Zabawki, które wspierają rozwój, uczą i pobudzają kreatywność

Gdy myślimy o zabawkach, nie mamy już na myśli jedynie szmacianej lalki czy pluszowego misia. Dawniej wybór był mocno ograniczony, przez co dzieci niejako zmuszone były do kreatywnego myślenia i wymyślania zabaw z tego, co było dostępne pod ręką. Nie ma co jednak buntować się przeciwko nowościom, wspominając czasy, kiedy do zabawy wystarczyło odrobinę błota i patyki. Wśród szerokiej ofert zabawek dostępnych na rynku znajdują się zabawki kreatywne, które nie tylko pełnią funkcję rozrywkową, ale także wspierają rozwój dzieci. Jakie to zabawki? O tym w poniższym artykule.

Zabawki kreatywne- dlaczego warto je kupować?

W artykule Nauka poprzez zabawę, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym pisałam o tym, jak istotne jest, aby naukę u najmłodszych połączyć zabawą. Wśród jednej z metod umieściłam tam zabawki edukacyjne. Jest to bardzo szerokie pojęcie, które można podzielić na wiele kategorii. Niektóre z tych zabawek są bardziej skomplikowane i służą do zdobywania wiedzy z konkretnej dziedziny. Jednak warto mieć świadomość, że w rozwoju i pobudzaniu kreatywności u dzieci posłużyć mogą zabawki, które znajdziemy w pokoju chyba każdego dziecka, jak np. puzzle, czy klocki.

Maluchowi od najmłodszych chwil do nauki może posłużyć prawie każdy przedmiot, przecież dopiero poznaje świat i wszystko czego się dowiaduje i co ogląda poszerza jego wiedzę. Istnieją jednak zabawki, które w szczególny sposób nie tylko uczą, ale pobudzają kreatywność u dzieci, a ta w znaczący sposób wspiera ich rozwój i procentuje na przyszłość.

Przykładem popularnej w ostatnim czasie zabawki, którą rodzice wykonują samodzielnie z przedmiotów codziennego użytku są tzw. tablice manipulacyjne. Umieścić na nich można zamki, rzepy, lusterka i tak naprawdę co przyjdzie nam do głowy. Najmłodsze dzieci w sposób bezpieczny mogą przetestować każdą część tablicy i dowiedzieć się jak działają, starsze dzieci mogą dzięki nim rozwijać sprawność sensoryczną i manualną. Na takiej tablicy można umieścić także literki, cyferki czy chociażby zegarek i w ten sposób stworzyć z niej także idealną zabawkę edukacyjną dla starszaków.

Oczywiście oprócz samodzielnie zrobionych zabawek można posłużyć się gotowymi, których na rynku jest szeroki wybór. Naukowcy jednoznacznie przyznają, że zabawki edukacyjne mają niemały wpływ na lepszy rozwój dzieci i doskonalenie umiejętności językowych, matematycznych, ruchowych, społecznych i wielu innych. Odpowiednio dobrane do wieku dziecka zabawki nie tylko przyciągają jego uwagę i zaspokajają naturalną ciekawość świata, ale i pozwalają na zdobycie wiedzy w wielu dziedzinach.  

Dlatego podczas zakupów dla dziecka warto brać pod uwagę zabawki, które zostały skonstruowane tal, by zachęcać do zabawy i nauki, dzięki czemu dziecko szybko nie straci nimi zainteresowania i nie zacznie się nudzić. Nie chodzi oczywiście o to, żeby nie kupować dzieciom zabawek z wizerunkami ich ulubionych postaci z bajek, ale żeby dawać im wybór i podsuwać także zabawki, które mają walory edukacyjne.

Puzzle i układanki

Puzzle to rozrywka dla każdego, bez względu na wiek. Na rynku dostępny jest szeroki ich wybór: od puzzli dla najmniejszych dzieci – składających się z zaledwie kilku elementów, po zestawy dla najwytrwalszych i najbardziej cierpliwych – składające się nawet z … 50 tys. części. W jaki sposób układanie puzzli wpływa na rozwój dzieci i dlaczego wart podsuwać dzieciom tego typu rozrywkę? Powodów jest co najmniej kilka:

  • Rozwijają wyobraźnie przestrzenną, która jest istotna dla rozwoju zdolności matematycznych i technicznych. Dopasowywanie elementów o określonych kształtach to doskonały trening wyobraźni: najpierw trzeba sobie wyobrazić całość, a następnie dopasowywać puzzle tak, żeby ułożyć obrazek. Dodatkowo dziecko natychmiastowo dowiaduje się czy Ponadto dziecko otrzymuje natychmiastowe potwierdzenie czy przewidywanie było prawidłowe.
  • Rozbudzają ciekawość poznawczą. Dzieci posiadają naturalną ciekawość poznawania świata, a puzzle dodatkowo ją pobudzają i skłaniają do zadawania pytań na temat układanych obrazków. To może sprawić, że dziecko będzie z jeszcze większym zainteresowaniem poznawało otaczający go świat. Zresztą Nie tylko dzieci mogą się wiele dowiedzieć dzięki układankom – rozliczne serie puzzli dostępne na runku proponują nam nieskończone możliwości poznania architektury, geografii, niezwykłych miejsc świata czy sztuki.
  • Pozwalają się wyciszyć. Puzzle są świetną rozrywką wyciszającą dzieci. Po intensywnym dniu pełnym szaleństw na placu zabaw często trudno jest uspokoić pobudzone dziecko, wtedy dobrym pomysłem jest wyciszenie dziecka, czytając mu książkę, bądź właśnie proponując układanie puzzli.
  • Uczą cierpliwości oraz koncentracji. Dziecko układając puzzle, musi skoncentrować się na zadaniu i zaplanować działanie. Cierpliwości uczą nie tylko te bardziej wymagające puzzle z tysiącami elementów. Dla maluchów już kilkuelementowe układanki stanowią wyzwanie, z którym niekoniecznie radzą sobie za pierwszym podejściem.
  • Ćwiczą sprawność manualną. To funkcja, która jest niezwykle istotna u najmłodszych dzieci. Chwytanie niewielkich elementów, możliwość ich obracania i manipulowania nimi doskonale rozwija sprawność małych rączek. Dzięki temu w mózgu małego dziecka rozwijają się obszary, które odpowiadają za przetwarzanie bodźców dotykowych.
  • Uczą przez doświadczanie. Dzięki puzzlom dzieci mogą namacalnie poznawać różne kształty i faktury.

Do pierwszego kontaktu z puzzlami doskonale sprawdzą się puzzle dwuelementowe. Które dziecko nie kocha zwierząt? Ułożenie pieska lub kotka wprawi wielką frajdę najmłodszym dzieciom i może być doskonałą okazją do nauki dźwięków wydawanych przez zwierzęta.

puzzle zwierzęta

Zabawki plastyczne

Dzieci uwielbiają rysować i malować: dają tym upust swojej wyobraźni i zyskują umiejętność wyrażania siebie poprzez twórczość. Taka artystyczna twórczość bardzo pozytywnie wpływa na ich rozwój, kreatywność, rozwija umiejętności manualne i uczy cierpliwości. Zabawy plastyczne doskonale pobudzają wyobraźnie: dzieci mogą puścić wodze fantazji, tworzyć własne wizje i kreować swój świat.

Najmniejszemu dziecku wystarczą zwykłe kredki i farby. Jednak dla starszych dzieci warto pomyśleć o bardziej skomplikowanych zestawach kreatywnych, dzięki którym umiejętności plastyczne można rozwijać na wielu poziomach.

Pierwszą propozycją jest niezwykła kolorowanka, a właściwie gra rozwijająca na wieku poziomach. Albi BrainBox Koloruj i zapamiętuj zawiera karty, z których trzeba zapamiętać jak najwięcej szczegółów, by później móc odpowiedzieć na  pytania ich dotyczące. W zestawie znajdują się także kredki, którymi można pokolorować obrazki na kartach.

Dzieci uwielbiają tworzyć figurki czy budowle z różnego rodzaju mas plastycznych. Taka zabawa w formowanie kształtów i budowanie konstrukcji to doskonała forma zabawy wpływająca na rozwój i rozwijająca sprawność manualną. Doskonałą alternatywą dla klasycznej plasteliny jest masa plastyczna Play-Doh, którą można zakupić w różnych zestawach dodatkowo uatrakcyjniających zabawę. Jednym z przykładów jest zestaw służący do tworzenia kolorowych i fantazyjnych fryzur. W zestawie znajdują się nawet plastikowe nożyczki i maszynka do strzyżenia – wszystko pozwoli dzieciakom poczuć się jak w prawdziwym salonie fryzjerskim.

bawiące się dzieci

Dla starszych dzieci dobrym pomysłem są zestawy służące do samodzielnego wykonania jakichś przedmiotów. Dziewczynki ucieszy z pewnością zestaw Cool Maker KumiKreator służący do własnoręcznego stworzenia bransoletki oraz naszyjnika.

zestaw kreatywny dla dziewczynek

Zabawki muzyczne

Muzyka jest bardzo istotnym elementem w rozwoju każdego malucha. Pozytywny wpływ odziaływania muzyki zauważa się już podczas życia płodowego. Później, po przyjściu na świat, głos mamy śpiewającej kołysanki działa na dziecko uspokajająco, pomaga się wyciszyć i usnąć. W kolejnych miesiącach można zauważyć coraz większe zainteresowanie muzyką oraz ochocze podrygiwanie do zasłyszanych piosenek.

Bez względu na to czy dziecko wykazuje talent muzyczny oraz wyczucie rytmu warto zapoznawać dzieci z instrumentami muzycznymi. Zabawa z dźwiękami ma dla dziecka i jego rozwoju bardzo duże znaczenie. Pierwszym instrumentem większości dzieci są grzechotki, później można pokusić się już o zakup zabawek muzycznych do złudzenia przypominających poszczególne instrumenty. Dzięki takim zabawkom dzieci uczą się rytmu, rozwijają słuch oraz koordynację.

Wśród szerokiego wyboru tego rodzaju zabawek można wybrać np. gitarę, której wygląd do złudzenia przypomina prawdziwy instrument. Dzięki niej dziecko poczuję się niczym prawdziwa gwiazda rocka.

zabawka - gitara

Gry edukacyjne

Gry planszowe to bardzo lubiana i popularna forma spędzania czasu, która od jakiegoś czasu przeżywa swój renesans. Taki rodzaj rozrywki niesie za sobą wiele korzyści:

  • Podczas gier polegających na rywalizacji z innymi, dzieci od najmłodszych lat uczą się współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji, a także umiejętności pracy w zespole.
  • Oczywiście oprócz rozrywki, gry planszowe mogą pełnić funkcję edukacyjną i pogłębiać wiedzę np. w zakresie przyrody, historii czy matematyki.
  • Nawet najprostsze gry posiadają jakieś reguły. Aby rozpocząć rozgrywkę trzeba więc zapoznać się z jej zasadami, co uczy czytania ze zrozumieniem i interpretacji.
  • Kostka to element bardzo wielu gier planszowych. Dzięki niej w prosty sposób można przyswoić podstawy statystyki oraz rachunku prawdopodobieństwa.

Nauka flag to świetna zabawa dla dzieci. Możecie być zaskoczeni, z jakim zainteresowaniem i chęcią będą poznawać nowe kolory i kształty widoczne na flagach kolejnych państw. Starszym dzieciom do ich nauki doskonale posłużyć może gra: Jakie to flagi, w której nie tylko dziecko może nauczyć się flag, ale i stolic oraz nazw poszczególnych państw, a także tego, na jakim kontynencie się znajdują. Taka gra jest także rewelacyjnym treningiem pamięci.

gra flagi

Kolejna propozycja gry edukacyjnej powstała na podstawie popularnej kreskówki. Było sobie życie to gra, dzięki której dzieci poznają tajniki ludzkiego ciała. To świetna propozycja rozrywki przeznaczona dla dzieci od 7 lat.

Zabawki edukacyjne

Istnieje wiele zabawek, które sprawdzają się rewelacyjnie dla starszych dzieci. Takie zabawki nie tylko pomagają im rozwijać swoje zainteresowania, a także poszerzać bądź utrwalać wiedzę zdobytą w szkole.

Globus to zabawka doskonale znana osobom w każdym wieku i łatwo wyobrazić sobie w jaki sposób spełnia funkcję edukacyjna. Interaktywny EduGlobus Poznaj świat to dużo bardziej rozbudowana zabawka posiadająca czujnik optyczny w kształcie pióra i funkcję quizu dzięki czemu dziecko może łatwo sprawdzać swoją wiedzę i ją utrwalać.

globus

Klocki

Klocki to jedne z popularniejszych zabawek wśród dzieci. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów klocków, dzięki czemu ich wybór można dostosować do wieku dziecka i jego zainteresowań. Klocki rozwijają kreatywność, umiejętności manualne oraz zdolność logicznego myślenia. W przypadku najmłodszych dzieci najlepszą i najbezpieczniejszą opcją są klocki o dużych rozmiarach. Im starsze dziecko, tym można pozwolić sobie na bardziej skomplikowane zestawy, dzięki którym można stworzyć pojazdy, budynki i co tylko podpowie wyobraźnia.

Dla dzieci od 6 miesiąca życia przeznaczone są np. klocki Baby Clemmy. Wykonane są z wielokolorowego tworzywa sztucznego, co sprawia, że dzieci chętnie się nimi bawią. Dodatkowo są delikatnie perfumowane dzięki czemu pomagają odkrywać zapachy.

klocki

Mówiąc o klocach nie można pominąć oczywiście tych najsłynniejszych na świecie, czyli Lego. Wśród szerokiej oferty znajdziemy klocki odpowiednie dla dzieci w każdym przedziale wiekowym. Poczynając od serii Lego Duplo skierowanej do najmłodszych, po skomplikowane konstrukcje jak z Lego Technic, gdzie z wielu niewielkich części można złożyć np. Porsche 911 RSR.

lego technic

Które zabawki kreatywne wybrać?

Na tak podstawione pytanie nie ma właściwej odpowiedzi. Jak widzicie rodzajów zabawek, które można zaproponować dziecku jest bardzo wiele. Jak je zatem wybierać, aby rzeczywiście miały one pozytywny wpływ na jego rozwój? Oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie dobranie zabawki do wieku dziecka i jego zainteresowań. To pozytywnie wpłynie na jego chęć zabawy.

Jeśli dziecko za pierwszym razem nie zapała wielką miłością do puzzli i będzie się szybko zniechęcało, możecie co jakiś czas wracać z propozycją takiej zabawy i nie wywierać na dziecku niepotrzebnej presji. To mogłoby powodować nerwowość i tym samym zniechęcać dziecko na przyszłość.

Ważne jest także, aby nie przesadzać z ilością zabawek w pokoju dziecka. Taki nadmiar bodźców może dziecko rozpraszać, a w konsekwencji upośledzać możliwości poznawcze, przez co możecie uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli jednak podejdziecie do tematu zabawek rozsądnie i będziecie obserwować swoje dziecko i dostosowywać je do jego preferencji, to szybko zauważycie pozytywny wpływ zabawek w rozwoju dziecka.