Co powinna mieć najlepsza stacja dokująca? Recenzja ICY BOX

Zmorą dla użytkowników nowych ultrabooków jest redukcja klasycznych portów na rzecz złącza USB-C. Czy istnieje uniwersalne rozwiązanie pozwalające podłączyć urządzenia z różnymi wtyczkami do takiego laptopa? W moje ręce trafiła stacja dokująca ICY BOX i czytając recenzję, poznaj, jakie daje możliwości.

Poznajmy produkt ICY BOX — stacja dokująca USB-C 

Do oceny jakości poprosiłem znajomych, osoby niezwiązane z branżą komputerów i nowych technologii. Jedni chwalili produkt za dodatkowe porty USB, kolejni za różne złącza wideo, dla innych największą zaletą okazał się czytniki kart pamięci i złącze RJ-45. Znalazła się też część osób zaskoczona, że za pomocą jednego kabla USB-C można podłączyć do laptopa tyle dodatkowych urządzeń. Natomiast wszyscy okazali się zgodni na temat solidnego i estetycznego wykonania ICY BOX

Unboxing

Jak już wspomniałem, na pierwszy rzut oka widać bardzo dobra jakość wykonania ICY BOX. Pomimo sporych gabarytów jeśli mam być precyzyjny  długość wynosi 27 cm, szerokość 7 cm, a grubość przechodzi od 1 do 2 cm  jest bardzo lekka i waży ok. 200 gramów. Niemal wszystkie złącza, bo 10 z 11 znajdziemy z tyłu urządzenia, a pojedynczy port — Jack 3.5 mm — usytuowano z prawej strony. Stacja dokująca jest zakończona 17-centymetrowy kablem ze złączem USB-C, którym podłączymy ją do laptopa. 

Ile i jakie porty ma stacja dokująca? 

Stacja dokująca ICY BOX ma 11 portów. Dzięki nim podłączymy jednocześnie do 10 „urządzeń”. Podczas korzystanie nie wymaga dodatkowego zasilania. A cała konstrukcja może posłużyć też jako podstawka dla laptopa.  Zanim zajmiemy się praktyką, poniżej seria zdjęć i technicznych informacji o tym, jakie to porty i co umożliwiają.  

Porty USB 3.0 

Trzy porty USB 3.0 z możliwością przesyłu danych do 5 Gbit/s pozwalają podłączyć dowolne urządzenia — może to być mysz, dysk zewnętrzny, drukarka lub modem. Odległość pomiędzy złączami jest wystarczająca, aby zmieścić peryferia nawet z szerszą końcówką.

odległość pomiędzy złączami usb

Najpopularniejsze złącza wideo

Do dyspozycji są trzy złącza wideo – HDMI, mini Display Port i klasyczny VGA. Warto wiedzieć, że: 

  • mini Display Port do pracy wymaga w laptopie ’DisplayPort Alternate Mode’ pozwalającego przesyłać obraz przy użyciu USB-C
  • w przypadku systemu Windows obraz przekażemy na dwa zewnętrzne ekrany – jeden przy użyciu mini Display Port, a drugi wykorzystując HDMI lub VGA
  • dla urządzeń Apple – ICY BOX zapewnia wsparcie dla jednego dodatkowego ekranu
  • maksymalna rozdzielczość dla HDMI i mini Display Port wynosi 4K w 30 kl./s 
dodatkowe ekrany podłączone do stacji dokującej

Ethernet, czyli RJ-45 

Złącze RJ-45 w ICY BOX jest typu Gigabit i przesyła dane z szybkością 1 Gbit/s. W nowych i smukłych ultrabookach najczęściej brakuje tego rozwiązania. Nie znajdziemy go też w mniejsze HUB’ach USB-C. 

Czytniki kart pamięci

ICY BOX zadbał, aby nie trzeba dokupować żadnych dodatkowych adapterów. Stacja dokująca posiada dwa czytniki kart pamięci — SD oraz microSD.  Te pierwsze spotykamy np. w lustrzankach, natomiast mniejsze są standardem w urządzeniach m.in. tj. smartfony, drony, wideorejestratory. 

Stereo Combo Jack 3.5 mm

Jako jedyne znajduje się na boku stacji dokującej. To szczegół, ale takie rozwiązanie pozwala ułożyć przewód, aby uniknąć zbędnych zagięć mogących prowadzić do uszkodzenia kabla. Jeśli posiadasz słuchawki z mikrofonem, które do podłączenia mają złącze Jack 3.5 mm, będziesz mógł nie tylko słuchać muzyki, ale też w wygodny sposób prowadzić rozmowy.

USB-C z Power Delivery 

Port USB-C obsługuje Power Delivery. Pozwała to ładować laptop za pomocą ładowarki podłączonej do stacji dokującej  z mocą do 60 W (20V, 3A). Przed zakupem tego modelu upewnij się, czy Twój laptop pozwala na taką formę ładowania. W razie wątpliwości możesz liczyć na pomoc Doradcy.
 

Plug and Play — podłączam stację dokującą do laptopa

Rozpakowana stacja dokująca jest gotowa do pracy. Technologia Plug and Play oznacza, że nie musiałem instalować oprogramowania. Wystarczyło, że podłączyłem ją do portu USB-C w laptopie. 
stacja dokująca plug and play

Kompatybilna z Windows i macOS

Urządzenie z Windows nie miało żadnych problemów, aby obsługiwać podłączane peryferia — dyski zewnętrzne, karty pamięci, monitor, słuchawki, mysz i klawiaturę. Stacja dokująca była używana z notebookiem Huawei Matebook D14. Podobny test przeszła z Macbook’iem Air 2018 należącym do Łukasza

apple stacja dokująca

Wygoda codziennej pracy 

Produktu ICY BOX używałem przez cały miesiąc i opinię na jego temat, mogę wyrazić w samych superlatywach. Przyjazne użytkownikowi rozwiązania widać na każdym kroku — począwszy, od rozmieszczenia portów, aż po ich różnorodność niewymagającą zakupu dodatkowych adapterów. 

Stacja dokująca sama wykrywa natychmiastowo podłączone urządzenie. Nawet przy kulminacji — dysków, myszki, dodatkowego monitora, ładowarki i ładowania — wszystko działało płynnie. Trzeba zaznaczyć, że większa liczba peryferiów przekłada się na wyższą temperaturę, ale jest to zjawisko naturalne. Brak wentylatorów sprzyja zachowaniu ciszy i przekłada się na komfortową pracę. 

Stacja spełniła moje oczekiwania i na podstawie doświadczeń mogę wymienić trzy główne korzyści: 

  • wygoda podczas zabierania laptopa np. do domu — wystarczy odłączyć jeden przewód
  • dodatkowe złącza — stacja dokująca to nie tylko kilka portów USB, ale też złącza wideo, czytniki kart pamięci, złącze RJ-45 i Jack 3.5 mm 
  • porządek na biurku — raz ułożone przewody na biurku nie muszą być przeciągane i podpinane od nowa za każdym razem

„Mój jest ten kawałek stolika”

Jak pewnie zauważyliście na zdjęciach — stacja jest spora i można zastanawiać się, jak najlepiej ułożyć ją na biurku.  Jedną z propozycji jest wykorzystanie jej jako podstawki do laptopa, ten wtedy znajduje się wyżej i przyjemniej pisze się na klawiaturze, ogląda filmy lub gra np. na podłączonym dodatkowo padzie. Takie usytuowanie ma pewien mankament:

  • gładka powierzchnia nie jest przystosowana, aby zapewnić przyczepność dla laptopa i szturchnięcie powoduje, że sprzęt zsuwa się 
  • powierzchnia stacji dokującej nagrzewa się bardziej ze względu na znajdujące się bezpośrednio nad nią wentylatory laptopa 

Dlatego w trakcie pracy wybrałem ustawienie stacji za lub obok laptopa. 

Stacja dokująca ICY BOX — ocena

ICY BOX pod względem praktyczności i dobrej kultury pracy zadbał o wszystkie aspekty. Produkt oceniam bardzo dobrze. Uważam, że stacja dokująca jest warta zakupu — pod warunkiem, że się jej potrzebuje. Osobiście na co dzień nie wykorzystuje tylu dodatkowych portów i wiem, że istnieją prostsze, mniejsze i tańsze rozwiązania spełniające moje oczekiwania. Znam też osoby, dla których taka stacja dokująca jest niezbędna. 

Jeśli szukasz prostszego rozwiązania, sprawdź moją wcześniejszą recenzję, gdzie testowałem HUB USB-C z Power Delivery od Silver Monkey.  

Minusy

Plusy