Mniej cali, więcej czerni. Test i recenzja telewizora LG 50NANO863PA

Po teście modelu 55NANO863P spełniamy dziś prośbę jednego z naszych Czytelników o recenzję mniejszego telewizora z tej samej serii. W teście skoncentrowaliśmy się na różnicach pomiędzy tymi modelami, choć pod wieloma względami są one oczywiście bardzo podobne. Pod jakim względem 50NANO863P jest lepszy od 55-calowego brata? Czy mu w czymś ustępuje? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w recenzji w poniżej.

LG 50NANO863PA (dalej dla uproszczenia zwany 50NANO863P) jest telewizorem LCD z 50-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.15.90. Telewizor wyprodukowano w sierpniu 2021 r. w Polsce, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

nalepka znamionowa telewizora LG 50NANO863PA

Design

Podobnie jak modele z serii 813 telewizory z serii 863 spoczywają na charakterystycznej łukowatej podstawie, która odróżnia ich np. od serii 753.

Zastosowanie podświetlenia krawędziowego sprawiło, że obudowa jest smuklejsza np. od tej z serii 753.

profil telewizora lg 50nano863pa
Źródło: LG

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

 • Metalowa tylna ścianka.
 • Ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego dobrze imitującego metal.
 • Łukowata podstawa o szerokości 840 mm wykonana z metalowego rdzenia z wierzchnią plastikową nakładką.
 • Szerokość ramki równa 5 mm (z boku).
 • Szerokość obramowania – 11 mm.
 • Pilot (MR21GA) jest nową konstrukcją, która nadal pozwala poruszać kursorem na ekranie, ale ma teraz inny kształt i wygląd; niestety, obudowę wykonano z błyszczącego i łatwo rysującego się plastiku.

Podobnie jak większy, 55-calowy model telewizor może się podobać, a do jakości wykonania i wykończenia nie mam większych zastrzeżeń.

Jakość obrazu LG 50NANO863P

Wyświetlacz

W LG 50NANO863P zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA.

matryca telewizora lg 50nano863pa

Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

Kolory

W ocieplonym (tj. zaczerwienionym) trybie filmmaker (6224K) średni błąd odwzorowania barw był niski i wyniósł 2,6.

Daje to 50NANO863P przewagę nad 55NANO863P, którego błąd był ponaddwukrotnie wyższy (6,4).

Pod kątem kolory mocno bledną, ciemnieją (zwłaszcza w pionie), a niektóre barwy, jak np. czerwony, zmieniają też swój odcień. Krótko mówiąc, jest to telewizor do oglądania na wprost lub pod niewielkim kątem.

plansza jasnej zieleni, widziana pod kątem

Zjawisko to jest bardziej widoczne na barwie czerwonej niż zielonej.

plansza nasyconej w 75% czerwieni widziana pod kątem

Niestety, podobnie jak w 55NANO863P również i w modelu 50-calowym powtórzyło się dziwne zjawisko przekłamywania koloru czerwonego: zamiast 75-procentowej czerwieni telewizor wyświetlał odcień koloru … pomarańczowego.

plansza koloru pomarańczowego lg50nano863pa

Zjawisko to występowało podczas odtwarzania plików z USB oraz transmisji DVB-T. Podczas odtwarzania sygnału z HDMI występowało rzadziej.

Niestety, to już drugi model telewizora LG NanoCell, który przejawia ten mankament. Zauważone przeze mnie po raz pierwszy podczas testu modelu 55NANO863P w czerwcu br. powtarza się ono w modelu 50-calowym i to pomimo innej wersji oprogramowania: 03.15.90 w 50NANO863P zamiast 03.11.35 w 55NANO863P. Inaczej mówiąc, pomimo upływu trzech miesięcy błąd ten nadal prześladuje serię 863P. Być może producent nie jest świadomy problemu, dlatego ponownie poruszam tę kwestię.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 74%, co jest rezultatem o 4 punkty procentowe niższym niż w modelu 55-calowym z tej samej serii. Jest też wynikiem plasującym się poniżej progu oznaczającego możliwość reprodukcji poszerzonej palety barw.

W trybie HDR błędy reprodukcji barw były wysokie, głównie z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), choć także na skutek zbyt małego nasycenia niektórych barw.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3576:1, co jest dobrym wynikiem i czyni 50NANO863P telewizorem uniwersalnym. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do 55NANO863P sprawdzi się on również i w warunkach domowego kina.

Pomimo niemal czterokrotnie wyższego współczynnika kontrastu, podobnie jak w modelu 55-calowym, w telewizorze zastosowano i fabrycznie aktywowano „lokalne przyciemnienie LED” (LPLED) – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. LPLED w połączeniu z podświetleniem krawędziowym może wygaszać/ściemniać jedynie całe pionowe fragmenty ekranu, co fałszuje obraz i niszczy oryginalną wizję twórców filmu (kadry pochodzą z materiału HDR, podczas odtwarzania którego podświetlenie pracuje z pełną mocą).

Na szczęście producent pozwala użytkownikowi układ ten wyłączyć i wtedy na ekranie zobaczymy ciemną i jednolitą czerń, jak na zdjęciu poniżej.

Podsumowując: w przeciwieństwie do 55-calowego brata 50NANO863P nadaje się dobrze do kina domowego, zwłaszcza po wyłączeniu układu LPLED.

HDR

W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja w trakcie trzech minut pomiaru była stabilna i wyniosła 415 cd/m^2.

Choć to rezultat niższy niż w modelu 55-calowym, jest to wynik na pewno ponadprzeciętny i stabilny w przeciwieństwie do 55NANO863P, który starał się oszukać testera przesterowując diody. Ale nie ze mną te numery, Brunner…

W sumie HDR modelu 50-calowego jest całkiem przyzwoity.

Odwzorowanie ruchu

LG 50NANO863P posiada matrycę LCD klasy 120Hz oraz układ poprawy ruchu o nazwie TruMotion.

Ostrość obrazów ruchomych w większości opcji (z wyjątkiem „wył.”) wyniosła 650 linii (na 1080 maksimum), co jest dobrym wynikiem potwierdzającym zastosowanie panelu klasy 120Hz.

A oto pozostałe uwagi na temat reprodukcji ruchu przez LG 50NANO863P:

 • nie zauważyłem zjawiska brudnego ekranu (ZBE),
 • smużenie było średnio-duże.

Na koniec kilka słów o upłynnianiu:

 • wył. – brak upłynniania
 • ruch filmowy – minimalne
 • naturalny – małe
 • płynny ruch – bardzo duże
 • wybór użytkownika: regulowane.

Podczas meczów piłki nożnej nie zauważyłem mocnego smużenia za piłką, które trapiło model 55-calowy.

kadr z meczu na ekranie telewizora lg 50nano863pa

Jakość dźwięku

LG 50NANO863P wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.

głośniki telewizora lg 50nano863pa

W trybie muzyka bas jest potężny, lecz niemalże jednonutowy. Pomimo malutkich przetworników uzyskano to, podbijając odpowiedni podzakres najprawdopodobniej metodą łączącą basrefleks z cyfrową obróbką fonii (DSP). Bas jest nieco zbyt twardy i brakuje mu artykulacji znanej z innych modeli TV LG. Pomimo tego dzięki mnogości skutecznych trybów dźwięku i przyjemnemu, nieagresywnemu zestrojeniu pod względem brzmieniowym 50NANO863P wypada w ogólnej ocenie pozytywnie.

Funkcje smart telewizora LG 50NANO863P

LG 50NANO863P posiada bardzo dobry system operacyjny webOS 6 z szerokim wyborem aplikacji oraz dobrą obsługą plików multimedialnych. Tu naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Aplikacje VOD:

Strumieniowanie muzyki:

Telewizor odtworzył niemal wszystkie pliki multimedialne z USB (bez wmv), a z dysku sieciowego ich zdecydowaną większość (bez tp i wmv).

Złącza i interfejsy

 • HDMI 1 – 2.0
 • HDMI 2 – 2.0
 • HDMI 3 – 2.1 eARC (48Gb/s!) 
 • HDMI 4 – 2.1 (48Gb/s!)
 • USB – 3
 • Ethernet – 1
 • Optyczne – 1
 • Słuchawkowe – 1
 • Bluetooth – tak
 • Wi-Fi – tak
dane telewizora lg 50nano863pa

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

 • rodzaj wyświetlacza – LCD
 • przekątna (cale) – 50
 • kształt wyświetlacza – płaski
 • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
 • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

 • kontrast ANSI(x:1) – 3576:1
 • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,6
 • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 74
 • input lag (ms) – 14,6

Warto zaznaczyć, że:

 • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
 • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
 • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

LG 50NANO863P jest lepszym telewizorem niż 55-calowy model z tej samej serii, bowiem wysokokontrastowa matryca sprawia, że nadaje się on do kina domowego. W połączeniu z dobrymi multimediami, oryginalnym pilotem, przyzwoitym brzmieniem i łatwą obsługą czyni to z niego telewizor naprawdę uniwersalny. Z kolei gracze docenią niskie opóźnienie i pełne złącza HDMI 2.1. Pomimo tego udzielam mu warunkowej rekomendacji, tj. zależnej od tego czy producent usunie w końcu problemy z reprodukcją koloru czerwonego.

lg 50nano863 telewizor

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 6/10
Gry: 6/10

LG 50NANO863PA czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.