Ranking ekspresów do kawy do 4000 zł. Napij się pysznej kawusi przygotowanej przez inteligentny sprzęt

Kto nie lubi rozpoczynać dnia od filiżanki aromatycznej kawy? Trudno znaleźć osobę, której taki napój nie pobudza do mierzenia się z wyzwaniami czekającymi na nas każdego dnia. Zobacz nasz ranking TOP ekspresów do 4000 zł i przekonaj się, że najlepiej smakuje kawka, którą ktoś (lub coś) zrobi za Ciebie.

Jaki ekspres do 4000 zł wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie 

Wybór właściwego ekspresu do kawy to podstawa sukcesu w procesie przygotowywania tego magicznego napoju. Modele do 4000 złotych oferują już całkiem spory zakres funkcji, z których możesz skorzystać. Jednak nie tylko funkcje są ważne podczas wybierania wymarzonego urządzenia. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania ekspresu do kawy? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Jesteś miłośnikiem lub miłośniczką kawy? Przeczytaj także:  

Sposób sterowania 

Który sposób sterowania ekspresem jest najlepszy? Trudno podać jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od tego, który sposób jest wygodny dla Ciebie. To przecież Ty będziesz korzystać z tego urządzenia. Aby odkryć sposób, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie, warto poznać wszystkie możliwości. W jaki sposób można sterować ekspresem do kawy?  

ekspres 4000

Przede wszystkim mechanicznie. Taki rodzaj obsługi spotkasz w kawiarkach. Polega na tym, że samodzielnie wlewasz wodę i wsypujesz kawę do odpowiednich pojemników. Kawiarkę następnie trzeba postawić np. na gazie lub płycie indukcyjnej, aby kawa odpowiednio się zaparzyła. We właściwym momencie koniecznie zdejmij sprzęt z palnika. To od Ciebie zależy, jak mocny będzie gotowy napój. 

Nieco wygodniejszy jest ekspres do kawy sterowany elektronicznie. Do obsługi używa się przycisków lub pokręteł. Dzięki naciśnięciu odpowiedniego miejsca wybierzesz ulubiony napój, dodatkowe mleko lub gorącą wodę. Elektroniczne sterowanie jest dostępne również w ekspresach z wyświetlaczem. Wtedy zazwyczaj możesz sterować urządzeniem dotykowo.  

Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe do kawy pozwalają też na zdalne sterowanie. Wyobraź sobie, że możesz zaparzyć poranną kawę bez wychodzenia spod kołdry. Wystarczy, że na pobierzesz aplikację mobilną, która jest kompatybilna z urządzeniem. Możesz wtedy wybrać to, jaki napój wypijesz, wciskając ikonę na ekranie smartfona 

Ciśnienie 

Za jakość i szybkość przygotowywania kawy odpowiada ciśnienie. Jeżeli preferujesz napoje o trochę słabszym smaku i mniejszym aromacie, możesz wybrać urządzenia o nieco mniejszej liczbie barów. Jeśli wolisz mocne kawy, które już po pierwszym łyku mają postawić Cię na nogi, rozważ zakup ekspresu o wyższym ciśnieniu. W ofercie al.to znajdziesz ekspresy, które cechują się ciśnieniem na poziomie 5, 15, 18, 19 lub 20 barów. 

Pojemność zbiornika na wodę 

Weź pod uwagę pojemność zbiornika na wodę, jeśli z ekspresu będzie korzystało więcej osób. Im więcej mililitrów zmieści zbiornik, tym więcej kaw podczas jednego cyklu parzenia przygotuje ekspres. Nasz ranking TOP ekspresów do 4000 złotych zawiera urządzenia z różną pojemnością tego zbiornika. Z łatwością dobierzesz model, który sprawdzi się w Twoim domu.  

Dodatkowe funkcje 

 • Tryb czuwania (stand-by)  
 • Automatyczne zatrzymywanie po napełnieniu 1 lub 2 filiżanek 
 • Automatyczne wyłączanie  
 • Funkcja One Touch  
 • Parzenie dwóch kaw mlecznych jednocześnie  
 • Automatyczne czyszczenie 
 • Tryb Eco  
 • Utrzymanie temperatury kawy  
 • Dobranie optymalnej temperatury  
 • Możliwość zaprogramowania wielkości filiżanek  
 • Thermoblock  
 • Timer  
 • Parzenie wstępne  
 • Kilka stopni mielenia  

Możliwość tworzenia profili użytkowników  

Możliwość zaprogramowania profilu użytkownika w ekspresie to przydatna funkcja. Możesz z niej skorzystać niezależnie od tego, ile osób korzysta z ekspresu. Jeśli jesteś jedyną osobą, która parzy kawę w konkretnym urządzeniu, możesz zaprogramować ekspres tak, aby za każdym razem przygotowywał Twoją ulubioną kawę. Zaparzysz ją jednym przyciskiem.  

Jeśli z ekspresu do kawy korzysta kilka osób, każda z nich może stworzyć własny profil. Jedna osoba wybierze latte, druga cappuccino, a trzecia podwójne espresso. Wszyscy będą w stanie przygotować kawę poprzez jedno dotknięcie panelu sterującego. Zamiast za każdym razem wybierać parametry ulubionej kawy, stwórz własny profil i napij się szybciej.  

Ranking TOP ekspresów do 4000 zł  jaką kawę możesz przygotować? 

To, który ekspres wybierzesz, powinno być podyktowane przede wszystkim tym, jaką kawę lubisz najbardziej. O ile do kawy rozpuszczalnej i sypanej potrzebujesz jedynie wrzątku, tak do bardziej zaawansowanych napojów przyda się odpowiednie urządzenie. W ofercie al.to znajdziesz modele, które przygotują dla Ciebie pyszną i aromatyczną kawę powstałą ze zmielonych lub całych ziaren, a także z kapsułki.  

Kawa ziarnista 

Kawa ziarnista najlepiej nadaje się do przygotowania cappuccino oraz latte. Jeżeli zdecydujesz się na przygotowywanie kawy ziarnistej, pamiętaj, aby mielić ziarna tuż przed parzeniem. Takie działanie pozwoli Ci na wyciągniecie z nich wyjątkowego smaku i aromatu.  

Kawa ze świeżo mielonych ziaren jest też uwielbiana przez osoby, które na co dzień piją raczej ciemne kawy, na przykład espresso. Popularnym rodzajem kawy do tego typu napojów jest arabica.  

Kawa mielona 

Kawa ze zmielonych ziaren to najczęściej wybierany rodzaj. Można ją przygotować w łatwy sposób, dzięki czemu ma wielu miłośników. Jak wybrać idealną kawę mieloną? Wszystko zależy od tego, jaki napój chcesz wypić oraz jaki model ekspresu masz na kuchennym blacie.  

Do ekspresu do kawy ciśnieniowego najlepiej sprawdzi się kawa drobno mielona. Urządzenie w szybkim tempie przerobi ją na aromatyczny i mocny w smaku napój. Świetnie smakuje z dodatkiem mleka.  

Do ekspresu przelewowego wybierz kawę grubo zmieloną. Smak napoju jest umiarkowanie mocy. Takie ziarna są poddawane niskiemu ciśnieniu, aby wydobyć z nich to, co najlepsze.  

Kawa z kapsułki 

Kawa przygotowana w ekspresie kapsułkowym to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie lubią czekać. Przygotowanie takiego napoju trwa zazwyczaj kilka minut. Co więcej, możesz dopasować rodzaj kawy, jaki przygotuje Twoje urządzenie. Kapsułki zawierają mieszanki różnych składników, dzięki czemu możesz w prosty sposób napić się latte z dodatkiem czekolady lub pokusić o inną, wyjątkową mieszankę smaków.  

Jak przechowywać kawę, aby nie straciła smaku i aromatu? 

Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać, jeśli zależy Ci na tym, aby kawa nie straciła swojego naturalnego aromatu:

 • Po pierwsze, nigdy nie przechowuj kawy w lodówce. Kiedy wyjmiesz ziarna z zimnej szuflady, wilgoć dostanie się do nich, co w efekcie pozbawi je smaku.  
 • Po drugie, unikaj wilgotnych i nasłonecznionych miejsc. Jeżeli do Twojej kuchni wpada dużo promieni słonecznych, lepiej schowaj ziarna do szafki lub szuflady.  
 • Po trzecie, zmiel ziarna dopiero wtedy, gdy zdecydujesz się na przygotowanie napoju. Zmielona kawa dużo szybciej traci smak i aromat.