Biurowe 4K w wykonaniu Dell P2721Q. Test i recenzja monitora

Czy biuro potrzebuje monitora 4K? W pewnych branżach tak i wtedy dobrze jest mieć na biurku Dell P2721Q. 27-calowy panel z zaskakująco dobrym pokryciem kolorów, dobrze skalibrowaną fabrycznie gammą, ładowaniem power delivery przez USB-C i kilkoma innymi atutami. Czy warto jest swojej ceny? Odpowiedź czeka w recenzji.

Office design monitora Dell P2721Q

Ramki

Monitor Dell P2721Q prezentuje biurową elegancję. Ozdobniki poszły w odstawkę, górę wziął minimalizm. I całe szczęście, bo takie wzornictwa wprost oczekuje się od panelu tej klasy (czytaj: z taką podziałką i w tej cenie). Matrycę IPS otaczają z trzech stron bardzo wąskie ramki fizyczne i nieco szersze systemowe, łącznie mierzą około 7 mm.

Dell P2721Q ramka monitora

Dolna jest naturalnie szersza, jej wysokość to 2 cm. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych monitorów, nie ma tu logo producenta. Ono powędrowało na stopkę.


Obudowa

Projektanci panelu zadbali o jednorodny design całej obudowy. W efekcie tył jest równie minimalistyczny, co front. Po odwróceniu monitora zobaczysz u góry sporych rozmiarów napis Dell, a poniżej bazę ramienia z uchwytami VESA 100×100. Jeszcze niżej widać niszę zawierającą pionowo umieszczone porty. A jeśli skierujesz wzrok w prawo, ujrzysz włącznik fizyczny i joystick.

Dell P2721Q ramię monitora

Złącza
Dell P2721Q ma sporo portów, w tym hub USB. Żeby być dokładnym, wymienię wszystkie, zaczynając od złączy wideo:
• 1x HDMI
• 2x DisplayPort
• 1x USB-C (z transmisją wideo)
• 2x USB-A 2.0

Dell P2721Q porty

Poza tym na spodniej krawędzi znajdują się jeszcze 2 złącza USB 3.0, które ułatwiają podłączanie peryferiów. Co ciekawe, są to porty Quick Release dostarczające moc do 65 W. Podpinasz do nich laptopa i ładujesz jego baterię. Przydatne, prawda?

Dell P2721Q złącza USB

Uchwyt

Ramię z uchwytem to prawdziwe mistrzostwo. Ergonomię masz na zawołanie, bo do dyspozycji masz regulację:

  • kąta obrotu
  • kąta pochylenia
  • wysokości
Dell P2721Q pivot

Do tego dochodzi Pivot, czyli obrót ekranu o 90°, do pozycji pionowej. Gdy nie przytwierdzasz monitora do ściany, poprowadź kable przez otwór w ramieniu. Estetyka stanowiska z pewnością na tym zyska.

Dell P2721Q otwór na kable

I jeszcze kilka słów o podstawce, która jest nieszczególnie wielka, a mimo to bardzo stabilnie utrzymuje spory przecież panel. Kluczową rolę odgrywa tu płaskie rozłożenie obciążnika o masie 2 kg (całość waży 6,8 kg). Poza tym gładka część podstawy pozwala położyć na niej na przykład smartfona, by mieć go na widoku.

Opakowanie

Karton, w jakim otrzymasz model P2721Q to klasyka Della. Czarne pudełko z emblematem producenta. W środku znajdziesz ramię i podstawę (do samodzielnego montażu), panel, zestaw dokumentów, a także akcesoria. Wszystko zabezpieczone wypełniaczem.

Akcesoria

W pudełku znajdziesz kilka ważnych przewodów, a konkretnie:

  • DisplayPort
  • USB-C do USB-C
  • USB-A do USB-C
  • Przewód zasilający

Tym sposobem podpinasz monitor jednocześnie do komputera stacjonarnego oraz ultrabooka z USB-C (zmieniasz tylko źródło sygnału w menu OSD).

Montaż beznarzędziowy

Pisałem, że ramię, stopka i panel są w pudełku osobno. Nieprzypadkowo. To pozwala użyć mniejszego kartonu i zmniejsza ryzyko uszkodzenia łączeń konstrukcji. Żeby montaż przebiegał szybko i sprawnie, w zestawie jest śruba z uchwytem.

Menu OSD

Opis menu

Wciśniecie 5-kierunkowego joysticka, przywołuje opcje ekranowe w czarno-niebieskim oknie. Podzielone zostało na kategorie, więc z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Szkoda tylko, że okno menu jest tak małe i trzeba przysunąć głowę, żeby odczytać zawartość niewielkiego okienka.

Menu szybkiego wyboru

Menu obsługujesz wspomnianym joystickiem usytułowanym z tyłu ekranu. Do wywołania menu szybkiego wyboru wystarczy poruszyć przełącznikiem w dowolnym kierunku. Do menu przypniesz wybrane funkcje, by przywołać je szybko bez przeklikiwania się przez całe menu, podzielone na 7 dużych sekcji.

Zakładka Brightness/Contrast

Zgodnie z nazwą, dostosujesz tu jasność oraz kontrast panelu. Tyle.

Zakładka Input source

W drugiej sekcji zdefiniujesz źródło obrazu. Zaraz potem określisz czy złącze ma się wybierać automatycznie, czy też ma wyświetlić się informacja o samodzielnym wyborze (to w przypadku korzystania z USB-C).

Dell P2721Q menu OSD input

Zakładka Color

W zakładce Color czekają zdefiniowane już ustawienia kolorów oraz opcja ręcznych ustawień z pomocą suwaków RGB. Dodatkowo zdecydujesz, w jakim formacie mają się wyświetlać kolory.

Zakładka Display

Kolejna sekcja zawiera opcje, dzięki którym dopasujesz format obrazu. Przydaje się ona, gdy uruchamiasz starsze programy, jak i te o niestandardowej rozdzielczości. Dodatkowo masz do dyspozycji:

  • suwak ostrości
  • poziom overdrive (tu jako Response time)
Dell P2721Q menu OSD display

Ta ostatnia zwiększa napięcie panelu, zmniejszając jednocześnie opóźnienie. Ale musisz pamiętać, że wtedy wystąpi smużenie. Niemniej w pracy biurowej nie ma to praktycznie żadnego znaczenia. Chyba że wyświetlasz często filmy, np. z firmowymi prezentacjami i zależy Ci na idealnej ostrości.

Zakładka Menu

Zakładka nazwana Menu oferuje funkcje związane z oknem. Ustawisz tu:

  • język menu
  • orientację obrazu
  • przezroczystość okna
  • czas jego wyświetlania
  • blokadę przypadkowego wejścia.

Zakładka Personalize

W przedostatniej sekcji menu OSD stworzysz skróty szybkiego wyboru, zdecydujesz kiedy ma się świecić dioda zasilania, a także moment zasilania przez złącze USB-C. Poza tym włączysz i wyłączysz ładowanie innych urządzeń przez hub USB.

Zakładka Others

Ostatnia część menu zawiera kilka funkcji:

  • DDC/CI, które pozwala na komunikacje monitora z komputerem za pomocą przewodu wideo
  • LCD conditioning, który poprawia m.in. retencję obrazu.

Sprawdzisz tu także aktualny status monitora, numer seryjny oraz wersje oprogramowania.

Aplikacja Dell Display Manager

Dla łatwiejszego i sprawniejszego zarządzania oknami, Dell ma dedykowaną aplikację DDM (Dell Display Manager). Oto i jej możliwości:

Test obrazu Dell P2721Q

Specyfikacja P2721Q

Monitor Dell P2721Q jest 27-calowym panelem z matrycą IPS o rozdzielczości natywnej 4K. Częstotliwość odświeżania obrazu liczy 60 Hz, co wystarcza na potrzeby biura. A może to być biuro projektowe, gdzie ponad płynnością stawia się odwzorowanie detali. Jednocześnie podkreślam, że nie jest to monitor dla grafika. Świadczy o tym wysoka średnia błędu delta E. Lecz jeśli pojawić się ma na nim projekt w AutoCAD, jakość obrazu Cię usatysfakcjonuje.

Jasność

Panel nie należy do najjaśniejszych. Fabrycznie monitor osiąga 191,2 kandeli i dopiero podbicie suwaka do poziomu 100% daje jasność rzędu 258,4 kandela. Przy kolorach to rzeczywiście za mało, ale do pracy biurowej i z projektami wystarczy.

Testy

Niski kontrast matrycy (wynik 258:1) sprawia, że ciemne obszary tracą na wyrazistości. Szczególnie tam, gdzie nie występuje głęboka czerń, ale wartość pośrednia w postaci przebijającej jasności. Słabo wypada również średnia błędu delta E. Wynik 3,44 oznacza, że kolory będą delikatnie przesunięte względem tych oglądanych na innym ekranie.

Zdecydowanie lepiej jest natomiast z balansem bieli. Ten wynosi 6765K co oznacza, że biel jest czysta, a dokładniej rzecz ujmując: pozbawiona przebarwień w zimnych i ciepłych tonach.

Pokrycie kolorów

Choć delta E nie jest idealna, to na same kolory nie można narzekać, a gamut trzech najpopularniejszych przestrzeni barw przedstawia się następująco:

  • sRGB pokrywa się w 97,1% przy objętości 111,1%
  • Adobe RGB pokrywa się w 71,6% przy objętości 76,6%
  • DCI-P3 pokrywa się w 78,7% przy objętości 78,7%

Dwa ostatnie gamuty dyskwalifikują panel z prac graficznych i filmowych. Natomiast tak wysokie pokrycie sRGB jest miłym akcentem, który przekłada się dobry odbiór treści głównie multimedialnych.

Gamma

Krzywa gamma także prezentuje się bardzo dobrze. Punkt gamma pokrywa się z punktem 2.2 od 40% jasności. Znika więc kalibracja ustawień nawet przy preferowanych przez wielu 120 kandelach, osiąganych tu przy wychyleniu do 42%.

Dell P2721Q gamma

Równomierność podświetlenia

Ekran monitora Dell P2721Q jest stosunkowo równomiernie. Lekkie przebarwienia pojawiają się wyłącznie w centrum i w prawym dolnym rogu ekranu. Matryca nie wykazuje też poważnych wad, poza lekkim efektem IPS glow. To jednak znika, gdy wpatrujesz się w wyświetlacz na wprost.

Pobór mocy

Na koniec zmierzyliśmy pobór mocy. Pomiaru dokonaliśmy na ustawieniach fabrycznych, manipulując tylko suwakiem jasności. Monitor jest energooszczędny, ale w trybie uśpienia przekracza rekomendowany 1W. Niby niewiele, ale dla niższych rachunków lepiej wyłączać go po skończonej pracy.

Dell P2721Q pobór mocy

Ocena monitora Dell P2721Q. Czy warto go mieć?

Kiedy Full HD to już za mało i marzy Ci się monitor z kategorii tych większych, ale jeszcze nie UltraWide, rozważ zakup panelu Dell P2721Q. 27 cali w połączeniu z podziałką 4K tworzy sporą przestrzeń dla interfejsów, pozwalając na swobodne układanie okien aplikacji jedno obok drugiego.

Częstotliwość odświeżania obrazu 60 Hz bezsprzecznie kwalifikuje Dell P2721Q do kategorii monitorów biurowych. Ale tych wyjątkowo gustownych, o wysmakowanym, przemyślanym designie. Ciężka, dwukilogramowa stopka zapewnia stabilność, ramię daje szeroki zakres regulacji ekranu, w tym funkcję Pivot. Otwór na kable ułatwia zapanowanie nad kablami, natomiast bogaty zestaw złączy umożliwia przesyłanie obrazu na kilka sposobów. Co więcej, do huba USB podłączysz peryferia, naładujesz też laptopa bezpośrednio z monitora. To spore ułatwienie.

Dell P2721Q matryca

Kolory palety sRGB mają wysokie pokrycie, niemniej trzeba się liczyć ze stosunkowo niskim kontrastem i nie najwyższą jasnością. O pracy z grafiką należy zapomnieć, ale możliwa jest obróbka projektów statycznych, które nie wymagają kolorystycznej dokładności. Okno menu OSD mogłoby też być nieco większe, na szczęście rzadko się tam zagląda, więc po początkowych trudnościach szybko zapomni się o tej niedogodności.

Minusy

  • niski kontrast
  • wysoka średnia błędu delta E
  • niewielkie okno menu OSD

Plusy

  • rozdzielczość 4K
  • ramię z szerokim zakresem regulacji
  • elegancki design
  • hub USB
  • power delivery przez USB-C
  • dobre pokrycie kolorów sRGB
  • dobrze skalibrowana gamma
  • bogate w opcje i łatwe w obsłudze menu OSD

Ocena redakcji

7/10

Monitor Dell P2721Q znajdziesz w sklepie x-kom