluetooth. To kolejny niepodważalny atut droższego modelu.

Niestety, podobnie jak w 50P610 funkcje regulacji dźwięku nie działają do końca skutecznie i jest to obszar do poprawy w następcy tego modelu.

Funkcje smart telewizora TCL 55P615

TCL 55P615 pracuje pod kontrolą systemu Android 9 o dobrze znanym, konfigurowalnym interfejsie i olbrzymiej liczbie aplikacji.

android 9 w telewizorze TCL 55p615
Źródło: TCL

Oto jak przedstawia się dostępność najbardziej popularnych aplikacji VoD w testowanym telewizorze:

Jak widać, jest znacznie lepiej niż w 50P610.

Uwagi:

  1. *Aplikacja FilmBox Live jest widoczna w menu, ale próba uruchomienia nie prowadzi do niczego – znaczek ładowania aplikacji kręci się w kółko, a końca nie widać.
niedziałająca aplikacja fimbox w telewizorze tcl 55p615
  1. **Aplikacja Rakuten TV jest widoczna w menu, ale podczas próby uruchomienia wyświetla się następujący komunikat:
niedziałający rakuten tcl 55p615

A oto jak przedstawia się dostępność najbardziej popularnych aplikacji muzycznych w testowanym telewizorze:

Tu z kolei jest świetnie. Przetestowałem Spotify’a i Tidala i wszystko działało bezproblemowo.

TCL 55P615 obsługuje wiele formatów plików wideo, w tym:

  • USB: avi, flv, mkv (wybrane), mov, mp4, tp, ale bez wmv,
  • dysk sieciowy (NAS): j.w. ale bez tp.

Kilka uwag:

  • Sortować pliki można wg czasu (i jest to niestety ustawienie domyślne) lub nazwy; niestety brak możliwości odwracania kierunku sortowania; ponadto jeśli zmienimy tryb sortowania z czasu na nazwę, to przy drugim wejściu do odtwarzacza i tak przywróci on domyślne sortowanie; przyznam, że ten brak zapamiętywania preferencji użytkownika mnie trochę irytował.
  • Katalogi/foldery nadal znajdują się na dole listy plików; szkoda, bo to rozwiązanie jest mało praktyczne.

W przeciwieństwie do modelu 50P610, którego system nie dawał nam żadnego wyboru, jeżeli w 55P615 nie podoba nam się fabryczny odtwarzacz multimediów możemy zainstalować inny (np. VLC). To kolejny atut Androida w porównaniu do systemu z modelu 50P610.

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 3
  • HDMI eArc– 0
  • HDMI 2.1 – 0
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4404:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 1,7
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 70
  • input lag (ms) – 10,5

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag tcl 55p615

Podsumowanie

Choć 55P615 jest droższy od modelu 50P610, otrzymujemy nie tylko większy ekran, lepszy system operacyjny czy niższy input lag. Największe korzyści to mniejsze smużenie, Wi-Fi, Bluetooth oraz, a może przede wszystkim, dużo szybsze działanie całego telewizora (czytaj: brak przycięć i „zamulania”). I to właśnie z powodu tej ostatniej korzyści polecam 55P615 dużo mocniej niż 50P610.

tcl 55p615 widziany od przodu

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 3/10
Gry: 3/10

TCL 55P615 jest dostępny w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.