Bill Gates wspiera start-up tworzący hydropanele, które wytwarzają wodę z powietrza

Namówić Billa Gatesa do zainwestowania we własny start-up to nie lada wyczyn. Amerykańskiemu przedsiębiorcy produkującemu hydropanele się to udało. Inicjatywa jest bardzo słuszna, bowiem panele wytwarzają wodę z wilgoci w atmosferze, co ma pomóc w ogromnym kryzysie związanym z niedoborem wody pitnej na świecie.

Produkcja wody dla każdego i wszędzie

Woda, zwłaszcza woda pitna, to duże wyzwanie XXI wieku, o czym, w środku kryzysu energetycznego, czasami zapominamy. Mimo że ONZ od 2010 r. uznaje dostęp do wody za prawo człowieka, obecnie aż 2,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia sugerują, że mniej więcej połowa światowej populacji będzie żyła na obszarach ubogich w wodę za mniej niż trzy lata. Jeśli nie zmienimy gospodarki wodnej, do 2030 r. prawie dwie trzecie ludności świata może  doświadczyć niedoboru wody.

Ażeby maksymalnie zapobiegać tym katastrofalnym skutkom już w 2014 r. Cody Friesen, dyrektor generalny Global Source, opracował rodzaj panelu słonecznego, który wychwytuje wilgoć z atmosfery i zamienia ją w wodę pitną. 

Część systemu rzeczywiście zawiera panele słoneczne, które zatrzymują energię słoneczną, aby uruchomić urządzenie i uniezależnić je od sieci energetycznych. Wygenerowana energia jest wykorzystywana do zasilania wentylatorów, które wciągają powietrze z otoczenia i wypychają je na materiał pochłaniający wodę, który zatrzymuje parę wodną. 

Uwięziona para wodna jest następnie ekstrahowana i pasywnie kondensowana, po czym jest zbierana. Wykorzystując energię słoneczną, hydropanele kondycjonują parę wodną do postaci 10 000 razy bardziej stężonej niż w atmosferze. Następnie dodawane są minerały, aby nadać wodzie właściwy smak. 

Pobieramy światło słoneczne i powietrze i możemy produkować idealną wodę pitną praktycznie w każdym miejscu na świecie – powiedział Friesen CNBC. Dlatego bierzemy wodę, która w historii była prawdopodobnie największym wyzwaniem stojącym przed  ludzkością, i przekształcamy ją w odnawialny zasób.

Nie tylko woda jest pozyskiwana w sposób zrównoważony, ale, jak twierdzi firma na swojej stronie internetowej,  jeden panel wodny używany przez Source może zastąpić 54000 jednorazowych plastikowych butelek produkowanych w ciągu 15 lat.

Hydropanele zostały już wdrożone w 450 projektach w 52 krajach. Każdy panel słoneczny kosztuje 2000 dolarów i, w zależności od wilgotności powietrza, wytwarza od czterech do pięciu litrów wody po 12–16 godzinach.

Woda odnawialna w każdym domu

Dyrektor generalny Global Source widzi zastosowanie hydropaneli w każdym miejscu na świecie: Każdy może mieć swój własny, zrównoważony zbiornik na wodę pitną. W szkołach, na osiedlach, w domach. Możliwości biznesowe są ogromne — mówi.

Pieniądze są nadal kluczowe dla tego start-upu, który zebrał już 150 milionów dolarów. Wśród inwestorów są teraz należące do Billa Gatesa firmy Breakthrough Energy, Black Rock czy Duke Energy. 

Wysoka cena nadal stanowi jednak barierę dla rozwoju na większą skalę tego projektu, ale Cody Friesen odpowiada na ten temat, że jest to kwestia czasu i inwestycji: Panele słoneczne i baterie były również krytykowane za ich koszt i wczesną nieefektywność.

Źródło: www.cnbc.com, theguardian.com,