YouTube testuje nową funkcję znaczników czasowych. Co powinieneś wiedzieć?

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się w serwisie YouTube, że ktoś oznaczył w komentarzu dokładny moment w oglądanym przez Ciebie filmiku. Kliknąłeś link, ale jak zawsze nie zadziałał i musiałeś ręcznie przesuwać linię czasu do odpowiedniego momentu. YouTube postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich widzów. Sprawdź, co przyniosą testy nowej funkcji komentarzy czasu.

Co umożliwia nowa funkcja znaczników czasu na YouTube?

YouTube testuje funkcję komentarzy czasu na Androidzie i iOS pod kątem niewielkiej grupy użytkowników i wybranych filmów. To najnowsza funkcja jest częścią programu Funkcje testowe i eksperymenty YouTube. Informacja pojawiła się wczoraj na stronie YouTube Help.

„Obecnie testujemy nową funkcję, która umożliwia wyświetlanie komentarzy dokładnie w momencie, w którym oglądasz film. Ten eksperyment jest dostępny w przypadku niektórych filmów dla małej grupy osób i na podstawie opinii rozważymy jego szersze wprowadzenie. Aby sprawdzić, czy bierzesz udział w eksperymencie, przejdź do sekcji komentarzy w systemie iOS lub Android i kliknij przycisk Sortuj, aby wybrać „Czasowa wersja beta”.

youtube smart TV

Ułatwi więc zorientowanie się, o którym konkretnym momencie mówią użytkownicy poprzez dodawanie komentarzy i łączenie ich z określoną sekcją filmu. Osoby biorące udział w tym eksperymencie zobaczą nową funkcję o nazwie Okresowa wersja beta pod przyciskiem Sortuj w sekcji komentarzy. Stuknięcie w ten przycisk da użytkownikom możliwość dodawania sygnatur czasowych do swoich komentarzy.

SoundCloud, czyli gdzieś to już widzieliśmy

Soundcloud to platforma określana mianem muzycznego YouTube. Oferuje użytkownikom komentowanie konkretnych części utworu. Dany komentarz wyświetla się na linii czasu i najczęściej ukazuje tekst z danego momentu piosenki lub ocenę całego utworu w kilku słowach.

Najprawdopodobniej tak samo będzie wyglądać funkcja czasowych komentarzy w YouTube. Eksperyment jest niejawny, stąd YouTube nie udostępnił żadnych zrzutów ekranu, dzięki którym można byłoby dokładnie zrozumieć, jak będzie wyglądać ta funkcja w przyszłości.

Czy wprowadzenie nowej funkcji jest konieczne?

W porównaniu do platformy Soundcloud, w której widzimy jedynie ścieżkę audio, funkcja komentarzy czasowych na YouTube pod wieloma względami może wydać się niepotrzebna. Trzeba zwrócić uwagę na to, że liczba komentarzy na obu platformach znacząco się różni. Na YouTube możemy znaleźć ich o wiele więcej, a większość przesiąknięta jest jadem. Drażniący również może być fakt, że YouTube to głównie filmy wideo, na których już i tak dużo się dzieje, a dokładanie komentarzy czasowych może dodatkowo zaburzyć cały film i zniechęcić widza do dalszego oglądania. Pozostaję nadzieja w tym, że funkcja nie będzie domyślna i będzie można ją włączać dopiero, wtedy kiedy przyjdzie na to ochota.