Najlepsze komputery All in One. Ranking na rok 2024

Potrzebujesz komputera biurowego? Wybierz All in One. Sprzęt kompletny, kompaktowy, atrakcyjny wizualnie, wyposażony we wszystko, czego potrzebujesz, do tego dostępny od ręki. Sprawdź, który model warto kupić właśnie teraz i co oferują komputery AiO w 2024 roku.

All in One: najczęściej zadawane pytania

Komputer All in One to wielofunkcyjne urządzenia, w których jednostka centralna schowana jest w samym monitorze. Płyta główna, karta graficzna, pamięć RAM oraz dysk twardy umieszczone są tuż za wyświetlaczem. Dzięki temu niepotrzebna jest zewnętrzna jednostka, a to pozwala zaoszczędzić dużą ilość miejsca.

Jednak nadal będziesz potrzebował dodatkowych akcesoriów, takich jak klawiatura, myszka, drukarka czy słuchawki. Bez wątpienia All in One PC są rozwiązaniem bardzo estetycznym i atrakcyjnym wizualnie, przez co świetnie sprawdzają się w biurze – zarówno firmowym, jak i domowym. Oferta komputerów tego typu jest szeroka, znajdziesz w niej modele energooszczędne, biurowe, a nawet takie stworzone do gier. 

Komputery AiO genialnie odnajdują się zarówno w domowym biurze, jak i różnego rodzaju firmach. Zajmują mniej miejsca od tradycyjnych desktopów, a ich bryła jest z reguły bardzo nowoczesna i designerska i mają większe ekrany niż laptopy. Doskonale wpasują się w każdą przestrzeń, dlatego docenia się je również w nowoczesnych gabinetach lekarskich i na recepcjach. 

W sprzęcie All in One znajdziesz z reguły te same podzespoły co w najwyższej klasy laptopach. Niemniej są one stworzone bardziej do pracy i nauki, niż do intensywnego grania. Nie znaczy to, że nie można grać. Trzeba jednak być przy tym  świadomym, że jest tu parę ograniczeń w tym kontekście, np. wynikających z częstotliwości odświeżania obrazu. 

Komputer All in One wystarczy wyjąć z pudełka, ustawić na blacie, podłączyć do zasilania i gotowe. Wszystko jest tu zintegrowane z monitorem. Myszkę i klawiaturę otrzymasz w zestawie. 

Konstrukcje All in One to kompletne rozwiązania, w których producenci nie przewidują wymiany systemu chłodzenia. W przeciwieństwie do laptopów, komputera tego typu nie można umieścić na podkładce chłodzącej. Wewnątrz smukłej obudowy nie można również dorzucić dodatkowych wentylator jak w przypadku klasycznego PC-ta. Układ chłodzenia projektowany jest specjalnie pod dany model komputera AiO, tak aby zmieścił się na niewielkiej dostępnej powierzchni.

Jeżeli Twój sprzęt zbyt mocno się nagrzewa, powinieneś skontaktować się z serwisem lub bezpośrednio z producentem. Zalegający w obudowie kurz, słaba wentylacja lub stara pasta termoprzewodząca, to najczęstsze powody spowolnienia pracy, resetów, a nawet poważniejszych awarii sprzętu komputerowego.

Jeżeli szukasz sprzętu, który jest prosty w obsłudze i ma kompaktowe wymiary, to rozważ zakup komputera All in One. AiO pozwoli Ci zaoszczędzić cenne miejsce w okolicach biurka – nie rezygnując z komfortu, który towarzyszy pracy na sprzęcie typu PC. Konstrukcje tego typu to świetne rozwiązania dla firm, gdzie stanowiska pracy powinny pozostać czyste i uporządkowane.

W przeciwieństwie do laptopów, komputery AiO oferują większą przekątną ekranu, co umożliwia wygodną pracę nawet na wielu aplikacjach jednocześnie. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są wydajne procesory, a nawet całkiem przyzwoite karty graficzne.

Co to jest komputer All in One?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, które zawiera wszystko w jednej bryle. W tym przypadku w monitorze. W jego tylnej części, tuż za ekranem, zamontowana jest płyta główna, a w niej procesor i pamięć RAM. Zdarza się jednak, że komponenty wędrują do stopki, tak robi np. Lenovo. Co ważne, w niektórych AiO występuje również dedykowana karta graficzna, ale są to specyficzne komputery, najczęściej sprzęt dla profesjonalistów.

Wyświetlacz, w który się wpatrujesz, ma przekątną od 21” do 27”. Masz zatem tyle samo miejsca, co w klasycznym monitorze podłączanym do desktopa. Z tą jednak różnicą, że nie musisz już tracić przestrzeni na skrzynkę, bo wszystko skupione zostało w elemencie ekranowym (tak go nazwijmy). Panele AiO w ogromnej większości oferują rozdzielczość Full HD, wyjątek stanowią odsłony pro, gdzie spotkasz podziałkę 4K i 5K.

Czy istnieje AiO z ekranem dotykowym? Tak, takie rozwiązania występują opcjonalnie w seriach Dell Optiplex oraz Inspiron, MSI Pro, HP Pavilion.

Pod ekranem masz jeszcze sporo miejsca, bo producenci chętnie uciekają się do designerskich podstawek. Lekkich, przestrzennych, zarazem wystarczająco wytrzymałych. Niektóre wyglądają jak stopki zwyczajnych monitorów, inne są podporami z powyginanych rurek. Całość nabiera dzięki temu subtelności oraz delikatności.

Przeczytaj też: 

apple imac 24 m1

Nowoczesny, kompletnie wyposażony

Myli się ten, kto uważa, że komputer AiO nie dorównuje wydajnością komputerom stacjonarnym albo laptopom. Gdyby tak było, niemożliwa byłaby realizacja zadań profesjonalnych, czyli praca z grafiką, projektowanie, renderowanie, montaż wideo itp. A jak już wiesz, takie konstrukcje nie tylko występują w sprzedaży, ale są też chętnie kupowane. Apple iMac oraz Microsoft Studio 2 są tego najlepszymi przykładami.

Podzespoły AiO

Ze względu na ograniczoną przestrzeń podzespoły komputera All in One są wersjami mobilnymi (takimi, jak w laptopach). Dzięki temu zużywają mniej energii i łatwiej przychodzi je chłodzić. AiO może więc z powodzeniem zastąpić notebooka (ma tę samą wydajność), przy okazji zapewnia wygodniejsze warunki pracy (ma większy wyświetlacz). No i najważniejsze, w dobie utrudnionego dostępu do laptopów komputery AiO dostępne są od ręki.

Złącza i interfejsy

All in One posiada ponadto nowoczesne porty (USB-C, USB 3.0, HDMI, LAN do 10 Gbps) oraz topowe interfejsy bezprzewodowe (Wi-Fi 6 ax, Bluetooth 5.0). Konkretne złącze zależy rzecz jasna od modelu, niemniej bez trudu znajdziesz taki, który posiada wymagany przez Ciebie wtyk.

Zaplecze komunikacyjne

W obudowę AiO wbudowane są również głośniki stereo, a także mikrofony służące do rozmów online. Twój rozmówca może Cię też zobaczyć dzięki zintegrowanym kamerom wideo. Czasami obiektywy mieszczą się w ramkach otaczających ekrany, czasami w wysuwanych modułach. Faktem jest, że do konferencji wideo na Discordzie, Zoomie, Skype i Teamsach nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń. Komputer stacjonarny Ci tego nie zapewni.

asus expertcenter e3

Dołączone akcesoria

Miłym dodatkiem są akcesoria, które producenci umieszczają w pudełku z komputerem. Klawiatura i mysz nierzadko są bezprzewodowe, więc na biurku panuje doskonały ład. Prawdę mówiąc, do AiO może prowadzić tylko 1 kabel – ten od zasilania. Gdy korzystasz z portu LAN, wtedy wciskasz drugi przewód. Czy to nie jest wygodne?

Topowi producenci

Na pytanie – a kto produkuje komputery All in One – odpowiadam: te same firmy, które konstruują laptopy. AiO mają tym samym logo: Acer, HP, MSI, ASUS, Lenovo, Dell, także Microsoft i Apple. Nie są to zatem konstrukcje eksperymentalne, lecz znany i konsekwentnie od lat rozwijany segment urządzeń biurowych, i nie tylko biurowych.

Modularne AiO

Warto wiedzieć, że Dell wprowadził do swojej oferty opcję Optiplex UFF. Są to osobne, dopracowane moduły, z których układa się stację roboczą AiO. Powstałe w ten sposób komputery są o wiele bardziej mobilne – można je wygodniej transportować, np. pomiędzy domem a biurem. Ponowne ustawienie zestawu AiO Dell Optiplex UFF zajmuje dosłownie chwilkę. 

Polecane komputery AiO – ranking 2024

Najlepsze komputery All in One