Recenzja monitora Eizo FlexScan EV2480. Biurowy model w nowoczesnym wydaniu

Jeżeli cenisz sobie elegancki, schludny wygląd, a przy tym dobre warunki pracy – Eizo FlexScan EV2480 jest właśnie dla Ciebie. Dzięki dobrze skalibrowanej gammie, równomiernym podświetleniu, funkcji pivot i solidnym zestawem portów – monitor ułatwi życie podczas pracy z dokumentami czy arkuszami kalkulacyjnymi. Sprawdź, jakie oceny zebrał w testach i jak oceniłam go w recenzji.

Jaki design oferuje Eizo FlexScan EV2480?

Prostota i minimalizm – niewątpliwie ten krótki opis oddaje wygląd Eizo FlexScan EV2480. Monitor ma bezramkową konstrukcję, która doskonale wpasowuje się w minimalistyczne trendy. Niewielka odległość między krawędzią obudowy a obszarem wyświetlania obrazu sprawia, że monitor świetnie wtapia się w otoczenie. Dzięki prostemu designowi i ergonomicznym funkcjom model EV2480 idealnie wpisuje się w każdą przestrzeń roboczą, zarówno w domu, jak i w biurze. Najważniejsze jest jednak to, że ma on do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko elegancki wygląd.

Eizo EV2480 wygląd od przodu w poziomie

Ramki wokół ekranu

23,8 – calowy panel o proporcjach 16:9 posiada konstrukcję bezramkową. Przez to monitor mimo niewielkiej przekątnej prezentuje się bardzo ciekawie i nowocześnie. Wyjątkiem jest dolna ramka, która posiada szerokość 1,8 cm. W jej lewym rogu naniesiono logo producenta, a w prawym wkomponowano włącznik oraz przyciski funkcyjne. Dzięki ułożeniu ich na froncie nie trzeba po omacku szukać przełączników na boku lub z tyłu. Zwłaszcza przy zgaszonym świetle rozmieszczenie to jest niezwykle praktyczne, ponieważ wszystko znajduję się w zasięgu ręki. Warto zaznaczyć, że po włączeniu wyświetlacza Twoim oczom ukażą się ramki wewnętrzne. Na szczęście nie są one duże – zajmują 0,5 cm z każdej z 3 stron.

Tylna obudowa

Panel wraz z podstawą waży 5,9 kg. Jest to solidny wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę jego przekątną. Trzeba być więc ostrożnym i rozsądnym w wyborze miejsca, ponieważ przemieszczanie się z Eizo FlexScan EV2480 nie należy do najlżejszych czynności.

Muszę przyznać, że tył ekranu wygląda bardzo ciekawie dzięki łukowatym wybrzuszeniom. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że monitor wyposażono w stopkę umożliwiającą wygodną regulację nachylenia, wysokości oraz obrotu. Ekran można ustawić w trybie portretowym (pionowym) dzięki funkcji PIVOT. Idealnie sprawdzi się więc przy studiowaniu długich dokumentów tekstowych czy stron internetowych. Oprócz tego pod bazą uchwytu znajdują się otwory montażowe w standardzie VESA 100×100. U góry po prawej stronie znalazło się spore logo producenta w kontrastowej barwie.

Złącza i porty

Eizo FlexScan EV2480 oferuje niezwykle bogaty zestaw złączy, które umożliwiają podłączenie monitora do urządzeń takich jak tablet, komputer czy laptop. W strefach przeznaczonych na porty producent umieścił:

  • HDMI
  • DisplayPort
  • USB-C
  • 4x USB-A (z tego 2 na boku)
  • Minijack (z boku)

Port USB-C do wygodnego podłączenia laptopa

FlexScan EV2480 wyposażono w złącze USB-C umożliwiające wyświetlanie sygnałów audio, wideo i USB, a także ładowanie podłączonych urządzeń. Dzięki temu osoby przenoszące się między stacjami roboczymi lub pracujące poza biurem mogą łatwiej i szybciej podłączyć laptopa.

Zasilanie 70 W

Złącze USB-C dostarcza zasilanie o mocy do 70 W, co pozwala wygodnie ładować małe komputery stacjonarne i laptopy bez konieczności podłączania osobnego zasilacza.

Podłącz urządzenia peryferyjne bezpośrednio do monitora

W nowoczesnych laptopach często brakuje złączy wejściowych, ponieważ producenci rezygnują z nich, by „odchudzić” swoje urządzenia i sprawić, by były bardziej przenośne. Wbudowany port UBS-C w modelu EV2480 daje dostęp do czterech złączy USB-A, umożliwiających podłączenie urządzeń peryferyjnych takich jak mysz, klawiatura, kamerka internetowa lub pamięć zewnętrzna.

Ramię na monitor

Monitor przychodzi z już przytwierdzonym ramieniem. Nie trzeba więc marnować czasu i energii na  składanie i przykręcanie tego elementu. Minusem może okazać się ramię monitora, które jest dosyć szerokie i masywne. Pozwala jednak na płynne dostosowanie kąta nachylenia, wysokości oraz na ustawienie ekranu w pionie, dzięki funkcji pivot. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która sprawdzi się świetnie podczas czytania dokumentów w pionie. Dodatkowo w ramieniu znajduje się otwór, przez który poprowadzisz kable. Biurko będzie więc wyglądało schludnie, bez niepotrzebnej plątaniny kabli.

Ulga dla oczu dzięki Eizo FlexScan EV2480

Certyfikaty TÜV Rheinland potwierdzają niski poziom emisji niebieskiego światła i ograniczone migotanie obrazu. Monitor posiada więc wiele funkcji, które ograniczają zmęczenie oczu przy codziennym użytkowaniu. Są to między innymi:

  • Automatyczna regulacja jasności;
  • Dobry widok pod dowolnym kątem;
  • Tryb Paper Mode ogranicza ilość niebieskiego światła emitowanego przez monitor, zapobiegając w ten sposób zmęczeniu wzroku podczas przeglądania arkuszy kalkulacyjnych lub dokumentów. Emisję niebieskiego światła można zmniejszyć aż o 80%;
  • Obraz bez migotania-  FlexScan EV2480 wykorzystuje hybrydowe rozwiązanie, dzięki któremu regulowanie jasności nie powoduje zauważalnego migotania, przy równoczesnym zachowaniu stabilności koloru;
  • Możliwość precyzyjnego regulowania jasności- w słabo oświetlonym środowisku pracy dla oczu najlepsze jest ustawienie niskiej jasności ekranu. FlexScan EV2480 korzysta z podświetlenia LED, które pozwala precyzyjnie regulować jasność ekranu, a nawet ustawić ją na poziomie zaledwie 1% wartości maksymalnej;
  • Antyodblaskowa powłoka – panel  pokryto specjalną powłoką. Rozprasza ona  odbijające się od ekranu światło i tym samym pomaga ograniczyć zmęczenie wzroku.

Opakowanie

Pudełko i zabezpieczenie

Brązowy karton, na nim czarne napisy z podstawowymi informacjami o zakupionym urządzeniu. Karton otwiera się od góry, co pozwala bezpiecznie rozpakować monitor.

Dołączone akcesoria

Po wyciągnięciu z kartonu styropianowej formy znajdziesz przewodnik instalacji i akcesoria, które czekają na rozpieczętowanie:

  • kabel zasilający (2 m),
  • kabel USB-C (2 m).

Menu i zakładki

Menu OSD

Menu ekranowe obsługujesz za pomocą przycisków dotykowych umieszczonych na froncie urządzenia. Samo OSD jest małe i proste w obsłudze, przez co łatwo znajdziesz pożądane funkcje. Nie ma tu skomplikowanych i niepotrzebnych opcji.

Menu szybkiego wyboru

W celu wywołania menu szybkiego wyboru wystarczy kliknąć dowolny przycisk funkcyjny. Po chwili  wyświetli się okno w postaci niewielkiego, szarego paska. Z tego miejsca można przejść do menu właściwego lub wybrać opcje, takie jak: kontrola trybu EKO, czy wybór wejścia wideo.

Tryb EKO

Monitor wykorzystuje technologie EcoView, która ma za zadanie zmniejszać zużycie energii nawet o 50%. W tym trybie można regulować dwie pozycje:

  • Auto EcoView: automatycznie dostosowuje jasność ekranu do zmian oświetlenia otoczenia,
  • EcoView Optimizer 2: dostraja równowagę między jasnością a wzmocnieniem zgodnie z treścią wyświetlaną na ekranie.

Menu właściwe

Po otwarciu Menu właściwie można przejść do jednej z trzech sekcji:

  • kolor,
  • preferencje,
  • sygnał.

Oprócz tego w menu głównym można wybrać sekcję językową, czyli w jakim języku ma się wyświetlać menu oraz  informację o urządzeniu

Zakładka Kolor

Pierwsza sekcja Kolor zawiera większość opcji, z którymi na pewno ciekawie jest się zaznajomić. Można tutaj zmienić ustawiony tryb, jasność, kontrast, temperaturę barwową i tryby gamma. Istnieje także kolejna podsekcja „Ustawienia zaawansowane”, o której będę mówić poniżej.

Pierwsza pozycja w podsekcji to układ overdrive, który redukuje czas reakcji, ale powoduje delikatne smużenie. Oprócz tego wszystkie inne ustawienia zarządzają kolorami. Dostosujesz tu:

  • suwaki RGB,
  • barwy,
  • nasycenie.

Eizo EV2480

Kolejna sekcja to ta, z którą najmniej będzie się miało do czynienia w codziennym użytkowaniu. Funkcja Picture Expansion pozwala dostosować technikę mapowania pikseli. Może być ustawiona na Aspect Ratio (współczynnik proporcji sygnału wejściowego jest zachowany). Opcja Input Color Format pozwala wybierać między systemami kodowania kolorów.

Preferencje

Ostatnia sekcja pozwala na obracanie Menu OSD (w przypadku użycia pivota), resetowanie monitora i aktywowanie lub dezaktywowanie umieszczonej z przodu białej diody LED zasilania.

Test obrazu. Jak dobry jest Eizo FlexScan EV2480?

Specyfikacja panelu

Jest to standard, na który składają się:

  • przekątna 23,8”,
  • matryca IPS z żywymi kolorami,
  • format obrazu 16:9,
  • rozdzielczość Full HD przystosowana do formatu 16:9,
  • częstotliwość odświeżania obrazu 60 Hz,
  • czas reakcji plamki 5 ms,
  • powłoka matowa.

Synchronizacja pionowa

Brak jakiejkolwiek synchronizacji pionowej, która powstrzymałaby ewentualne rwanie obrazu, smuci najbardziej. Rozwiązanie typu AMD FreeSync nie ma kosztów licencyjnych, a jest bardzo użyteczną funkcją.

Jasność

Monitor ma w pełni wystarczającą jasność, jednak nie należy do najwyższych. Ustawienia fabryczne wskazują 200 kandeli, natomiast podniesienie suwaka do 100% jasności daje wynik 287 cd/m2.

Testy

Standardowo wypadł kontrast. Na karcie produktowej widnieje zapis 1000:1, tymczasem w pomiarach uzyskaliśmy 1042:1. Obraz delikatnie zyskuje tym samym na jakości.

Nieźle wypadła również średnia błędu delta E – wynosi 1,6. Oznacza to, że kolory nie będą widocznie przesunięte.

Trochę gorzej wypada balans bieli, który wynosi 7121k. W teorii oznacza to, że wyświetlany obraz będzie delikatnie w zimnych tonach. W praktyce nie jest to jednak widoczne.

Pokrycie kolorów

 Pomiar gamutu pokazuje następujące wartości:

  • Pokrycie sRGB wynosi 90,4% przy objętości 101,2%
  • Pokrycie Adobe RGB wynosi 66,1% przy objętości 69,7%
  • Pokrycie DCI-P3 wynosi 71,7% przy objętości 71,7%

 Eizo FlexScan EV2480 będzie odpowiedni do korzystania z arkuszy kalkulacyjnych lub przeglądania dokumentów cyfrowych.

Testy przeprowadził: Mateusz Maj

Gamma

Coś, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to gamma. Na ustawieniach fabrycznych jest bardzo dobra i nie wymaga kalibracji. Pokrywa się ona z punktem 2.2 na każdej jasności, spadając standardowo przy niższym ustawieniu.

Równomierność podświetlenia

Podświetlenie jest równomierne, a sam panel nie ma żadnych przebarwień. Wyjątkiem jest jednak prawy dolny róg panelu, gdzie zauważalny jest lekki backlight bleeding spowodowany przez obecne tam przyciski OSD. Skutkuje delikatnym przebarwieniem, którego nie powinieneś jednak zauważyć podczas normalnego użytkowania w pomieszczeniu z oświetleniem naturalnym.

Oprócz backlight bleeding Eizo FlexScan EV2480 nie posiada problemów takich jak clouding czy IPS glow.

Pobór mocy

Wyświetlacz definitywnie można nazwać energooszczędnym. Wykorzystana w monitorze technologia EIZO EcoView, ogranicza pobór mocy nawet o 50%. Poniższe wyniki uzyskaliśmy na ustawieniach fabrycznych monitora, manipulowaliśmy tylko jasnością.

Eizo EV2480 pobór mocy

Ocena. Czy warto kupić Eizo FlexScan EV2480-BK?

Eizo FlexScan EV2480-BK będzie idealny dla kogoś, kto pracuje zdalnie z pakietem Microsoft Office lub dokumentami w PDF. Ma solidną konstrukcję, ciekawy, estetyczny wygląd i przede wszystkim bardzo poprawną specyfikację. Kolory w monitorze są odpowiednie dla osób, które na co dzień używają programów takich jak Excel lub Adobe Acrobat.

Monitor wygląda schludnie, a dzięki bezramkowej konstrukcji przyciąga oko. Mimo dużej wagi jest bardzo kompaktowy i nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Przyciski umieszczone na froncie są bardzo wygodnie i w porównaniu do przycisków z boku – nie powodują niespodziewanym przechyleń. Dodatkowo dla większej wygody pracy np. z dokumentami cyfrowymi – ekran ustawisz pionowo (pivot) i wyregulujesz jego położenie w kilku płaszczyznach.

Menu OSD jest łatwe w obsłudze i nie przytłacza ilością ustawień. Duża przejrzystość powoduje, że w łatwy sposób można dostosować ekran do własnych preferencji. Jedyny problem może stanowić brak języka polskiego w menu.

Balans bieli jest poprawny, a kontrast wyższy niż deklarowany, z kolei gamma, która pokrywa się z punktem 2,2 – trzyma fason. 

Poza tym wyświetlacz może się pochwalić przemyślaną specyfikacją, dobrymi parametrami i przy okazji bardzo małym poborem energii. Monitor najlepiej sprawdzi się, w środowisku biurowym przy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi i w domu przy codziennym użytkowaniu.

Minusy

  • słabe pokrycie kolorów
  • brak synchronizacji pionowej
  • cena

Plusy

  • dobra kalibracja fabryczna
  • niski pobór mocy
  • duże możliwości dostosowania pozycji ekranu
  • pivot
  • przejrzyste menu
  • elegancki wygląd
  • dużo portów
  • funkcje ograniczające zmęczenie oczu

Ocena redakcji

8/10

Monitor Eizo FlexScan EV2480-BK czeka w sklepie x-kom