Jaką szczoteczkę soniczną do mycia zębów kupić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zdrowe zęby idą w parze z pięknym uśmiechem. Aby móc cieszyć się takim efektem, ważna jest regularność i dbałość podczas codziennej higieny jamy ustnej. Niewątpliwie jednym z najlepszych wyborów w drodze do śnieżnobiałych i mocnych zębów są szczoteczki soniczne. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii urządzenia te zapewnią dokładne usunięcie płytki nazębnej i zadbają o zdrowie dziąseł. Jakie funkcje oferują szczoteczki soniczne i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Szczoteczka soniczna do mycia zębów – warto ją kupić?

Według badań klinicznych szczoteczki soniczne efektywniej niż tradycyjne, manualne odpowiedniki dbają o czystość i zdrowie jamy ustnej. Dzięki temu, że wykonują nawet do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę, skutecznie oczyszczają zęby z nagromadzonych zanieczyszczeń. Dodatkowo działają dokładniej, ponieważ potrafią dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i przestrzeni między zębami.

Niewątpliwym plusem jest również sposób ich działania. Wymiatające ruchy szczoteczek sonicznych są łagodne dla dziąseł i nie powodują ich podrażnień. Oprócz tego szczoteczki są wygodne w codziennym użytkowaniu. Wystarczy przesuwać je po zębach, a końcówka szczoteczki automatycznie dopasuje ruchy w taki sposób, by pozbyć się płytki nazębnej i bakterii. Mycie zębów stanie się przyjemnością nawet dla najmłodszych domowników.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Swoim wyglądem końcówki szczoteczek sonicznych przypominają tradycyjne manuale modele. To jednak jedyna wspólna cecha. Szczoteczki soniczne są zasilane energią elektryczną. Ich działanie opiera się na technologii, która nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale przede wszystkim pozwala na dokładniejsze zadbanie o czystość zębów i ochronę dziąseł.

Wewnątrz szczoteczek sonicznych zamontowane są generatory fal dźwiękowych o wysokich częstotliwościach. Powstałe w ten sposób drgania oddziałują na włókna szczoteczki. Wymiatająco-pulsacyjne ruchy, skutecznie docierają do trudno dostępnych miejsc i usuwają osad nazębny.

Szczoteczki soniczne wykonują nawet do 60 tysięcy ruchów na minutę. A przy tym są bezpieczne dla dziąseł. Wszystko za sprawą zjawiska kawitacji. Pod wpływem fal dźwiękowych cząsteczki śliny wymieszanej z pastą do zębów zamieniają się w mikropęcherzyki, które delikatnie oddziałują na dziąsła i docierają do trudno dostępnych miejsc między zębami, usuwając przebarwienia i zanieczyszczenia.

Zjawisko kawitacji, czyli przemiany cieczy w gaz, znacząco ułatwia codzienną higienę jamy ustnej. Dzięki technologii szczoteczek sonicznych składniki aktywne zawarte w paście do zębów dokładnie i równomiernie rozprowadzają się na zębach, a tym samym likwidują osad i przebarwienia.

Regularne stosowanie szczoteczki sonicznej zapewni efekt bielszych zębów oraz ograniczy pojawienie się kamienia nazębnego. Zęby będą zdrowsze i bielsze już po kilku tygodniach.

Końcówka do szczoteczki sonicznej – co trzeba wiedzieć

Elementem wymiennym w szczoteczkach sonicznych są główki czyszczące, potocznie nazywane końcówkami. Z czasem włókna szczoteczek ulegają deformacji i starciu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych odpowiedników, należy wymienić je na nowy model. Ze względów higienicznych najlepiej robić to co 3 miesiące lub wówczas, gdy pod wpływem nieprawidłowej techniki czyszczenia włókna zmieniają swój kształt i są mocno powyginane. Zużyta główka czyszcząca zdecydowanie zmniejsza efektywność czyszczenia. Może być również powodem stanów zapalnych dziąseł i ich podrażnień.

Końcówki w szczoteczkach sonicznych mają podłużną budowę. Włosie zostaje wprawione w drgania za pomocą fal dźwiękowych, wykonując ruch wymiatający. Mycie zębów szczoteczką soniczną zapewnia wiele korzyści – redukuje płytkę nazębną, ogranicza powstawanie kamienia nazębnego i pomaga wybielić zęby. Dzięki regularnemu stosowaniu tego typu szczoteczek możesz uniknąć częstych wizyt u stomatologa i cieszyć się białym i pięknym uśmiechem.

Rodzaje końcówek do szczoteczek sonicznych

Wybór odpowiedniej główki ma bardzo duże znaczenie i jest uzależniony od różnych przypadłości stomatologicznych. Podczas zakupu weź pod uwagę indywidualne potrzeby. Nadwrażliwość zębów, delikatne dziąsła, a może zalegająca płytka nazębna? Poszczególne główki różnią się właściwościami i są dostosowane do rozwiązania określonych problemów z zębami.

Na rynku są dostępne różnego rodzaju końcówki. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

 •  z twardym włosiem
 •  z miękkim włosiem
 •  ze średniej twardości włosiem
 • wybielające końcówki do szczoteczek sonicznych

Dodatkowym, coraz częściej spotykanym udogodnieniem jest oznaczenie innym kolorem zakończeń włókien. Z czasem intensywny kolor zaczyna blednąc, co wskazuje na stopień ich zużycia. To praktyczne rozwiązanie, które przypomni o tym, że już czas na wymianę główki na nową.

Z jednej szczoteczki sonicznej może korzystać cała rodzina. Końcówki są wymienne, nie ma więc potrzeby kupowania oddzielnych modeli dla każdego członka rodziny. Wystarczy, że każdy z domowników wyposaży się we własną główkę szczoteczki i dobierze rodzaj włókna do własnych preferencji. To praktyczne rozwiązanie i szansa na zaoszczędzenie pieniędzy i miejsca w łazience.


Jaką szczoteczkę soniczną kupić? Oto najważniejsze funkcje

Czyste, zdrowe i białe zęby i co najważniejsze sporadyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. To wszystko i jeszcze więcej możesz osiągnąć, wybierając szczoteczkę soniczną z dopasowaną końcówką. A jakie jeszcze udogodnienia kryją się w tym małym i niepozornym sprzęcie? Oto funkcje, na które warto zwrócić uwagę.

 • timer – pomoże Ci określić czas niezbędny do prawidłowego i dokładnego umycia zębów
 • wskaźnik naładowania – każda szczoteczka soniczna potrzebuje zasilania. Zamontowany wskaźnik określa stopień naładowania urządzenia
 • różne tryby czyszczenia – możesz wybierać spośród różnych trybów czyszczenia zębów. Dostępne są m.in. tryb wybielający, intensywny, polerujący
 • wskaźnik nacisku – bardzo przydatna funkcja szczoteczek sonicznych. Pomaga określić siłę nacisku włókien na zęby i informuje o tym czy jest ona zbyt delikatna, czy zbyt mocna
 • aplikacja – znajdziesz tu przydatne informacje o tym, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Szczoteczka łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetooth i przesyła wskazówki dotyczące mycia zębów
 • stacja dezynfekująca UV – niektóre modele szczoteczek sonicznych czyszczą się automatycznie za pomocą światła ultrafioletowego. W ten sposób rozwój bakterii zostaje zahamowany
 • zegar okresowy – to nic innego jak mycie zębów z podziałem na strefy. Ta funkcja pomaga w dokładnym usunięciu płytki nazębnej i przebarwień. Kiedy usłyszysz sygnał dźwiękowy, to znak, że należy przejść do następnego obszaru

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać dla dziecka?

Zastanawiasz się nad tym, jaką szczoteczkę soniczną wybrać dla swojego malucha? Wybór jest naprawdę szeroki, a dostępne modele odznaczają się oryginalnym i atrakcyjnym designem. Twojego szkraba z pewnością zaciekawi kolorystyka i kształt dziecięcych modeli. W zachęceniu do regularnego sięgania po szczoteczkę pomoże też dedykowana aplikacja, która ułatwi wyrobienie dobrych nawyków. Szczoteczki soniczne dla dzieci odznaczają się specjalnie zaprojektowanym, miękkim włosiem i odpowiednim kształtem.