Urodzaj na rynku klawiatur mechanicznych sprawia, że coraz trudniej wyłowić prawdziwą perłę, bo każda konstrukcja wydaje się podobna do drugiej. I na pozór jest tak też w przypadku najnowszej propozycji od polskiego producenta, czyli Genesis Thor 404 TKL. Wygląda jak każda inna, ale gdy weźmie się ją w ręce, położy na biurku i wystuka pierwsze litery, od razu czuć, że w swojej lidze to może być ta jedyna. Sprawdź recenzję Genesis Thor 404 TKL z przełącznikami Gateron Yellow Pro i Kailh Box Brown V2.
Praktycznie dla każdego użytkownika, który szuka przewodowej klawiatury mechanicznej do gamingu w stosunkowo niskiej cenie. To jest szczególnie udany wybór – niezależnie od rodzaju przełącznika – nie tylko dla osób, które szukają klawiatury i taniej, i dobrej, ale także dla tych, które dopiero zaczynają przygodę z „mechanikami”. A jeśli dodatkowo zależy Ci na opcji wymiany przełączników, to Genesis Thor 404 TKL jest strzałem w dziesiątkę.
Jasne! W cenie za około 300 zł trudno o lepszy wybór, jeśli zależy Ci zarówno na porządnym wykonaniu i funkcjonalnej klawiaturze. To nie tylko solidna konstrukcja, ale także świetny dobór przełączników, nasmarowane stabilizatory oraz hot-swap. Genesis Thor 404 TKL ma świetny stosunek jakości do ceny i nie sposób nie polecić tej klawiatury.
W tej cenie trudno na cokolwiek wybrzydzać w klawiaturze Genesis Thor 404 TKL. Aplikacja do personalizacji (np. podświetlenia) trąci myszką, a i samo RGB nie jest optymalne w każdym kolorze. Generalnie nie mam jednak poważniejszych zarzutów do tego modelu, stąd zresztą jego wysoka ocena.
Na pierwszy rzut oka Genesis Thor 404 TKL wygląda zwyczajnie i nie zwraca niczym uwagi (no dobra, może czcionką zwraca, bo w końcu to gamingowa konstrukcja). Ale pierwsze wrażenie jest mylne, oj, bardzo mylne.
Najnowszy model od polskiego producenta, który powstał z okazji 12-lecia firmy, jest efektem współpracy ze społecznością, a konkretnie członkami serwisu EnvyTech. Cel był jeden: stworzyć optymalną pod kątem cena-jakość klawiaturę mechaniczną, która podbije serca (nie tylko) graczy.
Recenzowana konstrukcja to następca Genesis Thor 303 TKL w wydaniu, jak sama nazwa wskazuje, bez sekcji numerycznej. Ta jest zbędna dla wielu użytkowników, a dzięki temu klawiatura zajmuje mniej miejsca na biurku, co może mieć znaczenia dla np. fanów strzelanin, którzy stawiają na niską czułość w swojej myszce.
A co w zawierającym wszystkie niezbędne informacje (choć nie wszystkie w języku polskim) opakowaniu? Wyposażenie jest niczego sobie i obejmuje: dwa zapasowe przełączniki, dokumentację, odłączany i dopasowany kolorystycznie do klawiatury 1,8-metrowy kabel USB-C do USB-A z materiałowym oplotem oraz klips 2 w 1, którym wyciągniesz keycapy i przełącznik.
Pora przekonać się, jaki efekt przyniosła współpraca Genesis i społeczności. Czy faktycznie jest to klawiatura, którą równie dobrze można by sprzedawać pod hasłem „od graczy dla graczy”? Przekonaj się o tym w recenzji Genesis Thor 404 TKL w obu dostępnych w sklepach wersjach – przełącznikami Kailh Box Brown V2 i Gateron Yellow Pro.
Klawiatury są dostępne w układzie amerykańskim (US, ANSI), czyli z małym (niskim) Enterem oraz dużym (szerokim) lewym Shiftem. Wiem, że nie wszystkim użytkownikom odpowiada takie rozwiązanie, bo sam do pisania wolę wersję z dużym Enterem, ale do gamingu jest to najlepsza opcja. A w końcu mamy do czynienia z klawiaturą przede wszystkim dla graczy.
Często mniejsi producenci pokazują, że podchodzą do tematu lepiej niż duzi gracze, którzy od lat serwują topowe klawiatury. I muszę przyznać, że konstrukcja od Genesis stoi na naprawdę dobrym poziomie. Genesis Thor 404 TKL nie wygląda jak typowa „chińszczyzna”, tylko od pierwszego kontaktu robi dobre wrażenie.
Jest to konstrukcja zamknięta – przełączniki są osadzone całkowicie w obudowie, co wpływa nie tylko korzystnie na np. stabilność, ale dzięki temu lepiej roznosi się w niej dźwięk wystukiwanych klawiszy. Całość jest bardzo stabilna i solidnie wykonana, bez jakiegokolwiek skrzypienia. W lwiej części jest to porządnej jakości plastik o odpowiedniej grubości, a we wnętrzu – metalowa płytka oraz wypełnienie w postaci pianki wygłuszającej, która wycisza nieco hałas uderzeń w klawisze.
Producent postawił nie tylko na optymalny dobór przełączników, ale możesz także liczyć tutaj nawet na nieoszczędnie nasmarowane stabilizatory. W dużo droższych klawiaturach nie jest to na porządku dziennym, choć w ostatnich latach ten trend się zmienia i coraz więcej producentów o tym aspekcie nie zapomina. Niemniej jednak nie sposób nie docenić pod tym względem Thora 404 TKL, szczególnie w swojej kategorii cenowej.
Sam wygląd klawiatury jest minimalistyczny, szczególnie jak na urządzenia głównie dla graczy. Czcionka czytelna i schludna – nie ma po prostu nic wspólnego z gamingowym przeznaczeniem. Lampki Capslocka i Scroll Lock nie rzucają się w oczy i znajdują się nad strzałkami, czyli w odpowiednim miejscu (inna opcja nie za bardzo wchodziła w grę).
W sklepach znajdziesz dwie wersje: czarną i białą. Obie prezentują się ładnie, no i biel przypomina faktycznie biel. Choć przyznam, że nasadki sprawiają wrażenie bielszych niż podstawa, ale może to kwestia oświetlenia.
Klawiatura nie należy do cienkich, ale klawisze są „wtopione” w ramę, przez co nie jest tak wysoka, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Jednak podpórka, której nie znajdziesz w tym modelu, jest wskazana. Dla mnie wysokość klawiatury i wystających z niej klawiszy to wystarczający powód, by w nią dodatkowo zainwestować. Może niekoniecznie do sporadycznego grania, ale jeśli spędzasz przy niej wiele godzin, to nie wyobrażam sobie używać jej bez stosownej podpórki. W tej cenie jednak trudno na nią liczyć, co jest oczywiste.
W klawiaturze możesz skorzystać z antypoślizgowych nóżek. Mają one – co też trzeba docenić – dwa stopnie regulacji. A w zasadzie to dwie nóżki: mniejszą i większą.
Nasadki klawiszy, czyli tzw. keycapy, są PBT, a więc powstały z politereftalanu butylenu (podwójnie wtryskiwane), a więc tworzywa sztucznego, które jest wytrzymalsze od stosowanego najczęściej w tańszych klawiaturach ABS. To w sumie najlepszy możliwy wybór, jeśli chodzi o jakość i żywotność – w tej cenie rewelacja.
Okablowanie jest średniej grubości. Nie jest też sztywne, a materiałowy oplot cenię sobie wyżej niż zwykły gumowy kabel. W tej cenie nie jestem w stanie wybrzydzać – jest solidnie.
Jakość podświetlenia jest przyzwoita. Nie zapewni fajerwerków jak np. najlepsze klawiatury Corsaira, ale Genesis nie ma się czego wstydzić. Możecie wybrać z 18 trybów podświetlenia i rozmaitych kolorów. Zmiana podświetlenia jest możliwa z poziomu klawiatury bez aplikacji – wystarczy użyć klawisza funkcyjnego i odpowiednich do tego klawiszy (pod Insert i Home).
Optymalnie byłoby, gdyby podświetlone były także oznaczenia multimedialne, bo wieczorem przy zgaszonym świetle byłyby wtedy bardziej widoczne. No i białe podświetlenie ma delikatnie niebieskawy odcień (chociaż to zależy od oświetlenia w pokoju), a żółte i pomarańczowe mogłyby być bardziej żółte i pomarańczowe. Czytelność np. niebieskiego na białych klawiszach jest też mniejsza. Nie są to jednak duże skazy, zwłaszcza w tej klasie produktowej.
Genesis porzuciło dostępne w modelu Thor 303 (TKL) przełączniki Outemu (bardzo dobry ruch!) na rzecz porządniejszych: Gateronów (Yellow Pro) oraz Kailh Box (Brown V2). To zdecydowania zmiana na duży plus. Niezależnie od wyboru, nie będzie to zły wybór.
Przełączniki Gateron Yellow Pro to ulepszona wersja żółtych liniowych przełączników z fabrycznym nasmarowaniem. To trochę mniej czuła alternatywa dla Gateron Red (czy jakichkolwiek innych typowych czerwonych przełączników), więc będzie dobrym wyborem dla początkujących użytkowników. Łatwiej się z nimi oswoić – wymagają bowiem nieco mocniejszego nacisku (50 g zamiast 45 g) przy aktywacji, która następuje po ok. 2 mm (pełna podróż trzonu wynosi 4 mm).
Cechują się one także bardzo wysoką wytrzymałością – do 60 mln kliknięć, a także są one względnie – jak na „mechanika” – ciche.
Drugi wybór nie jest gorszy – Kailh Box Brown V2, czyli również ich ulepszona wersja, w dodatku w lubianym przeze mnie wydaniu Box. To są przełączniku typu tacticle (tzw. dotykowe), a to oznacza, że mają mocniej wyczuwalny klik i opór przy nacisku. Muszę jednak przyznać, że Kailh Box Brown V2 wzięły mnie znienacka – kompletnie nie spodziewałem się, że są one tak udane! Nie działają jak klasyczne brązowe przełączniki od np. Cherry – są łagodniejsze i płynniejsze.
W wersji V2 są fabrycznie nasmarowane, wymagają nacisku 55 g, a sprzężenie zwrotne jest bardziej wyczuwalne niż w pierwotnym wydaniu tych przełączników. Pełny dystans to 3,6 mm, przy czym rejestracja następuje już przy 2 mm. Wytrzymałość tych przełączników jest wyższa niż Gateron Yellow Pro i wynosi do 80 mln kliknięć.
Genesis Thor 404 TKL, podobnie jak zresztą Thor 303, umożliwia szybką i bezbolesną wymianę przełączników. Znudziły Ci się te obecne w klawiaturze? Nic trudnego – sięgasz po dołączany do wyposażenia klips i wyciągasz je łatwo za jego pomocą i w to miejsce wkładasz nowy zestaw przełączników (5- i 3-pinowych).
Jeśli choć raz spróbujesz klawiatury z hot-swapem i wsiąkniesz w temat przełączników, nie zechcesz wrócić do żadnej innej. Genesis 404 TKL to także solidny fundament – w końcu nie musisz zmieniać klawiatury, by zmienić ją nie do poznania. Co prawda koszt przełączników nie jest mały, ale lepiej mieć otwartą furtkę na odświeżenie klawiatury, niż jej nie mieć.
Genesis Thor 404 TKL to klawiatura gamingowa i nie ma co tu się rozpisywać: gra się na niej świetnie. Nie tylko układ jest optymalny do lwiej części tytułów, ale i odświeżanie 1000 Hz jest optymalne do gier, w których liczy się przede wszystkim szybka reakcja.
Jej sprzyjają również świetnie dobrane przełączniki. Która wersja sprawdza się lepiej w grach? Tak naprawdę to… obie! Musisz dopasować je pod siebie i pod gatunki, w które grywasz.
Delikatniejsze liniowe Gateron Yellow Pro są lepszym wyborem do strzelanin typu Fortnite, CS2, Apex Legends czy Rainbow Six Siege. Są jak czerwone przełączniki, ale w moim odczuciu sprawdzają się lepiej od nich dla początkującego użytkownika „mechaników”. Reakcja jest szybka, klika się na niej łagodnie i mimo wszystko trudniej w nich o przypadkowe wciśnięcie klawiszy.
Z kolei Kailh Box Brown V2 wypadają lepiej w powolniejszych grach typu RPG-i, strategie itd. One – jak na brązowe przełączniki – działają także dość łagodnie i w nich absolutnie nie musisz obawiać się o przypadkową rejestrację. Ponadto wyczujesz ewidentny opór przy kliku, przez co musisz dać nieco mocniejszą silę nacisku. Są też nieco głośniejsze, ale chodzą niesamowicie płynnie. Szczerze mówiąc, obawiałem się, że będą nijakie jak typowe Browny, ale absolutnie tak nie jest!
Nie są tak głośne i ciężkawe jak niebieskie przełączniki. Nie klikają też jak uwielbiane przeze mnie Kailh Box White, co może być zarówno zaletą, jak i wadą, jeśli klik i związany z nim dźwięk nie do końca Ci (albo innemu domownikowi) odpowiada.
Tak naprawdę to kwestia gustu i przyzwyczajeń. Teoretycznie do pisania lepiej nadają się Kailh Box Brown V2 od Gateronów Yellow Pro, ale wbrew powszechnej opinii pozostaje to właśnie wspomnianą teorią. Ja uwielbiam pisać teksty na liniowych przełącznikach! Efekt nie jest gorszy. Jest po prostu inny. Wiem jednak z opinii innych, że nie wszyscy przepadają za liniowymi przełącznikami do pisania, bo są zbyt delikatne oraz łatwo o błędy i przypadkową rejestrację klawisza, bo wciśnięcie nie jest (tak) wyczuwalne.
Oba omawiane przełączniki są dobre dla poczatkującego użytkownika „mechaników”. Jeśli Genesis Thor 404 TKL, które obsługuje pełne NKRO (brak ograniczeń we wciskanych klawiszach) i anti-ghosting (zapobiega rejestracji niewciśniętych klawiszy przy wciskaniu kilku naraz), ma Ci głównie służyć do grania w np. strzelanki czy ogólnie różnego rodzaju „akcyjniaki”, to celowałbym w żółte Gaterony.
W pozostałych przypadkach mogą lepiej w Twoim przypadku sprawdzić się Kailh Box Brown V2, które są bezpieczniejszym wyborem do pisania czy ogólnego użytku.
Genesis udostępniło prostą w obsłudze aplikację do Thora 404 TKL. Mam jednak z nią dwa problemy: wygląda jak z ery Windowsa XP, a po drugie: do każdej wersji kolorystycznej musicie wgrać osobne oprogramowanie, bo inaczej nie wykryje obu klawiatur.
Aplikacja wygląda archaicznie, ale nie jest skomplikowana, mało waży i nie zamula komputera, więc to druga, pozytywniejsza strona medalu. Poza tym ma właściwie wszystko, czego potrzebujesz. Utworzysz własne profile, wybierzesz z 18 trybów podświetlenia z opcją dostosowania stopnia jasności i szybkości. Nie ma też problemu z przypisaniem dodatkowych funkcji do wybranych klawiszy i ustawieniem makr wedle swoich potrzeb.
Genesis Thor 404 TKL to klawiatura mechaniczna w moim ulubionym do gamingu formacie – TKL. Nie jestem wielkim fanem mniejszych konstrukcji, choć sam takiej używam do pracy (tak, sam sobie się dziwię, ale w końcu do wszystkiego można się przyzwyczaić). Wersja bez sekcji numerycznej jest jednak optymalna zarówno do normalnego użytkowania (w tym pisania), jak i do większości gier.
Naturalnie nie jest to wybór dla każdego, ale jeśli szukasz względnie malej i taniej klawiatury mechanicznej o sensownych przełącznikach z opcją ich podmiany, Genesis Thor 404 TKL wskoczył wysoko na listę polecanych modeli za ok. 300 zł.
Obie testowane wersje są godne polecenia – zarówno przełączniki Gateron Yellow Pro, jak i Kailh Box Brown V2 są dobrym wyborem dla początkujących użytkowników klawiatur mechanicznych. A i cała reszta je doceni. Poza tym zawsze możesz je zmienić, kiedy tylko zechcesz.
Nie da się ukryć, że Genesis ma hit w postaci Thora 404 TKL. W podobniej cenie (bez promocji) trudno o lepiej zrobioną klawiaturę. Taką, która oferowałaby zbliżoną jakość i funkcjonalność (np. hot-swap) i jednocześnie nie odstraszałaby gamingowym designem. Wiesz, czego mi brakuje? Chętnie zobaczyłbym w sklepach wariant bezprzewodowy. Może kiedyś.