Co chipy 2 nm mają do zaoferowania?
Wspomnieliśmy już o energooszczędności i skoku wydajnościowym. Teraz czas przełożyć to na konkrety. Jak podaje IBM, potencjalne zalety zaawansowanych chipów 2 nm mogą obejmować:
- ładowanie smartfonów co cztery dni – ze względu na czterokrotnie większą żywotność baterii.
- Zmniejszenie śladu węglowego centrów danych, które na obecną chwilę odpowiadają za 1 procent globalnego zużycia energii. Gdyby we wszystkich serwerach na świecie stosowano 2-nanometrowe procesory, wartość tę można byłoby znacząco zredukować.
- Radykalne przyspieszenie działania laptopów – począwszy od szybszego przetwarzania danych w aplikacjach, przez wydatniejsze wsparcie przy tłumaczeniach językowych, na szybszym dostępie do Internetu kończąc.
- Szybsze wykrywanie obiektów i lepszy czas reakcji w pojazdach autonomicznych.
Zimny prysznic na rozpaloną wyobraźnię
Chociaż sukces IBM jest niepodważalny i wypada klaskać, ile sił w dłoniach, tak prawdopodobnie od produkcji procesorów zbudowanych na węźle 2 nm dzieli nas jeszcze co najmniej kilka lat. Niemniej firma uświadomiła nam tym osiągnięciem dwie istotne rzeczy. Po pierwsze – da się, a po drugie – w temacie rozwoju chipów wciąż jest sporo niewykorzystanego potencjału, który warto uwolnić.
Źródła: IBM, The Verge, BBC