Najlepszy darmowy antywirus. Jaki bezpłatny program antywirusowy wybrać?

Darmowy program antywirusowy może być dobrą alternatywą dla Windows Defendera. Antywirusów, za które nie trzeba płacić, jest jednak bardzo dużo. Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy? Czy opłaca się korzystać z darmowych wersji? Jaki jest najlepszy darmowy antywirus? Sprawdź listę polecanych darmowych programów antywirusowych.

Darmowy czy płatny antywirus?

Celem programów antywirusowych jest zabezpieczenie danych przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Podczas przeglądania różnych ofert możesz poczuć się przytłoczony mnogością wersji i liczbą producentów. Dlatego warto już na starcie upewnić się, która wersja spełni Twoje oczekiwania.

Zalety i wady darmowych antywirusów

Jak łatwo można się domyśleć, największą zaletą jest oczywiście brak konieczności zapłaty. Na rynku nie brakuje antywirusów, które zapewniają darmową ochronę przed wirusami i przyzwoity pakiet dodatkowych narzędzi bezpieczeństwa. Oprócz tego w większości programów istnieje możliwość skorzystania z pełnej wersji w postaci darmowego okresu próbnego.

Każdy darmowy antywirus zawiera pewne ograniczenia. Wersje FREE są zazwyczaj okrojone i nie posiadają pełnej funkcjonalności, która pozwala na dokładniejszą i bardziej wydajną ochronę. Dodatkowo „darmówki” są zwykle przeznaczone jedynie do użytku prywatnego, dlatego firmy czy punkty usługowe muszą zaopatrzyć się w płatną licencję.

Kiedy wybrać płatny program antywirusowy?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jeżeli korzystasz z komputera do celów prywatnych, grasz w gry, przeglądasz internet, korzystasz z poczty, darmowy antywirus powinien Ci całkowicie wystarczyć. W przypadku gdy Twój sprzęt to główne narzędzie pracy i wykonujesz na nim operacje bankowe, pobierasz dużo plików z sieci, wybierz kompleksową, płatną ochronę.

Ceny płatnych antywirusów zaczynają się od około 60 zł za rok użytkowania. Jest to niewielka cena za bezpieczeństwo. Ich funkcjonalność względem darmowych wersji jest zazwyczaj dużo większa i obejmuje firewall, wbudowany VPN, czyszczenie dysku z zaśmiecających plików, zabezpieczenie transakcji bankowych, ochronę przed spamem i wiele innych.

antywirus komputerowy

Jakie są rodzaje wirusów?

Wraz z rozwojem internetu rozwinęła się również przestępczość w sieci. Baza wirusów rośnie w błyskawicznym tempie, codziennie powstają dziesiątki tysięcy nowych zagrożeń. Coraz częściej zdarza się, że programy szpiegujące podszywają się pod serwisy i aplikacje, których używasz na co dzień. Warto więc zapoznać się z typami wirusów:

  • Spyware – to uporczywe oprogramowanie szpiegujące, którego ciężko się pozbyć. Wirusy tego typu gromadzą dane na temat odwiedzanych przez Ciebie stron, danych osobowych, klawiszy wciskanych podczas korzystania z komputera.
  • Worm – czyli tak zwane robaki. Mimo że nazwa brzmi niegroźnie, są one poważnym zagrożeniem. Robaki instalują tzw. backdoory, co pozwala kontrolować w zdalny sposób komputer ofiary. Dodatkowo wirus jest w stanie replikować się i rozprzestrzeniać na inne urzędzenia bez świadomości użytkownika.
  • Adware – to wirus wyświetlający uciążliwe reklamy. Często jest pobierany i instalowany wraz z właściwym oprogramowaniem jako zawartość dodatkowa.
  • Ransomware – wirusy blokujące komputer (szyfrujące dane), żądające okupu w zamian za przywrócenie dostępu do urządzenia lub danych.

Wiedzę na temat wirusów zgłębisz z artykułem: Kradną, żądają okupu, sieją spustoszenie. Oto lista najgroźniejszych wirusów komputerowych i zagrożeń, na które trzeba uważać w 2021 roku

Windows Defender – czy wystarczy, by chronić komputer?

Komputer z zainstalowanym Windowsem (prócz XP lub starszych) chroniony jest przez Defendera, czyli standardowe oprogramowanie antywirusowe, jakie dla swoich systemów oferuje Microsoft. Ale skoro szukasz darmowego antywirusa, z pewnością poddajesz w wątpliwość jego skuteczność. Czy rzeczywiście warto instalować dodatkowy program antywirusowy?

Windows Defender zapewnia skuteczną ochronę domowego komputera. Posiada wszystkie funkcje, jakie znajdziesz także w innych darmowych programach tego typu. Przemawia za nim przede wszystkim to, że nie trzeba go instalować, ponieważ jest już częścią Windowsa, otrzymuje bardzo częste aktualizacje i w przypadku podstawowej ochrony, nie jest konieczne, by zmieniać jego ustawienia.

Ponadto nie obciąża komputera i nie zbombarduje Cię regularnymi informacjami o korzyściach wersji płatnej, jak często bywa to w przypadku darmowych antywirusów. Integralność Defendera z systemem Windows sprawia, że wielu użytkowników nawet nie wie, że z niego korzysta.

Dlatego wniosek jest dosyć prosty, choć dla wielu pewnie kontrowersyjny. Jeśli wiesz, jak korzystać z internetu i znasz zagrożenia, które w nim czyhają, nie trzymasz na komputerze ważnych danych firmowych, a jedynie filmy, zdjęcia czy muzykę, Windows Defender wystarczy.

windows-defender

Najlepsze darmowe antywirusy. Jaki jest najlepszy darmowy antywirus?

Oczywiście, w dalszym ciągu nikt nie broni Ci zainstalowania drugiego programu antywirusowego. Akurat bezpieczeństwa nigdy za wiele. Oferta bezpłatnych programów antywirusowych jest ogromna i większość z nich posiada swoją płatną wersję. Przy wyborze propozycji do tego zestawienia brałem pod uwagę opinie i testy dotyczące skuteczności działania, ale również interfejs aplikacji. Musisz się jednak przygotować na to, że w pewnym momencie każdy darmowy program zasugeruje Ci zakup płatnej wersji. Jaki darmowy program antywirusowy na laptopa lub komputer wybrać?

360 Total Security – skutecznie chroni komputer przed wirusami

360 Total Security w odróżnieniu od większości konkurentów, korzysta z kilku zintegrowanych silników antywirusowych (360 Cloud Scan Engine, 360 QVMII AI Engine, Bitdefender i Avira). Dzięki temu wykrywalność wirusów i szkodliwego oprogramowania w tej aplikacji stoi na najwyższym poziomie. Dla bałaganiarzy program posiada zintegrowane narzędzia do optymalizacji i czyszczenia komputera.

Pobierz 360 Total Security

Ad-Aware Antivirus Free – program antywirusowy, który skutecznie usuwa oprogramowanie szpiegujące

Ad-Aware Antivirus Free to darmowy program do ochrony przed różnego rodzaju wirusami, końmi trojańskimi, programami spyware, rootkit czy keylogger. Program jest naprawdę skuteczny, a wcześniej był znany głównie z usuwania oprogramowania szpiegującego. Posiada tryb kwarantanny, harmonogram zadań oraz listę ignorowanych lokalizacji, pomijanych podczas skanowania.

Pobierz Ad-Aware Antivirus Free

ad-aware antivirus

Avast Free Antivirus – dobrze znany darmowy antywirus

Avast jest jednym z najlepiej ocenianym antywirusem w ostatnich latach. W wersji darmowej blokuje złośliwe oprogramowanie, programy szpiegujące i zapobiega phishingowi oraz ransomware. Analizuje podejrzane pliki w chmurze, kontroluje sieć Wi-Fi i wykrywa luki w zabezpieczeniach.

Wersje premium pozwalają dodatkowo blokować fałszywe strony, uruchamiają podejrzane aplikacje w środowisku testowym, chronią kamerę czy trwale usuwają pliki poufne. Ponadto posiadają funkcje Avast SecureLine VPN i Avast AntiTrack.

Pobierz Avast Free Antivirus

avast logo

Avira Free Antivirus – świetny darmowy antywirus

Avira nie jest dostępna w języku polskim, ale jest bardzo dobrym antywirusem. Chroni przed atakami ransomware, trojanami i robakami. Otrzymuje bardzo dużą liczbę aktualizacji, dzięki czemu baza wirusów jest zawsze aktualna. Zapobiega monitorowaniu i umożliwia bezpieczne przeglądanie stron internetowych, automatycznie blokując zainfekowane.

Avira w wersji płatnej posiada wbudowany menedżer haseł, VPN, narzędzia optymalizujące prace systemu, a także wyszukuje aktualizacjie dla zainstalowanych programów.

Pobierz Avira Free Security for Windows

avira logo

AVG Antivirus Free – popularny i skuteczny darmowy antywirus

Darmowy antywirus od AVG skutecznie chroni przed złośliwym oprogramowaniem, osłania pocztę e-mail, blokując załączniki i linki phishingowe oraz aktualizuje bazę wirusów w czasie rzeczywistym. Jego interfejs jest bardzo łatwy i nie zużywa zasobów systemu w takim stopniu, by utrudniać pracę i rozrywkę.

AVG Internet Security czyli wersja płatna posiada rozbudowane zabezpieczenia przed ransomware, chroni kamerę oraz cechuje się ulepszoną zaporą ogniową. Jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych programów antywirusowych na świecie.

Pobierz AVG AntiVirus Free

avg-logo

Bitdefender Antivirus Free Edition – lekki i bezpieczny darmowy antywirus

Bitdefender to kolejna darmowa propozycja, na którą można postawić. Skanuje komputer w czasie rzeczywistym, by usunąć z niego wirusy, robaki, malware, spyware, trojany, ransomware i wszystko, co tylko może Wam zagrozić. Posiada specjalne zabezpieczenia anti-phishing oraz anti-fraud, by dane nie trafiły w niepowołane ręce.

W wersji płatnej Bitdefender jest jeszcze lepiej zoptymalizowany pod kątem wydajnościowym, oferuje VPN, zapobiega internetowym modułom śledzącym, posiada menedżer haseł oraz potrafi monitorować kamerę czy mikrofon, by nikt niepowołany nie uzyskał do nich dostępu.

Pobierz Bitdefender Antivirus Free Edition

Free Comodo Antivirus Software – darmowy i łatwy w obsłudze program antywirusowy

Comodo Antivirus jest darmowym programem antywirusowym, który chroni system operacyjny Windows przed działaniem wirusów, trojanów, komponentów reklamowych, a także innego rodzaju złośliwego oprogramowania. Oprócz podstawowych opcji posiada również zaporę sieciową, moduł piaskownicy oraz możliwość tworzenia reguł dotyczących podejrzanych plików.

Pobierz Free Comodo Antivirus Software

Panda Free Antivirus – antywirus dla graczy

Panda to ciekawy antywirus, który może spodobać się graczom. W darmowej wersji świetnie chroni przed wirusami i udostępnia funkcję trybu gry. Działa to w taki sposób że jeśli program wykryje uruchomioną grę lub zmaksymalizowane okno odtwarzacza wideo to automatycznie zostaną zwieszone wszystkie powiadomienia.

Pobierz Panda Free Antivirus

Sophos Mobile Security – darmowy antywirus na telefon

Na liście nie mogło zabraknąć antywirusa przeznaczonego na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Sophos nie tylko świetnie radzi sobie z wykrywaniem wirusów, ale też chroni Twoje hasła, filtruje spam oraz daje możliwość kontrolowania dostępu do aplikacji. Jest szybki, darmowy i nie obciąża zbytnio systemu operacyjnego.

Pobierz Sophos Mobile Security dla Androida

Pobierz Sophos Mobile Security dla iOS