W latach ubiegłych bardziej zaawansowane telewizory LCD marki LG (zwane NanoCell) rozpoczynały się od serii 8xx. W roku 2021 koreański producent postanowił rozszerzyć gamę tego typu ekranów o nową, jeszcze bardziej przystępną serię NANO75. Co nowego wnoszą te telewizory i czy warto je kupić? Tego dowiecie się z naszej recenzji telewizora LG 50NANO753PA.
LG 50NANO753PA (dalej dla uproszczenia zwany 50NANO753) jest telewizorem LCD z 50-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.10.81. Telewizor wyprodukowano w marcu 2021 r. w polskim zakładzie w Mławie, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.
LG 50NANO753 ma klasyczny i zarazem nowoczesny wygląd.
Jego obudowa jest całkiem smukła, choć nie tak szczupła jak u niektórych rywali (co, jak się później okaże, będzie miało pozytywny wpływ na jakość brzmienia).
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
Ogólne wrażenia są jednak pozytywne – mnie szczególnie przypadł do gustu nietypowy, bo fioletowy odcień wokółekranowej ramki. Także metalowe nakładki na przednie łapki sprawiały dobre wrażenie (do tego stopnia, że na początku sądziłem, że całe nóżki są metalowe).
W telewizorze zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA.
Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS i ADS.
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (tańsze w produkcji).
W lekko zaniebieszczonym (6742K) trybie filmmaker średni błąd odwzorowania barw był bardzo niski – zaledwie 2,0.
Pod kątem kolory zauważalne bladły i ciemniały, co widać na zdjęciu 75-procentowej czerwieni poniżej.
Z kolei zieleń ulegała pod kątem mniejszej degradacji, co widać na zdjęciu, które zrobiłem podczas meczu Chelsea – Real Madryt.
W sumie są to wyniki dość typowe dla matryc typu VA, stąd zalecam oglądanie na wprost lub pod niewielkim kątem.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 80,4%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej, ale jeszcze nie szerokiej palety barw. Widać, że reprodukcja zieleni zaniża pokrycie gamutu.
Błędy reprodukcji barw w trybie HDR były wysokie, głównie z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), choć także na skutek zbyt małego nasycenia.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 5190:1, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na telewizor LCD. Dzięki temu 50NANO753 dobrze się sprawdzi w domowym kinie. Chcąc się o tym przekonać, włączyłem film Carpenter Street z trzeciego, przedostatniego sezonu serialu Star Trek Enterprise. Zobaczcie sami wspaniałą grę świateł i cieni w scenach pościgu za złowrogim Xindi.
Oprócz dobrej czerni i kontrastu ucieszył mnie brak „sztuczek” w rodzaju globalnego przyciemniania (ang. frame dimming), tak lubianego przez koreańskiego rywala „zza miedzy”. Także poziom czerni był dobrze ustawiony, choć polskie tłumaczenie związanej z nim opcji w menu („jasność ekranu”) jest koszmarnie niewłaściwe i będzie wprowadzać w błąd wielu mniej doświadczonych użytkowników.
Jasność maksymalna na pełnoekranowej planszy była niska i wyniosła zaledwie 243 cd/m^2.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 291 cd/m^2.
Ten bardzo niski wynik oznacza, że pod względem HDR-u mamy do czynienia z telewizorem klasy budżetowej. Z drugiej strony telewizory NanoCell 4K nigdy jasnego HDR-u nie miały, a 50NANO753 nie wyłamuje się z tego szeregu i kontynuuje „rodzinne” tradycje.
Krótko mówiąc, jest to ekran do treści SDR.
W 50NANO753 mamy matrycę klasy 60Hz oraz układ poprawy ruchu o znanej nazwie TruMotion (Obraz, Zaawansowane ustawienia, Wyrazistość, TruMotion). Ostrość obrazów ruchomych w trybie „wybór użytkownika” wyniosła 450 linii (na 1080 maksimum). To z jednej strony niski wynik, ale z drugiej jeden z najlepszych pośród telewizorów 60-hercowych. Smużenie było mało-średnie. Niestety radość z oglądania futbolu mącił zauważalny defekt – zjawisko brudnego ekranu (ZBE), którego dokuczliwość oceniam jako średnią. Przypadkowego widza piłki nożnej raczej nie urazi, ale regularnego oglądacza tego typu transmisji raczej tak.
Atutem LG 50NANO753 jest funkcja upłynniania ruchu, której nie ma wiele telewizorów, zwłaszcza tureckich i chińskich. Stopień upłynnienia ruchu jest albo stały i przypisany do danej opcji funkcji TruMotion, albo regulowany suwakiem w zakresie 0-10:
W sumie, gdyby nie widoczne ZBE, 50NANO753 otrzymałby ode mnie za ruch najwyższą notę dla telewizorów klasy 60Hz. Ale jest szansa, że inny egzemplarz będzie miał mniej widoczne ZBE lub nie będzie miał go wcale.
LG 50NANO753 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.
Dźwięk jest całkiem nieźle zrównoważony z dobrze zaznaczonym, niedudniącym i nieprzesadzonym basem (oczywiście na średnim poziomie wysterowania). Do dyspozycji mamy aż siedem fabrycznie zdefiniowanych trybów brzmienia, tj.:
Ww. tryby działają skutecznie, tj. wprowadzają słyszalną zmianę barwy dźwięku i zakresu dynamiki. Najczęściej korzystałem z trybów czysty głos (do wiadomości) oraz muzyka, a czasem także z trybu standardowego, bowiem tylko w nim dostępny jest korektor.
LG 50NANO753 pracuje pod kontrolą systemu webOS 6.0, w którym wprowadzono bardzo wiele zmian i modyfikacji:
Niestety, realizacja niektórych poleceń użytkownika zajmuje telewizorowi trochę czasu. Na przykład od momentu wywołania menu do jego pojawienia się na ekranie upływa nawet 5 sekund. Łatwo policzyć, że jeżeli dużo regulujemy, to po 12 regulacjach na oczekiwaniu stracimy niepotrzebnie całą minutę. Oj biedni wszelcy regulatorzy i kalibratorzy, oj biedni.
Na szczęście LG 50NANO753 ma inne atuty, jak np. liczbę dostępnych aplikacji VoD – tu nie ma się czego wstydzić.
Są też popularne aplikacje do strumieniowania muzyki:
50NANO753 obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB), ale bez wmv.
Warto zaznaczyć, że:
Zastosowanie 50-calowego panelu LCD typu VA to dobra wiadomość dla wszystkich kinomaniaków. Wysoki kontrast w połączeniu z wiernie odwzorowanymi kolorami oraz atrakcyjną ceną czynią z LG 50NANO753 jeden z najbardziej atrakcyjnych telewizorów do domowego kina w swojej klasie. Polecam.
W sumie niezły telewizor. Brakuje mi jednak dodatkowych informacji. Czy ma HBbTV i jaką wersję ?
To ważne, bo można oglądać TVP Kultura2 i TVP Historia2 bez włączania internetu.
Jak z obsługą programów ? Czy łatwo je układać,zmieniać,kasować ? Czy współpracuje dobrze z modułami CAM naszych kablówek (UPC,Vectra.Multimedia)itp. ? Czy jest też wersja tego telewizora z tunerem DVB-S ? Czy obsługuje Dolby Atmos, DTS itp ? Pozdrawiam.
Tak, telewizor ma HbbTV – niestety nie zapisałem wersji. Interfejs menedżera programów TV został zmieniony (moim zdaniem na lepsze) – nadal można kanały przesuwać i porządkować. Nie można ich kasować, lecz tylko pomijać (czyli tak jak to było do tej pory w TV LG z webOS-em). Mam tylko moduł CICAM Vectry, a współpraca z nim była bezproblemowa. Seria NANO753 nie ma DVB-S – to pojawia się dopiero w serii NANO813. Obsługa Atmosa jest i działa poprawnie, DTS-u nie sprawdzałem.
Zakupiłam dziś ten model w wersji nie PA tylko PR. Jeszcze do mnie nie dotarł, proszę o informację czym różni się od opisanego tutaj, i czy nie zrobiłam głupstwa decydując się na zakup. Bardzo dziękuję.
Witam, kiedy można się spodziewać recki jakiegoś mini leda?
Jak tylko takie modele pojawią się w ofercie x-kom, to na pewno zabierzemy je na testy.
Napisał Pan że nie ma aplikacji Disney+ a na fotografii pilota jest dedykowany klawisz dla tej aplikacji. Przeoczenie ?
Faktycznie na pilocie znajduje się taki przycisk, ale sama aplikacja nie jest dostępna na rynku polskim.
W 753PR jest.
Witam serdecznie,
Mam pytanie i bardzo proszę o pomoc. Czy ponizsze modele tez posiadaja matryce VA?:
LG 50NANO813PA 50″ LED 4K WebOS Nowość 2021
LG 50NANO863PA 50″ LED 4K 120Hz WebOS Dolby Atmos HDMI 2.1 Nowość 2021
Pozdrawiam.
Z informacji jakie posiadamy te modele posiadają matrycę VA, aczkolwiek przed zakupem polecamy kontakt ze sprzedawcą, aby potwierdzić tą informację.
Niestety sprzedawcy nie mają zielonego pojęcia jaką matryce posiada dany model. Irytujące jest to że producenci nie umieszczają takiej informacji na „tablicze znamionowej” urządzenia.
Dlatego tak ważne są Pana testy (przed zakupem nowego odbiornika).
Czy ma Pan możliwość bez tak szczegółowych testów sprawdzić, które modele LG z rocznika 2021 na pewno posiadaja matryce VA?
Planujemy, współpracując z Panem Tomaszem, testy modeli LG z rocznika 2021. Jednak jeszcze nie znamy dokładnych modeli, które będziemy testować w następnych miesiącach. Czy masz jakiś konkretny model, którego testem jesteś zainteresowany?
Ja czekam na recenzję 50NANO863PA, niestety 50 cali to maks do mojego pokoju, a to w zasadzie jedyny tv w rozsądnym przedziale cenowym z matrycą VA 120Hz. Mam nadzieję, że uda się panu Tomaszowi sprawdzić ten model.
Czekam teraz na recenzje 50nano863 PA. Jestem ciekaw roznic między nimi bo z jednej strony to moga być te same matryce, z drugiej 863 jest 100hz.
Witam serdecznie i proszę bardzo o pomoc, który tv wybrać? xh9505, ale 65 cali czy qn91aat ale 55 cali? zastosowanie to przede wszystkim ogladanie sportu i netflixa, a tak to zwykla tv sniadaniowki i bajki dla dzieci. Gry duzo rzadziej, bede wdzieczny za pomoc !
Ekran ma mocno przyciemnione narożniki co widać nie tylko na płaskich jasnych tłach kolorów. Widzę że jest to w standardzie wyświetlania tych ekranów. Dlaczego nikt o tym nie pisze? Przy rozmiarze 50 cali to przeszkadza w oglądaniu.
Egzemplarz który testowałem miał lekkie winietowanie w rogach, ale nie było ono dramatyczne. Jeżeli Pani egzemplarz jest pod tym względem dużo gorszy, proszę spróbować wymienić go na inną sztukę.
Myślę, że w recenzji znajduje się błąd, wszędzie indziej jest informacja, że TV posiada tuner DVB-S i to w wersji 2 z HD. Dodatkowo na zamieszczonych zdjęciach z tyłu telewizora widać jak byk gniazdo satelitarne
Pozdrawiam.
Krzysztofie, sprawdzimy czy jednak nie wkradł nam się błąd w treść recenzji.
Tak, tu rzeczywiście wkradł się błąd. Przepraszam. Informacja zaktualizowana.
Panie Tomaszu czy orientuje sie Pan czy LG 55NANO753PA 55 ma też matrycę VA?
Marcinie, 55NANO753PA, którego przetestowaliśmy miał matrycę VA. Więcej o nim dowiesz się tutaj:
https://geex.x-kom.pl/recenzje/ikonoklasta-test-i-recenzja-telewizora-lg-55nano753pa/
Witam jaka jest roznica miedzy lg 55nano753PA a PR . PR podobno nowszy ale czy lepszy ?
Witam. Podbijam pytanie, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Może ktoś znalazł odpowiedź?
PR jest bez pilota magic, ma tylko zwykły pilot.
Porównałem te dwa modele PA i PR na pewnej stronię i wyszło, że PA ma pilot Magic AN-MR21GA, a PR ma pilot Magic AN-MR21N.
Jeśli chodzi o modele PA i PR to orientowałem się i kontaktowałem z działem sprzedaży LG bo nurtowało mnie to w modelu 43 calowym. Nie widziałem tam żadnych różnic po za ceną. Zostało mi to wyjaśnione, że modele PA były na początku roku i zostały zastąpione nazewnictwem na PR.
Witam, zakupiłem model 50nano753pr na jednolitym kolorze ekranu szary, niebieski mam dziwne pionowe pasy tak jak by coś było z podświetleniem. W trybie oglądania tv, filmów sytuacja pasów niezauważalna. Ktoś się spotkał z taką sytuacją??
Ja mam taki sam objaw tak ma byc?
Nierównomierne podświetlenie w telewizorach LCD nie należy niestety do rzadkości. Jest to wada konstrukcyjna i/lub montażowa. Może mieć postać pasków, plam, „chmurek”, lokalnych przejaśnień i innych zjawisk i występować w niektórych partiach produkcyjnych lub w całej serii. Niestety, częstotliwość występowania tej wady nasiliła się w latach 2020-2021, a to z powodu zwiększonego popytu na telewizory i dążenia producentów do zaspokojenia potrzeb rynku nawet kosztem jakości. Jeżeli wada jest bardzo dokuczliwa, nie pozostaje nic innego jak reklamować telewizor, który ją posiada.
Czy u kogoś występuje pykanie po wyłączeniu tv z tyłu telewizora?
Witam. U mnie tez wystepuje takie pykanie po wylaczeniu. Tak jakby tykanie zegarka tylko duzo szybciej. Podobno to jest wina zasilacza. Zglosłem to na reklamacje tak jak i klopoty z ekranem bo drazni mnie ten efekt brudnego ekranu. Czekalem dwa tygodnie i dzis odezwal sie serwis ze brak czesci na rynku i wymienia mi na drugi egzemplarz. Klopot w tym ze telewizor wisi na scianie i sam go nie sciagne. Niewiem co z tego wyjdzie . Dam znac jak cos. Jesli komus moge pomóc lub doradzic to prosze o tel to pomoge. Ogólnie to nie polecam tego telewizora przez ten efekt drudnego ekranu….
Tak u mnie serwis twierdzi że tak ma być reklamacja odrzucona.
Witam Czym różni się model PR od modelu PA który model jest nowszy?
w teorii PA i PR są z tego samego roku (dlatego jest P z przodu) i mogą się różnić jedynie drobnie designem, ale wiadomo, może też zdarzyć się inna matryca.