Kolor skóry a pomiar pulsoksymetrem
Wiarygodność pulsoksymetru jest przedmiotem wielu badań i spekulacji, które w efekcie końcowym mają za zadanie podnieść jego użyteczność w wykrywaniu COVID-19 do maksimum. Ostatnio jednak okazało się, że wyniki pomiaru natlenienia organizmu przeprowadzone za sprawą tego czujnika mogą się różnić ze względu na… pochodzenie etniczne.
O co chodzi? Otóż naukowcy z University of Nottingham, we współpracy z Nottingham University Hospitals NHS Trust, postanowili sprawdzić, jak na taki pomiar wpływa kolor skóry pacjenta. Ich badania wykazały, że pulsoksymetry dają różne odczyty w grupach o różnym stopniu pigementyzacji skóry.
Potwierdzono, że wyniki pomiaru pulsoksymetrem były o 7% wyższe w grupie pacjentów o mieszanym pochodzeniu etnicznym. Dla porównania w przypadku „białych” pacjentów było to tylko nieco ponad 3%.
Multidyscyplinarny zespół badaczy z Wielkiej Brytanii odnotował również fałszywie wysokie odczyty u pacjentów pochodzenia „czarnego” i u Azjatów.
Oznacza to, że to właśnie te dwie ostatnie grupy są najbardziej narażone na zakrzywione wyniki pomiarów pulsoksymetrem, tracąc tym samym możliwość skorzystania z najwcześniejszego i najbardziej efektywnego leczenia koronawirusa.