Jak wiecie dwa najnowsze soundbary marki Sony na rok 2024 to modele Bravia Theatre Bar 8 i 9, znane też pod symbolami HT-A8000 i HT-A9000. Tak się szczęśliwie złożyło, że tego dłuższego i droższego testowaliśmy razem z mniejszym, krótszym i tańszym modelem A8000. Jeżeli chcecie wiedzieć, co je różni i w czym mniejszy jest lepszy od większego, przeczytajcie nasz test i recenzję soundbara Sony HT-A8000 (Bravia Theatre Bar 8).
Jeżeli spojrzymy na tabliczkę znamionową Sony HT-A8000 testowanej grajbelki, odkryjemy, że widnieją na niej aż 3 nazwy:
Ze względów praktycznych oraz na potrzeby łatwiejszego porównania z poprzednikiem (tj. modelem HT-A5000), w dalszej części recenzji będę używał prawie wyłącznie pierwszej nazwy i to w postaci skróconej.
Sony HT-A8000 (dalej dla uproszczenia zwany A8000) został wyprodukowany w Malezji i działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 001.241.
Egzemplarz testowy dostarczył polski oddział firmy Sony, za co dziękujemy.
Biorąc pod uwagę cenę i pozycjonowanie tego soundbara na rynku jego design i konstrukcja reprezentują moim zdaniem dobry poziom.
A8000 jest konstrukcją jednoelementową składającą się z samej belki. Innym określeniem tego typu głośników jest „soundbar zintegrowany”. Belka ma następujące wymiary:
Jak widać z powyższego porównania do poprzednika, A8000 jest:
… od A5000. Ponadto A8000 jest o 20 cm krótszy od swojego większego brata A9000.
Korpus A8000, który wykonano z solidnego, choć pochodzącego z odzysku tworzywa Sorplas, pokryto tkaniną w kolorze ciemnoszarym. Z kolei górną ściankę zdobi solidna metalowa listwa ciągnąca się przez całą szerokość belki.
Są to w szczególności, od lewej do prawej:
To samo z głośnikami tylnymi. Chyba nie muszę dodawać, że dominujące na rynku kompletne soundbaroboksy (sprzedawane jako belka + sub w jednym opakowaniu) nam tego nie oferują. Krótko mówiąc, wybór grajbelki modułowej, takiej jak A8000 czy A9000, daje nam większe pole manewru w przyszłości.
Na koniec sprawdźmy jeszcze zawartość zestawu:
Jak widać, niczego nie brakuje.
Na koniec krótkie porównanie z poprzednikiem, czyli A5000. Otóż A8000:
Pomimo tych mankamentów A8000 w porównaniu do A5000:
Moim zdaniem konstruktorzy Sony chcieli uczynić następcę A5000 bardziej konkurencyjnym cenowo i przez to bardziej przystępnym. I wygląda na to, że się udało.
Jak na klasę i cenę urządzenia opcje połączeniowe są dobre i moim zdaniem wystarczające dla większości użytkowników. Pomimo tego, brak Chromecasta (Google Casta) może doskwierać tym, których telewizor jest tej funkcji pozbawiony.
Gniazda połączeniowe umieszczono z tyłu, w niewielkim zagłębieniu obudowy. Do dyspozycji mamy:
Jest też USB, ale tylko dla celów serwisowych.
Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową do dyspozycji mamy:
W porównaniu do poprzednika A8000 utracił obsługę Chromecasta. Nie jest to problemem, jeżeli mamy telewizor z systemem Android, ale jeśli nie, to utrata Chromecasta oraz brak Deezer Connect czy Tidal Connect może przeszkadzać niektórym użytkownikom. Ja najbardziej tęskniłem za tym pierwszym, ale ponieważ A8000 podczas testów był podłączony do telewizora Sony 55XR80 (tzw. Bravia 8), brak obsługi Chromecasta w belce został zrekompensowany przez Chromecasta wbudowanego w system Android tego telewizora.
Jak widać, taki brak można obejść zestawiając A8000 z odpowiednim telewizorem, który uzupełni funkcje belki. Problem w tym, że jeżeli chcemy słuchać muzyki np. z Deezera czy YouTube Music i nie chcemy do tego celu wykorzystywać Bluetootha, lecz Chromecast, to telewizor będzie musiał być cały czas włączony, co zwiększy zużycie energii i skróci żywotność telewizora.
Grajbelka nie ma gniazda Ethernet, ale mamy możliwość połączenia A8000 bezprzewodowo z internetem za pomocą Wi-Fi.
A8000 posiada pilota zupełnie innego niż A5000/A7000. Jest to ten sam pilot, który zadebiutował w modelu HT-S2000.
Moim zdaniem jakość brzmienia HT-A8000 jest co najmniej dobra. A8000 sprawdzi się i na filmach, i na muzyce, chociaż do muzyki nadaje się bardziej, a to ze względu na szybki bas.
Zarówno A9000, jak i mniejszy model A8000 testowałem w tym samym czasie, więc ze zrozumiałych względów będę czasem porównywał je ze sobą. Niestety, nie dysponowałem ani A7000 ani A5000, co pozwoliłoby mi na bezpośrednie porównanie i zidentyfikowanie zmian w jakości dźwięku.
A8000 ma w 85% identyczne komponenty aktywne jak większy model A9000. Góra i środek pasma są w zasadzie identyczne z A9000 – przynajmniej ja nie dostrzegłem istotnych różnic. To po prostu dobrej jakości zrównoważone i kulturalne, a przy tym zdecydowane i kulturalne brzmienie.
Jeśli chodzi o bas, to charakterystyka A8000 odnotowuje spadek od ok. 65 Hz, co jest dobrym wynikiem.
W pozostałych aspektach brzmieniowych A8000 wypadł identycznie jak A9000 i podobnie jak on miał jeden mankament związany z basem. A zatem, aby się nie powtarzać, odsyłam Was do recenzji Sony HT-A9000.
W związku z tym, aby się nie powtarzać, po szczegółowy opis wrażeń z filmów zrealizowanych w Dolby Atmos i DTS HD, odsyłam Was do recenzji modelu A9000.
Sony HT-A8000 to znakomity soundbar, zarówno do muzyki, jak i do filmów. Chociaż nie posiada tak spektakularnych niskich tonów jak A9000, jest od niego mniejszy, sporo tańszy, a jakością efektów przestrzennych w ogóle mu nie ustępuje. Moim zdaniem A8000 będzie znakomitym wyborem dla kogoś, kto nie jest w stanie wyłożyć całej kwoty na belkę i subwoofer, lecz planuje zakup tego drugiego w późniejszym terminie. Inaczej mówiąc, kupując A8000 zamiast A9000 oszczędzasz środki, które możesz spożytkować na zakup zewnętrznego subwoofera. I takie rozwiązanie gorąco Wam polecam.
Dodaja juz glosniki tylne bo wiedza ze bez nich efekty nie beda nigdy takie same. Po drugie robi sie juz z tego system taki jak to kiedys byly z odtwarzaczami plyt kompletny 5.1 a nie tym mialy byc soudbary. Po trzecie w takich cenach za takie grajbeleczki hm to lepiej kupic porzadne normalne kolumny nawet podstawkowe jak nie podlogowe.
Prośba o poradę i porównanie, który wybrać , powyższy Sony czy Soundbar JBL BAR 1000 7.1.4 Wi-Fi Bluetooth AirPlay Chromecast Dolby Atmos DTS X
Bardzo chętnie bym pomógł, ale nie testowałem jeszcze soundbara JBL Bar 1000. Zwracam uwagę, że to zupełnie inna konstrukcja: JBL to nie soundbar, lecz praktycznie … zestaw kina domowego, a Sony A8000 to sama belka (choć bardzo dobra), którą można rozbudowywać w miarę potrzeb i posiadanych środków.