Czy J. Michael Straczynski zostanie nowym showrunnerem „Doctor Who”? „Kontakt został nawiązany”

Niedawno pisaliśmy o zmianie warty przy „Doctor Who” i opuszczeniu TARDIS przez Jodie Whittaker oraz Chrisa Chibnalla. Chęć zastąpienia tego drugiego, jako showrunnera serialu, wyraził uznany wśród geeków twórca – J. Michael Straczynski. Teraz poinformował na Twitterze, że skontaktował się w tej sprawie z BBC. Czy możliwe, że to właśnie ojciec „Babylon 5” i wielu innych geekowskich dzieł pokieruje kolejnym przygodami Doktor/a?

Straczynski Who? Czyli kim jest zainteresowany pisaniem DW twórca?

Nazwisko wydawać się może znajome. I nie chodzi tylko o polskie brzmienie, którym (zdaniem scenarzysty) można straszyć koty (gwoli ścisłości jego korzenie są białoruskie, ale z polską domieszką). Po prostu często można je spotkać w kartach tytułowych filmów, seriali (animowanych oraz aktorskich) czy ramkach komiksów, przy których odgrywał większa lub mniejszą rolę.

J. Michael Straczynski
Źródło: Stefan Jeremiah via SYFY WIRE

W bogatym dorobku Straczynskiego znajdziemy takie tytuły, jak m.in. He-Man i władcy wszechświata, She-Ra: Księżniczka mocy, The Real Ghostbusters (na podstawie Pogromców duchów), Jayce and Wheeled Warriors, Kapitan Power i Żołnierze Przyszłości, Spiral Zone, Strażnik Teksasu, wersja Strefy mroku z lat 80., netfliksowy Sense8, Changeling w reżyserii Clinta Eastwooda, a także Thor z MCU czy World War Z.

Jeśli natomiast chodzi o komiksy, to można wymienić chociażby jego run Spider-mana w latach 2001-2007, marvelowskie Bullet Points, które przedstawiają, co stałoby się, gdyby tytułowy pocisk został wystrzelony w pewną istotną postać 24 godziny wcześniej, tytuły z serii Before Watchmen, a także Wonder Woman: Odyssey, Superman: Grounded czy Superman: Earth One. Jest także stworzona we współpracy z Joe Quesadą niesławna historia ze Spider-manem – One More Day . Peter Parker sprzedaje w niej diabłu swoje małżeństwu w zamian za życie cioci May. Sam Straczynski nie był z niej do końca zadowolony i nawet chciał usunąć swoje nazwisko z ostatnich numerów.

Najbardziej znanym dziełem JMS pozostaje Babylon 5 – jedna z najbardziej kultowych geekowskich serii, rozgrywającą się w drugiej połowie XXIII wieku na tytułowej stacji kosmicznej. Staje się ona sceną wielu politycznych intryg oraz gwiezdnej wojny. Warto wspomnieć o tym, że Straczynski usiłował sprzedać swój pomysł Paramountowi. Serial został odrzucony, jednak pozostawiona przez autora biblia posłużyła do stworzenia kolejnej serii z universum Star TrekaDeep Space Nine. Bez trudu można wskazać podobieństwa pomiędzy obydwoma produkcjami. Wskazywał na nie nawet sam Straczynski, który jednak zakładał, że twórcy DS9 Rick Berman i Michael Piller nie widzieli jego materiału.

Źródło: Den of Geek

Czy to Straczynski przejmie pałeczkę po Chibnallu jako twórca Doctor Who?

Po podaniu do wiadomości, że z Doctor Who zniknie nie tylko odtwórczyni obecnego wcielenia Władcy Czasu, ale także showrunner Chris Chibnall, JMS wyraził twitterowo zainteresowanie podjęciem pracy dla BBC. Teraz na pytanie fana o to, jak wygląda sytuacja, odpisał, że skontaktował się ze studiem (swoją drogą, fraza Contact has been made pochodzi z doktorowej historii The Invisible Enemy – przypadek?).

Jednocześnie jednak podał, że BBC rozpoczęło poszukiwania showrunnera jeszcze przed jego tweetem. Nie jest wykluczone, że producenci Doctor Who odezwą się ostatecznie do scenarzysty – jeśli znajdował się on już na ich liście nazwisk albo poszukiwania zakończą się fiaskiem.

Kogo za sterami Doctor Who widzieliby fani?

Straczynski jest jednym z fanowskich kandydatów na nowego showrunnera Doctor Who. Poza tym wymieniani są autorzy, którzy mają już na swoim koncie mniej lub więcej doktorowych lub okołodoktorowych historii – Mark Gatiss, Toby Whitehouse, Peter Harness, Jamie Matheson,  Pete McTighe, Phil Ford, Sarah Dollard, Mike Bartlett, Jane Espenson, Nicholas Briggs czy nawet Neil Gaiman.

Proponowani twórcy bez whoviańskich powiązań to odpowiedzialna za Gentlemana Jacka czy Scott and Bailey Sally Wainwright, twórcy Red Dwarfa Rob Grant i Doug Naylor czy showrunner Battlestar Galactica z 2004 roku oraz współtwórca seriali z universum Star Treka Ronald D. Moore.

Doctor Who logo obecne
Źródło: Doctor Who | BBC

Co sądzicie o tych propozycjach? Kogo Wy widzielibyście w roli showrunnera Doctor Who? Czy dalibyście kredyt zaufania Straczynskiemu?

Seriale - nie tylko z Doktorem, nie tylko pióra JMS - obejrzyjcie na telewizorach dostępnych w x-kom


Źródła: RadioTimes.com, TV Tropes, Wikipedia, JMSNews