Stacja dokująca USB-C Silver Monkey — recenzja

Każdy dzień zaczynasz od rozplątania pajęczyny kabli i adapterów, aby podłączyć do laptopa ładowarkę, monitor, myszkę, dysk zewnętrzny, modem albo kabel od Internetu? Dodatkowo nie zawsze się to udaje, bo ogranicza cię liczba dostępnych portów? Na ratunek nadciąga stacja dokująca USB-C od Silver Monkey działająca z Windows oraz macOS. Czytając recenzję, lepiej poznasz ten produkt.

Stacja dokująca USB-C Silver Monkey

W ciągu roku dorosły człowiek przychodzi do pracy ok. 250 razy. A co gdyby każdego dnia oszczędzić nerwów i czasu na podłączaniu niezbędnych akcesoriów? Ten zaoszczędzony czas bądźmy szczerzy… to dodatkowy moment na delektowanie się pyszną kawą z samego rana, a jest to możliwe dzięki stacji dokującej:

  • Przychodzisz do pracy, a w niej czekają już podłączone do stacji dokującej urządzenia i akcesoria, z których korzystasz. A wszystko podpinasz do laptopa jednym kablem USB-C
  • Wychodzisz do domu: odpinasz przewód, chowasz laptopa i niczym się nie przejmujesz

Unboxing

W moje ręce trafiła stacja dokująca USB-C Silver Monkey. Długość jej wnosi ok. 28 cm, szerokość 8 cm a wysokość w najgrubszym miejscu niespełna 2 cm. Lewy bok jest zakończony mierzącym 17 cm kablem USB-C.

Produkt dotarł do mnie zapakowany w małe kartonowe pudełko, na którego opakowaniu znajdują się wszystkie niezbędne informacje na jej temat. Stacja dokująca jest wykonana z bardzo ładnego, prostego aluminium w odcieniu gwiezdnej szarości (idealnie pasująca do MacBooków Space Gray). 

W centralnej części na górze znajduje się logo producenta, natomiast po bokach są dwie podłużne gumki. Dzięki nim postawiony na niej laptop będzie znacznie stabilniejszy oraz chroniony przed potencjalnymi zarysowaniami, które mogłyby powstać podczas kontaktu z krawędziami. Na rogach spodu urządzenia znajdują się kolejne cztery okrągłe gumki odpowiadające za lepszą stabilność stacji na biurku.

Jakie porty ma stacja dokująca?

Silver Monkey w swojej stacji oddaje do dyspozycji 11 portów. Jednocześnie możesz korzystać niemal ze wszystkich (ograniczenie stanowią złącza wideo, o czym opowiem w dalszej części tekstu).

Wszystkie peryferia podłączysz do komputera tylko jednym kablem USB-C. Większość portów, bo aż 10 znajduje się wzdłuż tylnej (grubszej) części stacji.

Jakie to dokładnie złącza?

  • 3 x USB 3.0 z transferem plików do 5 Gbit/s
  • USB-C z Power Delivery 60W (20V 3A)
  • 3 złącza wideo:
    – mini DP (obsług rozdzielczości do 4K 30 Hz)
    – HDMI (obsług rozdzielczości do 4K 30 Hz)
    – VGA
    W przypadku komputerów z systemem Windows można podłączyć dwa niezależne ekrany w konfiguracji: miniDP + HDMI lub miniDP + VGA.
    Na macOS zadziała niezależnie tylko jeden z ekranów na dowolnym złączu.
  • Port LAN Gigabit
  • Dwa czytniki kart pamięci: Micro SD 3.0 oraz SD 3.0

Na prawym boku urządzenia znajduje się natomiast klasyczne złącze Jack 3.5 mm przeznaczone dla ulubionych słuchawek.

Praca to przyjemność?

Dość krótki kabel USB-C służący do połączenia z laptopem pozwala w praktyce na jedno z dwóch ustawień stacji: formie podstawki lub tuż za nim.

Stacja jako podstawka do laptopa

W tej pozycji tylna część laptopa jest delikatnie uniesiona, a komfort pisania na klawiaturze znacznie lepszy. Stacja jest też węższa od wszystkich 13-14″ laptopów i dzięki temu pozostanie niemal niewidoczna na stanowisku.

Przy tym rozwiązaniu należy pamiętać, że będzie się nagrzewać — stacja przejmuje całe ciepło od stojącego na niej laptopa. Na szczęście pomimo wyższej temperatury nie miałem kłopotów z jej działaniem.

Laptop dzięki ustawionym specjalnych antypoślizgowych gumek lubi się minimalnie przesunąć podczas pracy. Nie jest to bardzo uciążliwe i dla wielu osób to ustawienie będzie idealne. Osobiście preferuje kolejny sposób.

Stacja tuż za laptopem

Patrząc na zdjęcie to rozwiązanie może wydawać się mniej estetyczne. Natomiast w mojej opinii zapewnia dużo lepszy komfort pracy. Przy otwartym ekranie stacja staje się niewidoczna, a o jej obecności przypomina tylko pojedynczy kabel USB-C biegnący do komputera. Największa zaletą tego ustawienia jest brak nagrzewania się od laptopa.

A gdy często podróżujesz?

Stacja dokująca bezproblemowo zmieści się wraz z laptopem chyba w każdym etui lub torbie. Jest lekka i funkcjonalna, więc zawsze pod ręką będziesz mieć najważniejsze porty. Dla niezdecydowanych lub szukających prostszego rozwiązania mogę polecić HUB USB-C Silver Monkey — równie uniwersalne, ale z mniejszą liczbą dostępnych złącz. Musisz odpowiedzieć sobie, który wariant wolisz.

O czym należy pamiętać?

Aby korzystać ze stacji dokującej USB-C, używać wszystkich dostępnych złącz oraz ładować swojego ultrabook (w przypadku zasilania USB-C), niezbędne jest posiadanie portu USB z Thunderbolt 3. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj zakup z doradcą.

Kompatybilna z systemami Windows i macOS

Podczas użytkowania stacji dokującej Silver Monkey miałem okazję przetestować ją zarówno z laptopem firmowym wyposażonym z system Windows, jak i z prywatnym MacBookiem z macOS. W obu przypadkach stacja działała prawidłowo, a przesyłanie obrazu na monitor lub danych między laptopem a dyskiem zewnętrznym, czy też kartą pamięci odbywało się bezproblemowo. Stacja dokująca działa na zasadzie: Plug and Play, czyli bez jakiegokolwiek oprogramowania. Wystarczy podłączyć ją do laptopa i już można z niej korzystać.
stanowisko ze stacją dokującą

Czy warto kupić stację dokującą USB-C Silver Monkey?

Jeśli potrzebujesz na co dzień dodatkowych portów i nie znosisz niezliczonej ilości plączących się przewodów, adapterów i wtyczek, to stacja dokująca USB-C od Silver Monkey spełni Twoje oczekiwania. Razem z nią uporządkujesz stanowisko pracy, a wszystkie peryferia podłączysz do ultrabooka jednym kablem.

Minusy

  • mało wygodna w formie podstawki do laptopa
  • krótki i sztywny kabel USB-C

Plusy

  • nie wymaga instalacji oprogramowania: działa Plug and Play
  • możliwość ładowania laptopa (Power Delivery)
  • różnorodne porty
  • kompatybilna z system Windows i macOS
  • solidna aluminiowa konstrukcja

Ocena redakcji

8/10