IBM zaprezentowało pierwszy na świecie 2-nanometrowy chip. Nadchodzi technologiczna rewolucja?

Jedną z pięt achillesowych współczesnych smartfonów jest niewątpliwie krótki czas pracy na baterii. Dziś o dobrych akumulatorach mówimy już wtedy, gdy urządzenie jest w stanie wytrzymać bez ładowarki od rana do wieczora. I gdy producenci na całym świecie próbują udrożnić to wąskie gardło, pracując nad nowym typem baterii, firma IBM podeszła do tematu z innej strony – zaprojektowała pierwszy na świecie 2-nanometrowy chip, który ma zapewnić nawet 75-procentową redukcję zużycia energii w porównaniu z układami 7 nm.

Większa wydajność, mniejszy apetyt na energię

Swoimi chipami IBM ma szansę zapoczątkować swoistą rewolucję technologiczną. Nowe 2-nanometrowe układy mają być 45 procent wydajniejsze i 75 procent oszczędniejsze niż jednostki 7-nanometrowe.

Skąd się biorą tak imponujące liczby? Przede wszystkim za sprawą liczby tranzystorów, których jest znacznie więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki temu możliwy jest olbrzymi skok jakościowy, jeśli chodzi o wydajność i żywotność baterii.

Dla porównania: według AnandTech najbardziej zaawansowane chipy TSMC, zbudowane w procesie 5 nm, mają około 173 miliony tranzystorów na milimetr kwadratowy. W przypadku 2-nanometrowych układów od IBM jest to około 333 miliony, a więc bez mała dwa razy tyle.

Chip IBM 2 nm
Źródło: IBM

Co chipy 2 nm mają do zaoferowania?

Wspomnieliśmy już o energooszczędności i skoku wydajnościowym. Teraz czas przełożyć to na konkrety. Jak podaje IBM, potencjalne zalety zaawansowanych chipów 2 nm mogą obejmować:

  • ładowanie smartfonów co cztery dni – ze względu na czterokrotnie większą żywotność baterii.
  • Zmniejszenie śladu węglowego centrów danych, które na obecną chwilę odpowiadają za 1 procent globalnego zużycia energii. Gdyby we wszystkich serwerach na świecie stosowano 2-nanometrowe procesory, wartość tę można byłoby znacząco zredukować.
  • Radykalne przyspieszenie działania laptopów – począwszy od szybszego przetwarzania danych w aplikacjach, przez wydatniejsze wsparcie przy tłumaczeniach językowych, na szybszym dostępie do Internetu kończąc.
  • Szybsze wykrywanie obiektów i lepszy czas reakcji w pojazdach autonomicznych.

Zimny prysznic na rozpaloną wyobraźnię

Chociaż sukces IBM jest niepodważalny i wypada klaskać, ile sił w dłoniach, tak prawdopodobnie od produkcji procesorów zbudowanych na węźle 2 nm dzieli nas jeszcze co najmniej kilka lat. Niemniej firma uświadomiła nam tym osiągnięciem dwie istotne rzeczy. Po pierwsze – da się, a po drugie – w temacie rozwoju chipów wciąż jest sporo niewykorzystanego potencjału, który warto uwolnić.

 

Źródła: IBM, The Verge, BBC