Recenzja realme 8 Pro. Czy smartfon z aparatem 108 Mpix pokona konkurencję?

Marka realme promuje swojego najnowszego flagowca jako smartfon z dużymi możliwościami fotograficznymi. Poczwórnym aparatem 108 Mpix i ciekawymi funkcjami kuszono już miesiąc temu podczas specjalnej konferencji Leap to 108 MP. Ale czy wysoka rozdzielczość idzie w parze z dobrą jakością zdjęć i filmów? Czy w zamian za taki aparat nie zrezygnowano z ulepszenia innych elementów? Zobacz recenzję realme 8 Pro i sprawdź, jak najnowszy model spisuje się w praktyce.

Witaj ponownie, realme! 

Gdy rok temu miałam przyjemność (i nie jest to zbędne słodzenie) recenzować realme 6 Pro – smartfon firmy, która wówczas raczkowała na polskim rynku – wiedziałam już, że w tej marce drzemie ogromny potencjał. Jakość w stosunku do ceny była naprawdę imponująca. Tak samo było w przypadku modelu realme 7 pro, który startował w jeszcze niższej cenie i za nieco ponad 1000 zł oferował takie smaczki jak ekran AMOLED czy poczwórny aparat 64 Mpix. Warto podkreślić, że za sprawą między innymi tych dwóch modeli, realme ogłoszono najszybciej rozwijającą się firmą.

Jestem zatem bardzo ciekawa, jak realme poradziło sobie z wyzwaniem, jakim jest aparat 108 Mpix. Czy aby w zamian za taki aparat, nie obniżono jakości pozostałych komponentów? Czy odczuwalny jest postęp względem dwóch poprzednich serii? Przekonałam się o tym osobiście, goszcząc w moich progach wersję Pro z kolejnej, ósmej już serii smartfonów realme.

Smartfon realme odwzajemnił miłe powitanie i z żółciutkiego opakowania rzucił – „Hey, welcome to realme Family”. Co w tym pudełeczku na mnie czeka? Najnowszy realme 8 Pro! A to jego recenzja.


Unboxing i konstrukcja realme 8 Pro

Charakterystyczne dla marki realme pudełeczko w optymistycznym, energetycznym żółtym kolorze, kryje w sobie ciekawe skarby.

W oddzielnej tekturce, na której widniało wspomniane wyżej powitanie, ukryto:

  • kluczyk do slotu SIM;
  • niezbędną papierologię;
  • silikonowe etui w szarawym odcieniu. Zawsze zastanawia mnie, dlaczego realme dołącza do zestawu case, który przyćmiewa design smartfona. W końcu wygląd tylnego panelu to jeden z elementów, które producenci stale dopieszczają. A i przy tym modelu marka realme nie zaoszczędziła sobie pracy, o czym zaraz powiem więcej.

Zachęcona napisem umieszczonym na odwrocie rozkładanego kartonika Let’s embrace a new journey, kontynuuję przygodę i zaglądam głębiej do pudełeczka, a tam czekają na mnie:

  • smartfon realme 8 Pro, skrzętnie owinięty mleczną folią, wskazującą dodatkowo obszar wykrywania NFC;
  • kabel USB-C;
  • gigantyczną ładowarkę o tłumaczącej gabaryt mocy 65 W;
  • w tym miejscu wypada wspomnieć też o założonej już na smartfona – foli chroniącej ekran.
unboxing realme 8 pro

Gwieździsty design Infinite Black

Nieskończoność to motyw przewodni dla serii realme 8. A czy jest coś bardziej bezkresnego niż niebo? Dlatego właśnie do niego nawiązuje design recenzowanego modelu realme 8 Pro. Infinite Black i Infinite Blue to projekt zainspirowany nieskończonością wszechświata. I trzeba przyznać, że czarna wersja realme 8 Pro rzeczywiście przywodzi na myśl rozgwieżdżone, nocne niebo.

Ten efekt udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnej technologii kryształów antyrefleksyjnych, która stworzyła naprawdę wyjątkową teksturę. Plecki realme 8 Pro są matowe, ale połyskują w świetle, jakby były pokryte milionem wymieszanych ze sobą matowych i błyszczących ziarenek. Jest to odczuwane także w dotyku, ponieważ realme 8 Pro jest delikatnie chropowaty.

Wzdłuż prawej krawędzi rozciąga się wytłoczony w formie gładkiej powierzchni slogan marki – dare to leap, a w lewym rogu mniejszy napis realme. Całość tworzy więc bardzo ciekawy i przyciągający wzrok design.

design realme 8 pro infinite black

Mimo połyskującego efektu wygląd smartfona nie jest jednak typowo kobiecy. Ponadto, i to może jest odpowiedź na dołączanie do zestawu szarawego etui, case skutecznie przykrywa tak dopracowany wgląd realme 8 Pro. W końcu nie każdemu musi przypaść do gustu.

Ciekawa wyspa aparatów

Zostając przy tylnym panelu, nie można pominąć wyspy aparatów, która prezentuje się równie intrygująco. Na planie kwadratu rozmieszczono cztery osadzone oddzielnie okrągłe obiektywy, które delikatnie wybijają się ponad powierzchnię rozgwieżdżonego nieba. Taka konstrukcja wyspy aparatów zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji.

Panel łączący cztery obiektywy przypadł mi do gustu i uważam, że ładnie wtapia się w obudowę, tworząc z nią spójną całość. Testując smartfon realme 8 Pro zdarzyło mi się jednak słyszeć różne reakcje na widok wyspy aparatów, brzmiące mniej więcej „o matko, co to?!”. To pokazuje, jak różne są gusta i preferencje. Dlatego ostateczną ocenę pozostawiam Tobie.

wyspa aparatów realme 8 pro

Jest jednak jedna, dość irytująca wada. Wyspa mocno się brudzi podczas codziennego użytkowania i ciężko ją wyczyścić. Głównie dotyczy to trudnodostępnego wgłębienia na środku, czyli pomiędzy wszystkimi czterema obiektywami.

Złącze i czytnik, które u innych odeszły w zapomnienie

Czas przyjrzeć się bliżej krawędziom smartfona, a więc wszelkim złączom i przyciskom. Na lewym boku umieszczono slot skrywający wielką tackę. To oczywiście plus, bo można na niej ułożyć jednocześnie dwie karty nanoSIM oraz kartę pamięci microSD, a możliwość rozbudowy pamięci przytrafia się już coraz rzadziej w nowych smartfonach.

tacka sim i micro sd realme 8 pro

Prawa strona to standardowo przyciski głośności oraz włącznik. U dołu umieszczono głośnik oraz złącze USB Type-C. Jest również mini jack 3.5 mm, będący taką samą ciekawostką jak czytnik kart pamięci. Wejścia słuchawkowe odchodzą powoli w zapomnienie, a producenci dorzucają obecnie co najwyżej przejściówkę z USB-C do 3.5 mm.

Zatem obecność tego złącza w realme 8 Pro dla wielu będzie dużym plusem. Zwłaszcza dla osób, które często (i nadal) korzystają z słuchawek przewodowych do słuchania muzyki czy prowadzenia długich rozmów telefonicznych. W realme 8 Pro nie uświadczysz popularnych dzisiaj w smartfonach głośników stereo, więc obecność mini jacka może okazać się wybawieniem. Do jakości dźwięku przejdę natomiast później.

Lekka i zgrabna konstrukcja

Niepodważalnym atutem realme 8 Pro jest zgrabna, smukła konstrukcja i niska waga urządzenia. Wiele konkurencyjnych modeli zmaga się z krytyką właśnie ze względu na spore gabaryty i dużą wagę, przekraczającą zazwyczaj 200 g. Pod tym względem flagowiec realme nie ma sobie równych. Dokładne wymiary realme 8 Pro to:

  • 160.6 mm wysokości,
  • 73.9 mm szerokości,
  • 8.1 mm grubości,
  • 176 g wagi.

Dzięki temu smartfon bardzo wygodnie leży w dłoni i godziny grania czy surfowania po internecie nie kończą się bólami nadgarstka, a i obsługa jedną ręką jest dużo łatwiejsza.

Jednak z drugiej strony konstrukcja realme 8 Pro może sprawiać wrażenie obcowania raczej z plastikową zabawką niż nowym flagowcem (tak, mimo niedużej w porównaniu do rynkowych konkurentów ceny, realme 8 Pro nazywać można przecież flagowcem marki). Na takie odczucia składa się właśnie niska waga i plastikowe wykończenie. Trzymany w dłoniach smartfon zdaje się być bardzo delikatny.

Podsumowując, design i budowę recenzowanego realme 8 Pro oceniam pozytywnie. Na plus zasługuje chociażby matowe wykończenie, które nie zbiera odcisków palców, więc realme 8 Pro po całym dniu użytkowania wciąż wygląda jak wyjęty prosto z pudełka (przymykając oko na wyspę aparatów). Trzeba też przyznać, że smukła i lekka konstrukcja zapewnia niesamowity komfort.

Zastanawia mnie natomiast, jak zastosowane materiały wypadną po dłuższym czasie użytkowania smartfona. Czy obudowa pozostanie nienaruszona mimo przebywania w jednej kieszeni z monetami albo kluczami? I czy złącza przetrwają częste podłączanie ładowarki i słuchawek? Trudno to ocenić po zaledwie paru dniach z realme 8 Pro.

Specyfikacja realme 8 Pro

Najwyższy czas przejść do najbardziej interesujących kwestii, czyli aparatów, którym miesiąc temu poświęcono konferencję Leap to 108 MP, jakości obrazu i dźwięku, wydajności oraz ogólnej przyjemności korzystania ze smartfona z nakładką realme UI 2.0. Zanim jednak przejdę do opisania wyników testu, rzut oka na pełną specyfikację realme 8 Pro.

Ekran Super AMOLED

Czas na element, który w dużej mierze wpływa na wrażenia płynące z użytkowania smartfona. Mowa o wyświetlaczu, który musi być wyrazisty, wypełniony żywymi kolorami oraz płynny i czuły na dotyk. Smartfon realme 8 Pro, wyposażony w matrycę Super AMOLED, powinien spełnić dwa pierwsze wymagania. Równie dobrze wypaść może szczegółowość obrazu wyświetlanego na ekranie Full HD+ z zagęszczeniem pikseli 409 ppi.

Smartfon realme 8 Pro nie oferuje niestety wyższej częstotliwości odświeżania. Ma ona standardowe 60 Hz. Na co dzień używam urządzenia ze 120-hercowym ekranem, więc przejście na klasyczne 60 Hz było dla mnie mocno odczuwalne. Jeśli jednak nie zależy Ci na ponadprzeciętnej płynności obrazu to z wyświetlacza realme 8 Pro, zwłaszcza przy takiej cenie smartfona, będziesz zadowolony. Przyjemność korzystania z realme 8 Pro wzrasta też nieco dzięki częstotliwość próbkowania 180 Hz i algorytmowi logiki dotykowej. Parametry te sprawiają, że ekran jest czuły na dotyk i każde przesunięcie palcem czy kliknięcie spotyka się z szybką reakcją.

Mimo wszystko odnotowuję na minus niską częstotliwość odświeżania ekranu. Obecnie 90 Hz staje się niemal standardem, a płynność obrazu ma jednak spory wpływ na przyjemność korzystania ze smartfona, nawet podczas codziennego surfowania po internecie czy przeglądania portali społecznościowych. Pod tym względem lepiej wypada dwie generacje starszy realme 6 Pro.

Tutaj, przy okazji wad, albo może trafniej byłoby powiedzieć – niedociągnięć, chciałabym zwrócić uwagę też na dość szeroką ramkę u dołu ekranu. To oczywiście nie dyskwalifikuje smartfona, ale recenzencka rzetelność nie pozwala mi tego faktu pominąć.

Przechodzą jednak do rzeczy ważniejszej, czyli jakości obrazu, to tak jak się spodziewałam, stoi ona na dobrym poziomie. Zastosowanie matrycy Super AMOLED sprawia, że barwy są jaśniejsze i lepiej nasycone. Podczas seansów seriali na Netfliksie mogłam cieszyć się poprawną szczegółowością i ostrością obrazu. W porównaniu do ekranów IPS, w realme 8 Pro ciemne scenerii są dużo bardziej wyraziste i czytelne.

Dźwięk realme 8 Pro

Podczas zażywania multimedialnej rozrywki, w parze z dobrym obrazem musi iść też przyjemny dla ucha dźwięk. W przypadku realme 8 Pro jest lepiej, niż się spodziewałam. Wyposażono go w głośnik mono, który gra naprawdę dobrze. Brzmienie jest może nieco płytsze niż w użytkowanym przeze mnie na co dzień smartfonie zaopatrzonym w stereo, jednak większe różnice nie są odczuwalne.

Flagowiec realme jest też dość głośny, więc alarm budzika na pewno cię dobudzi, a dzwonek przychodzącego połączenia usłyszysz, nawet idąc przez zatłoczone miasto z telefonem w torebce.

Dźwięk można też dopasować do odtwarzanych treści, wybierając między trzema rodzajami ustawień automatycznie skalibrowanych do następujących typów materiałów z warstwą audio:  filmu, gry i muzyki. Tym, co również wymaga podkreślenia w kwestii dźwięku, jest wyposażenie realme 8 Pro w wejście mini jack 3.5 mm. Wiele osób wciąż korzysta z przewodowych słuchawek, więc złącze to będzie dla nich sporym udogodnieniem.

mini jack realme 8 pro

Wydajność i realme UI 2.0

Nie jest to dla mnie najprzyjemniejszy „punkt programu”. Muszę tutaj powiedzieć, że realme 8 Pro wyposażono w procesor Snapdragon 720G. Jest to średniopółkowa jednostka zaprezentowana na początku ubiegłego roku. To też ten sam SoC, który trafił do realme 6 Pro, a potem do realme 7 Pro. A teraz znowu użyto go w kolejnej generacji.

Czy to zły procesor? Niekoniecznie. Ale śmiało, po dwóch generacjach na tym samym SoCu, można wymagać jakiegoś postępu. Plusem jest natomiast zastosowanie całkiem sporej pamięci RAM – 8 GB. Dzięki niej obsługa smartfona i poruszanie się po aplikacjach powinno być szybsze i bardziej płynne.

Jak takie wyposażenie przekłada się na pracę smartfona? Jest dobrze, ale nie powalająco. Recenzowanemu realme 8 Pro zdarzały się drobne spowolnienia podczas włączania aplikacji czy szybkiego przełączania się między nimi. Na co dzień natomiast spisywał się bardzo poprawnie.

W końcu ani realme 8, ani 8 Pro nie mają być gamingowymi bestiami czy smartfonami dla zabieganych biznesmenów. Są tworzone z myślą o codzienności dzisiejszych użytkowników – swobodne surfowanie po internecie i korzystanie z ulubionych aplikacji, szybkie czatowanie za pomocą komunikatorów, dobre aparaty przydatne podczas rodzinnych uroczystości, spotkań ze znajomymi czy wakacyjnych wypadów, a także multimedialna rozrywka umilająca podróż czy czas wolny po szkole/studiach/pracy, np. seans nowego odcinka serialu czy programu rozrywkowego na platformie VoD albo przejście kilku leveli w popularnej grze mobilnej. I realme 8 Pro spełnia te wymagania.

Android 11 z nakładką realme UI 2.0

O nakładce realme UI mam bardzo dobre zdanie od czasu recenzji modelu 6 Pro. Już wtedy smartfon od realme oferował wiele możliwości personalizacji oraz ciekawe funkcje dodatkowe. W realme 8 Pro ekran główny i panel powiadomień są proste, ale dzięki temu intuicyjne. Przejrzyste menu ustawień oraz logiczne kategorie pozwalają w łatwy i szybki sposób dotrzeć do interesujących użytkownika opcji. Nie brakuje też przydatnych dodatków.

Świetnym rozwiązaniem w realme UI 2.0 jest zakładka Personalizacje, w której znajdują się wszelkie ustawienia związane ze zmianą wyglądu menu. Z ciekawszych funkcji w realme 8 Pro dostępne są na przykład: różne style ikon aplikacji i kafelków w panelu powiadomień, wiele kolorów motywu globalnego, animacje odcisków palca wyświetlane wokół skanera podczas odblokowywania ekranu czy możliwość pogrupowania ikon w menu głównym na wybraną ilość kolumn i wierszy.

Dostępny jest też inteligentny pasek boczny, umożliwiający szybki dostęp do wybranych narzędzi i aplikacji. Domyślnie jego delikatny, transparentny włącznik umieszczony jest wzdłuż prawej krawędzi ekranu, nieco powyżej środka. Można jednak przestawić go w wybrane miejsce oraz przenieść na lewą stronę tak, aby nie włączać go przypadkowo podczas codziennego, szybkiego użytkowania smartfona. Pasek rozwija się po delikatnym pociągnięciu opisanego włącznika.

Użytkownicy realme otrzymują także możliwość przetestowania nowych funkcji w wersji beta. Są one udostępniane w Laboratorium realme, a użytkownicy mogą przekazywać swoje sugestie i opinie na temat testowanych opcji.

Zabezpieczenia biometryczne

Skaner linii papilarnych

Smartfon realme 8 Pro oferuje dwa sposoby zabezpieczeń biometrycznych. Najbardziej interesuje mnie odcisk palca, więc w pierwszej kolejności to jemu poświęcę chwilę uwagi. Według mnie jest to najwygodniejsza forma blokady smartfona. Ponadto rzadko na tej półce cenowej spotkać można skanery wbudowane pod ekranem, a nie na pleckach czy w bocznym przycisku.

I tutaj niestety się rozczarowałam. Skaner dość często miewał problemy z odczytaniem linii papilarnych. Kciukiem czy palcem wskazującym trzeba bardzo dokładnie wycelować w podświetlane miejsce, wskazujące umieszczenie czytnika. Nieraz próba odblokowania ekranu wymagała kilku podejść, a zdarzało się nawet, że jedynym wyjściem pozostawało wklepanie hasła. Podczas wieczornej sesji zdjęciowej, gdy na dworze panowała dość niska temperatura, ani razu nie udało mi się odblokować smartfona odciskiem palca. Sądziłam, że to wina właśnie pogody, jednak na co dzień, w „temperaturze pokojowej”, czytnik również miewał problemy.

Drugą kwestią jest umiejscowienie skanera. Osadzono go bardzo nisko, niewiele ponad dolną krawędzią ekranu, dlatego precyzyjne przyłożenie kciuka wymaga nieco gimnastyki. Intuicyjne rozmieszczenie przypada mniej więcej centymetr wyżej, tam, gdzie palec ląduje podświadomie po wzięciu smartfona w dłonie.

Nieco irytująca jest także możliwość odblokowania ekranu za pomocą linii papilarnych dopiero po wyświetleniu się ikony wskazującej umiejscowienie czytnika. Nie można po prostu przyłożyć palca do odpowiedniego miejsca ekranu. A żeby punkt ten wyświetlił się, należy wybudzić ekran, podnosząc smartfon lub klikając boczny przycisk blokady. Można także stuknąć dwa razy palcem w ekran, po wcześniejszym aktywowaniu takiej opcji w ustawieniach.

Możliwe jednak, że problemy z działaniem czytnika rozwiąże aktualizacja oprogramowania.

zabezpieczenia biometryczne realme 8 pro

Rozpoznawanie twarzy

Smartfon realme 8 Pro można także zabezpieczyć, a zatem i odblokować, własną twarzą. Tej funkcji nigdy nie ufałam i nowy flagowiec realme nie przyczynił się do zmiany mojego negatywnego nastawienia.

Ekran realme 8 Pro mogłam odblokować, nawet trzymając telefon pod kątem prawie 90°. Ponadto w ustawieniach widnieje możliwość odznaczenia opcji odblokowania tylko z otwartymi oczami. Zatem każdy, kto zbliży telefon do mojej twarzy, nawet gdy śpię, otrzyma wolną drogę do szperania w prywatnych danych.

Co prawda nie udało mi się odblokować ekranu, używając zdjęcia, ale nie jest powiedziane, że dobrze skadrowany portret nie poradziłby sobie z obejściem tej biometrycznej metody.

Jeśli jednak ktoś preferuję taką formę odblokowania ekranu, to mogę potwierdzić, że działa ona bardzo sprawnie. A po ustawieniu automatycznego odblokowywania (czyli bez konieczności dodatkowego przesunięcia palcem po ekranie po rozpoznaniu twarzy) na telefonie można działać już dwie sekundy po złapaniu go w dłonie.

Bateria i szybkie ładowanie

Model realme 8 Pro wyposażono w baterię 4500 mAh. Jest to całkiem spora pojemność. Ponadto baterię zoptymalizowano pod kątem zarządzania energią. Dotyczy to na przykład działających w tle aplikacji, pracy smartfona w nocy oraz dysponowania energią przy niskim poziomie naładowania. Dzięki temu recenzowany model spokojnie wytrzymuje więcej niż dzień standardowego użytkowania.

Po wielu godzinach testowania najróżniejszych funkcji smartfona stan akumulatora spadł poniżej 10%. Jednak realme 8 Pro bez problemu wytrzymał jeszcze całą noc i nawet pozwolił mi rano odpowiedzieć na wiadomości czy sprawdzić interesujące mnie o poranku informacje – pogodę, zadania w kalendarzu i newsy ze świata. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich zadań, osiągając 2% na liczniku, realme 8 Pro rygorystyczną komendą wymusił na mnie podłączenie go do ładowarki. Czas zatem zasilić baterię.

SuperDart Charge 50 W

Choć do zestawu dołączona jest ładowarka o mocy 65 W, smartfon obsługuje szybkie ładowanie SuperDart Charge 50 W. Adapter możesz jednak wykorzystać do zasilenia innych urządzeń, więc staje się on dodatkowym, przydatnym akcesorium do wielu zastosowań.

A jak ładowarka i smartfon spisali się czasowo? Od podłączenia realme 8 Pro ze stanem baterii 2% minęło zaledwie 18 minut, a poziom podniósł się już do 50%. Do pełnego naładowania potrzebne było 45 minut. Wynik jest zatem jak najbardziej zadowalający i szybkie ładowanie od razu wędruje do listy plusów realme 8 Pro. W niecałą godzinę smartfon jest gotowy co najmniej na cały dzień działania, a przed wyjściem z domu wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby przygotować go na kilka godzin pracy. 

Podczas ładowania realme 8 Pro bardzo mocno nagrzewał się w rejonie górnej części od strony wyświetlacza, zatem rozmowy telefoniczne w trakcie uzupełniania baterii odpadają. Tylny panel był zdecydowanie chłodniejszy, choć ciepło było odczuwalne od górnej do środkowej partii plecków. Przy takiej mocy i szybkości ładowania nagrzewanie się urządzenia jest nieuniknione, jednak zastanawia mnie jak wiele takich cykli realme 8 Pro będzie w stanie przetrwać.

Aparaty realme 8 Pro. Rzeczywiście takie innowacyjne?

Fotograficzne możliwości swojego flagowca realme przedstawiło już dobry miesiąc temu podczas wydarzenia Leap to 108 MP. Wtedy to, oprócz ogłoszenia, że realme 8 Pro będzie wyposażony w innowacyjny dla smartfonów z żółtym logo obiektyw 108 Mpix, przedstawiono także nowe, wyjątkowe funkcje foto i video. Muszę przyznać, że ta konferencja skutecznie rozbudziła we mnie, a pewnie również w pozostałych widzach, ogromną ciekawość i chęć przetestowania realme 8 Pro.

Warto zatem rzucić jeszcze okiem na komplet informacji o aparatach realme 8 Pro, zanim recenzja przybliży ich praktyczne możliwości:

Zdjęcia standardowe

Standardowe fotografie wykonywane realme 8 Pro mają rozdzielczość 12 Mpix. Jest to spowodowane zastosowaniem technologii programowego łączenia pikseli 9-in-1. Takie rozwiązania sprawiają, że większe piksele przechwytują więcej światła, a zdjęcia mają lepsze kolory. W efekcie codzienne fotografie wyglądają po prostu bardzo dobrze.

Korzystając z możliwości sfotografowania identycznych kadrów aparatem realme 8 Pro oraz aparatem jednego z najnowszych, dużo droższych flagowców konkurencyjnej firmy postanowiłam porównać możliwości smartfonów ze skrajnych półek cenowych. Ten test bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Otóż realme 8 Pro wypadł bardzo dobrze. Wykonane zdjęcia są szczegółowe i świetnie radzą sobie z wyostrzeniem pierwszego planu. Poprawnie oddzielają tło, nie rozmywając żadnego elementu fotografowanej rzeczy czy postaci.

Różnica widoczna jest natomiast w samej jakości rozmycia tła. Nie ma w nim tej delikatności, jaką potrafią osiągnąć aparaty droższych modeli. Także z kolorami bywało różnie. W większości jednak były ona bardziej nasycone na zdjęciach zrobionych realme 8 Pro, a więc nieco mniej naturalne.

Podsumowując, realme 8 Pro i tak należą się ogromne brawa. Smartfon za niewiele ponad 1000 zł robi prawie tak samo dobre zdjęcia jak kilkukrotnie droższy flagowiec.

Zoom

Ważna jest tu także jakość zbliżeń. Firma realme zastosowała bowiem nową technologię In-sensor Zoom. Dzięki niej dwukrotne i trzykrotne przybliżenia wyglądają dużo lepiej niż w poprzednich modelach od realme. A zauważalne gołym okiem szumy zaczynają pojawiać się dopiero przy dalszym zoomowaniu.

Szeroki kąt

Zobacz także jak w porównaniu do standardowych zdjęć wypadają ujęcia szerokokątne wykonane realme 8 Pro.

Efekt makiety – tilt-shift

To właśnie tutaj, w standardowym trybie zdjęć (i przy klasycznym wideo), znaleźć można jedną z ciekawszy funkcji. Jest to opcja tilt-shift, czyli efekt makiety. Dzięki zastosowaniu odpowiednio skalibrowanego rozmycia uchwycona sceneria sprawia wrażenie zminiaturyzowanej. Efekt potrafi być naprawdę zaskakujący. Jednak przy tym trybie trzeba się trochę nakombinować. Konieczne jest znalezienie odpowiedniego ujęcia, które po nałożeniu rozmycia rzeczywiście może wyglądać jak zdjęcie makiety. W trybie tilt-shift można także nagrywać filmy poklatkowe.

Ultra makro

Oryginalne portrety

Portrety to kolejny tryb wzbogacony w realme 8 Pro nowymi, ciekawymi funkcjami. Oryginalne efekty związane są ze zmianą wyglądu tła. Moim ulubionym jest efekt inteligentnego koloru, w którym tło zmienia się na czarno-białe, a cała sylwetka portretowanej osoby zachowuje naturalny kolor. Drugi innowacyjny efekt to dynamiczne rozmycie tła, sprawiające wrażenie zdjęcia robionego w ruchu. Ostatni nowy tryb to portret neonowy, który rozmywa i nasyca kolory w tle. Najlepiej jednak sprawdza się w nocnych sceneriach, przy których wzmacnia światło i nadaje neonową poświatę.

Leap to 108 Mpix

To, co w realme 8 Pro jest najgłośniej promowane, to wyposażenie go w obiektyw z matrycą aż 108 Mpix. Trzeba przyznać, że na tej półce cenowej jest to niespotykane. Ponadto to pierwszy taki obiektyw w smartfonach marki z żółtym logo. Z pewnością jest to wielki skok dla realme. Odnoszę jednak wrażenie, że w zamian za ten obiektyw, trzeba pogodzić się z gorszą jakością pozostałych elementów smartfona.

Co do samej jakości zdjęć, rzeczywiście widoczna jest lepsza szczegółowość kadru zwłaszcza przy przybliżeniach. Maksymalna rozdzielczość przydaje się właśnie wtedy, gdy chcesz edytować wykonane zdjęcia i wycinać ich fragmenty bez znacznej utraty jakości. Oto jak prezentują się one w porównaniu z trybem standardowym:

Nocne scenerie z realme 8 Pro

W realme 8 Pro ulepszony został także tryb nocny. Zdjęcia w ciemnej scenerii mają lepsze kolory. W porównaniu chociażby z realme 6 Pro, którego również testowałam, zauważam też zmniejszenie szumów.

Selfie

Wideo

Wideo 4K

Wideo 1080p 60 kl/s

Wideo 720p 30 kl/s

Stabilizacja wideo

Inne funkcje aparatu realme 8 Pro

W realme 8 Pro znajdziesz też wiele innych ciekawych trybów zarówno dla zdjęć, jak i filmów. Używając podwójnego nagrywania, czyli przednim i tylnym aparatem jednocześnie, możesz uwieczniać niepowtarzalne chwile bez pominięcia wydarzeń dziejących się po drugiej stronie kamery. Ciekawym rozwiązaniem jest również portret łączony AI, z którym na dowolny film możesz nałożyć filtr z nagraną w zupełnie innym miejscu postacią. Po planowanej aktualizacji dostępny będzie także Starry Mode oraz timelaps gwieździstego nieba.

Jeśli chcesz porównać fotograficzne możliwości realme 8 Pro z poprzednimi modelami, zajrzyj do recenzji:

Podsumowanie. Czy warto kupić realme 8 Pro?

Smartfon realme 8 Pro to bardzo ciekawa propozycja na średniej półce cenowej. Model ma wiele atutów, a nawet cechy, które znacząco go wyróżniają. Mowa oczywiście o aparacie 108 Mpix, który jest innowacyjny nie tylko dla marki realme, ale także smartfonów za niewiele ponad 1000 zł. Na plus zasługują także bogate funkcje aparatów, takie jak ciekawy efekt makiety czy oryginalne tryby portretowe.

Odnoszę jednak wrażenie, że z powodu wyposażenia smartfona w 108-megapikselowy aparat oraz dodania kilku funkcji foto i video, realme zmuszone było zaoszczędzić na innych elementach, aby cena pozostała taka, do jakiej producent sam przyzwyczaił swoich klientów.

Aby względem poprzednich modeli od realme oraz konkurencyjnych smartfonów odczuwalny był postęp, w realme 8 Pro zabrakło wyższej częstotliwości odświeżania ekranu czy lepszego procesora. Również skaner linii papilarnych, choć do plusów zaliczyć można umieszczenie go pod ekranem, nie spisuje się najlepiej. Według mnie trafniejszym rozwiązaniem byłby boczny, ale za to szybszy skaner.

Oprócz poczwórnego aparatu 108 Mpix realme 8 Pro może pochwalić się także ekranem Super AMOLED, smukłą i lekką konstrukcją, która bardzo wygodnie leży w dłoni i szybkim ładowaniem, które w 47 minut zasili 100% baterii. Do plusów realme 8 Pro zaliczam także ciekawy design i obudowę o teksturze, która nie jest podatna na zabrudzenia tak, jak większość dostępnych obecnie na rynku smartfonów.

Najnowszy smartfon od realme ma zatem wiele atutów, które zachęcają do zakupu. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi brakami lub niedociągnięciami. Wybór musi być zatem podyktowany własnymi preferencjami. Jeśli zależy Ci na dobrym aparacie, kompaktowej konstrukcji i dobrej baterii, którą można naprawdę szybko zasilić, to realme 8 Pro jest godnym polecenia smartfonem. Zwłaszcza z uwagi na stosunek ceny do jakości.

Minusy

  • problemy z działaniem czytnika linii papilarnych
  • ten sam procesor, co w dwóch poprzednich seriach
  • odczucie trzymania w ręku smartfona ze słabej jakości materiałów
  • częstotliwość odświeżania ekranu tylko 60 Hz

Plusy

  • smukła i lekka konstrukcja
  • ciekawy design
  • obudowa niepodatna na zabrudzenia
  • przyjemna nakładka realme UI 2.0, personalizacja i funkcje
  • szybkie ładowanie 50 W
  • ładowarka 65 W w zestawie
  • wytrzymała bateria
  • ciekawe funkcje foto i video (m.in. tilt-shift i tryby portretowe)
  • aparat 108 Mpix
  • możliwość rozbudowy pamięci o kartę microSD
  • wejście słuchawkowe
  • ekran Super AMOLED
  • cena

Ocena redakcji

8/10
PL - Cena/Jakość