Po teście modelu 55NANO863P spełniamy dziś prośbę jednego z naszych Czytelników o recenzję mniejszego telewizora z tej samej serii. W teście skoncentrowaliśmy się na różnicach pomiędzy tymi modelami, choć pod wieloma względami są one oczywiście bardzo podobne. Pod jakim względem 50NANO863P jest lepszy od 55-calowego brata? Czy mu w czymś ustępuje? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w recenzji w poniżej.
LG 50NANO863PA (dalej dla uproszczenia zwany 50NANO863P) jest telewizorem LCD z 50-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.15.90. Telewizor wyprodukowano w sierpniu 2021 r. w Polsce, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.
Podobnie jak modele z serii 813 telewizory z serii 863 spoczywają na charakterystycznej łukowatej podstawie, która odróżnia ich np. od serii 753.
Zastosowanie podświetlenia krawędziowego sprawiło, że obudowa jest smuklejsza np. od tej z serii 753.
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
Podobnie jak większy, 55-calowy model telewizor może się podobać, a do jakości wykonania i wykończenia nie mam większych zastrzeżeń.
W LG 50NANO863P zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA.
Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.
W ocieplonym (tj. zaczerwienionym) trybie filmmaker (6224K) średni błąd odwzorowania barw był niski i wyniósł 2,6.
Daje to 50NANO863P przewagę nad 55NANO863P, którego błąd był ponaddwukrotnie wyższy (6,4).
Pod kątem kolory mocno bledną, ciemnieją (zwłaszcza w pionie), a niektóre barwy, jak np. czerwony, zmieniają też swój odcień. Krótko mówiąc, jest to telewizor do oglądania na wprost lub pod niewielkim kątem.
Zjawisko to jest bardziej widoczne na barwie czerwonej niż zielonej.
Niestety, podobnie jak w 55NANO863P również i w modelu 50-calowym powtórzyło się dziwne zjawisko przekłamywania koloru czerwonego: zamiast 75-procentowej czerwieni telewizor wyświetlał odcień koloru … pomarańczowego.
Zjawisko to występowało podczas odtwarzania plików z USB oraz transmisji DVB-T. Podczas odtwarzania sygnału z HDMI występowało rzadziej.
Niestety, to już drugi model telewizora LG NanoCell, który przejawia ten mankament. Zauważone przeze mnie po raz pierwszy podczas testu modelu 55NANO863P w czerwcu br. powtarza się ono w modelu 50-calowym i to pomimo innej wersji oprogramowania: 03.15.90 w 50NANO863P zamiast 03.11.35 w 55NANO863P. Inaczej mówiąc, pomimo upływu trzech miesięcy błąd ten nadal prześladuje serię 863P. Być może producent nie jest świadomy problemu, dlatego ponownie poruszam tę kwestię.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 74%, co jest rezultatem o 4 punkty procentowe niższym niż w modelu 55-calowym z tej samej serii. Jest też wynikiem plasującym się poniżej progu oznaczającego możliwość reprodukcji poszerzonej palety barw.
W trybie HDR błędy reprodukcji barw były wysokie, głównie z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), choć także na skutek zbyt małego nasycenia niektórych barw.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3576:1, co jest dobrym wynikiem i czyni 50NANO863P telewizorem uniwersalnym. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do 55NANO863P sprawdzi się on również i w warunkach domowego kina.
Pomimo niemal czterokrotnie wyższego współczynnika kontrastu, podobnie jak w modelu 55-calowym, w telewizorze zastosowano i fabrycznie aktywowano „lokalne przyciemnienie LED” (LPLED) – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. LPLED w połączeniu z podświetleniem krawędziowym może wygaszać/ściemniać jedynie całe pionowe fragmenty ekranu, co fałszuje obraz i niszczy oryginalną wizję twórców filmu (kadry pochodzą z materiału HDR, podczas odtwarzania którego podświetlenie pracuje z pełną mocą).
Na szczęście producent pozwala użytkownikowi układ ten wyłączyć i wtedy na ekranie zobaczymy ciemną i jednolitą czerń, jak na zdjęciu poniżej.
Podsumowując: w przeciwieństwie do 55-calowego brata 50NANO863P nadaje się dobrze do kina domowego, zwłaszcza po wyłączeniu układu LPLED.
W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja w trakcie trzech minut pomiaru była stabilna i wyniosła 415 cd/m^2.
Choć to rezultat niższy niż w modelu 55-calowym, jest to wynik na pewno ponadprzeciętny i stabilny w przeciwieństwie do 55NANO863P, który starał się oszukać testera przesterowując diody. Ale nie ze mną te numery, Brunner…
W sumie HDR modelu 50-calowego jest całkiem przyzwoity.
LG 50NANO863P posiada matrycę LCD klasy 120Hz oraz układ poprawy ruchu o nazwie TruMotion.
Ostrość obrazów ruchomych w większości opcji (z wyjątkiem „wył.”) wyniosła 650 linii (na 1080 maksimum), co jest dobrym wynikiem potwierdzającym zastosowanie panelu klasy 120Hz.
A oto pozostałe uwagi na temat reprodukcji ruchu przez LG 50NANO863P:
Na koniec kilka słów o upłynnianiu:
Podczas meczów piłki nożnej nie zauważyłem mocnego smużenia za piłką, które trapiło model 55-calowy.
LG 50NANO863P wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.
W trybie muzyka bas jest potężny, lecz niemalże jednonutowy. Pomimo malutkich przetworników uzyskano to, podbijając odpowiedni podzakres najprawdopodobniej metodą łączącą basrefleks z cyfrową obróbką fonii (DSP). Bas jest nieco zbyt twardy i brakuje mu artykulacji znanej z innych modeli TV LG. Pomimo tego dzięki mnogości skutecznych trybów dźwięku i przyjemnemu, nieagresywnemu zestrojeniu pod względem brzmieniowym 50NANO863P wypada w ogólnej ocenie pozytywnie.
LG 50NANO863P posiada bardzo dobry system operacyjny webOS 6 z szerokim wyborem aplikacji oraz dobrą obsługą plików multimedialnych. Tu naprawdę nie ma się czego wstydzić.
Aplikacje VOD:
Strumieniowanie muzyki:
Telewizor odtworzył niemal wszystkie pliki multimedialne z USB (bez wmv), a z dysku sieciowego ich zdecydowaną większość (bez tp i wmv).
Warto zaznaczyć, że:
LG 50NANO863P jest lepszym telewizorem niż 55-calowy model z tej samej serii, bowiem wysokokontrastowa matryca sprawia, że nadaje się on do kina domowego. W połączeniu z dobrymi multimediami, oryginalnym pilotem, przyzwoitym brzmieniem i łatwą obsługą czyni to z niego telewizor naprawdę uniwersalny. Z kolei gracze docenią niskie opóźnienie i pełne złącza HDMI 2.1. Pomimo tego udzielam mu warunkowej rekomendacji, tj. zależnej od tego czy producent usunie w końcu problemy z reprodukcją koloru czerwonego.
Błędy barw HDR – da się dostroic? Czy w SDR nie dało rady ustawic poprawnie koloru czerwonego? Jaka ostrosc czy też ile linii ma ten tv BEZ wlaczonych upłynniaczy?
Kolory da się skalibrować, a telewizor ma oczywiście odpowiednie opcje do tego. Bez upłynniania ruchu da się wycisnąć 650 linii, natomiast przy całkowicie wyłączonym układzie TruMotion ostrość to 150 linii. Błąd czerwieni to błąd programowy: na jednych materiałach i źródłach występuje, na innych nie. Tu może poradzić tylko aktualizacja oprogramowania.
Jaki Tv poleca Pan poleca 65 cali tak do 5 ty??. Do filmów i meczów używany najczęściej
Jednymi z ostatnio polecanych modeli w Twoim budżecie są dopracowane Sony XH9505, które mogą śmiało konkurować z tegorocznymi nowościami.
Dziękuje za odpowiedź. Wybór padł na Samsung qe65q80aat w dobrej promocji. Liczę, że będzie służył a i 55 cali nie miało złych recenzji u Pana. Pozdrawiam i dziękuje. Oby więcej takich recenzji.
Gdzie zrzut ekranu z filmu Zjawa? To dzięki niemu można porównać słaba czerń LG VA z dużo lepsza Samsungowa.
pytanie mam tv Samsung Q74T i tv cyfrowy polsat moge wybrac w dekoderze 1080i lub 1080p niby zalecane jest standardowo 1080i przez cyfrowy polsat co wybrac??
Witam a kiedy recenzja modeli seria 9 nano z tego roku od LG ,
Pozdrawiam
Który lepszy LG 50NANO863PA czy Sony 50X85J
Sony ma niższy kontrast niż LG i jest na systemie Android. Z drugiej strony LG działa poprawnie z wyłączonym podświetleniem strefowym, a oglądanie pod kątem będzie lepsze na Sony.
Mam go od dwóch tygodni i jestem zadowolony. Wszytko działa jak powinno. Jedyne co mnie w nim denerwuje (może da się to gdzieś ustawić), to że jak włączę telewizor, to na dole pojawiają się wszystkie aplikację i giną po kilku sekundach. Nie wiem czy da się to gdzieś wyłączyć. Po za tym telewizor jest dla mnie ok.
Czy ten telewizor smuży podczas grania?
Tak, jest to cecha odwzorowania ruchu w tym modelu, o której wspomnieliśmy w naszym teście.
Kupiłem tydzień temy 65″ i w Call of Duty (multiplayer) nie widzę problemów ze smużeniem.
Planuję zakup TV 50 cali, budżet do 3000 zł. Czy lepiej wybrać LG Nano813pa czy nano753, a może w ogóle ten 863? Czy może postawić na Samsunga? Ale wtedy 8002 czy jednak qled q67t lub q67a? TV używany do oglądania TV naziemnej, netflix, YouTube. A może zainwestować więcej w oleda 48a13la? Przeczytała Pana opinie o tych telewizorach i niestety nadal nie wiem co było y dla mnie optymalne no i nie za .miliony monet… 🙂 może jakieś sugestie?
Wszystko zależy od nasłonecznienia pomieszczenia (jeśli promienie słoneczne padają na ekran przyda się wysoka jasność) i miejsca oglądania (jeśli będzie oglądany z boku to odpadają matryce VA). Telewizor OLED zapewni też lepsze wrażenia przy oglądaniu filmów i telewizji. Z pozostałych tańszych modeli powinien spisać się również LG 50NANO753PA, niestety jest on też zdecydowanie ciemniejszy, co będzie przeszkadzać w materiałach HDR.
a jak wypada ten tv w porównaniu do Sony 50x85j? Bo mam dylaemat miedzy nimi dwoma, no chyba ze jest cos lepszego, pomijając oczywiście OLEDY.
Mam ten sam dylemat. Sony chyba wyżej oceniony, a jest tylko 100 zł droższy obecnie.
Niełatwy wybór. Sony będzie miał nieco żwawszy system, wierniejsze odwzorowanie kolorów, znacznie szerszą paletę barw, nieco lepsze odwzorowanie kolorów pod kątem, mniej artefaktów układu upłynniania ruchu i USB 3.0, którego LG nie ma. Z kolei LG ma pełnoprzepustowe złącze HDMI 2.1 (dzięki czemu raczej nie będzie redukował rozdzielczości pionowej przy 4K/120Hz) oraz nieco ciemniejszą czerń i wyższy kontrast. Do filmów sugerowałbym raczej Sony, do grania na konsoli w 4K/120 raczej LG. Ten ostatni ma oczywiście niekonwencjonalnego pilota, bardzo odmiennego od tego w Sony. Wybór to kwestia osobistych preferencji oczywiście.
Mam pytanie. Czy podstawa od LG 42LV375S (prostokątna na nodze) będzie pasowała do LG 50NANO863PA?
Niestety nie będziemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, możliwe, że serwis producenta będzie miał wiedzę na ten temat.
Dzień dobry,
Czy byłby Pan w stanie pokusić się o porównanie do Samsunga QE5080AAT?
Co lepsze w podobnej cenie wybrać?
Pozdrawiam
Dzień dobry. Posiadam tv nano863. Jestem mega zadowolony i spokojnie mogę polecić ten telewizorek głównie do grania bo z takim zamiarem go kupiłem. Mam tylko jedno ALE… Co do efektu brudnego ekranu ( clouding ) defekt ten występuje jednakże trzeba się dobrze przyjrzeć i zauważyłem go dopiero przy dłuższym loadingu gry przy czarnym ekranie. Mam również prośbę czy ktoś może mi wytłumaczyć czym różnią się opcje (wysoka ,szeroka ) w trybie amd freesync premium.
Zmieniałem podczas użytkowania i nie widzę jakiejś różnicy a informacje w internecie na ten temat są znikome. Z góry dzieki i pozdrawiam 🙂
Witam. Posiadam LG 50 NANO 813 PA i mam dwa kłopoty zamiast czerwonego jest pomarańczowy i zamiast szarego żółty. Czy to podlega reklamacji? Aktualizacja poprawi ten mankament?
Dzień dobry
Zastanawiam się nad zakupem LG 86NANO863PA 86 ” , producent podaje że zastosowano podświetlenie slim direct , co pan sądzi o tym modelu ? , czy warto kupić ?
Pozdrawiam
Mariusz