Technologiczna wyprawka szkolna – jakie sprzęty przydadzą się uczniowi?

Nowy rok szkolny coraz bliżej. Jeśli nie zdążyliście jeszcze skompletować pełnej technologicznej wyprawki szkolnej, przychodzimy z pomocą. Sprawdźcie, co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla ucznia.

Powrót do szkoły – technologia przychodzi z pomocą

Zeszyty i książki to wciąż najważniejsze atrybuty służące nauce, jednak żyjąc w XXI wieku trudno nie korzystać z technologicznych możliwości, które są na wyciągnięcie ręki. Wiele sprzętów może posłużyć nie tylko rozrywce, ale także być dużą pomocą w nauce.

Dlatego przygotowując się do nowego roku szkolnego, warto pamiętać także o tym, żeby zadbać o odpowiednie stanowisko do nauki w domu także w kontekście sprzętów i technologii. 

O tym, jak niezbędna i użyteczna jest technologia w dzisiejszych czasach, można było się przekonać choćby w trakcie nauki zdalnej, na którą niespodziewanie skazani zostali uczniowie z praktycznie całego świata. I, mimo że nauka w domu ma swoje plusy, mamy nadzieję, że nowy rok szkolny będzie, zgodnie z planem, odbywać się w całości w trybie stacjonarnym.

Nie zmienia to jednak faktu, że nawet wtedy wiele sprzętów jest teraz uczniowi niezbędnych, choćby do odrabiania prac domowych. 

Jeśli wciąż nie macie jeszcze zorganizowanej pełnej wyprawki szkolnej, przychodzimy Wam z pomocą, prezentując poniższe zestawienie sprzętów, o których należy pamiętać, organizując stanowisko pracy ucznia i kompletując dla niego technologiczną wyprawkę.

Zaczynamy od podstaw: laptop czy desktop?

Zanim wybierzemy określone akcesoria komputerowe dla ucznia, trzeba się zastanowić, które urządzenie będzie dla niego bardziej praktyczne: laptop czy komputer stacjonarny? Komputer stacjonarny jest częściej wybierany, gdy oprócz nauki ma posłużyć jeszcze jako sprzęt do gier. Desktop daje możliwość rozbudowy, co w przypadku laptopa jest dużo bardziej trudnione. Kupując komputer stacjonarny, trzeba pamiętać, że należy doliczyć jeszcze koszt akcesoriów niezbędnych do jego obsługi.

Zaletą laptopa jest to, że zapewnia mobilność, dzięki czemu można mieć go zawsze ze sobą. To duży komfort i więcej możliwości. Można np. zabrać go ze sobą na weekend i tam odrobić pracę domową.

Jeśli podczas kompletowania technologicznej wyprawki wybór padnie na laptopa, warto wziąć pod uwagę cechy takie jak: ergonomia, przekątna matrycy i komfort użytkowania. Jeśli chodzi o matrycę, to przekątna powinna wynosić co najmniej 15,6 cala. 

Wygodę w laptopie zapewni z pewnością dobrej jakości klawiatura i touchpad. Kolejnym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest czas pracy baterii. W następnej kolejności można patrzeć na specyfikację, czyli procesor, kartkę graficzną czy wielkość pamięci RAM.

Tablet — by mieć wszystko pod ręką

Jeśli zależy Wam na tym, aby mieć dostęp do niezbędnych informacji w każdym miejscu, komfortowo odpisywać na maile, przeglądać wiadomości i korzystać ze sprzętu, który zmieści się w plecaku, tablet spełnia wszystkie te wymagania. 

Dodatkowym atutem jest dotykowy ekran, który w połączeniu z niewielkim rozmiarem urządzenia, daje wrażenie alternatywy dla papierowych zeszytów. Szczególnie jeśli wybierzecie model, który może być obsługiwany przez rysik. Na pewno sporą zaletą tabletów jest także ich niska cena.

Decydując się na zakup tabletu, należy wziąć pod uwagę m.in. jego odporność na wstrząsy i zarysowania oraz czas pracy baterii. Tablet nie powinien być też zbyt ciężki, aby nie dociążać i tak już ciężkiego plecaka.

Polecane tablety dla ucznia


Monitor — zadbaj o komfort i zdrowie

Jeśli zdecydujecie się na zakup komputera stacjonarnego, potrzebny będzie do tego jeszcze monitor. I tutaj znowu pojawia się pytanie: jaki kupić? Wybór jest ogromny i trudno czasami zrozumieć, czym oprócz ceny i wielkości różnią się one pomiędzy sobą. 

Różnice między monitorami wbrew pozorom są spore i wcale nie ograniczają się tylko do przekątnej ekranu. Wyboru można dokonywać ze względu na typ matrycy, sposób podświetlenia, rozdzielczość, proporcje boków, dostępne złącza czy czas reakcji. 

Na który z tych elementów powinno się szczególnie zwracać uwagę, kupując taki sprzęt uczniowi?

Przede wszystkim trzeba mieć na względzie fakt, że codziennie spędzanie kilku godzin przed ekranem wpływa negatywnie na wzrok. Zatem warto wybierać monitory z możliwością regulacji poziomu emisji niebieskiego światła, gdyż to ono jest właśnie najbardziej szkodliwe. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest zakup monitora flicker free, dzięki czemu męczące wzrok migotanie ekranu będzie zniwelowane.

Nie bez znaczenia jest też możliwość regulowania monitora. Dopasowując jego wysokość oraz kąt pochylenia ekranu łatwiej zadbać o przyjęcie pozycji, która będzie zdrowa dla kręgosłupa. 

Jeśli zaś chodzi o rozdzielczość, do nauki spokojnie wystarczająca jest rozdzielczość Full HD.

Matryca to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę. Najtańszym rozwiązaniem są matryce TN, które co prawda mają krótki czas reakcji i eliminują efekt smużenia, ale słabo odwzorowują kolory. Lepszą jakość obrazu zapewniają matryce IPS. Kompromis pomiędzy nimi stanowi matryca MVA. Największa zaleta tej matrycy to dobry kontrast i wysoka szczegółowość.

Sprawdź polecane monitory do nauki


Klawiatura — towarzyszka podczas pisania wypracowań i nie tylko

Kompletując technologiczną wyprawkę dla ucznia, nie można zapomnieć oczywiście o klawiaturze. To niezbędne narzędzie, które będzie towarzyszyło uczniowi podczas wielu godzin spędzonych np. na pisaniu wypracowań. Jednak warto pamiętać, że po lekcjach posłuży także np. do serfowania po internecie. 

Jaka zatem powinna być idealna klawiatura dla ucznia? Przede wszystkim wygodna i wytrzymała, chociaż dla wielu uczniów zapewne także ważny będzie jej wygląd. 

Oprócz tego przydatne będzie, jeśli będzie miała z boku blok numeryczny do łatwego korzystania z komputerowego kalkulatora. 

Ponadto klawisze powinny łatwo pracować, stawiając niewielki opór przy wciskaniu. Tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na klawiatury membranowe, które są niezwykle ciche, dzięki czemu nauka o późnej porze nie będzie doprowadzała pozostałych domowników do szału.

Myszka — do nauki i rozrywki 

Kolejnym przydatnym i bardzo intensywnie używanym akcesorium dla ucznia jest myszka. Warto postawić na rozwiązanie bezprzewodowe, bo to znacznie wpływa na komfort pracy i pozwala uniknąć plączących się na biurku kabli. 

Dodatkowe przyciski mogą się przydać, ale nie są wymagane w myszce służącej głównie do nauki. Podobnie mało istotna jest wysoka rozdzielczość pracy sensora. Ważniejsze jest, by ten działał po prostu dobrze. 

Bardzo duże znaczenie ma natomiast ergonomia, a więc żeby była dopasowana do dłoni ucznia, dzięki czemu nawet podczas wielu godzin pracy nie będzie odczuwał dyskomfortu.

Z pewnością dla wielu uczniów dodatkową zaletą byłoby, gdyby myszka nadawał się także do gier. W końcu nie samą nauką uczeń żyje. Warto zatem postawić na mysz, która będzie odpowiednia do różnych zastosowań. Taką, która sprawdzi się równie dobrze podczas serfowania po Internecie, pisania wypracowań, a przy tym wieczorami będzie narzędziem pomagającym pokonywać przeciwników podczas ogrywania ulubionych tytułów.

Drukarka — drukuj, co chcesz i kiedy chcesz

Bez drukarki oczywiście można codziennie funkcjonować, jednak kiedy przychodzi moment, gdy trzeba wydrukować jakąś pracę do szkoły, okazuje się bardzo przydatna. Mając drukarkę pod ręką, można po prostu uniknąć stresu i oszczędzić sobie czasu (nie trzeba biegać w poszukiwaniu najbliższego punktu ksero) i pieniędzy — nowoczesne drukarki zapewniają bowiem niskie koszty eksploatacji i wydruk w bardzo dobrej jakości. 

Kupując taki sprzęt, warto postawić na model, który oprócz samej możliwości drukowania będzie posiadał także możliwość skanowania. Z tego względu dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki temu np. po kilku dniach nieobecności uczeń może szybko zeskanować notatki z lekcji, na których był nieobecny. Prawda, że to spora oszczędność czasu?

Kamera internetowa — by być w kontakcie z innymi

Kamery internetowe zaczęły być szczególnie doceniane w kontekście pracy i nauki zdalnej. Parametry, na których powinniśmy skupić uwagę przed dokonaniem zakupu kamery internetowej to mi.n. sposób podłączenia i rozdzielczość. 

Jeśli chodzi o złącza, w znakomitej większości króluje standard USB 2.0, nie brakuje jednak też takich korzystających ze złącz RJ-45 i MicroUSB. 

Z racji coraz częstszego wykorzystywania kamerek internetowych, coraz większą uwagę przywiązuje się do jakości nagrań. Za minimum uznaje się rozdzielczość 1280 × 720. Decydując się na nieco droższy sprzęt, można tę wartość zwiększyć do 1920 × 1080, a nawet 3840 × 2160.

Dodatkową funkcją, jaką posiada duża część dostępnych na rynku kamer internetowych, jest mikrofon. Bez wątpliwości jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, gdyż po prostu nie trzeba kupować osobnego mikrofonu, co nie tylko podniosłoby koszt organizacji miejsca do nauki, ale i pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku.  

Słuchawki — nie tylko do muzyki

Na wyposażeniu każdego ucznia i studenta obowiązkowo powinny znaleźć się dobrej jakości słuchawki. Chodzi tu nie tylko o słuchanie relaksującej muzyki podczas nauki, ale także o możliwość wykorzystania ich podczas nauki zdalnej czy komunikowania się z innymi uczniami np. przez Skype’a. 

Dostępne na rynku modele słuchawek często wyposażone są w mikrofony, które dobrze wychwytują dźwięk i minimalizują szumy pochodzące z tła.

Ponieważ takie słuchawki mają być wykorzystywane głównie w domu, dobrze wybierać spośród słuchawek nausznych. Są one nie tylko wygodniejsze w użytkowania, ale także często ciekawe  pod względem projektu i kolorystyki.

Fotel — dla zdrowej postawy i wygody

Podczas kompletowania stanowiska do nauki nie można zapomnieć o niezwykle istotnej kwestii, a więc fotelu. Wybierając go, należy brać pod uwagę jego kształt i wymiar, ale i możliwości regulacji, by zapewnić uczniowi komfort oraz odpowiednią postawę podczas nauki.  

Warto zadbać zatem o odpowiednie siedzisko. W ofercie foteli warte uwagi są te gamingowe i to nie tylko dla uczniów, którzy po szkole lubią spędzać czas wolny na grach komputerowych. Takie fotele oferują po prostu bardzo dobre podparcie dla pleców, dlatego doskonale sprawdzają się nawet podczas zwykłego użytkowania.