Dla cierpliwych lub mało wymagających. Test i recenzja telewizora Samsung 55DU7192

Aktualną gamę telewizorów 4K Samsunga otwierają serie 7172 oraz 7192. Przetestowaliśmy już model 65-calowy z serii DU7192, a więc czas na mniejszy, 55-calowy. Tym, którzy sądzą, że to bez sensu i oba są takie same, odpowiem krótko: nie są. Szczegóły znajdziecie w teście i recenzji telewizora Samsung 55DU7192.

Samsung 55DU7192 jest telewizorem klasy budżetowej, który może sprostać oczekiwaniom bardzo tolerancyjnych, cierpliwych i mało wymagających użytkowników.
Jeżeli oglądasz tylko i wyłącznie telewizję SDR, tj. wiadomości oraz programy publicystyczne, to możesz ten telewizor rozważyć. Jeżeli masz większe wymagania, lepiej kup model 65-calowy z tej samej serii, który będzie bardziej uniwersalny.
Niski kontrast, agresywne i niewyłączalne ściemnianie całego kadru oraz dość powolne działanie nie zniechęcą tylko najbardziej wytrwałych.

O telewizorze Samsung 55DU7192

Seria DU7192 plasuje się na dole oferty telewizorów 4K marki Samsung, pomiędzy DU7172 a DU8002. W jej skład wchodzą modele o przekątnych 43, 50, 55, 65, 75 i 85 cali, co sprawia, że jest to jedna z najbardziej rozbudowanych serii telewizorów w gamie koreańskiego producenta.

Samsung UE55DU7192UXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55DU7192) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Tizen oraz oprogramowania systemowego w wersji 1120.5. Zastosowano platformę sprzętową KANTSU2E.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model UE55DU7192UXXH
Kraj produkcji Made in Slovakia
Data produkcji 09 (!)
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Samsung 55DU7192 jest telewizorem o stonowanej, lecz nowoczesnej stylistyce. Jakość wykonania wydaje się być dobra (na pewno lepsza niż poprzednika).

W konstrukcji Samsunga 55DU7192 można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu Samsung 55DU7192
  • tylna ścianka (w tym zintegrowana pokrywa elektroniki): plastik;
  • ramka wokół ekranu: plastik;
  • szerokość ramki: 7 mm;
  • nóżki: plastik;
  • rozstaw nóżek:
    • wąski: 246 mm;
    • szeroki: 816 mm;
  • prześwit maks.: 88 mm (centralnie);
  • gniazda: po prawej stronie;
  • kabel zasilania: odłączany;
  • pilot: ze zmniejszoną liczbą przycisków, bez ogniwa fotowoltaicznego.
Pilot Samsung 55DU7192

W roku modelowym 2023 telewizory z serii CU7192 nie miały regulacji wysokości, a tę przydatną funkcję można było znaleźć w droższej serii CU8002. Na szczęście w roku 2024 nastąpiła zmiana, bowiem konstruktorzy Samsunga całkowicie przeprojektowali nóżki, korpus i tylną ściankę telewizora.

Na tylnej ściance (którą, notabene wykonano z lepszego plastiku niż w ubiegłym roku) mamy teraz 4 (cztery) dość szerokie gniazda. Dwa są bliżej środka, a dwa dalej.

gniazda na nóżki w telewizorze 65DU7192 (wersja 55-calowa jest taka sama)

4 gniazda, 2 nóżki i 2 pozycje dla każdej z nóżek dają 4 ustawienia standardowe. Oczywiście są jeszcze (niezalecane przez producenta) ustawienia niesymetryczne (dla odważnych).

W sumie jest to jedno z najlepszych i najwygodniejszych w montażu rozwiązań na rynku.

Nóżki w ustawieniu ąskim wysokim Samsung 55DU7192
ustawienie wąskie-wysokie wygląda trochę nietypowo, ale do odważnych świat należy!

Jakość obrazu Samsunga 55DU7192

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS. Główną zaletą matryc typu IPS jest reprodukcja kolorów pod kątem – znacznie lepsza niż w matrycach typu VA. Z kolei wadą IPS-ów jest niższy kontrast natywny od matryc VA.

Subpiksele Samsung 55DU7192

Panel BGR ma układ subpikseli jednoznacznie wskazujący na producenta, jakim jest LG Display.

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, które jest tańsze od krawędziowego, które producent stosuje w wyższych seriach (xU8002, Q6x oraz Q7x). Zwracam uwagę na widoczne dwa poziome rzędy diod LED.

Termogram Samsung 55DU7192

Kolory

Biorąc pod uwagę niską klasę i cenę urządzenia, reprodukcję kolorów na wprost ekranu w ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker można uznać za co najmniej dobrą.

W wyraźnie ocieplonym (tj. wykazującym spory niedobór składowej niebieskiej i nadmiar czerwonej) trybie filmmaker (5711K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,9, a więc poniżej progu postrzegalności (3,0).

Niestety, tak niskie błędy są możliwe, gdy telewizor wyświetla jasne sceny. Gdy są one ciemne (tj. gdy maleje APL, czyli średnia jasność sceny) telewizor manipuluje krzywą jasności (gammą), co prowadzi do redukcji luminancji (jasności) barw. Efekt? Większe błędy, jak na wykresie poniżej.

I od razu odpowiadam na ewentualne pytania: nie, tego nie da się „skalibrować”. Pomimo tego, w sumie, w jasnych scenach, gdy obraz wypełnia cały ekran: jest bardzo ładnie. Miłośnicy oglądania reklam nie będą rozczarowani.

Pod kątem w poziomie kolory ulegają tylko znikomej degradacji (to w końcu matryca IPS).

Degradacja barw pod kątem Samsung 55DU7192
przyciemnienie widoczne przy lewej krawędzi to nie efekt degradacji, lecz nierównomierności podświetlenia
Nawet pod dużym kątem jest bardzo ładnie:
Z kolei na całkowicie białej planszy dało się zauważyć pewne ściemnienia-przybrudzenia przy jego brzegach i w rogach. Na szczęście niewielkie i moim zdaniem nieirytujące. Niestety fotografia zanadto uwypukliła to zjawisko.

Szeroka paleta barw

55DU7192 jest w stanie wyświetlać tylko standardową paletę barw. Potwierdzeniem tego jest pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy), które wyniosło 79%. Oznacza to, że telewizor nie będzie w stanie poprawnie wyświetlać mocno nasyconych kolorów na treściach HDR.

Czerń i kontrast

Matryca LCD typu IPS ma w swojej naturze bardzo niski kontrast natywny, w związku z czym telewizor nie sprawdzi się w warunkach domowego kina.

W trybie filmmaker współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 817:1, co jest wynikiem bardzo słabym. Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła niezadowalająco: o ile czerń nie była jasna (bo telewizor agresywnie ściemnił cały kadr), to szczegółowość i plastyka obrazu pozostawiała wiele do życzenia

Spośród trzech głównych elementów tylko Hawk i Hugo byli dobrze widoczni, natomiast drzewo z lewej strony zostało niemal całkowicie ukryte. A drugo- i trzeciorzędne detale? Ich prawie nie ma. Na domiar złego, nie zapominajmy o tym, że telewizor agresywnie przyciemnia obraz w ciemnych scenach. Jest to szczególnie widoczne na treściach SDR, gdzie działa niewyłączalne globalne ściemnianie całego kadru (ang. global dimming). Czy to przeszkadza? Moim zdaniem tak, ale jeśli jeszcze tego mnie doświadczyłeś, ani tego nie widziałeś, to po dostrzeżeniu, nie da się tego niestety „odzobaczyć”.

HDR

Niska jasność maksymalna sprawia, że Samsung 55DU7192 nie nadaje się do krytycznego oglądu wymagających (czytaj: jasnych) treści HDR. W trybie filmmaker na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja pod koniec trzyminutowego pomiaru wyniosła zaledwie 224 cd/m^2 (o 38 kandeli mniej niż w 65DU7192).

Luminancja była stała i niezależna od rozmiaru planszy testowej, co oznacza, że producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED.

Podobnie jak w modelu 65DU7192, na treściach HDR niewiele widać detali w światłach, bowiem telewizor je przepala – przynajmniej w ustawieniach fabrycznych. Sytuację łagodzi dopiero zmiana funkcji mapowanie tonów HDR (dalej MTHDR) z opcji „statyczne” na „aktywne”. Niestety, nie jest to w stanie skompensować niskiej jasności maksymalnej, w związku z czym telewizor do treści HDR się zasadniczo nie nadaje.

Odwzorowanie ruchu

Reprodukcja obrazów ruchomych jest raczej typowa dla klasy budżetowej: akceptowalna chociaż nie wybitna.

Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) Samsung 55DU7192 pokazał tylko 150 linii. Jednakże po włączeniu opcji WRLED („wyraźny ruch LED”) rozdzielczość obrazów ruchomych rosła do ok. 1080 linii, chociaż kosztem spadku jasności obrazu oraz bardzo dużego zwielokrotnienia konturów obiektów ruchomych. W związku z tym moim zdaniem przydatność opcji WRLED w tym konkretnym modelu jest, delikatnie mówiąc, mocno dyskusyjna.

Na szczęście telewizor zyskuje po analizie pozostałych czynników:

  • zjawisko brudnego ekranu (ZBE, ang. dirty screen effect) było małe;
  • smużenie było małe (kłania się matryca IPS);
  • przebarwienia na krawędziach obiektów ruchomych (ang. red/yellow ghosting) nie wystąpiły.

W sumie nie jest źle, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę brak wad, które miały modele ubiegłoroczne z poprzedzającej serii CU7192.

Jakość dźwięku telewizora

Samsung 55DU7192 oferuje co najwyżej przeciętne brzmienie, które jednakże wystarczy do oglądania wiadomości i programów publicystycznych.

Telewizor wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu. Według producenta moc głośników zainstalowanych w telewizorze to 20 W.

Głoścnik Samsung 55DU7192
Pomiar wykazał, że charakterystyka bezpowrotnie opada od ok. 170 Hz, a więc znacznie wcześniej niż w modelu 65-calowym z tej samej serii.
Charakterystyka częstotliwościowa głośnika Samsung 55DU7192

I to właśnie pomiar potwierdził moje pierwsze wrażenie, że 55DU7192 zabrzmiał jednak zauważalnie gorzej i słabiej od 65DU7192, zwłaszcza na basie.

Tradycyjnie dla Samsungów z dolnej półki, do dyspozycji użytkownika są trzy fabrycznie zdefiniowane tryby: standardowy, dopasowujący się oraz wzmocnienie. 7-punktowy korektor dostępny jest tylko w trybie standardowym.

Widok z przodu pod kątem Samsung 55DU7192
źródło: Samsung

Funkcje smart telewizora Samsung 55DU7192

Multimedia Samsung 55DU7192 oceniam pozytywnie, głównie ze względu na spory wybór aplikacji. Tych najważniejszych nie brakuje:

  • Apple TV
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • Max
  • Netflix
  • Polsat Box Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • TVP Sport
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Niestety zabrakło dwóch znanych aplikacji, tj.:

  • Canal+ oraz
  • Tidal.

Obsługa plików wideo stała na dobrym poziomie – telewizor odtworzył prawie wszystkie testowe pliki z USB (w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp i wmv).

Złącza i interfejsy

Złącza Samsung 55DU7192
W Samsungu 55DU7192 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Samsung 55DU7192.

Współpraca z konsolą i komputerem

Funkcje dla graczy są raczej podstawowe, tj.:

  • tryb gry;
  • obsługa HGiG.

Opóźnienie sygnału w grach było bardzo niskie: na sygnale 1080p/60 zmierzyliśmy input lag równy zaledwie 9,7 ms.

Input lag Samsung 55DU7192
Podłączona do telewizora konsola Xbox Series X tak oto oceniła go pod kątem możliwości współpracy:

Podsumowanie testu Samsunga 55DU7192

Zdjęcie końcowe Samsung 55DU7192
źródło: Samsung
Samsung 55DU7192 jest telewizorem klasy budżetowej, który oprócz atrakcyjnej ceny oferuje raczej skromny zestaw zalet. Są nimi niewątpliwie kolory na wprost i pod kątem oraz bogate multimedia. Niestety w pozostałych aspektach, zwłaszcza kluczowych dla jakości obrazu, jak np. kontrast, 55DU7192 musi uznać wyższość swojego większego brata z tej samej serii, czyli modelu 65DU7192. Z nich dwóch to właśnie większy będzie lepszym i bardziej uniwersalnym ekranem.

Minusy

  • niski kontrast
  • gubienie detali w cieniach
  • raczej powolne działanie i przycinanie się np. w menu
  • agresywne i niewyłączalne przyciemnianie całego kadru (global dimming)
  • niska jasność
  • niska ostrość obrazów ruchomych
  • brak aplikacji Canal+ i Tidal

Plusy

  • ładne kolory na wprost i pod kątem
  • bogate multimedia
  • liczne opcje ustawiania nóżek
  • wygodny pilot

Ocena redakcji

4/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.