50 cali dla Nowaka. Test i recenzja telewizora TCL 50C645

Po modelach 43- i 55- calowych czas na ekran o pośredniej przekątnej. Czy wypadnie podobnie do swoich braci? Sprawdziłem to dla Was, a odpowiedź znajdziecie w recenzji telewizora TCL 50C645.

TCL 50C645 to atrakcyjna propozycja dla konsumentów szukających stosunkowo prostego i małego ekranu, ale w dobrej cenie i koniecznie z ponadprzeciętnie wysokim kontrastem. 50-calowy TCL sprawdzi się w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, a bogate multimedia (system Android) są niezaprzeczalnym atutem tego urządzenia.
Tak. Jeżeli szukasz przystępnego telewizora o niewielkiej przekątnej ekranu i który nie zrujnuje domowego budżetu, to warto TCL 50C645 wziąć pod uwagę. Jest to bowiem przystępny telewizor klasy podstawowej dla osób wymagających mniej od parametrów technicznych, lecz więcej od stosunku jakości do ceny.
W tej klasie królują wyświetlacze LCD klasy 60 Hz oraz komponenty zapewniające podstawowe lub niewygórowane parametry. I właśnie dlatego 50C645 na trudniejszych treściach 4K HDR się po prostu nie sprawdzi.


TCL 50C645 i seria C6x5

Zgodnie z zamysłem konstruktorów, telewizory QLED z serii C6x5 przeznaczono dla tych, którym wystarczą złącza HDMI 2.0, ale także dla tych, którzy chcieliby, aby ich telewizor wyświetlał paletę barw szerszą niż tylko podstawowa. W tej serii, choć nie we wszystkich modelach, znajdziemy także mniej lub bardziej podstawowe funkcje dla graczy oraz nieco lepsze wykończenie obudowy.

TCL 50C645X1 (dalej dla uproszczenia zwany 50C645) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 11 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji V8-R51MT05-LFV559.021036.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model 50C645X1
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji nie podano
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

TCL 50C645 to telewizor o nowoczesnej, lecz raczej minimalistycznej stylistyce. Materiały użyte do jego konstrukcji są przyzwoitej jakości, a montaż i spasowanie nie budzi większych zastrzeżeń.

W konstrukcji TCL 50C645 można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu TCL 50C645
  • tylna ścianka: metal;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
  • ramka wokół ekranu: metal;
  • szerokość ramki: 1 mm;
  • nóżki: plastik;
  • rozstaw nóżek: 1024 mm;
  • gniazda: po prawej stronie;
  • kabel sieciowy: odłączany;
  • pilot: tradycyjny, RC833 GUB1 (nowy model na rok 2023).
Pilot TCL 50C645

Jakość obrazu TCL 50C645

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Struktura subpikseli TCL 50C645
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, co jest już chyba dominującym rozwiązaniem na tej półce cenowej.
Termogram TCL 50C645

Kolory

Jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę telewizora oraz zastosowane w nim komponenty, reprodukcję barw na wprost ekranu uważam za akceptowalną.

W ocieplonym (tj. wykazującym niewielki nadmiar [5983K] składowej czerwonej) trybie film średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 5,0, a więc wyraźnie powyżej progu postrzegalności (3,0), ale trochę mniej niż w modelu 43-calowym.

Wynika to głównie ze zbyt ciepłej fabrycznej kalibracji telewizora, a sytuację da się szybko poprawić w drodze kalibracji balansu bieli.

Pod kątem kolory ulegają pewnej degradacji, chociaż mniejszej niż w modelu 43-calowym z tej samej serii. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie w tym przypadku oglądanie na wprost lub pod niewielkim kątem.

Na szczęście w testowanym egzemplarzu biel była jednolita, z jedynie słabym „zalążkiem” winietowania.
Biel na wprost TCL 50C645

Szeroka paleta barw

Pod tym względem testowany telewizor wypada całkiem nieźle i jest w stanie wyświetlać poszerzoną paletę barw. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 89%, co jest wynikiem dobrym, choć o 3 punkty procentowe niższym od modelu 43-calowego z tej samej serii.

Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 8,1, co jest słabym wynikiem (choć, notabene, ciut lepszym od 43C645). Przyczyna tego stanu rzeczy? Jak zwykle mało wydajne podświetlenie (czytaj: zbyt ciemne na potrzeby HDR-u).

Czerń i kontrast

Czerń i kontrast to mocne atuty testowanego modelu.

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 5602:1, co jest bardzo dobrym wynikiem – lepszym niż w 43C645. Chociaż wynik taki osiągnięto bez sztuczek w rodzaju zmanipulowanej charakterystyki jasności, mamy tu charakterystyczny (nie tylko) dla tego producenta „zabieg” w postaci podrasowanego poziomu czerni. Na szczęście wystarczy go zmienić z fabrycznych 50 na 54, aby odzyskać przyczernione detale.

Standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła całkiem dobrze, choć dało się zauważyć pewną utratę ciemnych detali, zwłaszcza w głębi kadru. Pomimo tego reprodukcja tej sceny i tak jest o wiele lepsza niż w wielu droższych rywalach z niskokontrastowymi matrycami typu IPS/ADS.

HDR

Ze względu na niezbyt jasne podświetlenie TCL 50C645 nie nadaje się do krytycznego oglądu wymagających treści HDR. W trybie film na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 346 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru.

Na szczęście luminancja była stała i jednakowa niezależnie od rozmiaru planszy testowej, co oznacza, że z wynikiem prawie 350 kandeli 50-calowy TCL będzie miał w jasnych pełnoekranowych scenach przewagę nad niektórymi OLED-ami, których luminancja na pełnym ekranie spada poniżej 150 cd/m^2, a czasem nawet jeszcze niżej.

Odwzorowanie ruchu

Z jednej strony TCL 50C645 cechowała niska ostrość obrazów ruchomych, ale z drugiej mógł się on pochwalić skutecznie działającym układem upłynniania ruchu.

TCL 50C645 pokazał 150 linii (maksimum 1080, TVL), co jest bardzo słabym wynikiem. Z drugiej strony zauważyłem kilka pozytywnych zjawisk, tj.:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe;
  • brak było jakichkolwiek kolorowych smug (ang. orange/red ghosting).

Jeśli chodzi o smużenie to było ono niestety duże (trochę większe niż w 43C645).

Upłynnianie ruchu (opcja: redukcja migotania) działało skutecznie, ale aby poprawnie odtworzyć bardzo trudną scenę przelotu sondy w filmie Diuna (Dune, 2021, 1:01:44) redukcję migotania trzeba było ustawić na wartość nie wyższą od „1”. Alternatywnie, można włączyć opcję o nazwie „kino przyrodnicze”.

Przy okazji wyjaśniam, że opcja ta, która swój debiut miała w telewizorach TCL z roku 2022, nie służy do oglądania filmów przyrodniczych, lecz po prostu … deaktywuje jakiekolwiek upłynnianie. Jednocześnie jest ona rażącym błędem tłumacza, bowiem w angielskim menu mamy „natural cinema”, co powinno się tłumaczyć jako „płynność kinowa” albo … „brak upłynniania”, bo do tego właśnie służy ta funkcja.

Jakość dźwięku telewizora TCL 50C645

TCL 50C645 oferuje spokojne, nieprzejaskrawione, choć nieco zbyt „płaskie” brzmienie – na szczęście wystarczające do oglądania wiadomości i programów publicystycznych.

Telewizor wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. Producent podaje, że moc głośników to 2 x 10 W.

Charakterystyka częstotliwościowa TCL 50C645

Pomiary wykazały, że charakterystyka częstotliwościowa opada bezpowrotnie już od ok. 250 Hz, co jest umowną granicą pomiędzy środkiem pasma a basem. Oznacza to, że dla dobrej reprodukcji niskich tonów niezbędna będzie dobra grajbelka lub inny mocniejszy głośnik.

Na koniec warto wspomnieć, że 50C645 do dyspozycji użytkownika oddaje 7 trybów dźwięku: dynamiczny, standard, film, muzyka, wycisz głos, gry oraz sport. Typowego korektora nie ma, ale jego rolę w pewnym stopniu pełnią takie opcje jak definicja, czystość głosu czy wzmacniacz basów.

Funkcje smart telewizora TCL 50C645

Dzięki systemowi Android 11 w odmianie Google TV funkcje multimedialne są obszarem, którego TCL 43C645 nie musi się wstydzić: obsługa plików wideo z USB przez standardowy odtwarzacz była zadowalająca, a wybór aplikacji był bardzo bogaty.

Jeśli chodzi o dostępne aplikacje, to przedstawiają się one następująco:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Polsat Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Obsługa plików wideo:

  • odtwarzane pliki wideo z USB:
    • tak: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp;
    • nie: mts, wmv;
  • sortowanie wg czasu (daty) lub nazwy bez możliwości zmiany kierunku.

Użytkownikom odtwarzającym dużo multimediów z USB zalecam zainstalować dodatkowy odtwarzacz, np. VLC.

Złącza i interfejsy

Złącza z boku TCL 50C645
W TCL 50C645 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC

Pełną listę złączy podano w specyfikacji TCL 50C645.

Złącza z tyłu TCL 50C645

Współpraca z konsolą i komputerem

Funkcje dedykowane graczom trzeba ocenić pozytywnie: są one podstawowe, ale input lag w grach jest bardzo niski.

Producent deklaruje, że telewizor TCL 50C645 obsługuje następujące funkcje dla graczy:

  • tryb gry;
  • samoczynne przełączanie się w tryb niewielkiego opóźnienie (ALLM);
  • pasek gracza (Game Bar).

Warto wspomnieć, że ani testowany tu model 50-calowy, ani mniejszy 43-calowy nie ma funkcji akcelerator gier 120Hz, która jest dostępna dopiero w modelach 55-calowym i wyższych z tej samej serii.

Jeśli chodzi o input lag, to na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału równe 9,4 ms.

Input lag TCL 50C645

Z powodów logistycznych (brak konsoli) nie mogliśmy tym razem sprawdzić komunikatów wyświetlanych przez konsolę Xbox Series X. Pomimo tego z bardzo dużym prawdopodobieństwem można założyć, że byłyby one takie same jak w przypadku modelu 43-calowego (test modelu TCL 43C645), do którego podłączaliśmy tę konsolę.

Podsumowanie testu TCL 50C645

Widok z przodu TCL 50C645
źródło: TCL
Podobnie jak mniejszy, tj. 43-calowy model z tej samej serii, TCL 50C645 jest prostym i przystępnym telewizorem oferującym podstawowe funkcje. Głównymi atutami tego ekranu są ponadprzeciętnie wysoki kontrast, bogate multimedia, atrakcyjna i niekontrowersyjna stylistyka oraz dobry stosunek jakości do ceny. Polecam.

Minusy

  • kolory bledną pod kątem
  • smużenie i niska ostrość obrazów ruchomych
  • niska jasność
  • słaby bas

Plusy

  • wysoki kontrast
  • niski input lag
  • poszerzona paleta barw
  • bogate multimedia
  • akceptowalne brzmienie
  • ergonomiczny pilot

Ocena redakcji

5/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.