Nie znosisz głuchej ciszy? Lubisz, kiedy w Twoim domu życie toczy się w akompaniamencie ulubionych dźwięków? Jeśli tak, to postaw na małe i zgrabne radio cyfrowe, które idealnie nadaje się do kuchni, pokoju czy ogrodu. Taki sprzęt zapewni nie tylko funkcję rozrywkową, ale i informacyjną, dzięki czemu zawsze będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się wokół Ciebie. Sprawdź ranking najlepszych radioodtwarzaczy do kuchni (i nie tylko) na 2023 rok.
Dzisiaj raczej trudno o osobę, która nie wie, czym jest tradycyjny radioodtwarzacz. Radia w rozmaitej formie towarzyszą nam przecież od lat w codziennych czynnościach, urozmaicając czas muzyką, oraz pełniąc funkcję informacyjną, poprzez dostarczanie najważniejszych newsów z kraju i świata. Korzystamy z nich niemal wszędzie – w domu, w pracy, w samochodzie.
Jednym z domowych miejsc, gdzie radia doceniane są najbardziej, jest m.in. kuchnia. Powód? Radioodtwarzacze skutecznie umilają czas spędzony na gotowaniu i wspólnych posiłkach. Potrafią też szybko poprawić nastrój i skutecznie zmotywować do codziennych porządków, czyniąc je przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.
Poszczególne radioodbiorniki różnią się od siebie technologią przetwarzania dźwięku. W związku z tym możesz postawić na tradycyjny sprzęt analogowy lub radio cyfrowe, wyposażone w technologię DAB+ FM. Ta druga opcja zapewnia lepszą jakość muzyki, wyłapuje więcej fal i eliminuje ewentualne zakłócenia w ich odbiorze.
Obecnie na rynku dostępne są też radioodtwarzacze internetowe, które oprócz powyższego, po podłączeniu do domowej sieci Wi-Fi, pozwalają m.in. na słuchanie podcastów w popularnych serwisach streamingowych. Możesz też postawić na modele z możliwością odtwarzania płyt CD. Na rynku znajdziesz również warianty z portem USB lub modułem Bluetooth do przesyłania plików muzycznych bezpośrednio z pendrive’a lub smartfona.
Większość radioodtwarzaczy cyfrowych i internetowych oferuje też wyświetlacze LCD, które pokazują godzinę i najważniejsze informacje – sprawa przydatna, jeśli chcesz mieć w kuchni dodatkowy zegarek oraz np. sprawdzić tytuł i wykonawcę bieżącej piosenki.
Kupując radio do kuchni i innych domowych pomieszczeń, warto postawić na urządzenie, które wyróżnia się lekką i zgrabną konstrukcją – tak, aby móc umieścić je w dowolnym miejscu, a w razie czego mieć możliwość jego swobodnego przenoszenia, np. do ogrodu. W tym ostatnim przypadku postaw na model z zaimplementowanym akumulatorem – pozwoli to na okresową pracę urządzenia bez dostępu do prądu stałego.
Jeśli kuchnia lub inne pomieszczenie, w którym planujesz umiejscowić taki sprzęt, jest dość małe, możesz postawić na podwieszany radioodtwarzacz, który z powodzeniem ulokujesz np. pod szafką, bez konieczności organizowania dodatkowego miejsca.
Wybierając radioodtwarzacz, zwróć również uwagę na jego design. Do wyboru masz modele nawiązujące stylistyką do klimatów retro, albo urządzenia o bardzo nowoczesnej bryle. Dzięki temu bez trudu wpasujesz odbiornik do swojej indywidualnej domowej przestrzeni.
Na koniec weź pod uwagę dodatkowe funkcje i cechy radioodtwarzacza, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne. Możesz kupić np. na model z wbudowanym alarmem, który codziennie rano obudzi Cię ulubionymi dźwiękami.
Oferta radioodbiorników jest bardzo szeroka, a więc znajdziesz w niej modele z modułem czytającym płyty CD. Taki wybór pozwala na słuchanie muzyki na jaką akurat masz ochotę, a nie tylko tej, która aktualnie puszczana jest w eterze. Wybierając radio z CD, zwróć uwagę na jego budowę i miejsce wkładania płyty – będzie ono warunkowało późniejsze ustawienie sprzętu.
Radio to urządzenie, które dzięki specjalnej antenie, pobiera fale radiowe, a następnie za pomocą poszczególnych elementów swojej konstrukcji przetwarza je na określone dźwięki. Do najpopularniejszych radioodbiorników należą obecnie urządzenia wychwytujące częstotliwości: FM, DAB+, DAB oraz fale internetowe.
Zbudowanie własnego radioodbiornika nie jest taką prostą sprawą. Jeśli nie potrafimy lutować i nie mamy odpowiednich urządzeń, w tym anteny i procesora, lepiej postawić na gotowe radioodtwarzacze, których ceny nie są bardzo wygórowane i zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.