Wszystko, co warto wiedzieć o Oscarach 2024

Po zimowej lawinie rozdań nagród – Emmy, Złotych Globów, Grammy – zbliża się ich dziadek, czyli Oscary. 96. ceremonia rozdania Oscarów może być ukoronowaniem dla Oppenheimera , który zdobył aż 13 nominacji, chociaż inne filmy, w tym Barbie, Czas krwawego księżyca i Biedne istoty, także mają swoje szanse. Sprawdź ciekawostki o samych Oscarach i wszystkie najważniejsze informacje, które warto znać przed galą Oscarów w 2024 roku.

Historia Oscarów: początki i ewolucja

Nagrody Akademii Filmowej, znane powszechnie jako Oscary, zostały założone w 1927 roku, jednak pierwsza ceremonia miała miejsce dopiero dwa lata później, czyli w 1929 roku i wyglądała bardziej jak ekskluzywna kolacja dla elity filmowej niż jako spektakularne wydarzenie znane nam obecnie. 

Początkowo Oscary nie cieszyły się dużą popularnością, zdarzało się, że goście opuszczali wydarzenie przed jego zakończeniem. Aby zwiększyć zainteresowanie Oscarami wśród krytyków i szerokiej publiczności, galę zaczęto transmitować w telewizji i radiu, co przyczyniło się do wzrostu jej prestiżu jako jednej z najbardziej znaczących nagród w branży filmowej. Jednak w ostatnich latach obserwuje się spadek zainteresowania ceremonią, a różne kontrowersje przyczyniają się do wzrostu popularności innych nagród, jak np. Independent Spirit Awards, nazywanych „Oscarami kina niezależnego”.

Ciekawostki o Oscarach

 • Oscary nie zawsze były otoczone tajemnicą. W 1940 roku gazeta „The LA Times”  złamała embargo Akademii i podała do publicznej wiadomości nazwiska zwycięzców w wieczornym wydaniu gazety, opublikowanym w noc poprzedzającą ceremonię. Od tego czasu Oscary wprowadziły ściśle tajne koperty , które otwierają się dopiero po ogłoszeniu na żywo.
 • Statuetka Oscara waży około 3,85 kg i ma 34,3 cm wysokości, a jej projekt przedstawia rycerza trzymającego miecz, stojącego na rolce filmowej. Wyprodukowanie każdej pozłacanej nagrody kosztuje 500 dolarów i waży około 8 i pół funta. Firma RS Owens z siedzibą w Chicago rozpoczyna produkcję statuetek Oscarów na rok przed galą.
 • Pierwszym kolorowym filmem, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu, było Przeminęło z wiatrem z 1940 roku.
 • Walt Disney zdobył więcej Oscarów niż ktokolwiek inny. Był nominowany do 64 nagród, a zdobył 26! 
 • Najkrótszy występ, jaki kiedykolwiek zdobył aktorskiego Oscara , dała Beatrice Straight. W1976 roku w Sieci była na ekranie tylko przez 5 minut i 2 sekundy .
 • Po raz pierwszy dwóch aktorów wygrało Oscara za grę tej samej postaci, gdy Marlon Brando i Robert De Niro otrzymali statuetki za rolę Vito Corleone w Ojcu chrzestnym i Ojcu chrzestnym II. Marlon Brando zdobył (a potem odmówił ) Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę Vito Corleone w Ojcu chrzestnym z 1972 roku. Dwa lata później  Robert De Niro zdobył Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę młodszej wersji tej samej postaci w sequelu. Kolejny taki przypadek miał miejsce wtedy, gdy Heath Ledger i Joaquin Phoenix zwyciężyli za rolę Jokera podczas ceremonii w 2009 i 2020 roku. Heath Ledger  pośmiertnie zdobył nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego w roli Jokera w filmie  Mroczny rycerz z 2008 roku.  Ponad dziesięć lat później  Joaquin Phoenix zdobył Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w Jokerze.
 • Najkrótsze przemówienie podczas ceremonii wręczenia Oscarów wygłosiła Patty Duke, która po prostu powiedziała „dziękuję” po zdobyciu nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej w 1963 roku.
Oscary 2021

Gdzie i kiedy odbywa się tegoroczna ceremonia?

96. gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca czasu polskiego w Dolby Theatre w Hollywood (od niedawna przemianowanego na Ovation Hollywood), w którym wydarzenie odbywa się od 2002 roku.

Kto będzie gospodarzem?

Gospodarzem Oscarów w 2024 r. po raz kolejny będzie Jimmy Kimmel. Będzie to jego czwarty występ w roli gospodarza po latach 2017 i 2018 oraz ubiegłorocznych Oscarach w 2023 roku. To łączy go z innymi czterokrotnymi prowadzącymi: Whoopi Goldberg i Jackiem Lemmonem, a wśród powtarzających się gospodarzy Oscarów Kimmela przebijają jedynie Johnny Carson (pięć), Billy Crystal(dziewięć) i Bob Hope (11). „Zawsze marzyłem o tym, aby być gospodarzem ceremonii wręczenia Oscarów dokładnie cztery razy” – powiedział Kimmel.

Kim są prezenterzy Oscarów 2024?

Od 26 lutego Akademia zaczęła ogłaszać swoich prezenterów na ceremonię w 2024 r., wśród nich pojawili się: Mahershala Ali, Nicolas Cage, Jamie Lee Curtis, Brendan Fraser, Jessica Lange, Matthew McConaughey, Lupita Nyong’o, Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Ke Huy Quan, Sam Rockwell, Michelle Yeoh, Zendaya.

Kto wystąpi na Oscarach 2024?

Po miesiącach niepewności związanych z występem Goslinga „I’m Just Ken” na gali rozdania nagród, magazyn Variety potwierdził, że aktor dołączy do Marka Ronsona na scenie podczas ceremonii rozdania Oscarów. 

Który film ma najwięcej nominacji do Oscarów?

Oppenheimer Christophera Nolana znajduje się na czele listy nominacji do Oscarów w 2024 roku z 13 nominacjami, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Cilliana Murphy’ego . Drugie miejsce zajmują Biedne istoty Yorgosa Lanthimosa z 11 nominacjami, za nim plasuje się Czas krwawego księżyca Martina Scorsese z 10 i Barbie Grety Gerwig z 8.

Jakie rekordy mogą zostać pobite?

Oscary w 2024 r. mogą zaowocować szeregiem historycznych zwycięstw w różnych kategoriach. W kategorii Najlepsza Aktorka Lily Gladstone z Killers of the Flower Moon  może zostać pierwszą indiańską kobietą, która otrzyma tę nagrodę. Byłaby także pierwszą osobą pochodzenia indiańskiego, która kiedykolwiek zdobyła Oscara za aktorstwo. Jeśli Sandra Hüller z Anatomii upadku  – która występuje także w nominowanej do najlepszego filmu Strefie interesów  – zdobędzie nagrodę, będzie pierwszą urodzoną w Niemczech aktorką, która zwyciężyła w tej kategorii od ponad 60 lat. Alternatywnie, Emma Stone, która odniosłaby podwójne zwycięstwo zarówno za rolę główną, jak i za produkcję Biedne istoty , uczyniłaby ją drugą kobietą w historii, która zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki i najlepszego filmu za ten sam film (podążając śladami Frances McDormand dla Nomadland za osiągnięcia w 2021 roku ).

Jeśli chodzi o najlepszego aktora pierwszoplanowego, Colman Domingo za rolę w filmie Rustin może zostać pierwszym aktorem pochodzenia afro-latynoskiego, który zajmie czołowe miejsce w tej kategorii, jeśli uda mu się pokonać takich artystów jak Murphy i Paul Giamatti z The Holdovers .

Tymczasem w wieku 81 lat Scorsese może przejść do historii jako najstarszy zdobywca nagrody dla najlepszego reżysera. Z 10 nominacjami w tej kategorii jest najczęściej nominowanym żyjącym twórcą filmowym. Jednak wciąż brakuje mu dwóch nominacji do rekordu wszechczasów wynoszącego 12, który należy do zmarłego Williama Wylera. W podobnym duchu 92-letni kompozytor John Williams może stać się najstarszą osobą, która kiedykolwiek zdobyła Oscara, jeśli zdobędzie trofeum za najlepszą muzykę oryginalną do filmu Indiana Jones i Dial of Destiny .

Jeśli chodzi o liczbę zdobytych Oscarów jednym filmem, Oppenheimer ma szansę pobić – lub zremisować – rekord 11 zdobytych Oscarów, jaki posiadały filmy Ben Hur z 1959 r. , Titanic z 1997 r . i  Władca Pierścieni: Powrót Króla z 2003 r .

Wielcy pominięci

Jedną z większych niespodzianek tego roku jest pominięcie Leonarda DiCaprio za rolę w Killers of the Flower Moon w kategorii Najlepszy aktor. Jednak największą kontrowersją, jaka pojawiła się dotychczas podczas tegorocznych Oscarów, był brak nominacji dla Grety Gerwig w kategorii Najlepszy Reżyser i Margot Robbie w kategorii Najlepsza Aktorka (choć warto zaznaczyć, że obie były nominowane za film w różnych kategoriach).

Oburzenie wywołane tymi afrontami było tak powszechne, że skłoniło Hillary Clinton do wydania oświadczenia w tej sprawie i to właśnie to oburzenie może wystarczyć, aby Barbie zdobyła tytuł najlepszego filmu. Jeśli historyczna wygrana w kategorii najlepszy film za film „Wszystko, wszystko na raz” w zeszłym roku cokolwiek udowodniła, to tym, że oddana i pełna pasji grupa fanów może wiele osiągnąć. Chociażby z tego powodu „Barbie” z pewnością jest filmem, na który warto zwrócić uwagę pod kątem wygranej w najważniejszej kategorii.

Oscary 2024 - statuetki

Ciekawostki związane z Oscarami 2024

 • Emma Stone została drugą kobietą w historii, która w tym samym roku zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka oraz jako producentka. Wcześniej udało się to tylko Frances McDormand za film Nomadland w 2021 roku.
 • Reżyserka Barbie Greta Gerwig jest pierwszą reżyserką w historii, której trzy pierwsze solowe projekty zostały nominowane do nagrody dla najlepszego filmu ( Lady Bird, Little Women, Barbie) .
 • Lily Gladstone przeszła do historii Oscara jako pierwsza w historii rdzenna kobieta amerykańskiego pochodzenia nominowana w kategorii Najlepsza Aktorka.
 • Martin Scorsese otrzymał już dziesiątą nominację w kategorii Najlepszy reżyser dzięki czemu jest obecnie najczęściej nominowanym żyjącym reżyserem. 
 • Kompozytor Indiana Jones i Dial Of Destiny, John Williams, stał się zarówno najstarszym w historii nominowanym (w wieku 91 lat), jak i najczęściej nominowaną żyjącą osobą na świecie, ze zdumiewającą liczbą 54 nominacji na przestrzeni lat. Więcej w historii ma tylko Walt Disney.
 • Nowością w wyścigu o Oscary jest także fakt, że w tym samym roku dwa filmy obcojęzyczne (Anatomia upadku i Strefa interesów) zostały nominowane w tym samym roku w kategorii najlepszy film.
 • Po raz drugi na arenie międzynarodowej: każdy nominowany w tym roku film dokumentalny to film nieanglojęzyczny. 
 • Za udział w filmie Maestro Steven Spielberg zdobył 13. nominację do nagrody za najlepszy film, co stanowi rekord dla indywidualnego producenta.
 • Maestro jest najbardziej hejtowanym tegorocznym filmem przez naszego redaktora Bartosza Woldańskiego.

Przygotuj się do gali rozdania Oscarów 2024

Wiesz już wszystko, co najistotniejsze o Oscarach i tegorocznej gali, a więc pierwszy krok masz już za sobą. Jeśli nie udało Ci się jeszcze zobaczyć wszystkich nominowanych filmów możesz skorzystać z naszego zestawienia: Gdzie można zobaczyć nominowane filmy?. Zadbaj też o odpowiedni, kinowy nastrój w swoim domu i dowiedz się: Jak stworzyć własne kino w salonie?

Odkryj TV i audio w x-komie

Zapoznaj się również z rankingami TV