W celu zapanowania nad niesforną czupryną i innymi kudłami nie zawsze trzeba się wyprawiać do fryzjera. Czasem wystarczy trochę wprawy oraz odpowiednia maszynka do strzyżenia włosów. Ale co to znaczy „odpowiednia”? Jakie funkcje lub akcesoria powinna posiadać? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze maszynki do strzyżenia włosów, a także prezentujemy nasz ranking maszynek do włosów.
To, z czego wykonana jest nasza maszynka do strzyżenia włosów oraz jej ostrza, przekłada się na okres przydatności do użycia. Najlepiej postawić na wykonanie (tak korpusu, jak i samych ostrzy) z tytanu lub ceramiki oraz stali nierdzewnej. Miłym dodatkiem w przypadku ostrzy jest też wzmacniająca je powłoka węglowa (albo zależnie – od modelu – tytanowa).
Mówiąc o ostrzach, trzeba też sprawdzić ich długość. Powinna być ona oczywiście dopasowana do włosów naszych i innych osób, które będą z tej maszynki korzystać. Na długość strzyżenia wskazuje numeracja – im niższy numer, tym krócej obetniemy włosy. Jako najlepszą opcję podaje się ostrza o szerokości 30–45 mm.
Na rynku znajdziemy maszynki do strzyżenia włosów, które zasilane są kablem, baterią lub na oba sposoby. Mówimy wówczas o zasilaniu sieciowym, akumulatorowym albo sieciowo-akumulatorowym.
Maszynka do strzyżenia włosów z zasilaniem sieciowym to dobre rozwiązanie, jeśli szykuje nam się dłuższa sesja fryzjerska (lub sesje). Minusem może być ciągnięcie za sobą „ogona” i mniejsza swoboda ruchu. Tę zwiększa wersja akumulatorowa. Zda ona także egzamin, gdy będziemy chcieli ścinać włosy na zewnątrz. Przy jej zakupie trzeba pamiętać o sprawdzeniu maksymalnego czasu pracy na jednym ładowaniu.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się maszynka do strzyżenia włosów z zasilaniem sieciowo-akumulatorowym, która działa na baterię, ale którą można w razie czego podpiąć do źródła prądu.
Była mowa o prądzie, to teraz trochę o mocy. Im jest większa, tym lepiej maszynka poradzi sobie z różnymi rodzajami włosów (szczególnie ważne, jeśli są one długie, mocne i gęste). Będzie także – koniec końcem – dłużej pracowała. Z drugiej strony, jeśli maszynki do strzyżenia włosów nie planujemy często używać, a nasze owłosienie nie wymaga sprzętu o dużej mocy, może wystarczyć nam „spokojniejszy” model.
Choć są też maszynki do strzyżenia włosów z najbardziej podstawowym zestawem, to nie brakuje i takich, do których dołącza się naprawdę sporo różnych akcesoriów fryzjerskich. Na przykład nakładki grzebieniowe, które są uzupełnieniem lub alternatywą dla modeli z nakładką uniwersalną. Dzięki nakładkom dopasujemy maszynkę do odpowiedniej długości włosów.
Poza tym przydatne są nożyczki, dodatkowe ostrza, trymer (pomoże przyciąć np. wąsy) czy lustereczka (do sprawdzania, czy nie ominęliśmy jakichś miejsc). W niektórych zestawach znajdziemy nawet szczoteczkę do omiecenia włosów czy pelerynę fryzjerską. Wszystko zależy jednak zawsze od tego, do czego konkretnie maszynka ma służyć, i z jaką intensywnością chcemy jej używać.
Czy maszynka dobrze leży w ręce? Czy nie jest za ciężka i przy dłuższej sesji jej waga nie da się nieprzyjemnie odczuć? Czy ma powłokę antypoślizgową, dzięki której będzie pewniej siedziała w naszej dłoni? Czy głowica urządzenia jest ruchoma i tym samym umożliwia zmianę kąta strzyżenia? Z jaką głośnością maszynka pracuje? Czy może być używana także jako golarka? Jakie inne, mniej oczywiste funkcje oferuje (np. samoostrzenia ostrzy, informowania o poziomie naładowania baterii)?
Powyższy zestaw pytań dotyczy samego użytkowania maszynki do strzyżenia włosów. Obok jest zaraz kwestia niezbędnej konserwacji. Czy maszynka zawiera niezbędne elementy do czyszczenia – oliwa i pędzelek? Czy jest wodoodporna, dzięki czemu łatwo ją czyścić pod wodą?
Zachęcamy też do sprawdzenia innych maszynek do strzyżenia w sklepie al.to
jestem posiadaczem maszynki Babyliss X-metal, w wersji z czarną obudową, jest super. Cicha, poręczna i do tego ma wytrzymałą baterię. Lubię jej używać, można przyciąć włosy bardzo precyzyjnie, polecam jak ktoś szuka solidnej maszynki