Pogromca Mini LED-ów. Test i recenzja telewizora LG OLED55B3

W chwili, gdy piszę te słowa najtańszą przepustką do świata wspaniałej oledowej czerni spośród telewizorów LG jest seria B3. Kilka miesięcy temu testowaliśmy dla Was model 65-calowy z tej serii, który zyskał naszą rekomendację. Nadszedł zatem czas, aby sprawdzić mniejszy, bo 55-calowy model. Co ciekawe, okazał się on jednak trochę inny. Różnice opisaliśmy w recenzji LG OLED55B3.

OLED55B3 będzie dobrym wyborem dla konsumentów szukających najbardziej przystępnego telewizora z wyświetlaczem organicznym. OLED55B3 jest telewizorem całkiem uniwersalnym i sprawdzi się w większości zastosowań (telewizja, kino domowe, sport i gry).
Tak. Oprócz typowych zalet telewizorów OLED, jak bardzo głęboka czerń, wysoki kontrast czy niewielkie smużenie, wysoka precyzja w lokalizowaniu jasnych i ciemnych obiektów na ekranie daje 55B3 ogromną przewagę nad znakomitą większością konkurencyjnych telewizorów Mini LED.
Relatywnie skromna jasność pełnoekranowa sprawia, że 55B3 nie sprawdzi się dobrze w mocno nasłonecznionych salonach.

O telewizorze LG 55B3

B3 to obecnie najbardziej przystępna seria OLED-ów koreańskiego producenta. Choć nie jest tak zaawansowana technicznie jak wyższa seria C3 (ma m.in. inny procesor oraz mniej złącz HDMI 2.1), jest od niej znacząco tańsza.

LG OLED55B33LA (dalej dla uproszczenia zwany 55B3) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS w wersji 8.3.0-1602 oraz oprogramowania systemowego w wersji 03.30.77.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model LG OLED55B33LA
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji 02/2024
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

LG 55B3 jest całkiem solidną konstrukcją. Pomimo tego dostaje ode mnie dwa małe minusy: za niejednolity wierzch plastikowej podstawy oraz za zbyt łatwo palcującego się pilota zdalnego sterowania.

W konstrukcji LG 55B3 można wyróżnić następujące cechy:

  • stylowa, smukła obudowa;
  • metalowa ramka wokół ekranu o szerokości ok. 2 mm;
  • pokrywa elektroniki wykonana z plastiku;
  • centralna, plastikowa, nieobrotowa podstawa o szer. 414 mm (z przodu);
  • prześwit równy 42 mm;
  • nieodłączalny kabel zasilania (co powinni wziąć pod uwagę użytkownicy zamierzający powiesić telewizor na ścianie, zwłaszcza gdy mają już w niej podprowadzone kable);
  • „magiczny” pilot zdalnego sterowania z kursorem ekranowym (model MR23GA).

Jakość obrazu LG 55B3

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.

Kolory

Reprodukcja barw, na wprost, jak i pod kątem, jest jedną z najważniejszych zalet 55B3. Co więcej, kolory można jeszcze poprawić w drodze kalibracji.

W ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker obraz był zauważalnie ocieplony, tj. przejawiał nadmiar składowej czerwonej i niedobór składowej niebieskiej (5900K). Pomimo tego średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw był niski i wyniósł 2,2, czyli zdecydowanie poniżej progu postrzegalności (3,0). Co najważniejsze, reprodukcję odcieni ludzkiej skóry (kilkanaście jasnobrązowych słupków po prawej stronie wykresu) można uznać za znakomitą, bowiem błąd ani jednej z nich nie przekroczył wartości 2,0.

Biel w testowanym egzemplarzu była całkiem jednolita na wprost, chociaż pod kątem dało się zauważyć, że w niektórych miejscach wpada trochę w czerwień, a w innych trochę bardziej w zieleń.
Być może w trakcie użytkowania sytuacja się poprawi, co jest dość częstą sytuacją w nowych OLED-ach.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 98%, co jest jednym z najlepszych wyników i potwierdza możliwość wyświetlania bardzo szerokiej palety barw. Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 6,8, co jak na OLED-a jest wynikiem dość przeciętnym. Z czego to wynika? Ze zbyt niskiej jasności.

Czerń i kontrast

Ponieważ czerń i kontrast są najważniejszymi zaletami LG 55B3, sprawdzi się on bardzo dobrze w warunkach kina domowego, czyli w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10) wypadła całkiem dobrze, choć telewizor trochę stłumił niektóre przyczerniowe detale.

Wystarczy jednak dokonać drobnej korekty poziomu czerni z fabrycznych „50” na „52”, aby znacznie poprawić sytuację. Po tej korekcie bardzo trudna scena z filmu Pierwszy człowiek (First Man, 2018, Dolby Vision) wypadła praktycznie bezbłędnie.

Korzystając z okazji, nie mogę się powstrzymać, aby nie porównać 55B3 do bardzo obecnie modnych Mini LED-ów. Przetestowałem ich ostatnio kilka (w tym model nagrodzony przez stowarzyszenie EISA) i nie powiedziałbym, że byłem nimi zachwycony. Nie wierzycie? Proszę bardzo – oto dowód. Poniżej animowany GIF pokazujący jak z ta samą scenę z filmu Pierwszy człowiek radzi … przepraszam, nie radzi sobie jeden z najnowszych Mini LED-ów.

to nie B3, tylko jeden z najnowszych Mini LED-ów
Na koniec dodam, że oba telewizory miały tę samą przekątną ekranu (55 cali), ale 55B3 był od tego Mini LED-a tylko 400 złotych droższy. Czy warto zatem dopłacić do 55B3? Moim zdaniem oczywiście, że tak.

HDR

Na treściach HDR LG 55B3 spisze się bardzo dobrze, zwłaszcza w warunkach domowego kina.

W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 548 cd/m^2 i w ciągu 180 sekund wzrosła do 597 cd/m^2.

Są to wyniki akceptowalne z punktu widzenia treści HDR, ale około 230 kandeli niższe niż np. w bardziej zaawansowanej technicznie serii C3.

Z kolei na planszy pełnoekranowej (100%) luminancja była sporo niższa niż w oknie 10% i wyniosła zaledwie 118 cd/m^2, co jest niskim wynikiem.

źródło: LG

Odwzorowanie ruchu

Odwzorowanie obrazów ruchomych przez 55B3 jest moim zdaniem dobre. Gdy TruMotion był wyłączony maksymalna ostrość obrazów ruchomych wyniosła 300 linii (na 1080 maksimum). Z kolei po włączeniu TruMotion ostrość wzrasta do 600 linii. Są to typowe wartości dla wyświetlaczy WOLED A.D. 2023.

LG 55B3 ma funkcję upłynniania ruchu. Zależność pomiędzy trybem pracy a stopniem upłynniania przedstawia zestawienie poniżej:

  • wył – brak upłynniania;
  • ruch filmowy – bardzo małe;
  • naturalny – średnie;
  • płynny ruch – duże;
  • wybór użytkownika – regulowane (de-judder, 0-10).

TruMotion generuje trochę więcej artefaktów (zniekształceń) niż porównywalni rywale, dlatego też zalecam rozważnie korzystać z tej funkcji, zwłaszcza w scenach z bardzo szybkim ruchem. W naszej standardowej scenie do testowania artefaktów (Diuna, przelot sondy, indeks 1:01:44) musiałem zredukować de-Judder do „0”, aby zobaczyć tę wymagającą scenę bez zniekształceń.

Jakość dźwięku telewizora LG 55B3

Jakość brzmienia jest ogólnie dobra i nie odbiega od poprzednika. Producent podaje, że moc zastosowanych głośników to 20 W. Zastosowano w nim przetworniki bardzo podobne lub niemal identyczne, jak te w poprzedniku z charakterystycznymi wgnieceniami na membranach, mającymi zapewne zwiększać ich sztywność.
Brzmienie jest wyraźne z całkiem mocnym i zdecydowanym basem. Pomiary wykazały, że jest on imponująco liniowy w zakresie 80-130 Hz i opada znacząco dopiero od ok. 80 Hz. To dobry wynik jak na 55-calowy telewizor.
Tradycyjnie dla LG do dyspozycji mamy aż siedem fabrycznie zdefiniowanych trybów dźwięku (moim zdaniem, zbyt wiele), w tym muzyka i czysty głos. Jest też i korektor, dla tych, którzy lubią dopasować brzmienie do własnych upodobań.

Funkcje smart telewizora LG 55B3

Funkcje multimedialne są jednym z atutów LG 55B3: system webOS 8.3.0.-1602 (number1-nameri) jest łatwy w obsłudze, a wybór aplikacji jest całkiem spory.

Pomimo tego, podobnie jak model 65B3, również i 55B3 nie jest tak żwawy w działaniu jak modele z wyższych oledowych serii tego producenta. Przyczyną jest inna, mniej zaawansowana platforma sprzętowa: B3 bazuje na K8HPP, podczas gdy wyższe serie na wydajniejszej O22N.

Aplikacje:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP Sport
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

W trakcie testu telewizor odtworzył prawie wszystkie testowe pliki z USB w kontenerach avi, flv, mkv, mov, mp4, mts oraz tp. Choć brak obsługi plików wmv nie był zaskoczeniem, to był nim brak obsługi dość nietypowych plików w rozdzielczości nieznacznie większej od typowego Ultra HD (np. 4096×2304), które to pliki telewizory LG do tej pory odtwarzały bez żadnych problemów.

Złącza i interfejsy

złącza z boku
W LG OLED55B3 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.1 eARC
HDMI 4 2.1

Pełną listę złączy podano w specyfikacji LG 55B3.

złącza z tyłu

Współpraca z konsolą i komputerem

LG 55B3 oferuje wiele funkcji dla graczy. Są to, m.in.:

  • tryb „optymalizacja gry”;
  • automatyczny tryb niskiego opóźnienia ALLM;
  • pasek (pulpit) gracza;
  • obsługa G-Sync;
  • obsługa FreeSync;
  • obsługa VRR;
  • obsługa HGiG.

Na sygnale 1080p/60 opóźnienie sygnału (input lag) wyniosło 12,8 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Z kolei najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora:

Podsumowanie testu LG OLED55B3

Tak, wiem: na serię B3 można się krzywić. Że nie tak jasna jak C3. Że nie tak szybka jak G3. Że nie tak wyrafinowana stylistycznie jak rywale. Tylko w tym grymaszeniu nie można się zagalopować i zapomnieć, że 55B3 ma jedną ogromną zaletę: niesamowitą dokładność i precyzję w odwzorowywaniu bardzo jasnych i bardzo ciemnych obiektów obok siebie na ekranie. A tego nie potrafi robić w 100% dobrze żaden, choćby najnowszy i najmodniejszy Mini LED. Jeżeli zatem oglądasz dużo filmów wieczorem i w nocy i potrzebujesz precyzyjnego telewizora, który w kinie domowym nie zawiedzie, zrobisz kolosalny błąd usuwając z listy zakupów podstawowego OLED-a, jakim jest poczciwy, lecz solidny LG OLED55B3.

Minusy

  • trochę niejednolita biel pod kątem
  • tłumienie przyczerniowych detali w ust. fabrycznych (SDR)
  • niska jasność w trybie pełnoekranowym
  • nieodłączalny kabel zasilania
  • palcujący się pilot
  • mało estetyczny wierzch podstawy
  • brak gniazda słuchawkowego

Plusy

  • wspaniała czerń i kontrast
  • wierne kolory i szeroka paleta barw
  • bardzo dobre możliwości multimedialne
  • dwa złącza HDMI 2.1
  • pełna rozdzielczość 4K przy 120 Hz
  • niski input lag
  • nowoczesny wygląd
  • pilot z kursorem

Ocena redakcji

7/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.