Recenzja Dell Inspiron 5490 – multimedialne oblicze mobilności

W tej recenzji przedstawię Wam tegorocznego 14-calowego przedstawiciela serii 5000, wyposażonego w procesor Intel Core i5 10. generacji, czyli Dell Inspiron 5490. Czy nowy model ma się czym pochwalić? Jak wygląda odświeżony design? Przekonajcie się sami.

Dell Inspiron 5490: Specyfikacja, budowa, złącza

Testowany Dell jest dostępny w kilku konfiguracjach. Dokładną specyfikację recenzowanego modelu znajdziesz w poniższej tabeli:

Na poniższym nagraniu zobacz, jak laptop prezentuje się na żywo.

Dell Inspiron 5490 – wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Dell Inspiron 5490 trafił do mnie w małym tekturowym opakowaniu. W pudełku prócz laptopa znajdował się niewielki zasilacz oraz podstawowa dokumentacja.

Dell Inspiron 5490 opakowanie

Laptop posiada głównie srebrną kolorystykę, co ostatnio jest dość często spotykane w nowszych modelach serii Inspiron. Wykonany został z kolei z tworzywa sztucznego z lekkim akcentem aluminium. Jak przystało na tę serię, wygląd jest minimalistyczny, prosty i elegancki.

Dell Inspiron 5490 klapa matrycy

Klapa matrycy wykonana jest z aluminium, środek zdobi odblaskowe logo Dell w okręgu. Niestety jest łatwo podatna na zabrudzenia w tym od odcisków palców, które na całe szczęście są łatwe do wyczyszczenia.

Dell Inspiron 5490 logo

Wyświetlacz otoczony jest wąskimi ramkami w kolorze białym. W mojej opinii kłóci się to z designem laptopa, lecz jest to rzecz gustu. Dodatkowo wokół ramki jest dodatkowa wypukła otoczka, która ma za zadanie chronić wyświetlacz, gdyby coś się dostało między ekran a klawiaturę.

Dell Inspiron 5490 wyswietlacz

W centralnej części znajduje się klawiatura, w identycznej kolorystyce co obudowa. Wszystko zlewa się i wizualnie przedstawia efekt przeciwny do zamierzonego. Spójrzcie teraz ponad klawiaturę, w miejsce, gdzie pokrywa łączy się z bazą. Producent zakamuflował tam 2 wyloty powietrza, wzbogacone o ciekawe rozwiązanie.

Dell Inspiron 5490 wyloty powietrza

Otóż gdy podnosicie pokrywę z ekranem, zawiasy wychylają ją na tyle daleko, by podnieść laptopa o kilka milimetrów do góry. Dzięki temu poprawia się cyrkulacja powietrza i zwiększa się komfort pisania. Muszę tu jednak podkreślić, że to rozwiązanie nie jest niczym nowym i spotkacie je np. w notebookach ASUS-a pod nazwą ErgoLift.

Dell Inspiron 5490 zawias

Jeśli odwrócicie Inspirona 5490 do góry nogami, ujrzycie 2 głośniki. W narożnikach laptopach umieszczono ponadto 4 nóżki, które pełnią swą rolę tylko wtedy, gdy laptop jest zamknięty.

Dell Inspiron 5490 spod

Złącza (łączność)

Zaczynając od lewej strony: 1x DC-in (wejście zasilania), 1x HDMI, 2x USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0), 1x USB Typu-C (z DisplayPort).

Dell Inspiron 5490 lewe zlacza

Z prawej strony: port Noble Wedge (możliwość zabezpieczenia linką) ,1x USB 2.0, 1x wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe, czytnik kart pamięci microSD.

Dell Inspiron 5490 prawe zlacza

Osprzęt – klawiatura i gładzik

Jak przystało na sprzęt mobilny, w klawiaturze zrezygnowano z bloku numerycznego. Dzięki temu podstawowa część klawiatury posiada duże klawisze, (z wyłączeniem strzałek), które są od siebie odseparowane. Dodatkowo komfort pracy poprawia dwustrefowe podświetlanie klawiatury w białym kolorze. Dobrze komponuje się ze srebrną obudową. Skok klawiszy jest całkiem głęboki i cichy z wyjątkiem spacji. W całokształcie klawiaturę oceniam pozytywnie.

Dell Inspiron 5490 klawiatura

W prawym rogu czeka przycisk zasilania ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych. Warto nadmienić, że posiada zdecydowanie cięższy skok od pozostałych klawiszy. Dzięki temu nie użyjemy go przypadkowo, gdy będziemy chcieli skorzystać z czytnika.

Dell Inspiron 5490 podswietlana klawiatura

Pod klawiaturą znajduje się touchpad, zbliżony do lewej krawędzi. Posiada on zintegrowane przyciski, jego powierzchnia jest gładka przyjemna w dotyku, sprawnie reaguje na gesty. Będzie się Wam na nim wygodnie pracowało i do obsługi pakietu biurowego, poczty lub Internetu, nie odczujecie potrzeby sięgania po mysz.

Dell Inspiron 5490 touchpad

Ekran

Dell wyposażony został w ekran 14-calowy IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 px (Full HD). Kompozycja wizualnie udana i przyjemna dla oka, lecz dla niektórych standardowy wyświetlany font może się okazać nieczytelny. Niestety matryca cechuje się niską jasnością w podstawowym trybie. Osobiście korzystałem głównie z pełnego podświetlenia, które dawało radę w sztucznym oświetleniu. Na ratunek przychodzi aplikacja Dell Color, dzięki której dopasujecie profil dla bieżących zastosowań: film, nocny, sport oraz animacja. Polecam korzystanie z tych trybów, bo gołym okiem widać różnice w ustawieniach.

W tym miejscu pozwolę sobie na mały osąd – otóż w mojej opinii matryca IPS o tych parametrach jest zdecydowanym atutem Inspirona 5490, który nie kosztuje miliona monet.

Warto wspomnieć, że model występuje również z ekranem oznaczanym „WVA” (Wide View Angle), który cechuje się szerokimi kątami widzenia w pionie i poziomie (rzędu 170 stopni).

Wydajność laptopa Dell Inspiron 5490 14”

Dell to rozsądna propozycja sprzętu dla uczniów, studentów czy rozwiązań typowo biurowych w terenie. Laptop jest lekki (1,4kg) oraz ultracienki, dzięki czemu nie będzie kłopotliwy przy częstym transporcie. Nie jest jednak sprzętem dedykowanym do grania, dlatego pozwoliłem sobie pominąć testy z udziałem gier. Niemniej wydajność zintegrowanego układu graficznego Intel HD Graphics 620 w zupełności wystarczy, żeby zagrać w takie klasyki jak: Age of Empires czy Heroes 3.

Jeżeli komuś zależy na trochę większej wydajności w grach czy też potrzebuje dedykowanej grafiki w innych celach, proponuje zainteresować się modelem Dell Inspiron G3.

Wróćmy jednak do Inspirona 5490. W testach syntetycznych, wykonanych przy udziale Cinebench R20, notebook osiągnął wynik 1526pkt.

Cinebench R20 – 1526pkt
1915pkt

Głośniki

Jak już wspomniałem, laptop posiada dwa głośniki, zamontowane na spodzie obudowy. Po lewej i prawej stronie klawiatury. Niestety grają dość przeciętnie, położenie głośników dodatkowo zniekształca brzmienie.

Dell Inspiron 5490 glosniki

Bateria

Pojemność ogniw baterii wynosi 4255 mAh. Taka wartość, przy 100% naładowania i średniej jasności ekranu, wystarcza na około 7 godzin użytkowania laptopa. Przyzwoicie, zważywszy na cenę oraz konfigurację sprzętową. 7 godzin wystarczy przecież do praktycznie całodziennej pracy w delegacji czy ciągłego przemieszczania się pomiędzy spotkaniami i zebraniami.

Ocena: Czy warto kupić Dell Inspiron 5490?

Jeżeli szukacie przyzwoitego sprzętu za rozsądne pieniądze, to Dell Inspiron 5490 14 może być dobrym wyborem. Jest zupełnie mobilny, a do tego na solidnych komponentach. Procesor Intel Core i5, szczególnie 10. generacji, to przecież nie w kij dmuchał. Co więcej, może pochwalić się dobrym czasem pracy na akumulatorze, wygodną klawiaturą oraz matrycą IPS o przekątnej 14”. Oczywiście nie obyło się bez kompromisów w postaci dziwnie wyglądającej białej otoczki ekranu czy przeciętnych głośników.

Niepodważalnym atutem, który doceni każdy przedsiębiorca, jest za to gwarancja Next Business Day. W szczególności, że dostępna jest również konfiguracja z Dell 5490 Windows 10 Pro z rozszerzoną usługą  NBD do 24 miesięcy.

Podsumowując, przy częstych wyjazdach i pracy poza biurem, warto rozważyć zakup Dell Inspiron 5490. Zwłaszcza, że w relacji: cena vs jakość/wydajność, model ten wypada bardzo pomyślnie.

Dell Inspiron 5490 podsumowanie

Minusy

Plusy