Miłość od pierwszego złożenia. Recenzja Samsung Galaxy Z Flip4

Jedni postrzegają go jako zbędny gadżet. Drudzy zachwycają się jego innowacyjnością. Ja zdecydowanie należę do tej drugiej grupy i wystarczyło mi kilka chwil z Galaxy Z Flip4, żebym ponownie zauroczyła się tą składaną konstrukcją. Zwłaszcza że w nowej generacji wprowadzono kilka poprawek, które sprawiają, że tym bardziej mogę polecić go osobom, które szukają czegoś więcej niż kolejnego nudnego, klasycznego smartfona. Sprawdź, jak ten wyjątkowy model sprawuje się w codziennym użytkowaniu – oto recenzja Samsunga Galaxy Z Flip4.

Nowy składany smartfon Samsunga. Galaxy Z Flip4

Samsung Galaxy Z Flip4 to już czwarta odsłona składanego smartfona koreańskiej marki, ale model ten wciąż jest sporą atrakcją na rynku mobile. Pierwsza i druga seria różniły się tylko łącznością 5G, ale zachwycały jako pierwsze takie składaki na rynku. Trzecia wprowadziła zdecydowanie więcej ulepszeń, które opisywałam szczegółowo w recenzji Galaxy Z Flip3.

A obecna… mogłoby się wydawać, że nie zmieniła się wcale, ale jednak poczyniono pewne istotne poprawki. Czy producentowi rzeczywiście udało się naprawić to, co w poprzednim modelu doskwierało najbardziej? Sprawdźmy, jak z żywotnością baterii, czasem ładowania oraz jakością zdjęć i filmów, bardzo istotną we flagowym smartfonie.


Krótki unboxing

Podczas unboxingu Z Flipa4 najwięcej czasu zajmuje rozwinięcie smartfona z zabezpieczającej go folii. Szczuplutkie opakowanie kryje bowiem niewiele więcej. W myśl filozofii eco i zero waste, smartfony Samsunga już od początku 2021 roku przychodzą do właściciela jedynie z najważniejszymi dodatkami – papierologią, kluczykiem do slotu kart SIM oraz kablem USB-C do USB-C.

Kosmetyczne poprawki, czyli design Galaxy Z Flip4

Po wyjęciu smartfona z pudełka moim oczom ukazał się model niemal identyczny jak rok temu. Faktycznie nietypowa konstrukcja Galaxy Z Flip4 nie zmieniła się znacząco. Poddano ją jednak delikatnemu retuszowi, dzięki któremu zyskała jeszcze atrakcyjniejszy wygląd.

Przede wszystkim zmniejszono ramki wokół obu części obudowy. Zmiana ta jest najbardziej zauważalna pośrodku plecków, czyli w okolicach zawiasu. Dzięki temu Z Flip nabrał delikatności. Ale tylko w stylistyce! Same ramki oraz zawias delikatne zdecydowanie nie są, ponieważ wykonano je w technologii Armor Aluminium, która wyróżnia się wysoką wytrzymałością.

Samsunga Galaxy Z Flip4 dopasowano także do panujących obecnie trendów. Zamiast klasycznych opływowych krawędzi jego metalowe ramki spłaszczono, dzięki czemu wysmuklał i zyskał jeszcze bardziej nowoczesny wygląd. Dodatkowo połyskujące wykończenie metalowych ramek świetnie współgra z matowym szkłem pokrywającym obudowę. Moim zdaniem taki design jest o wiele bardziej elegancki i wysmakowany niż w przypadku Galaxy Z Flip3, który w dziwacznym kolorze kości słoniowej nie do końca przypadł mi do gustu.

recenzja samsung galaxy z flip4

W tym roku do testów otrzymałam model w kolorach grafitowej szarości. Trochę nudno, zwłaszcza gdy aura za oknem przybiera podobne barwy. Liczyłam na możliwość poobcowania z nowoczesnym i pięknym Z Flipem w oryginalnych odcieniach fioletu, złota albo błękitu. Cóż, tak czy siak na design smartfona nie mogę narzekać, bo jest bardzo atrakcyjny. A osoby, które wolą urządzenia mobilne w stonowanych kolorach, z szarego Samsunga Galaxy Z Flip4 z całą pewnością będą zadowolone.


Złącza, przyciski i inne elementy konstrukcji

Najważniejszym elementem, bo i wyróżniającym Z Flipa z tłumu identycznych smartfonów, jest znajdujący się na górnej obudowie czarny, szklany panel skupiający wyświetlacz 1,9” i dwa aparaty. Tutaj jedyną zmianą względem poprzedniego modelu jest konstrukcja obiektywów. Tym razem wystają one ponad powierzchnię obudowy, a w „trójce” były płaskie.

wyspa aparatów galaxy z flip4

Pozostałe elementy, złącza i przyciski umieszczone są standardowo tak jak we wszystkich smartfonach. Na górnej krawędzi znalazł się sam mikrofon. Z prawej strony umieszczono przyciski głośności i zasilania, a z lewej slot na kartę SIM. Najwięcej dzieje się oczywiście na dole, gdzie wbudowano: dwa mikrofony, wejście USB-C oraz drugi głośnik. Pierwszy znajduje się w ramce oplatającej ekran, dokładnie nad aparatem selfie.

Do składanej konstrukcji trzeba było jednak dopasować umiejscowienie przycisku zasilania zintegrowanego z czytnikiem linii papilarnych. Z powodu przechodzącego przez środek zawiasu, umieszczono go w dość nieporęcznym miejscu. Wyżej niż intuicyjnie sięga kciuk po chwyceniu smartfona w dłoń. Potrzeba więc kilku dni, aby się do tego przyzwyczaić.

Natomiast jeśli chodzi o samą jakość działania czytnika, to jest bardzo dobrze. Szybko rozpoznaje linie papilarne właściciela i w ułamek sekundy odblokowuje ekran.

Ekran blokady na obudowie

Zdecydowanie w kontekście designu należy wspomnieć również o rozszerzonych funkcjach wyświetlacza na obudowie, ponieważ Galaxy Z Flip4 oferuje jeszcze więcej opcji personalizacji tego kawałka obudowy.

Poprzednio stylów zegara nie było za wiele, a wybór ograniczał się do konkretnych kolorów i wzorów. Teraz użytkownik ma pełną dowolność. Otrzymuje sporo propozycji od producenta, w których można dodatkowo dostosować kolor tekstu czy tła. Jednak oprócz tego na ekranie okładki może zastosować swoje zdjęcia, filmiki, GIFy, a także stworzone przez siebie emoji, które wykonują wybrane ruchy.

Rozmiar. Dobry do kieszeni, dobry do korzystania z nowoczesnych funkcji

Oczywiście w związku z nietypową konstrukcją, która poniekąd wsadza składaki do zbioru kompaktowych smartfonów, koniecznie muszę wspomnieć o gabarytach Galaxy Z Flip4. Choć przekątna ekranu pozostała ta sam, to już rozmiary całej konstrukcji uległy zmianie. Smartfon wyszczuplał nieco dzięki spłaszczeniu krawędzi i zredukowaniu ramek wokół ekranu.

Dokładne wymiary Flipa4 po złożeniu to: 71,9 mm szerokości i 84,9 mm wysokości. Natomiast grubość to od 15,9 mm do 17,1 mm przy zawiasie, ponieważ smartfon nie składa się płasko w miejscu zgięcia, a pozostawia tam milimetrową szparę.

Dla porównania – Z Flip3 po rozłożeniu mierzył 166 mm wysokości, natomiast Galaxy Z Flip4 ma już 165,2 mm. Szerokość również jest delikatnie mniejsza, z 72,7 na 71,9 mm.

Wytrzymałość składanego smartfona

Samsung chyba wziął sobie do serca wyrażane przez klientów obawy, a także zażalenia tych, którzy już korzystają z ich składanych smartfonów. Postanowił zatem na samym wstępie doedukować użytkowników, jak poprawnie i bezpiecznie korzystać ze składanego Z Flipa. Po uruchomieniu smartfona wyświetla się lista z najważniejszymi zaleceniami.

Przede wszystkim – nie można usuwać z ekranu fabrycznej folii ochronnej. Jest ona bowiem przystosowana do tak oryginalnej konstrukcji, jaką jest zginany ekran. Producent uprzedził także, aby przed każdym złożeniem smartfona upewnić się, że pośrodku nie ma żadnych okruszków, piasku ani przedmiotów, takich jak klucze czy monety. Może się to wydawać oczywiste, ale warto mieć to na uwadze, na przykład gdy szybko wrzucamy smartfon do torby i zamykamy go w ostatniej chwili. Poniżej wszystkie zalecenia producenta:

Składa, rozkłada, składa, rozkłada…

Natomiast jeśli chodzi o trwałość związaną ze składaniem – tę najlepiej obrazuje test wytrzymałości poprzedniego Samsunga Galaxy Z Flip3, przeprowadzony przez Kubę Klawitera. Ciągłe składanie i rozkładanie smartfona śledziło na żywo kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Po trwającym niemal 6 dni teście smartfon odmówił posłuszeństwa dopiero przy 418 505 próbie złożenia. A w międzyczasie poddawany był jeszcze innym challenge’om, np. odnowie biologicznej w lodzie, tarzaniu w kurzu z odkurzacza czy obsypywaniu piaskiem.

Co ważne, trzeba tu obalić naczelny argument przeciwników Samsunga i wyznawców teorii spiskowych – nie, to wideo nie powstało we współpracy z producentem. On sam podawał zresztą, że składany Galaxy Z Flip3 przetrwa koło 200 000 złożeń, czyli aż połowę mniej.

Dlatego w przypadku Galaxy Z Flip4 także nie ma się o co martwić. Samsung zapewnia, że smartfon ten przetrwa co najmniej 5 lat, przy założeniu, że będzie składany 100 razy dzień – a to naprawdę dużo.

Takie same wartości podawano też dla zeszłorocznego modelu. Można zatem z dużą dozą pewności założyć, że ulepszony Galaxy Z Flip4 przetrwa co najmniej dwa razy więcej złożeń, przynajmniej tyle ile Z Flip3 w powyższym teście.

Odporna konstrukcja

Samsung Galaxy Z Flip4 odporny jest na zachlapnia i podtopienia. Certyfikat potwierdza jego szczelność w stopniu IPX8, co oznacza, że wytrzyma zanurzenie w wodzie na głębokość 1,5 metra przez pół godziny.

Postawiony w środku X wskazuje jednak, że model ten nie jest odporny na pył, zatem piasek czy unoszące się drobiny zanieczyszczeń mogą go uszkodzić. (Choć z testu Klawitera, wiemy, że Z Flip3 przetrwał taki kontakt). W przypadku składaka trzeba jednak szczególnie uważać, aby zabrudzenia, takie jak drobinki piasku, nie dostały się pod zawias oraz między górną i dolną część ekranu przy jego składaniu.

Ponadto nowy Flip otrzymał jeszcze twardsze wykończenie. Obudowa pokryta jest szkłem Corning Gorilla Glass Victus+. A całość okala wspomniana już ramka z Armour Aluminium.

Oczywiście za te wzmocnienia konstrukcji należą się Samsungowi plusy, natomiast przyszłym użytkownikom radziłabym, tak czy inaczej, wyposażyć się w silikonowe etui, które nie tylko amortyzuje upadki, ale także poprawia przyczepność, a to w przypadku Galaxy Z Flip4 jest niezwykle ważne. Smartfon ten ma bowiem bardzo śliską obudowę. W moim przypadku obsługa jedną ręką kompletnie nie wchodziła w grę, bo Flip cały czas uciekał mi z dłoni. A szkoda, ponieważ jego wąski ekran pozwala bez problemu sięgnąć kciukiem obu krawędzi i obsługiwać wszystkie funkcje.

Ładowanie – szybkie, ale tylko jak masz czym

Brak ładowarki w zestawie

Jak już wspomniałam przy unboxingu, Samsung Galaxy Z Flip4 nie ma ładowarki w zestawie. Jak zatem ładować nowy smartfon? Na szczęście modele koreańskiej marki są kompatybilne z najbardziej uniwersalną technologią ładowania – Quick Charge, więc bezpiecznie naładujesz je większością dostępnych na rynku ładowarek. Oczywiście możesz także korzystać z zasilaczy Samsunga, które na przykład zostały Ci po poprzednim modelu.

Jeśli jednak chcesz cieszyć się reklamowanym Super Szybkim Ładowaniem, potrzebujesz ładowarki z odpowiednimi parametrami. W przypadku Galaxy Z Flip4, który jest przystosowany do zasilania z mocą 25 W, musi to być oryginalna kostka Adaptive Fast Charge albo uniwersalna z technologią Quick Charge 2.0 lub wyższą, o mocy równej bądź wyższej niż 25 W.

Czas ładowania

Z takim zasilaczem ładowanie Galaxy Z Flip4 od 0 do 50% zajmie około pół godziny, a do pełna godzinę i 15 minut. Nastąpił tutaj postęp względem poprzedniej generacji, która ładowała się ponad półtorej godziny z mocą zaledwie 15 W. I oczywiście każde ulepszenie cieszy, jednak niestety tym wynikiem Samsung nadal sporo odstaje od konkurencji, u której szybkość ładowania sięga już zaledwie kilkunastu minut.

Ładowanie bezprzewodowe

W przypadku tego składanego modelu Samsunga możesz też skorzystać z wygodnego zasilania bezprzewodowego. Wystarczy ładowarka indukcyjna zgodna z technologią WPC, czyli z popularnym standardem QI.

Galaxy Z Flip4 obsługuje także ładowanie zwrotne. W razie potrzeby możesz więc podratować słuchawki TWS czy smartwatcha niezbędną dawką energii.

Niestety sam producent zaznacza, być może tylko asekuracyjnie, że funkcja ładowania zwrotnego może nie współpracować z niektórymi markami, a nawet urządzeniami Samsunga. Osobiście mogłam to sprawdzić jedynie z słuchawkami JBL – w tym wypadku żaden problem nie wystąpił, a etui ładowało się poprawnie. Natomiast faktycznie funkcja doładowywania nie działa, gdy smartfon ma mniej niż 30% baterii. Taki bowiem jest minimalny limit baterii w ustawieniach ładowania bezprzewodowego.


Bateria w Galaxy Z Flip4

Słaba bateria była jednym z największych minusów zeszłorocznego składaka. Tegoroczną edycję Samsung postanowił wzbogacić o dodatkowe 400 mAh. Bateria w Galaxy Z Flip4 ma więc pojemność 3700 mAh. W porównaniu z konkurencją nadal jest to niewielki akumulator. Samsung przekonuje jednak, że żywotność jest dużo lepsza, zwłaszcza w połączeniu z energooszczędnym procesorem 4 nm.

Oczywiście rzeczywisty czas działania zależy od wielu czynników i sposobów użytkowania – np. parametrów ekranu, łączności, działających w tle aplikacji czy aktywnego always on display. Przy moim recenzencki (czyli dość intensywnym) trybie użytkowania zauważyłam jednak drobną poprawę. Galaxy Z Flip4 podładowywałam średnio co półtora dnia, podczas gdy Galaxy Z Flip3 naładowany rano, wieczorem już potrzebował kolejnej dawki energii. Czas pracy nowego Flipa jest zatem niemal taki sam jak w moim prywatnym smartfonie, który ma wielką i obciążającą konstrukcję baterię 5000 mAh.

Dodatkowo należy pamiętać, że Galaxy Z Flip4 dysponuje inteligentną baterią, która uczy się nawyków użytkownika i dostosowuje zużycie energii do jego potrzeb. Na takie dopasowanie telefonu do właściciela potrzeba trochę czasu, ale może to przynieść poprawę żywotności telefonu na jednym ładowaniu. Ponadto można też skorzystać z dodatkowych ustawień optymalizujących zużycie energii:

Dwa ekrany AMOLED – składany i zewnętrzny

Od recenzowanego przez Kasię modelu Galaxy Z Flip 5G nie zmieniła się przekątna głównego wyświetlacza. Na przednim panelu nadal ujrzymy obraz wielkości 6,7”. Rozdzielczość także nie uległa większym zmianom. W Galaxy Z Flip4 jest to Full HD+ dokładnie 2640 × 1080 px. Ponownie wykorzystano też, nieustannie rozwijaną, autorską technologię Dynamic AMOLED 2X.

To matryca, dzięki której flagowe smartfony Samsunga naprawdę dostarczają użytkownikom kinowych wrażeń. Ekrany te są zgodne z certyfikatem HDR10+, więc zapewniają świetne odwzorowanie kolorów i kontrastów. Dysponują większą paletą barw i gwarantują żywe oraz naturalne kolory, co potwierdza certyfikat VDE Germany. Ponadto AMOLEDy, dzięki temu, że każdy piksel ma oddzielną diodę, podświetlaną tylko by emitować kolor, osiągają idealną głęboką czerń. Po prostu diody są wtedy wyłączone.

Co więcej, Samsung zredukował emitowane przez wyświetlacz światło niebieskie, które jest szkodliwe dla wzroku i negatywnie wpływa na cykl dobowy organizmu. To ulepszenie przysłuży się zwłaszcza tym, którzy często przeglądają telefon wieczorami i w nocy.

W tym miejscu trzeba też podkreślić, że z Galaxy Z Flip4 równie wygodnie będzie się korzystało w dzień, na zewnątrz, nawet latem w pełnym słońcu. Dzięki wysokiej jasności, charakterystycznej dla Dynamic AMOLED, bez problemu dostrzeżesz całą zawartość ekranu, bez konieczności zakrywania go ręką. Przeczytasz powiadomienia, odpiszesz na wiadomości czy wykadrujesz idealne ujęcie.

wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X Galaxy Z Flip4

Nie bez powodu ekrany Samsunga są uznawane za najlepsze na rynku. Zwłaszcza że oprócz wysokiej jakości prezentowanego obrazu mogą pochwalić się także lepszą energooszczędnością. A energooszczędne podzespoły będą w Galaxy Z Flip4 szczególnie ważne, z uwagi na baterię, która, jak wyżej wspomniałam, nie powala pojemnością.

Od 1 do 120 Hz

Zarówno wątek jakości obrazu, jak i energooszczędności, uzupełnić należy jeszcze opisem technologii adaptacyjnej częstotliwości odświeżania. Po pierwsze 120 Hz zdecydowanie i zauważalnie poprawia płynność wyświetlanego obrazu w grach i filmach, ale odczujesz ją zwłaszcza podczas zwykłych codziennych czynności – przewijania stron internetowych, scrollowania Facebooka czy przeglądania galerii. Kolejne klatki po prostu przepływają przed Twoimi oczami.

Po drugie, częstotliwość zmienia się automatycznie w zakresie już od 1 Hz do aż 120 Hz. Ekran sam dostosowuje się do typu wyświetlanej treści. Jeśli to konieczne, zapewni Ci najlepszą możliwą jakość transmisji z płynnym obrazem. A jeśli duża płynność jest zbędna, zwolni, aby nie pochłaniać więcej energii, niż potrzebuje.

Drugi ekran

O funkcjach ekranu na obudowie już co nieco wspomniałam wyżej. Choć jest on niewielki, nie można mu umniejszać. Ma bardzo dobrą jakość. Jest wyrazisty, ostry i ma żywą kolorystykę, co jest istotne chociażby w kontekście Always On Display. Zastosowano tu matrycę Super AMOLED 260 × 512 px o przekątnej 1,9”, w zupełności wystarczającej do zadań, jakie ma pełnić.

Z poziomu ekranu na wyświetlaczu można: przeglądać najnowsze powiadomienia, uruchomić odtwarzacz muzyki, sprawdzić pogodę, alarmy, włączyć minutnik, wyświetlić kalendarz i plany na dziś, korzystać ze SmartThings, a nawet wykonywać połączenia. Natomiast przeciągając ekran z góry na dół, użytkownik dostaje dostęp do najważniejszych opcji szybkiego wyboru: Wi-Fi, wyciszenia, Bluetooth, trybu samolotowego, latarki i jasności ekranu.

Wyróżnić należy także funkcję Quick Shot. W jej przypadku wysoka jakość oraz wyrazistość przedniego ekranu także będzie miała duże znaczenie. Dwukrotne wciśnięcie przycisku zasilania uruchamia aparat, a podgląd widoku dostępny jest wtedy na małym ekranie. Dzięki temu szybko zrobisz selfie lub nagrasz film, panując nad tym co znajduje się w kadrze.

Dźwięk

Samsunga Galaxy Z Flip4 wyposażono w dwa głośniki stereo. Pierwszy wbudowany w ramce nad ekranem, drugi na dolnej krawędzi smartfona. Górny głośnik jest cichszy i mniej basowy, ale oba bardzo dobrze grają i przede wszystkim świetnie ze sobą współpracują. Są też bardzo donośne, więc bez problemu dostosujesz głośność i usłyszysz dźwięk filmiku nawet w gwarnym pomieszczeniu.

Ba, Z Flip4 umili nawet dłużące się godziny w pracy i zrobi to w całkiem niezłej jakości. Tu mogą się przyczepić audiofile, ale powiedzmy sobie szczerze – nikt nie słucha muzyki z głośników regularnie, tylko sięga wtedy po słuchawki bezprzewodowe. Głośniki muszą więc wystarczyć, np. do przeglądania TikToków, rozmów głośnomówiących czy wideokonferencji, niekiedy również do nadrobienia serialowych czy podcastowych zaległości. I w każdym z tych przypadków poradzą sobie świetnie.

rozrywka multimedialna z Galaxy Z Flip4

Genialny ekran Dynamic AMOLED 2X i dobry głośnik stereo w Galaxy Z Flip4 to gwarancja doskonałej jakości multimedialnej rozrywki. Czy przeglądasz TikToki, czy oglądasz serial na Netfliksie, czy słuchasz muzyki na Spotify’u – za każdym razem będziesz cieszyć się pięknym, żywym obrazem i przyjemnym dźwiękiem.

Podzespoły i wydajność

Korzystanie z Samsunga Galaxy Z Flip4 to prawdziwa przyjemność, a wpływa na to także szybkość i płynność obsługi. Składanego flagowca wyposażono w topowy procesor 2022 roku, czyli Snapdragon 8+ Gen 1 firmy Qualcomm. Jego dynamiczna praca to zasługa rdzeni o taktowaniu do 3,2 GHz. Ponadto został wykonany w litografii 4 nm, dzięki czemu zużywa mniej energii.

Procesor 8+ Gen 1 to bezsprzecznie najlepsza obecnie jednostka na rynku. Jednak z powodu nietypowej konstrukcji smartfona, jego podzespoły, w tym układ chłodzenia, mają mniej miejsca, co może powodować większe przegrzewanie i wywołane tym spowolnienia. I faktycznie podczas intensywniejszego użytkowania lub zaawansowanych zadań smartfon robił się cieplejszy w okolicy drugiego ekranu. Zauważyłam to na przykład podczas męczącej sesji zdjęciowej, gdy testowałam każdy tryb po kolei.

Nie odnotowałam wtedy natomiast spadków wydajności. Smartfon cały czas pracował bardzo sprawnie. Tak samo jak wtedy, gdy używałam go do standardowych zadań, jakie stawia się swoim smartfonom – przeglądanie portali społecznościowych, czatowanie, słuchanie muzyki czy oglądanie filmików.

Recenzowanego smartfona wspiera szybka pamięć 8 GB RAM, którą można rozszerzyć o pamięć wirtualną RAM Plus, wykorzystującą pamięć masową telefonu. Działanie Z Flipa4 może więc wspomóc 2/4/6 lub 8 GB wirtualnej pamięci RAM. Natomiast owa pamięć masowa, czyli ta, która pomieścić ma pliki, zdjęcia, aplikacje może wynosić do wyboru: 128, 256 lub nawet 512 GB.

Samsung kolejny raz udowodnił, że tworzy urządzenia multimedialne, które zapewniają użytkownikom odpowiednią wydajność podczas każdego zadania, a nawet wielu zadań jednocześnie. Choć Z Flip4 nie jest stworzony do grania, poradzi sobie też z najpopularniejszymi tytułami. Jednak warto podkreślić, że nie dla niego długie sesje gamingowe z zaawansowanymi grami mobilnymi.

wielozadaniowa praca z Galaxy Z Flip4

One UI 4.1.1. Najciekawsze funkcje

Smartfon Galaxy Z Flip4 pracuje na bazie systemu Android 12 z nakładką One UI wersji 4.1.1. Moim zdaniem jest to najlepszy interfejs na rynku. Intuicyjny, atrakcyjny i dobrze zoptymalizowany. Umożliwia wprowadzenie wielu personalizacji telefonu oraz oferuje sporo ciekawych funkcji. O niektórych wspomniałam już wcześniej, np. ustawieniach wyświetlacza na obudowie.

Przede wszystkim wyróżnić trzeba jeszcze Tryb Flex, czyli funkcję podzielonego ekranu. Automatycznie współpracuje z nim kilka aplikacji, które wykorzystują wtedy specjalny układ niestandardowy. Na przykład korzystając z YouTube’a w trybie Flex w dolnej części ekranu możesz przewijać komentarze czy proponowane filmy, a na górze cały czas wyświetlany będzie obecnie odtwarzany film. W galerii górną część zajmie zdjęcie, a dolną panel sterowania, oś zdjęć, dostęp do ustawień i edytor zdjęć. Dopasowany układ mają także m.in.: aparat (FlexCam), autorska przeglądarka, kalendarz czy Google Meet.

W przypadku pozostałych aplikacji należy w ustawieniach (Zaawansowane funkcje -> Labs -> Panel trybu elastycznego) wyrazić zgodę na użycie przez nie trybu Flex, w którym to zawartość aplikacji wyświetlana będzie na górnej części ekranu, a na dolnej znajdzie się panel sterowania z dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi obsługę aplikacji. Jest to jedna z ciekawszych i najbardziej przydatnych funkcji składanego smartfona.

Tryb FelxCam Samsung Galaxy Z Flip4

Aparaty w Samsungu Galaxy Z Flip4

Samsung Galaxy Z Flip4 otrzymał ten sam zestaw aparatów, co jego poprzednik. Matryca jest natomiast czulsza na światło i to, jak wskazuje producent, aż o 65% względem Flip3. Na lepsze efekty przekładają się także większe możliwości bardziej zaawansowanego procesora. I w jakości zdjęć oraz filmów faktycznie zauważalna jest poprawa.

podgląd z aparatu na ekranie okładki smasung galaxy z flip4

Choć nie jest to topowy aparat i maksimum możliwości, na jakie stać smartfony Samsunga, to zdjęcia i filmy wykonane Galaxy Z Flip4 są naprawdę bardzo zadowalające. Ujęcia za dnia, przy dobrym oświetleniu, są szczegółowe i ostre. Fotografowane krajobrazy i przedmioty wyglądają naturalnie i cieszą oko żywą, nasyconą kolorystyką.

Zoom

Bardzo dobrze wypada także podwójny zoom, mimo że nie jest optyczny a cyfrowy. Zauważalne szumy pojawiają się dopiero przy większych przybliżeniach. Jeśli natomiast bardzo chcesz sfotografować oddalony przedmiot czy budynek, zrobisz to przy użyciu maksymalnie 10-krotnego zoomu z takim wynikiem:

Obiektyw ultraszerokokątny

Nieco gorzej wypada aparat ultraszerokokątny. Na pierwszy rzut oka zauważalne są zniekształcenia na krawędziach, które tworzą, delikatny, ale jedna odczuwalny, efekt rybiego oka. Na obrzeżach pojawiają się też dużo większe szumy niż w centrum fotografii. A po przybliżeniu zdjęcia widać, że aparat ten jest mniej szczegółowy niż główny. Oto efekty:

Panorama

panorama aparatem ultraszerokokątnym galaxy z flip4

Zdjęcia nocne

Tryb nocny w aparacie Samsunga Galaxy Z Flip4 to bajka. Zdjęcia wykonane po zmroku obiektywem głównym w trybie nocnym prezentują się naprawdę świetnie. Dobrze wypada zarówno szczegółowość kadru, jak i jasność oraz kolorystyka.

Zestawienie ze zdjęciami wykonanymi bez trybu nocnego doskonale pokazują, jak obiektyw główny dobrze radzi sobie z wyciągnięciem z mroku kolorów i detali. A czy widać różnicę w porównaniu z zeszłorocznym modelem? Moim zdaniem tak, ale oceńcie sami:

Galaxy Z Flip3 vs Galaxy Z Flip4

Selfie

Dzięki Galaxy Z Flip4 mały i słaby aparat w ekranie już nigdy nie przyda Ci się do autoportretów. Możesz go używać już tylko do wideokonferencji, w której jakość jest istotna, ale nie tak bardzo jak przy robieniu nowych fotek na Insta czy nagrywaniu relacji i shortsów. W tym celu użyjesz dużo lepszego obiektywu głównego z podglądem widoku na ekranie na obudowie.

Żeby zrobić selfie aparatem głównym, możesz skorzystać z funkcji Qucik Shot, czyli przy złożonym telefonie, włączając aparat podwójnym kliknięciem. Galaxy Z Flipa4 możesz także potraktować jak statyw i skorzystać z trybu Flex z włączonym trybem podglądu osłony (przycisk do włączenia podglądu znajduje się w prawym górnym rogu interfejsu aparatu na ekranie głównym).

Wideo

Smartfon Galaxy Z Flip4 oferuje sporo trybów nagrywania. Zacznijmy jednak od rozdzielczości. Filmy można nakręcić maksymalnie w jakości Ultra HD 60 lub 30 klatek na sekundę. Dostępne są także rozdzielczości: Full HD 60 fps, FHD 30 fps oraz HD 30 fps. 

Nagrywając przy 30 klatkach na sekundę, można zarówno przybliżać, jak i oddalać kadry, poszerzając kąt do 0,5x. Jednak w przypadku filmowania w 60 kl./s, zarówno w UHD, jak i FHD, nie można skorzystać z szerokiego kąta, a więc tę rozdzielczość obsługuje tylko główny aparat Z Flipa4.

Pozostałe tryby wideo w Samsungu Galaxy Z Flip4 to: Wideo Pro (z możliwością ręcznego dostosowania wszystkich parametrów), Bardzo zwolnione tempo (z opcją automatycznego rozpoczęcia nagrywania po wykryciu ruchu), Zwolnione tempo, Hyperlaps, Wideo portretowe (z tłem: rozmytym, czarno-białym lub stylizowanym na zakłócenia), Perspektywa reżysera (z widokiem jednocześnie z trzech aparatów).

Filmy nagrane Galaxy Z Flip4 wyglądają po prostu świetnie. Są wyraziste, pełne detali i kolorów. Moją uwagę szczególnie zwróciła też jakość nagrywanego dźwięku. Jest on czysty, naturalny i wyrazisty, wręcz wyłapane są odgłosy, które na żywo nie są tak odczuwalne. Można wyodrębnić dźwięk kropel, które uderzają o metalową konstrukcję lub taflę wody, śmiech dzieci albo kwakanie kaczki. Trzeba natomiast uważać, aby nie przykrywać boków telefonu, np. podczas zoomowania, ponieważ czułe mikrofony od razu to wyłapią i nagrają zniekształcony dźwięk. Słychać to także na poniższych filmach.

Film UHD 60 klatek na sekundę

UHD 30 kl./s

Wideo Full HD 60 kl./s

Duża stabilność FHD 30 kl./s

Najnowszy składany smartfon Samsunga oferuje także opcję nagrywania w trybie dużej stabilności. Wybierając tę opcję, nagrasz bardzo stabilne wideo, bez drgań i szumów, ale tylko w jednej rozdzielczości – Full HD 30 kl./s.

Czy warto kupić składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip4? Podsumowanie recenzji

Jeśli poszukujesz zaawansowanego, wydajnego flagowca, który zastąpi Twój wysłużony model telefonu, a w dodatku masz już dość nudnych klasycznych konstrukcji, to zdecydowanie warto wybrać Samsunga Galaxy Z Flip4. Smartfon, który zachwyca swoją ekstrawagancją, ale przede wszystkim przekonuje kompaktowością i rozszerzoną funkcjonalnością. Oczywiście nie jest to model pozbawiony wszelkich wad, wszystkie znajdziesz poniżej, w sekcji minusów. Ich obecność traci jednak nieco na znaczeniu w zestawieniu z wyjątkowymi atutami.

W smartfonie Samsung Galaxy Z Flip4 warto szczególnie wyróżnić: bardzo dobry aparat główny i tryb nocny, przepiękny ekran Dynamic AMOLED 2X oraz szybką, płynną i intuicyjną obsługę wynikającą z zastosowania topowego procesora i systemu One UI 4.1.1. Ponadto jego składana konstrukcja umożliwia nowe sposoby wykorzystania smartfona, takie jak fotografowanie w trybie FlexCam i Qucik Shot czy obsługa aplikacji na podzielonym ekranie w trybie elastycznym.

Minusy

  • brak ładowarki w zestawie
  • nadal stosunkowo wolne ładowanie (zaledwie 25 W)
  • przeciętny aparat ultraszerokokątny
  • brak odporności na pył
  • wyraźne i odczuwalne pod palcami zgięcie ekranu
  • ekran bardzo podatny na kurz i palcowanie
  • bardzo śliska obudowa
  • niewiele zmian względem poprzedniej generacji

Plusy

  • wyjątkowa składana konstrukcja
  • kompaktowość
  • trwałe szkło Corning Gorilla Vistus+ i wodoodporność IPX8
  • ulepszony design
  • dodatkowe funkcje wynikające ze składanej konstrukcji i dwóch ekranów (FlexCam, QuickShot, tryb elastyczny)
  • piękny ekran Dynamic AMOLED 2X
  • adaptacyjna częstotliwość odświeżania obrazu 120 Hz
  • bardzo dobry aparat główny z OIS
  • jasne i wyraziste zdjęcia nocne
  • świetna jakość obrazu i dźwięku w wideo
  • możliwość robienia selfie głównym aparatem
  • nowy, bardzo wydajny procesor Snapdragon 8+ Gen 1
  • szybkość i płynność działania
  • wszystkie najnowsze standardy łączności
  • przyjemny interfejs One UI 4.1.1
  • dobre głośniki stereo
  • ładowanie bezprzewodowe i zwrotne

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja