Phasmophobia – nowe oblicze strachu

Wydaje Ci się, że niczego się nie boisz? Na najstraszniejszych horrorach nudzisz się jak mops? Jeśli tak, to łap info o grze, która nie pozostawi na Tobie suchej nitki, bo na pewno się przy niej spocisz. Sprawdź, czego się spodziewać po Phasmophobii.

Sprawdź, czy się boisz

Phasmophobia to strach przed duchami. Nie wnikajmy w to, czy słuszny, bo fobie nie muszą mieć żadnego uzasadnienia. W przypadku gry o tym samym tytule strach jest jak najbardziej na miejscu.

Czym jest najnowszy i na razie jedyny tytuł ze wczesnym dostępem od jednoosobowego Kinetic Games? To sieciowy horror kooperacyjny dla czterech graczy z możliwością rozgrywki w VR. Możesz grać on-line razem ze znajomymi niezależnie od tego, czy grasz na komputerze, czy używasz gogli. Tylko pomyśl o dźwiękach, które będą wydawać Twoi znajomi na widok strasznego ducha. Gwarantuje, że potem Wasza znajomość przejdzie na wyższy level.

phasmophobia tweeter

Wybieracie jedną z czterech lokacji – dom, kanały, więzienie lub szpital i przeczesujecie ją w poszukiwaniu istot nadprzyrodzonych. Do dyspozycji macie między innymi taki sprzęt, jak tablica Ouija (alfabet i cyfry, dzięki którym duch może się skontaktować), sól, detektor pola magnetycznego EMF, czujniki ruchu, latarka UV czy Spirit Box.

I to nie jest tak, że podczas gry tylko chodzicie i czekacie, aż coś na Was wskoczy. Napięcie jest stopniowo budowane. Najpierw musicie rozdzielić role i obowiązki, bo ktoś może śledzić monitoring z samochodu, a ktoś wchodzi do środka. Potem szukacie dowodów na obecność strasznego gościa, a następnie nie dajecie się mu zabić. Nie ma możliwości złapać ducha ani z nim walczyć. Jedyne co możesz, to uciekać i się schować. Rzućcie okiem na trailer i sprawdźcie, czy to na Wasze nerwy.

Jakie imię ma Twój duch?

Podczas rozgrywki możecie spotkać na swojej drodze dwanaście typów duchów, z których każdy ma inne moce, temperament, słabe i mocne strony, a nawet imię i nazwisko.  Za pomocą funkcji „naciśnij i mów” skontaktujecie się z nimi i istnieje szansa, że dzięki temu nie zabiją Was od razu. Dodatkowo w rozgrywce pojawia się dużo losowych zadań do wykonania, które mogą być pomocne w identyfikacji duchów.

Co dalej z Phasmophobią?

Ostatnio chodziły słuchy, że producent chce wprowadzić możliwość rozgrywki PvP. Jednak twórca po kilku próbach wycofał się na razie z tego pomysłu i chce zostać przy rozgrywce 4 osoby przeciw jednej sztucznej inteligencji. A oprócz tego Kinetic Games chce dopracować rozgrywkę w pierwotnym trybie, aby była bardziej zrównoważona.

O sukcesie tego przerażającego tytułu może świadczyć fakt, że w Halloween na serwerach bało się aż 112 tysięcy osób jednocześnie.

Warto wspomnieć, że kupując wczesny dostęp do gier, zyskujemy rozrywkę, wspieramy twórców w dalszym rozbudowywaniu tytułów i przyczyniamy się do powstawania nowych. Same korzyści😊

Phasmophobia dostępna jest na Steamie.

phasmophobia screen z gry

Wymagania sprzętowe

Minimalne:

 • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • System operacyjny: Windows 10 64Bit
 • Procesor: Intel Core i5-4590 / AMD FX 8350
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GTX 970 / AMD Radeon R9 290
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 13 GB dostępnej przestrzeni
 • Dodatkowe uwagi: Minimum Specs are for VR, lower specs may work for Non-VR.

Zalecane:

 • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • System operacyjny: Windows 10 64Bit
 • Procesor: Intel i5-4590/AMD Ryzen 5 1500X or greater
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GTX 970 / AMD Radeon R9 290 or greater
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 15 GB dostępnej przestrzeni

Produkcja współpracuje z goglami HTC Vive, Oculus Rift, Valve Index oraz headsetami z grupy Windows Mixed Reality.

Czy Twój sprzęt pozwoli Ci się bać? Jeśli nie, to wymień podzespoły na nowe w x-kom lub daj wciągnąć się do świata VR

Źródło: gry-online.pl, cd-action.pl, steam.pl.,