Aktualną gamę telewizorów 4K Samsunga otwierają serie 7172 oraz 7192. Przetestowaliśmy już model 65-calowy z serii DU7192, a więc czas na mniejszy, 55-calowy. Tym, którzy sądzą, że to bez sensu i oba są takie same, odpowiem krótko: nie są. Szczegóły znajdziecie w teście i recenzji telewizora Samsung 55DU7192.
Seria DU7192 plasuje się na dole oferty telewizorów 4K marki Samsung, pomiędzy DU7172 a DU8002. W jej skład wchodzą modele o przekątnych 43, 50, 55, 65, 75 i 85 cali, co sprawia, że jest to jedna z najbardziej rozbudowanych serii telewizorów w gamie koreańskiego producenta.
Samsung UE55DU7192UXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55DU7192) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Tizen oraz oprogramowania systemowego w wersji 1120.5. Zastosowano platformę sprzętową KANTSU2E.
Informacje z tabliczki znamionowej: | |
---|---|
Model | UE55DU7192UXXH |
Kraj produkcji | Made in Slovakia |
Data produkcji | 09 (!) |
Samsung 55DU7192 jest telewizorem o stonowanej, lecz nowoczesnej stylistyce. Jakość wykonania wydaje się być dobra (na pewno lepsza niż poprzednika).
W konstrukcji Samsunga 55DU7192 można wyróżnić następujące cechy:
W roku modelowym 2023 telewizory z serii CU7192 nie miały regulacji wysokości, a tę przydatną funkcję można było znaleźć w droższej serii CU8002. Na szczęście w roku 2024 nastąpiła zmiana, bowiem konstruktorzy Samsunga całkowicie przeprojektowali nóżki, korpus i tylną ściankę telewizora.
Na tylnej ściance (którą, notabene wykonano z lepszego plastiku niż w ubiegłym roku) mamy teraz 4 (cztery) dość szerokie gniazda. Dwa są bliżej środka, a dwa dalej.
4 gniazda, 2 nóżki i 2 pozycje dla każdej z nóżek dają 4 ustawienia standardowe. Oczywiście są jeszcze (niezalecane przez producenta) ustawienia niesymetryczne (dla odważnych).
W sumie jest to jedno z najlepszych i najwygodniejszych w montażu rozwiązań na rynku.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS. Główną zaletą matryc typu IPS jest reprodukcja kolorów pod kątem – znacznie lepsza niż w matrycach typu VA. Z kolei wadą IPS-ów jest niższy kontrast natywny od matryc VA.
Panel BGR ma układ subpikseli jednoznacznie wskazujący na producenta, jakim jest LG Display.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, które jest tańsze od krawędziowego, które producent stosuje w wyższych seriach (xU8002, Q6x oraz Q7x). Zwracam uwagę na widoczne dwa poziome rzędy diod LED.
Biorąc pod uwagę niską klasę i cenę urządzenia, reprodukcję kolorów na wprost ekranu w ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker można uznać za co najmniej dobrą.
W wyraźnie ocieplonym (tj. wykazującym spory niedobór składowej niebieskiej i nadmiar czerwonej) trybie filmmaker (5711K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,9, a więc poniżej progu postrzegalności (3,0).
Niestety, tak niskie błędy są możliwe, gdy telewizor wyświetla jasne sceny. Gdy są one ciemne (tj. gdy maleje APL, czyli średnia jasność sceny) telewizor manipuluje krzywą jasności (gammą), co prowadzi do redukcji luminancji (jasności) barw. Efekt? Większe błędy, jak na wykresie poniżej.
I od razu odpowiadam na ewentualne pytania: nie, tego nie da się „skalibrować”. Pomimo tego, w sumie, w jasnych scenach, gdy obraz wypełnia cały ekran: jest bardzo ładnie. Miłośnicy oglądania reklam nie będą rozczarowani.
Pod kątem w poziomie kolory ulegają tylko znikomej degradacji (to w końcu matryca IPS).
Matryca LCD typu IPS ma w swojej naturze bardzo niski kontrast natywny, w związku z czym telewizor nie sprawdzi się w warunkach domowego kina.
W trybie filmmaker współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 817:1, co jest wynikiem bardzo słabym. Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła niezadowalająco: o ile czerń nie była jasna (bo telewizor agresywnie ściemnił cały kadr), to szczegółowość i plastyka obrazu pozostawiała wiele do życzenia
Niska jasność maksymalna sprawia, że Samsung 55DU7192 nie nadaje się do krytycznego oglądu wymagających (czytaj: jasnych) treści HDR. W trybie filmmaker na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja pod koniec trzyminutowego pomiaru wyniosła zaledwie 224 cd/m^2 (o 38 kandeli mniej niż w 65DU7192).
Luminancja była stała i niezależna od rozmiaru planszy testowej, co oznacza, że producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED.
Podobnie jak w modelu 65DU7192, na treściach HDR niewiele widać detali w światłach, bowiem telewizor je przepala – przynajmniej w ustawieniach fabrycznych. Sytuację łagodzi dopiero zmiana funkcji mapowanie tonów HDR (dalej MTHDR) z opcji „statyczne” na „aktywne”. Niestety, nie jest to w stanie skompensować niskiej jasności maksymalnej, w związku z czym telewizor do treści HDR się zasadniczo nie nadaje.
Reprodukcja obrazów ruchomych jest raczej typowa dla klasy budżetowej: akceptowalna chociaż nie wybitna.
Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) Samsung 55DU7192 pokazał tylko 150 linii. Jednakże po włączeniu opcji WRLED („wyraźny ruch LED”) rozdzielczość obrazów ruchomych rosła do ok. 1080 linii, chociaż kosztem spadku jasności obrazu oraz bardzo dużego zwielokrotnienia konturów obiektów ruchomych. W związku z tym moim zdaniem przydatność opcji WRLED w tym konkretnym modelu jest, delikatnie mówiąc, mocno dyskusyjna.
Na szczęście telewizor zyskuje po analizie pozostałych czynników:
W sumie nie jest źle, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę brak wad, które miały modele ubiegłoroczne z poprzedzającej serii CU7192.
Samsung 55DU7192 oferuje co najwyżej przeciętne brzmienie, które jednakże wystarczy do oglądania wiadomości i programów publicystycznych.
Telewizor wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu. Według producenta moc głośników zainstalowanych w telewizorze to 20 W.
I to właśnie pomiar potwierdził moje pierwsze wrażenie, że 55DU7192 zabrzmiał jednak zauważalnie gorzej i słabiej od 65DU7192, zwłaszcza na basie.
Tradycyjnie dla Samsungów z dolnej półki, do dyspozycji użytkownika są trzy fabrycznie zdefiniowane tryby: standardowy, dopasowujący się oraz wzmocnienie. 7-punktowy korektor dostępny jest tylko w trybie standardowym.
Multimedia Samsung 55DU7192 oceniam pozytywnie, głównie ze względu na spory wybór aplikacji. Tych najważniejszych nie brakuje:
Niestety zabrakło dwóch znanych aplikacji, tj.:
Obsługa plików wideo stała na dobrym poziomie – telewizor odtworzył prawie wszystkie testowe pliki z USB (w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp i wmv).
W Samsungu 55DU7192 znajdziecie: | |
---|---|
HDMI 1 | 2.0 |
HDMI 2 | 2.0 |
HDMI 3 | 2.0 eARC |
Pełną listę złączy podano w specyfikacji Samsung 55DU7192.
Funkcje dla graczy są raczej podstawowe, tj.:
Opóźnienie sygnału w grach było bardzo niskie: na sygnale 1080p/60 zmierzyliśmy input lag równy zaledwie 9,7 ms.
W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.
Nie pamiętam kiedy czytałem recenzje TV Philips. Czy jest szansa również tę markę oceniać ?
What about the too slow global dimming on black frame transitions which is really annoying from years on Samsung TVs, especially for gaming.