Sterowanie statkami powietrznymi przy użyciu bohatera tej recenzji jest niesamowicie przyjemne i przede wszystkim naturalne. Świetnie wyważony opór drążka joysticka umożliwia niezwykle precyzyjne wychylanie samolotu, dzięki czemu manewrowanie w gorszych warunkach pogodowych czy lądowanie stało się dużo prostsze. Przepustnica z szeregiem drążków, gałek i przycisków umożliwiała płynne sterowanie mocą silnika wraz z wieloma podsystemami takimi, jak chowanie podwozia, ustawianie trymera steru czy rozglądanie się po kokpicie bez konieczności odrywania wzroku od ekranu.
I mówię to ja, człowiek, który nie miał praktycznie w ogóle styczności z takimi akcesoriami komputerowymi i nie ma wytworzonej pamięci mięśniowej jak w przypadku padów czy klawiatur. Gdyby istniała taka ocena szkolna, to Thrustmaster otrzymałby ode mnie 6+ za ergonomię i komfort.
Oprócz tego nie miałem żadnych problemów z działaniem każdego z elementów. Wszystkie przyciski działały sprawnie, tak samo jak przepustnice, pedały czy gałki. Ostatecznie uważam, że ktokolwiek, kto jest zainteresowany rozpoczęciem swojej przygody w wirtualnym lotnictwie bądź szuka dobrego zestawu do już ogrywanych przez siebie gier powinien zainteresować się Thrustmasterem T.16000M FLIGHT PACK. Zestaw może kosztuje całkiem sporo, oferuje jednak kompletny system zarządzania samolotem w postaci 3 akcesoriów, świetnego oprogramowania i rewelacyjnego wsparcia ze strony producenta.
Microsoft Flight Simulator 2020 to gra ogromna
To, że MFS 2020 jest grą ogromną, wie już chyba każdy chociaż trochę zorientowany w świecie gier. Prawie 150 GB zajmowanej przestrzeni na dysku komputera to całkiem sporo, ale to i tak nic w porównaniu 2 Petabajtami danych strumieniowo ściąganych z chmury Microsoftu w trakcie gry. Przypomnę jedynie, że Petabajt to 1024 Terabajty.
Taka gigantyczna ilość danych przełożyła się na najwierniej odtworzoną mapę ziemi, ze wszystkimi górami, rzekami, morzami, miastami i drogami w skali jeden do jednego. Oczywiście stworzenie takiego środowiska tradycyjnymi sposobami, to jest ręcznym generowaniem i projektowaniem wszystkich elementów, zajęłoby nawet bardzo dużej ekipie programistów i grafików wiele lat pracy.
Twórcy postanowili więc wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji. Specjalnie zaprogramowane SI wykorzystało gotowe zdjęcia satelitarne całej kuli ziemskiej oraz dane geograficzne wraz z informacjami o wysokościach poszczególnych punktów nad poziomem morza i na ich podstawie odtworzyło wszystkie lokacje.
Czy pobranie sterowników do tego zestawu jest wymagane ?
Tak, sterowniki pozwalają na poprawną konfigurację kontrolera.