O curved! Toż to Acer ED273URPBIDPX 144 Hz, jego recenzja i test

Naprawdę, można się nim zachwycić. Monitor Acer ED273URPBIDPX ma przestronny, a do tego zakrzywiony ekran o przekątnej 27”. Poza tym odświeżanie na poziomie 144 Hz, szerokie kąty patrzenia, wysoki kontrast oraz cenę, która ucieszy kieszeń. I choć niektóre parametry świadczą o gamingowym charakterze, Acer ED273URPBIDPX jest sprzętem wręcz uniwersalnym.

Acer ED273URPBIDPX i jakość obrazu

Żeby mieć szerszy pogląd na możliwości monitora Acer ED273URPBIDPX 144 Hz, poprosiłem o pomoc Piotra, kolegę z pracy. Na 7 dni zabrałem mu dotychczasowy panel, a na jego miejsce trafił bohater niniejszej recenzji. Cóż, przesiadka z monitora 22-calowego na 27-calowy była dla niego ciekawym doświadczeniem, od razu docenił większą przestrzeń do pracy.

Zakrzywienie tez mu się podobało. Na pytanie o odczuwalność krzywizny, odpowiedział: Tak, to widać, że ekran jest zakrzywiony i naprawdę wygodnie się na niego patrzy. Oko naturalnie prześlizguje się z jednej krawędzi na drugą, nie czuć w ogóle, że w jakimkolwiek punkcie ekranu wzrok musi zmienić ostrość. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, że w ogóle tak się dzieje!

Opinia Piotrka w pełni zgadza się z tezą, która mówi, że dopiero przy 27” można poczuć zalety ekranu curved. Gigantyczny plus należy się także za matową matrycę. W biurze open space jest ona wprost błogosławieństwem. Z jednej strony ekran pozostaje zawsze czytelny, z drugiej możemy cieszyć się światłem słonecznym i nie musimy zaciągać rolet. Mamy lato, cieszmy się słońcem.

Acer ED273URPBIDPX w biurze

Rozdzielczość WQHD na 27 calach

Podziałka 2560 x 1440 px w biurze? To nie jest wcale przestrzelony pomysł. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości interfejsy programów automatycznie zajmują mniej miejsca, nawet Outlook staje się bardziej przejrzysty. Poza tym przy WQHD znacznie wygodniej korzysta się z funkcji Snap Assist systemu Windows 10, dzieląc ekran na 4 równe części.

Panel WQHD jest również dobrym wyborem na przykład dla content managera, który odpowiada za koncepty graficzne, finalny akcept filmów oraz wszelkich wizualizacji. Przekątna 27 cali wnosi ponadto korzyść w postaci przestrzeni roboczej, którą zachwycał się mój imiennik.

Na wyświetlaczu 27” łatwiej jest, a przede wszystkim wygodniej, zestawić i porównać dwa projekty. Można też podzielić ekran, żeby łatwiej i sprawniej opisać, co jeszcze należałoby poprawić.

Acer ED273URPBIDPX 144 Hz WQHD

Odświeżanie 144 Hz. Kiedy się przydaje?

Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Częstotliwość odświeżania obrazu 144 Hz nie ma w biurze praktycznie żadnego zastosowania. Nawet na potrzeby wideo wystarczyłoby w zupełności 75 Hz. Oczywiście można by się uprzeć, że przy 144 Hz szybkie przewijanie długich tekstów i witryn nie spowoduje smużenia, ale czy ktokolwiek tego potrzebuje? Wątpię.

Odświeżanie 144 Hz jest za to pożądane w grach. Tak wysoka częstotliwość pozwala oglądać grubo ponad 120 klatek obrazu na sekundę, o ile GPU naszego komputera będzie w stanie tyle wygenerować. Niemniej do potężnej stacji gamingowej warto dołożyć monitor potrafiący sprostać wymaganiom klatkażu przekraczającego 100 fps-ów.

My takim dysponujemy i sprawdziliśmy, jak wyglądają gry w ponad 100 klatkach obrazu na sekundę. Wybraliśmy Shadow of the Tomb Raider oraz CS:GO. W realu wyglądają mega płynnie.

Czas reakcji 4 ms. Trochę za mało

Przyznam szczerze, że w opinii naszych, firmowych graczy połączenie odświeżania 144 Hz z czasem reakcji 4 ms (GTG) jest nie do końca przemyślane. O ile 144 Hz robią wrażenie, o tyle 4 ms może się odbijać czkawką w dynamicznych scenach. Wolałbym nawet 120 Hz, za to z czasem reakcji 1 ms.

Czas reakcji 4 ms (GTG) powoduje pewien niesmak i rzuca lekki cień na monitor Acer ED273URPBIDPX. Producent odbija jednak piłeczkę, serwując nam technologię AMD FreeSync, kompatybilną z kartami graficznymi Radeon. Jeśli jedna z nich gości w naszym desktopie, wówczas FreeSync zadba o jednorodność wyświetlanego obrazu. Dobre i to.

Matryca VA, czyli pełna widoczność

Do niedawna najlepsze kąty widzenia kojarzyły się z matrycą IPS. Dziś widoczność sięgającą 178 stopni zapewnia także matryca VA i właśnie ona znalazła się w monitorze Acer ED273URPBIDPX. Jej obecność wpływa także na cenę, korzystanie rzecz jasna. Dzięki temu na naszym biurku może się znaleźć monitor, który nie traci jasności, kolorów i kontrastu, gdy my wychylamy się na boki albo siadamy z boku, robiąc miejsce dla innej osoby.

Swoje robi też kontrast statyczny, tutaj wynoszący 3 000:1. Przy tej wysokości czerń w grach i w filmach wygląda bardzo dobrze.

Technologie chroniące wzrok

I niczym wisienka na torcie, technologie dbające o narząd wzroku. Ciągłe wpatrywanie się w monitor może na koniec dnia powodować dyskomfort – pieczenie, szczypanie, generalnie zmęczenie oczu. Acer ED273URPBIDPX oferuje filtr światła niebieskiego oraz Flicker Free.

Piotr, który testował monitor, dużo czasu poświęca na analizy. Siłą rzeczy często wpatruje się w jeden punkt, ale po kilku dniach spędzonych z tym właśnie panelem stwierdził, że czuje różnicę. Jest lepiej, jeśli chodzi o oczy.

Design i wykonanie

Lubię oceniać wizualne aspekty recenzowanych urządzeń. Lubię, gdy producent dopracował detale, gdy tworzywo wygląda (i jest) solidnie, gdy wszystko zostało dokładnie spasowane, nic nie trzeszczy, nie skrzypi, a także, gdy montaż jest prosty i intuicyjny. Monitor Acer ED273URPBIDPX nie zawiódł mnie pod tym względem.

Acer ED273URPBIDPX wąskie ramki boczne

Z kolegą Piotrkiem złożyliśmy monitor w kilka chwil, tylko raz sięgając po śrubokręt, żeby dokręcić stopkę. Panel do podstawy montowany jest na zatrzask. Klik i gotowe. Odpinanie jest równie łatwe, bo przez środek podstawy biegnie podłużny otwór. Wydawałoby się, że pełni rolę dekoracyjną, tymczasem dzięki niemu można szybko odpiąć ekran. Wystarczy przełożyć palec i nacisnąć zamek.

Bardzo ciekawie przedstawia się też włącznik, który pełni jednocześnie rolę joysticka. Rusza się na wszystkie strony, ułatwiając wybór i przełączanie się pomiędzy funkcjami.

Dostępne porty

Niezbędne porty wideo, czyli HDMI, DVI i DisplayPort, są dostępne w liczbie 1 każdy. Poza tym w panelu znajdziemy port zasilania oraz wyjście słuchawkowe. Tyle wystarczy, żeby podłączyć Acer ED273URPBIDPX 144 Hz do każdego komputera.

Szkoda tylko, że w pudełku z monitorem, zamiast DVI nie dano HDMI. DVI ma ograniczenie do Full HD przy 144 Hz, zatem do uzyskania WQHD trzeba się przejść do sklepu po kabel HDMI.

Acer ED273URPBIDPX porty

Ocena monitora Acer ED273URPBIDPX. Czy warto?

Obawy co do wyboru monitora z zakrzywionym ekranem są dość powszechne. Sam niejednokrotnie wyjaśniałem znajomym, dlaczego nie powinni się wzdrygać przed wyborem takiego właśnie panelu. Zwłaszcza gdy inwestują w monitor UltraWide. Wprawdzie w przypadku monitora Acer ED273URPBIDPX proporcje obrazu wynoszą 16:9, ale i tak zakrzywienie robi swoje.

Jeśli dodać do tego odświeżanie, kąty patrzenia, jasność, kontrast, wielkość ekranu, jakość wykonania oraz cenę, otrzymujemy naprawdę solidny monitor za rozsądne pieniądze. Monitor na którym można wygodnie pracować i grać.

Minusy

Zalety