Recenzja Lenovo ThinkBook 14 – biznesowy model w nowoczesnym wydaniu

ThinkBook to seria biznesowa od Lenovo, która wyróżnia się nowoczesnym designem. Do moich rąk trafił jego średniej wielkości 14-calowy model. Sprawdźmy co oferuje biznesowa nowość, czym zachwyca, a czym rozczarowuje. I wreszcie, co odróżnia ją od klasycznych ThinkPadów? Odpowiedzi szukaj w recenzji Lenovo ThinkBook 14.

Lenovo ThinkBook 14. Poznajmy się

Lenovo Thinkbook występuje w kilku wariantach konfiguracyjnych  oraz trzech wielkościach matrycy od 13” do 15,6”. Lenovo ThinkBook 13s mieliście już szansę poznać we wcześniejszej recenzji przygotowanej przez Łukasza.

Lenovo ThinkBook 14


Lenovo-ThinkBook-14-prezentacja

Specyfikacja Lenovo ThinkBook 14

Specyfikację testowanego modelu znajdziecie w poniższej tabeli:

Obudowa – wygląd zewnętrzny

Cała seria Lenovo ThinkBook ma wręcz identyczny design, różni się tylko rozmiarami (przekątną) oraz wagą. Można powiedzieć, że jest to kompromis między modelem biznesowym ThinkPad a konsumenckim IdeaPad, coś dokładnie pomiędzy. Ewentualnie może się stać tańszym substytutem sprzętu biznesowego.

Lenovo ThinkBook 14 obudowa

Obudowa o wymiarach 326 x 230 x 17,9 mm jest prosta i elegancka, w charakterystycznym szarym kolorze, bez zbędnych fajerwerków wizualnych. Notebook waży 1,57 kg, co świadczy o dobrej mobilności. Klapa matrycy jest wykonana z aluminium, zdobi je małe logo marki oraz większy napis z nazewnictwem serii. Konstrukcja jest solidna, nie ugina się pod mocniejszym naciskiem. Co więcej, na pierwszy rzut oka na obudowie nie widać odcisków palców. Niestety czar prysł, gdy robiłem zdjęcia przy lepszym oświetleniu.

Lenovo-ThinkBook 14 klapa matrycy

Pokrywę i główny panel roboczy łączy jeden duży zawias centralny. Co ciekawe, pozwala on otworzyć laptopa na płasko, czyli do pozycji 180 stopni. Zawias jest wytrzymały, nie ma więc mowy o samoczynnym odchylaniu się laptopa, np. pod wpływem wstrząsów.

Lenovo-ThinkBook 14 otwarcie 180

Ekran otoczony jest całkiem wąską ramką z czarnego, matowego tworzywa sztucznego. W górnej części znajduje się kamera z osłoną ochronną (ThinkShutter). System prosty, lecz bardzo praktyczny, a w modelach biznesowych szczególnie przydatny. Myślę, że potwierdziłby to jeden argentyński poseł ;).

Lenovo ThinkBook 14 ekran
Lenovo ThinkBook 14 kamera

Panel roboczy, w który wkomponowano klawiaturę i touchpad, jest dobrze spasowany i precyzyjnie wykonany. Powierzchnia robocza powstała z tworzywa sztucznego, lecz umiejętnie imituje aluminium. Ciekawostką jest podświetlany włącznik, który jednocześnie jest czytnikiem linii papilarnych.

Lenovo ThinkBook 14 klawiatura

Spód wykonano z aluminium. Przypomina wręcz ten z testowanego wcześniej Lenovo IdeaPad 5. Ma 3 gumowe nóżki: 1 większą oraz 2 mniejsze, więc laptop stabilnie spoczywa na blacie. Nóżki są dość wysokie, co przekłada się na dobrą cyrkulację powietrza oraz skuteczne chłodzenie. System wentylacji posiada z kolei podwójny wylot. Znalazło się też miejsce na 2 głośniki.

Lenovo ThinkBook 14 spod laptopa

Złącza (łączność)

Jak przystało na model biznesowy, ThinkBook 14 posiada sporo portów, w tym te najbardziej pożądane w pracy.

Zaczynając od lewej strony:

  • RJ-45 (LAN)
  • HDMI 1.4
  • USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0)
  • USB Typu-C
  • USB Typu-C (z DisplayPort i Power Delivery)
  • Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe
Lenovo ThinkBook 14 zlacza lewa strona

Pod złączami znajduje się przycisk OneKey Recovery “Novo”. Umożliwia wejście do opcji odzyskiwania Lenovo OneKey, w przypadku gdyby, pojawił się problem z uruchomieniem laptopa.

Prawy bok prezentuje się następująco:

  • DC-in (wejście zasilania)
  • USB 2.0
  • Czytnik kart pamięci 4 w 1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Lenovo ThinkBook 14 zlacza prawa strona
Lenovo ThinkBook 14 czytnik

Dzięki tak dużej ilości złączy, bez problemu w krótkim czasie laptop może zamienić się w stacjonarny punkt pracy, praktycznie bez dodatkowych stacji roboczych. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które pomimo pracy w domu, często muszą zabierać ze sobą sprzęt do pracy w terenie.

Osprzęt – klawiatura i gładzik

ThinkBook 14 ma niskoprofilową klawiaturę, bez sekcji numerycznej, ale tak to już jest w modelach 14-calowych. Skok jest niski, a klawisze są w dotyku lekko chropowate, przez co łatwiej w nie trafiać. Szczególnie w pisaniu bezwzrokowym. Klawisze są ponadto odseparowane. Klawisze funkcyjne znajdziemy z kombinacją Fn + F1 do F12. Dodatkowo pod PrtSc i Ins, znajdziemy dwie funkcję skierowanie dla użytkowników Skype. Nie testowałem, lecz wygląda na opcję odbierania i kończenia rozmów.

Lenovo ThinkBook 14 klawiatura bez podswietlenia

Klawiatura posiada dwupoziomowe podświetlenie. Diody LED są prawidłowo rozmieszczone, jedyny mankament jest przy klawiszu spacji, lecz nie jest to problematyczne.

Lenovo ThinkBook 14 klawiatura podswietlana

Ciekawie prezentuje się za to klawisz włącznika, o którym wspomniałem wyżej, a który pełni też funkcję czytnika linii papilarnych. Jest okrągły, otoczony podświetleniem LED, które trochę odstaje podświetleniem od standardowej klawiatury. Podczas wylogowania, kolor przycisku zmienia się na żółty. W moim przypadku czytnik działa szybko i sprawnie, nie miałem żadnych problemów z wchodzeniem do systemu.

Lenovo ThinkBook 14 przycisk power on

Klawiatura to jeden z większych atutów, jakie prezentuje Lenovo ThinkBook. Po pierwszej godzinie pracy śmiało mogę stwierdzić, że jest to jedna z wygodniejszych, na jakich pracowałem. Jak stwierdziłem w recenzji IdeaPad 5, marka Lenovo jest liderem ergonomicznych klawiatur laptopowych. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w przypadku modelu biznesowego jest jeszcze bardziej dopracowana.

Standardowo pod klawiaturą znajduje się Tuchpad o wymiarach 105 x 70 mm. Jest zupełnie wystarczający dla 14” modelu. Jego szary odcień harmonijnie komponuje się z resztą obudowy. Jego powierzchnia jest gładka i przypomina trochę szkło. Pod nim znajdziemy jeszcze 2 zintegrowane przyciski. Może być to minus dla niektórych osób, szczególnie przyzwyczajonych do oddzielnych guzików, tak często spotykanych w modelach biznesowych, w tym i ThinkPadów.

Lenovo ThinkBook 14 touchpad

Początkowo trudno było mi się przyzwyczaić do powierzchni, aczkolwiek przy dłuższym użytkowaniu zmieniłem zdanie. Jedyny mankament to używanie gestów, niestety nie do końca chciały ze mną współpracować. Na plus zasługuje jednak położenie gładzika. Kiedy opieram nadgarstki na obudowie i piszę na klawiaturze, dłonie nie dotykają panelu.

Ekran

ThinkBook otrzymał matrycę Full HD (1920 x 1080) IPS Anti-glare, czyli matową. W moim modelu zamontowana matryca jest firmy BOE, według specyfikacji posiada jasność na poziomie 250 cd/m². Z laptopa korzystałem głównie wieczorami, wiec dla mnie poziom jasności na poziomie 60% był zdecydowanie zadowalający.

Lenovo ThinkBook 14 ekran

Jeżeli chodzi o test kolorów, niestety nie miałem możliwości przetestowania matrycy kolorymetrem. Za to kąty widzenia, jak przystało na matrycę IPS, są szerokie, tak w pionie, jak i w poziomie.

Efekt Backlight Bleeding jest mało widoczny, niewielkie ślady występują tylko na krawędziach ekranu. Przy mniejszych podświetleniu jest praktycznie niewidoczny.

Lenovo ThinkBook black bleeding 14 niskie podswietlenie
Lenovo ThinkBook black bleeding 14 wysokie podswietlenie

Moim zdaniem ten wyświetlacz w zupełności wystarcza do domowego czy biurowego użytkowania. Zwłaszcza w tej cenie. Jeżeli planujecie pracę z grafiką lub montażem wideo, lepiej zainwestować w monitor (z solidnym pokryciem barw), tym bardziej że do laptopa podłączymy nawet 2 panele zewnętrzne.

Wydajność laptopa Lenovo Thinkbook 14

Lenovo ThinkBook 14 ma procesor 4-rdzeniowy Intel Core i5-1035G1, który już kilka razy miałem okazję testować. Niedawno w Lenovo IdeaPad 5-14. Jak w poprzedniku, tak i tu nie było żadnych problemów z biurowo-domowym użytkowaniem.

W testach syntetycznych, wykonanych przy użyciu CinebenchR20, notebook osiągnął średnio 1527. Wynik trochę zaskakujący, ponieważ, wyższe wyniki wystąpiły w testach bez ładowarki. Prawdopodobnie jest to spowodowane ochroną przed temperaturami podczas ładowania.

  • Test od I do V wykonany na baterii
  • Test od VI do X wykonany z podłączonym zasilaczem
Cinebench R20 – 1527pkt
1527pkt
Lenovo ThinkBook 14 wykres

W moim modelu znajduje się dysk SSD NVMe firmy Union Memory (UNIS). Jak udało mi się ustalić, jest to prawdopodobnie, marka własna Lenovo. Testy wykonałem programem CrystalDiskMark, wyniki prezentują się następująco. Prędkość zapisu przekraczała 2100 MB/s, natomiast odczytu nie spadał poniżej 1100 MB/s. Wyniki są wystarczające dla laptopa biurowego czy domowego.

Lenovo ThinkBook 14 dysk SSD
Lenovo ThinkBook 14 predkosci dysku SSD

Wydajność w grach

ThinkBook 14 nie jest laptopem do gier, ponieważ mamy do dyspozycji zintegrowaną grafikę Intel UHD Graphics. Ona wystarczy ledwie do uruchomienia nieśmiertelnych klasyków lub starszych, mniej wymagających gier.

Temperatury i kultura pracy

W domowo-biurowym użytkowaniu laptop jest cichy i chłodny. Temperatury procesora oscylują w granicach do 50°C. Podczas testów z CinebenchR20, w maksymalnym momencie wykres pokazał 100° C. Pamiętajmy, że jest to obciążenie, które jest ciężkie do wykonania w warunkach standardowego użytkowania.

Lenovo ThinkBook 14 tempratury pod obciazeniem

Obudowa była najcieplejsza w prawym górnym rogu. Klawiatura w niewielkim stopniu transferuje ciepło i nie przeszkadza ono w pisaniu. Najważniejsze, że panel roboczy, na którym trzymamy nadgarstki, pozostał przyjemnie chłodny.

Jak wspominałem, ThinkBook 14 jest przez większość czasu cichy. W trakcie testów obciążeniowych zmierzyłem poziom hałasu aplikacją Miernik dźwięku. Wynik nie przekroczył 40dB. Jest to praktycznie tylko słyszalne w momencie, gdy chłodzenie jest na pełnych obrotach.

Głośniki

ThinkBook 14 ma 2 głośniki, usytuowane od spodu laptopa. Na tej samej wysokości na której, trzymamy nadgarstki podczas pisania. Niestety nie znajdziemy tutaj głośników firmowych Harman, które znalazły się w ThinkBook 13s. Szkoda.

Lenovo ThinkBook 14 glosnik

Jak na laptopy, tym bardziej modele biznesowe, głośniki grają przyjemnie, czysto i głośno. Nawet na maksymalnym poziomie dźwięk nie jest zniekształcony i nie słychać trzasków, co w laptopach występuje bardzo często. Opcjonalnie mamy do dyspozycji program Dolby Audio, dzięki któremu dopasujemy profil muzyczny do preferencji. Są to m.in.: filmy, muzyka, gry, głos oraz profil indywidualny.

Lenovo ThinkBook 14 dolby

Bateria

Laptop ma 3-komorową baterię litowo-jonową o pojemności 3950 mAh. Deklarowany czas pracy przez producenta to 9 godzin. Przy moim użytkowaniu, jak ja to nazywam trybie mieszanym z Internetem, czas pracy jaki udało mi się uzyskać to niecałe 7 godzin. Nie jest to wartość topowa, lecz jest to akceptowalny poziom. Zwłaszcza, że laptop zaopatrzony jest w technologię Rapid Charge, dzięki której w mniej więcej 1 godzinę naładujemy baterię od 0 do 80%. Dodam, że laptop ładowany jest przez USB-C. Warto jednak korzystać z oryginalnego akcesorium, ewentualnie wybierać rekomendowane zamienniki.

Podsumowanie – Czy warto się zainteresować Lenovo ThinkBook 14”?

Jeżeli szukacie laptopa biznesowego, który oferuje przy okazji zalety ultrabooka, Lenovo ThinkBook 14 będzie świetnym wyborem. Moim zdaniem seria ThinkBook to nowy trend w sprzęcie klasy biznes. Czy będą w stanie zastąpić ThinkPady? – Raczej nie. ThinkPady to jednak kawał historii i solidna porcja marki. Niemniej uważam, że ThinkBook jest dużym krokiem, łączącym biznesowość ThinkPada z konsumenckimi walorami IdeaPadów.

W Lenovo ThinkBook 14 podoba mi się praktycznie wszystko, zaczynając od solidnego wykonania i eleganckiego wyglądu, przez wygodną i podświetlaną klawiaturę, po bogaty zestaw złączy. Mógłbym tak długo wymieniać.

W kwestii wad, cóż, przyznam, że tutaj mam problem. Laptop według mnie nie posiada znaczących minusów. Może poza ceną, która jest dość wysoka. Możemy wprawdzie wybrać tańszą konfigurację z Intel Core i3, z takim samym wyposażeniem, ale trzeba być świadomym niższej wydajności. Szkoda też, że zabrakło tu gwarancji biznesowej i mamy tylko standardową. Ale to tylko 2 minusy, które z nawiązką wynagradzają nam liczne zalety.

Lenovo ThinkBook 14

Minusy

  • standardowa gwarancja
  • brak klapy serwisowej
  • czas pracy na baterii mógłby być dłuższy

Plusy

  • szerokokątna matryca Full HD IPS
  • aluminiowa obudowa
  • całkiem mobilny
  • bardzo wygodna podświetlana klawiatura
  • duży zasób złączy
  • możliwość szybkiego ładowania
  • możliwość wymiany pamięci RAM
  • fizyczna osłonka na kamerę ThinkShutter

Ocena redakcji

8/10

Lenovo ThinkBook 14  znajdziesz w sklepie x-kom