Wykryto nowy rodzaj ataku phishingowego na Facebooku. Sprawdź, na co trzeba uważać

Dostajesz dziwne wiadomości od Facebooka? Warto pozostać czujnym, bo być może jest to atak hakerski, mający na celu kradzież najważniejszych danych i dostępów do konta. Badacze cyberbezpieczeństwa z Abnormal Security odkryli bowiem nową technikę phishingu, która podstępnie kopiuje osobiste informacje z poziomu Facebooka. Dowiedz się więcej.

Jak rozpoznać nowy atak phishingowy na Facebooku?

Zaobserwowane przez amerykańskich specjalistów zjawisko wygląda na zwykłą wiadomość od zespołu Facebooka. Jej treść informuje, że konto może zostać wyłączone z powodu zamieszczania treści, które zostały zgłoszone jako naruszające prawa innego użytkownika. 

Badacze z Abnormal Security zawracają jednak uwagę na jeszcze jeden charakterystyczny element. W takiej wiadomości, możemy zostać poproszeni o kliknięcie w link, co zgodnie z jej treścią ma być odwołaniem się od zgłoszenia. Po wejściu w link zostajemy automatycznie przekierowani do rzekomo naruszającego prywatność posta, gdzie umieszczony jest kolejny niebezpieczny adres – tym razem prowadzący do zewnętrznej witryny. Pod żadnym pozorem nie należy w niego wchodzić, bo wówczas hakerzy otrzymają wgląd nie tylko w naszego Facebooka, ale i powiązane z nim witryny i aplikacje.  

Oprócz powyższego, w takiej wiadomości możemy też zostać poproszeni o podanie danych, w tym m.in. imienia i nazwiska, identyfikatora e-mail i hasła do Facebooka. Tego również nie można zrobić, bo trafią one bezpośrednio do oszustów.

bezpieczenstwo w sieci platnosci

Wiarygodne kłamstwo, które skutkuje utratą danych

Opisana sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że wygląda na wysoce prawdziwą. Zmusza też do szybkiego działania pod presją utraty konta na najpopularniejszym portalu społecznościowym – a to jest druzgocące nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale przede wszystkim dla firm. 

Często wystarcza to, aby przekonać odbiorców do podania swoich danych osobowych, zwłaszcza jeśli używają swojego konta na Facebooku do celów biznesowych
Rachelle Chouinard
analityk ds. analizy zagrożeń w Abnormal Security

Jak się chronić przed atakami phishingowymi na Facebooku?

Aby chronić się przed podobnymi sytuacjami, warto przeanalizować każdą otrzymaną wiadomość i zastanowić się, czy rzeczywiście nasze postępowanie mogło przyczynić się do takiej interwencji. 

Jeśli okaże się, że nie jesteśmy tego pewni, zawsze można zwrócić się do Facebooka (w oddzielnej korespondencji) z prośbą o potwierdzenie tych informacji. Natomiast jeżeli jednak opamiętanie przyjdzie po fakcie, gdy już klikniemy w taki link, trzeba natychmiast to zgłosić i zmienić hasło. Należy również wylogować się ze wszystkich możliwych urządzeń.

Poza tym, warto pamiętać, że jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia konta na Facebooku jest uwierzytelniane wieloskładnikowe, które znacznie utrudnia dostęp do osobistych danych. Warto aktywować je na swoim koncie profilaktycznie już teraz. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

🔒︎ 10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci – zadbaj o swoje bezpieczeństwo w Internecie

🔒︎ Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? Praktyczne porady dla rodziców

🔒︎ Cyberbezpieczeństwo pracy zdalnej. Jak chronić cyfrowe dane firmowe przed kradzieżą?

🔒︎ Dysk sieciowy jako sejf dbający o bezpieczeństwo danych. Czy może być skuteczną ochroną?

Źródło: www.dnaindia.com