Jaki mikrofon zewnętrzny kupić w 2020 roku? Ranking TOP propozycji

Potrzebujesz narzędzia, które pozwoli Ci się płynnie porozumiewać z innymi graczami? A może chcesz zacząć przygodę z podcastami, ale brakuje Ci odpowiedniego sprzętu? Wybierz profesjonalny mikrofon zewnętrzny, który zadba, aby wszystkie dźwięki były rejestrowane i przesyłane z jak największą precyzją. Oto nasze TOP propozycje mikrofonów, na które warto zwrócić uwagę w 2020 roku.

Czy warto zainwestować w mikrofon?

Żyjemy w czasach audio. Przyzwyczailiśmy się do streamów, vlogów i podcastów. Dzisiaj niemal każdy może spróbować swoich sił w tych tematach. Co więcej, nie trzeba do tego być wybitnym profesjonalistą, wystarczy, że pod ręką mamy adekwatny sprzęt.

Mikrofon kupuje się po to, aby nagrywany dźwięk brzmiał prawidłowo. Nie ma w tym większej filozofii. Stanowi on akcesorium doceniane zarówno przez osoby wykorzystujące go do pracy czy realizowania swojego hobby, jak i przez graczy, którzy podczas wielogodzinnych maratonów muszą się ze sobą szybko i bezbłędnie porozumiewać, aby osiągnąć zwycięstwo. Dzięki odpowiednim parametrom i swojemu przeznaczeniu mikrofon zewnętrzny pokochali m.in. dziennikarze, youtuberzy czy osoby nagrywające filmiki i audiobooki. Zdarza się, że wykorzystywany jest również jako akcesorium rozrywkowe, np. do zabaw typu karaoke.

Jak wybrać mikrofon zewnętrzny? Rodzaje mikrofonów

Nie jest tajemnicą, że inny rodzaj mikrofonu sprawdzi się do nagrywania vlogów, a zupełnie inny dla gracza. Właśnie dlatego, przed zakupem sprzętu dla siebie, musisz jasno określić, do czego ma służyć Twoje akcesorium.

Możesz postawić na mikrofon dynamiczny, który doskonale wychwyci dźwięk na przestrzeniach, gdzie jest głośno i tłoczno. Z kolei do cichego i przytulnego studia genialnie wpasuje się mikrofon pojemnościowy, który pomoże w stworzeniu profesjonalnych nagrań. Osobną kategorią są również mikrofony dla graczy

Szukając odpowiedniego akcesorium dla siebie, warto również zwrócić uwagę na tzw. czułość mikrofonu. Wyrażana jest ona najczęściej w mV/Pa (miliwoltach na paskale). Wiele osób uważa, że im większa jej wartość, tym lepszy mikrofon.

Ponadto mikrofony zewnętrzne połączysz ze sprzętem i kartą dźwiękową za pomocą wybranych rodzajów złącz – najczęściej będą to minijack (3,5 mm), USB lub bardziej profesjonalne XLR-3. Poszczególne modele oferują również całe spectrum funkcji dodatkowych, dzięki którym praca z nimi jest łatwa, prosta i przyjemna. Zaliczamy do nich m.in.: manualną regulację głośności, przycisk fizyczny Mute, redukcję szumów czy zmianę kierunku rejestracji dźwięku.

O tym, jak wybierać mikrofon dla siebie opowiada również nasz poradnik: Próba mikrofonu. Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać.

Mikrofon dla gracza – na jaki postawić?

Mikrofon dedykowany graczom musi być wytrzymały na duże ciśnienie akustyczne. Wiadomo przecież, że podczas intensywnych gamingowych maratonów emocje niejednokrotnie potrafią brać górę. Zaangażowanie w grę skutecznie odbija się na jakości przekazu, który jednocześnie, w drodze po zwycięstwo, jest niezwykle ważny. 

Mając na uwadze powyższe, kompletując wyposażenie gracza postaw na jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy, dzięki któremu głos zachowa naturalne brzmienie i odpowiednią dynamikę, pozbawioną zbędnych zniekształceń. Z takim zapleczem sprzętowym otrzymujesz pewność, że Twój sprzymierzeniec zawsze wyraźnie usłyszy komendy podczas gry.

Nawiązując do gamingowych akcesoriów z mikrofonami, warto również poznać ofertę całych headsetów dedykowanych graczom.

Ranking polecanych mikrofonów na rok 2020