Co to jest kod QR? Sprawdź, do czego służą kody QR i co powinieneś o nich wiedzieć

Na kody QR możemy natrafić już dosłownie wszędzie: na opakowaniach zabawek, produktów spożywczych, na wizytówkach, a nawet na budynkach. Jak wygląda, co robi i do czego służy kod QR? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest kod QR? 

Kody QR nie są nowością, ale stosowane są coraz częściej i możemy na nie natrafić dosłownie na każdym kroku. W ostatnim czasie np. wiele restauracji zrezygnowało z prezentowania klasycznej karty Menu. Zamiast tego na stolikach postawione są tabliczki z kodami QR, dzięki któremu kartę dań możemy oglądać na swoim smartfonie.

Nie każdy jednak przekonany jest do takiej formy, a wiele osób widząc takie rozwiązanie, po prostu nie wie, co zrobić. Przyjrzyjmy się zatem czym są kody QR i jak działają?

Kody QR to kwadratowe, dwumiarowe kody kreskowe, które powstały w 1994 roku w Japonii. Ich wynalazcą jest Masahiro Hara, główny inżynier japońskiej firmy Denso Wave, która była spółką zależną Toyoty. Dlatego z początku kod QR był używany do śledzenia pojazdów i części podczas procesu produkcyjnego. 

Sam termin „QR” oznacza kod szybkiego reagowania. Podobnie jak kod kreskowy, kod QR to nic innego jak sposób przechowywania informacji na etykiecie optycznej do odczytu maszynowego. Przechowują one dane za pomocą serii modułów, czyli czarnych i białych punktów ułożonych w kwadratowej siatce.

kod QR

Takie wzory można skanować za pomocą urządzenia do przetwarzania obrazu i tłumaczyć na informacje czytelne dla człowieka.

W przeciwieństwie do standardowych kodów kreskowych, które odczytuje się tylko od góry do dołu, kody QR można odczytać od góry do dołu i od prawej do lewej. Dzięki temu może pomieścić znacznie więcej danych.

Kody QR mogą przechowywać nawet około 4000 znaków, w tym znaki interpunkcyjne i specjalne. Układ każdego kodu QR różni się w zależności od zawartych w nim informacji, a to zmienia układ jego czarnych modułów. 

Do czego służą kody QR?

Kody QR są powszechnie używane do przechowywania danych, takich jak:

 • teksty;
 • adresy – osobisty adres domowy, adres służbowy;
 • numery telefonów;
 • adresy e-mail;
 • adresy URL;
 • linki do aplikacji;
 • płatności – kody QR mogą przechowywać informacje o Twoim koncie bankowym lub karcie kredytowej;
 • uwierzytelnianie kont online – strony internetowe mogą wyświetlać kod QR, który zarejestrowany użytkownik może zeskanować smartfonem i automatycznie się zalogować;
 • uwierzytelnianie Wi-Fi — kody QR mogą być używane do przechowywania szczegółów uwierzytelniania sieci Wi-Fi;
 • hasła weryfikacji dwuetapowej;
 • inne różne, kreatywne zastosowania, których przykłady znajdziecie w dalszej części tekstu.

Jak skanować kody QR? 

Obecnie najczęstszym sposobem skanowania kodów QR jest użycie aparatu w smartfonie i specjalistycznej aplikacji do odczytywania kodów QR. Niektóre telefony mają już taką nawet fabrycznie wbudowaną. Gdy mamy już aplikacje zainstalowaną na smartfonie zwykle wystarczy tylko skierować aparat na kod QR, a zostaniemy przeniesieni do zawartych w nim informacji automatycznie.

odczyt kodu QR

Jak stworzyć kod QR?

Przed utworzeniem kodów QR upewnij się, że wiesz, jakie informacje chcesz przechowywać i gdzie zamierzasz dystrybuować kody QR. 

Istnieje wiele darmowych programów, które w kilku prostych krokach pozwalają stworzyć dopasowany kod QR, który można wydrukować lub wykorzystać w formie cyfrowej. Dzięki generatorowi kodów QR możemy tworzyć kody QR dla swojej firmy, szkoły, a nawet do użytku osobistego. Takie narzędzia są bardzo łatwe w użyciu i nie wymagają  żadnych umiejętności projektowych. 

Kolorowe kody QR

Większość kodów QR wciąż jest czarno-biała, ale to wcale nie oznacza, że nie można tutaj poszaleć kolorystycznie. Kody QR można teraz dostosować do własnych preferencji, dodając logo swojej firmy, zmieniając jego kolory i kształty. Jest to bardzo przydatne, nie tylko ze względów estetycznych. Taki kod QR jest po prostu dla klientów bardziej wiarygodny i daje im większą pewność, że skanując go, zostaną przekierowani na właściwą stronę. Więcej o bezpieczeństwie kodów QR przeczytacie w dalszej części artykułu.

Kod QR Pinterest
Źródło: visualead

Zastosowanie kodów QR

Świat pokochał kody QR. Ludzie i firmy na każdym kroku wykorzystują je do przechowywania i dystrybucji wszelkiego rodzaju danych. Nie ma się co dziwić, gdyż w dobie smartfonów to bardzo dobry sposób, by łatwo i szybko dać każdemu dostęp do jakiegoś zbioru danych. Ponieważ mogą przechowywać różne rodzaje informacji, kody QR są wykorzystywane do wielu celów. 

Poniżej wybraliśmy tylko kilka przykładowych zastosowań. Znajdziecie tam te bardziej klasyczne, jak i bardziej kreatywne zastosowania kodów QR, bo tak naprawdę przy ich tworzeniu ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Opakowania produktów

Według badań, 1/3 decyzji konsumenckich podejmowana jest wyłącznie na podstawie opakowania. Tworzenie atrakcyjnych opakowań jest jeszcze trudniejsze, gdy weźmie się pod uwagę milenialsów, którzy zawsze kierują się w stronę estetycznego i minimalistycznego designu. Odpowiedzią na tę walkę są kody QR, które mogą zabrać niewiele miejsca na opakowaniu, a producent i tak może przekazać klientom najpotrzebniejsze informacje.

W USA produkty GMO wymagają zastosowania kodów QR na opakowaniu, by konsumenci mogli po zeskanowaniu dowiedzieć się więcej o składnikach danego produktu. Dzięki temu powszechną praktyką stało się umieszczanie kodów QR na wszystkich produktach.

Oryginalna kartka urodzinowa

Możesz użyć kodu QR na kartce urodzinowej, która przekieruje do informacji o prezencie lub do wyświetlenia napisanego przez siebie wiersza. Oprócz tego użytkownicy, którzy mają dostęp do Spotify Premium, mogą użyć kodu QR, aby uzyskać bezpośredni dostęp do listy odtwarzania i słuchać muzyki. Zatem to dobra okazja, by np. stworzyć specjalną, urodzinową składankę z ulubionymi hitami jubilata.

Menu w restauracji

O możliwości prezentowania menu restauracji za pomocą kodu QR pisaliśmy już na wstępie. Jednak niektóre restauracje szybkiej obsługi idą o krok dalej i przekierowują klientów do witryny lub aplikacji do składania zamówień online, co pozwala im zamówić, a nawet opłacić zamówienie  bez konieczności stania w kolejce lub korzystania z kas. 

Jednak także w klasycznych restauracjach stosowane są już takie metody. Tam kody QR umożliwiają gościom zamawianie posiłków bez udziału kelnera – kod QR zawiera numer stołu, dzięki czemu kelnerzy wiedzą, gdzie przynieść jedzenie. Takie zastosowanie rozwinęło się zwłaszcza po pandemii, odkąd zaistniała większa potrzeba zachowania dystansu pomiędzy ludźmi, w tym pomiędzy personelem serwisowym a klientami.

Gry wideo

Popularne gry wideo , takie jak Fez  i Watch Dogs , zawierają kody QR jako elementy fabuły i rozgrywki.  Natomiast gry mobilne, takie jak Munzee, wykorzystują geolokalizację w połączeniu z kodami QR, aby stworzyć grę, w którą można grać w prawdziwym świecie, skanując naklejki QR w fizycznych lokalizacjach. 

Kod QR na plakatach

Nagrobki z kodami QR

Taki oryginalny pomysł narodził się w ojczyźnie kodów QR, czyli Japonii. W pakiecie razem z kodem QR znajduje się specjalnie zaprojektowana dla nabywcy strona internetowa, na której rodzina i przyjaciele mogą zamieścić całą historię życia zmarłej osoby, razem ze zdjęciami i wspomnieniami. Kod QR znajdujący się nagrobku będzie całkowicie strzeżony i tylko osoby posiadające specjalne hasło bądź klucz będą mogły uwiecznić kod w komórce.

Muzeum w nowoczesnym wydaniu

Wiele muzeów wprowadziło kody QR, by w taki kreatywny sposób przekształcić dzieła sztuki w ciekawą historię i przekazać zwiedzającym ciekawe fakty dotyczące okresu z jakiego pochodzą. Po zeskanowaniu kodu można na smartfonach np. odsłuchać podcasty i przeczytać artykuły.

Czy kody QR są bezpiecznie?

Na sam koniec powiedzmy sobie trochę o bezpieczeństwie kodów QR. W głowach wielu ludzi może rodzić się bowiem obawa o to, co tak naprawdę skanują i czy strona, która im się otworzy, na pewno jest bezpieczna. Czy słusznie? Niestety tak.

Ten wygodny odczyt adresu www może być również wykorzystywany przez przestępców, którzy chcą skierować swoją ofiarę na fałszywą stronę internetową lub inne miejsce w sieci wykorzystywane w celu przechwycenia danych osobowych. Miały już miejsca nawet sytuacje, gdy oszuści umieścili naklejki z kodami QR na bankomatach, a więc w miejscach publicznych.

W celu zminimalizowania zagrożeń warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

 • Zanim zeskanujesz kod QR, upewnij się, że nie jest zakryty przez inny kod.
 • Po otworzeniu sklepu z aplikacjami lub strony internetowej w przeglądarce upewnij się, że kod QR przeniósł Cię do miejsca, w którym chciałeś się znaleźć. Jeśli masz zamiar zainstalować jakąś aplikację, upewnij się, że została ona opracowana przez firmę, o której czytałeś informację, a także sprawdź, jakie ma ona oceny. Jeśli kod prowadzi do strony internetowej, sprawdź pełen adres URL, w przeciwnym razie możesz stać się ofiarą phishingu. Szczególnie uważaj, jeśli strona lub aplikacja prosi Cię o wprowadzenie Twoich danych osobowych, loginów oraz haseł.
 • Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację bezpieczeństwa. Jest to szczególnie zalecane dla smartfonów z systemem Android, które obecnie są głównym celem ataków tysięcy wersji szkodliwych programów.

Źródło: kaspersky. com, digitalcitizen.life, visualead.com,  opracowanie własne

_____________________________________________

Sprawdź też: