Oscary 2024 już niebawem. Gdzie można zobaczyć nominowane filmy?

Oscary 2024 coraz bliżej, a Ty nie widziałeś jeszcze większości nominowanych filmów? Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich jest dostępna online na różnych platformach streamingowych, a także w kinach. Sprawdź, jakie tytuły są już dostępne i przygotuj się do gali rozdania Oscarów 2024.

Oscary 2024 – co nas czeka?

96. gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca czasu polskiego w Dolby Theatre w Hollywood (od niedawna przemianowanego na Ovation Hollywood), w którym wydarzenie odbywa się od 2002 roku. Niestety wśród nominowanych tytułów nie ma „Chłopów”, którzy walczyli m.in. o nominację do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Nie zabrakło jednak innych polskich akcentów. Wśród nominacji znalazła się bowiem – „Strefa interesów”, czyli polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja, która w całości została nakręcona w naszym kraju. Za zdjęcia odpowiada w niej dwukrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Łukasz Żal („Ida”, „Zimna wojna”).   Wśród producentów obrazu jest Ewa Puszczyńska, która także pracowała z Pawłem Pawlikowskim przy wspomnianych filmach. 

„Strefa interesów” to nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes film o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny. Obraz jest brytyjskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”. Do polskich kin ma trafić 8 marca. 

Oscarowe filmy online

Hrabia

W najnowszym dziele Pablo Larraína, zatytułowanym „El Conde” („Hrabia”), reżyser znany z eksploracji trudnych tematów związanych z historią i społecznymi ranami Chile, zaskakuje widzów, sięgając po elementy horroru i czarnej komedii. Tym razem skupia się na postaci Augusto Pinocheta, przedstawiając go w niezwykły sposób – jako wiekowego wampira, który od 250 lat żyje w ukryciu na odosobnionej farmie. Otoczony przez rodzinę, służących i prawników, którzy chcą wykorzystać jego bogactwo i wpływy, Pinochet zmaga się z uczuciem zmęczenia życiem i pragnieniem śmierci, która jednak go omija. Sytuacja ulega zmianie, gdy na farmę przybywa zakonnica Carmen z zamiarem wykonania egzorcyzmu i położenia kresu życiu wampira.

„El Conde” jest przewrotną satyrą na dyktaturę Pinocheta oraz głęboką analizą chilijskiej historii i jej europejskich korzeni. Larraín snuje opowieść o Pinochecie, tu pod pseudonimem Claude Pinoche, francuskim żołnierzu z XVIII wieku, który staje się wampirem dzięki spotkaniu ze strigoii, rumuńskim demonem. Od tego momentu uczestniczy w licznych historycznych wydarzeniach, represjonując rewolucje i powstania, aż osiada w Chile w 1935 roku, gdzie rozpoczyna swoją wojskową karierę, prowadzącą do zamachu stanu w 1973 roku. Film przeplata historię Pinocheta z globalnymi i lokalnymi wydarzeniami historycznymi, odwołując się do egzekucji Marii Antoniny, śmierci Salvadora Allende czy wizyty Margaret Thatcher, tworząc bogatą i wielowarstwową narrację.

  • Nominacja do Oscara w kategorii: Najlepsze zdjęcia.
  • Gdzie obejrzeć: Netflix.

Maestro

Maestro to opowieść o niezwykłym związku między Leonardem Bernsteinem, ikoną świata muzyki, a Felicią Montealegre Cohn Bernstein, utalentowaną aktorką. Ich życie wspólne, pełne głębokich uczuć, okazuje się być również pełne wyzwań. Film rozpoczyna się w kluczowym momencie dla Bernsteina, gdy dostaje szansę dyrygowania New York Philharmonic. Relacja pary, choć oparta na wzajemnej akceptacji, zostaje wystawiona na próbę przez publiczne spekulacje dotyczące biseksualności Leonarda.

Premiera Maestro odbyła się w serwisie Netflix 20 grudnia 2023 roku, wzbogacając katalog platformy o kolejną ekskluzywną produkcję. W obsadzie filmu znaleźli się znakomici aktorzy, tacy jak Carey Mulligan i Bradley Cooper, który ponadto stanął za kamerą, realizując projekt przy współpracy z Stevenem Spielbergiem. Wraz z nimi na ekranie pojawiają się Matt Bomer, Maya Hawke i inni, tworząc silny zespół aktorski.

  • Nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepszy film, Aktor pierwszoplanowy, Aktorka pierwszoplanowa, Zdjęcia, Scenariusz oryginalny, Charakteryzacja i fryzury, Dźwięk.
  • Gdzie obejrzeć:Netflix

Nimona

Film animowany „Nimona” opowiada historię rycerza, który zostaje niesłusznie wplątany w tragiczną zbrodnię. W obliczu niebezpieczeństwa i konieczności oczyszczenia swojego imienia, rycerz łączy siły z niezwykłą postacią – waleczną zmiennokształtną nastolatką o imieniu Nimona. Ich współpraca stawia pod znakiem zapytania granice między dobrem a złem, a także naturę prawdziwej sprawiedliwości. Nimona, jako zmiennokształtna, posiada zdolność transformacji w dowolne stworzenie, co czyni ją potężną sojuszniczką, ale zarazem niesie ze sobą pytanie o jej prawdziwą naturę i intencje.

Relacja między rycerzem a Nimona ewoluuje w trakcie ich przygód, rzucając światło na ich indywidualne przeszłości oraz wyzwania, przed którymi stają. Wspólna walka o sprawiedliwość nie tylko testuje ich charaktery, ale także buduje między nimi głęboką więź. Film „Nimona” bada tematy tożsamości, akceptacji i zmiany, przedstawiając zarówno ciemne, jak i jasne strony mocy oraz konsekwencje, jakie niesie za sobą użycie tej mocy dla osobistych celów czy też wyższego dobra.

  • Film nominowany w kategorii: Najlepsza animacja pełnometrażowa.
  • Gdzie obejrzeć: Netflix.

NYAD

NYAD to film oparty na autentycznej historii Diany Nyad, wybitnej pływaczki długodystansowej, który został wyprodukowany przez platformę Netflix. Opowiada o niezwykłym wyzwaniu, jakie postawiła przed sobą Diana Nyad – przepłynięciu bez ochrony przed rekinami dystansu 177 kilometrów z Kuby na Florydę. To zadanie, które Nyad podjęła w wieku 60 lat, określane jest mianem „Everestu pływania”. W tej niezwykłej podróży towarzyszy jej bliska przyjaciółka oraz trenerka, Bonnie Stoll, co dodaje historii głębi emocjonalnej.

Film, w którym główne role odgrywają Annette Bening jako Diana Nyad i Jodie Foster jako Bonnie Stoll, zebrał pozytywne opinie za swoje oparte na faktach przedstawienie determinacji, przyjaźni oraz dążenia do spełnienia marzeń. Reżyserią zajęli się Jimmy Chin oraz Elizabeth Chai Vasarhelyi, co zapowiada wysoki poziom realizacji.

  • Nominacje w kategoriach: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Annette Bening), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jodie Foster).
  • Gdzie obejrzeć: Netflix.

Rustin

Bayard Rustin był architektem epokowego marszu na Waszyngton w 1963 roku oraz jednym z najznamienitszych aktywistów i organizatorów w historii. Jego historię postanowili przedstawić Barack i Michelle Obama, którzy zostali producentami wykonawczymi filmu o tytule Rustin.

  • Nominacja w kategorii: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Colman Domingo).
  • Gdzie obejrzeć: Netflix.

Śnieżne bractwo

Śnieżne bractwo to film oparty na prawdziwej historii. Produkcja opowiada o katastrofie urugwajskiego samolotu, który rozbił się w niedostępnym sercu Andów w 1972 roku w drodze do Chile. Na pokładzie znajdowała się męska drużyna rugby, a także piloci i obsługa – łącznie 45 osób. Część z nich przeżyła. Hiszpański dramat przybliża losy ocaleńców przez 72 dni, które spędzili w górach.

Film powstał na podstawie książki, którą napisał Pablo Vierci. Urugwajski dziennikarz zebrał świadectwa ocalałych i przeprowadził obszerne dochodzenie, by ustalić przyczyny katastrofy.

  • Nominacje w kategoriach: Najlepszy film międzynarodowy i Najlepsza charakteryzacja.
  • Gdzie obejrzeć: Netflix.

Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara

Film jest ekranizacją popularnego opowiadania Roalda Dahla, przedstawiającego historię ekscentrycznego bogacza, Henry’ego Sugara, który dowiaduje się o istnieniu niezwykłego jogina posiadającego zdolność widzenia bez użycia oczu. Zafascynowany tą historią, Sugar decyduje się na głębsze zgłębienie tematu, co prowadzi go do odkrycia własnych, nieznanych dotąd możliwości i zmienia jego życie w sposób, którego nigdy nie przewidywał. Film, będący połączeniem fantasy i dramatu, został wyreżyserowany przez W. Andersona i swoją premierę miał na platformie Netflix 27 września 2023 roku.

Nominacja w kategorii: Najlepszy film krótkometrażowy.

Gdzie obejrzeć: Netflix.

Barbie

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tym filmie. „Barbie”, w reżyserii Grety Gerwig, to nie tylko opowieść o dojrzewaniu i przełamywaniu stereotypów. Akcja rozgrywa się w kolorowym, ale nie tak idealnym, jak mogłoby się wydawać, Barbielandzie, gdzie nawet w świecie pozornie idealnym znajdują się wyrzutkowie. Film porusza ważne tematy społeczne, pokazując, że wszyscy powinni mieć takie samo prawo do decydowania o sobie i swoim życiu. „Barbie” jest próbą przełamania czarno-białego postrzegania rzeczywistości, oferując widzom zarówno świetną zabawę, jak i materiał do refleksji na temat tożsamości, wolności i akceptacji różnorodności

  • Nominacje w kategoriach: Najlepszy film Najlepszy aktor drugoplanowy (Ryan Gosling!), Najlepsza aktorka drugoplanowa (America Ferrera), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza piosenka – „What Was I Made For?”, wyk. Billie Eilish, Najlepsza piosenka – „I’m Just Ken”, wyk. Ryan Gosling, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy.
  • Gdzie obejrzeć: HBO Max.

Czas krwawego księżyca

Film „Czas krwawego księżyca”, znany również jako „Killers of the Flower Moon”, jest ekranizacją historycznego reportażu Davida Granna z 2015 roku, który opisuje mroczne wydarzenia w hrabstwie Osage w Oklahomie, gdzie miejscowi Indianie Osagowie padli ofiarą serii zabójstw, co przyczyniło się do powstania FBI. Grann, znany z bestsellera 'Zaginione miasto Z’, ponownie przenosi czytelników i widzów w głąb dramatycznej historii. W filmie, utrzymanym w wiernym odwzorowaniu faktów, a Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone, Robert De Niro i inni wcielają się w postacie rzeczywistych ludzi związanych z tymi wydarzeniami, rekonstruując życie społeczności Osage na początku XX wieku.

  • Nominacje w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lily Gladstone), Najlepszy aktor drugoplanowy (Robert De Niro), Najlepszy reżyser (Martin Scorsese), Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza piosenka – „Wahzhazhe (A Song for My People)”, wyk. Osage Tribal Singers, Najlepsza scenografia,  Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż.
  • Gdzie obejrzeć: Apple TV+.

Indiana Jones i artefakt przeznaczeniay

Harrison Ford wraca w ikonicznej roli odważnego poszukiwacza przygód w najnowszej, piątej odsłonie popularnej serii filmów przygodowych. Akcja dzieje się w 1969 roku, czyli podczas apogeum wyścigu kosmicznego między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Jones jest zdeterminowany, aby wyjawić nikczemną działalność nazistowskich naukowców licznie stojących za programami kosmicznymi.

  • Nominacja w kategorii: Najlepsza muzyka oryginalna (John Williams).
  • Gdzie obejrzeć: Disney +.

Między nami żywiołami

Animacja „Między nami żywiołami” to najnowsze dzieło studia Disneya i Pixara, które zabiera widzów do magicznego miasta Żywiołów. W tym wyjątkowym miejscu zamieszkałym przez przedstawicieli czterech nacji żywiołów: ognia, wody, ziemi i powietrza, mieszkańcy uczą się żyć obok siebie, dzieląc się swoimi unikalnymi zdolnościami i kulturami. Film opowiada o przygodach, wyzwaniach oraz o sile przyjaźni i współpracy między różnymi społecznościami, pokazując, że pomimo różnic można tworzyć harmonijną wspólnot​​​​ę.

  • Nominacja w kategorii: Najlepszy pełnometrażowy film animowany. 
  • Gdzie obejrzeć: Disney +.

Spider-Man: Poprzez multiwersum

Animacja „Spider-Man: Poprzez multiwersum” opowiada o przygodach 15-letniego Milesa Moralesa. Miles trafia do multiwersum, gdzie razem z Gwen Stacy spotyka innych Spider-Manów. Razem mają za zadanie ochronić świat przed zagrożeniami, w tym przed nowym antagonistą – Spotem, który ma obsesję na punkcie Milesa i pragnie odebrać mu wszystko, co ma.

  • Nominacja w kategorii: Najlepszy pełnometrażowy film animowany. 
  • Gdzie obejrzeć: HBO Max.

Strażnicy Galaktyki: Volume 3

Film „Strażnicy Galaktyki: Volume 3” jest kontynuacją przygód znanej grupy superbohaterów z uniwersum Marvela. W tej części, wciąż poruszony utratą Gamory, Peter Quill (Star-Lord) zbiera swoją drużynę, aby obronić wszechświat przed nowymi zagrożeniami. Misja ta wymaga nie tylko siły i odwagi, ale również zmierzenia się z własnymi emocjami i przeszłością. Sielankowe życie Strażników na Knowhere zostaje wywrócone do góry nogami przez burzliwą przeszłość jednego z członków zespołu, Rocketa. Film eksploruje głębię relacji między postaciami, ich wzajemne zależności oraz wyzwania, przed jakimi stają, jednocześnie zachowując charakterystyczne dla serii poczucie humoru i dynamiczną akcj​​​​​​ę.

Nominacja w kategorii: Najlepsze efekty specjalne.

Gdzie obejrzeć: Disney +.

Twórca

Gareth Edwards, znany z takich filmów jak „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” oraz „Strefa X”, kontynuuje swoją pasję do tworzenia wizualnie oszałamiających dzieł z głębokimi, filozoficznymi przesłaniami. „Twórca” prezentuje jego umiejętność łączenia ambitnych koncepcji z emocjonującą narracją, oferując widzom zarówno rozrywkę na wysokim poziomie, jak i materiał do przemyśleń.

Podczas wojny toczącej się pomiędzy ludźmi a siłami sztucznej inteligencji, Joshua, były agent służb specjalnych, którego żona zaginęła w niejasnych okolicznościach, zostaje zrekrutowany do wytropienia i zlikwidowania nieuchwytnego architekta zaawansowanej technologii.

  • Nominacje w kategoriach: Najlepsze efekty specjalne i Najlepszy dźwięk.
  • Gdzie obejrzeć: Disney +.

Mission Impossible: Dead Reckoning. Part One, reż. Christopher McQuarrie

Kolejna część Mission Imposiible, czyli Tom Cruise w, jak zwykle, szczytowej formie fizycznej. W filmie grany przez niego Ethan Hunt i jego zespół IMF rozpoczynają swoją najniebezpieczniejszą misję. Są na tropie nowej, przerażającej broni, która zagraża ludzkości. Muszą zdążyć zanim broń wpadnie w niepowołane ręce. Stawką jest kontrola nad przyszłością i losami świata.

  • Nominacje w kategorii: Najlepsze efekty specjalne, Najlepszy dźwięk.
  • Gdzie obejrzeć: SkyShowtime.

Oppenheimer

W filmie „Oppenheimer”, Cillian Murphy wciela się w postać znanego naukowca Roberta Oppenheimera, kluczowego twórcy Projektu Manhattan, który zaowocował stworzeniem bomby atomowej w trakcie drugiej wojny światowej. Projekt osiągnął swój decydujący moment podczas testu Trinity 16 lipca 1945 roku w Los Alamos, gdzie po raz pierwszy przeprowadzono udaną detonację bomby atomowej.

Christopher Nolan, reżyser znany z unikania cyfrowych efektów specjalnych na rzecz bardziej autentycznych doświadczeń filmowych (jak demonstruje to na przykładzie eksplozji prawdziwego samolotu Boeing 747 dla potrzeb „Teneta”), zdecydował się zrekonstruować ten historyczny eksperyment bez użycia grafiki komputerowej.

  • Nominacje w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Cillian Murphy), Najlepszy aktor drugoplanowy (Robert Downey Jr.), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Emily Blunt), Najlepszy reżyser (Christopher Nolan), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza charakteryzacja i fryzury, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż.
  • Gdzie obejrzeć: Platformy VOD, od 21 marca na SkyShowtime

Napoleon

Epicki fresk Ridleya Scotta poświęcony Napoleonowi, jego kampaniom wojennym i relacji z Józefiną, ale oceniony przez krytyków z dużą dozą ostrożności. W roli tytułowej Joaquin Phoenix. Film eksploruje niepohamowaną ambicję Napoleona do zdobycia władzy, ukazując to przez pryzmat jego skomplikowanego i pasjonującego związku z Józefiną, która jest przedstawiona jako jego największa miłość. Dzieło Scotta wyróżnia się wyjątkowymi scenami bitewnymi, które stanowią tło dla przedstawienia strategicznego geniuszu Napoleona, zarówno w sferze militarniej, jak i politycznej, czyniąc ten film jednym z najbardziej porywających przedstawień bitewnych w kinematografii.

  • Nominacje w kategoriach: Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy i Najlepsze efekty specjalne.
  • Gdzie obejrzeć: Platformy VOD, Apple TV+ od 1 marca

Golda

Film, będąc dramatem historycznym, odsłania kulisy konfliktu widzianego przez pryzmat decyzji politycznych i wojskowych, rozgrywających się w dymie papierosowym wypełnionych gabinetach. Przedstawia także osobistą walkę Meir z ciężką chorobą w kontekście decyzji, które musieli podjąć generałowie i ministrowie w obliczu zagrożenia. „Golda” rzuca światło na niezwykłą postać Goldy Meir, którą nazwano „Żelazną Damą” na długo przed Margaret Thatcher, oraz na zawiłości globalnej polityki i historię Izraela, celebrującego w chwili premiery filmu 75 lat istnienia.

  • Nominacja w kategorii: Najlepsza charakteryzacja i fryzury.
  • Gdzie obejrzeć: Platformy VOD.

American Fiction

Sfrustrowany systemowym rasizmem pisarz postanawia opublikować książkę, podszywając się pod białego autora.

  • Nominacje w kategoriach:  Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszy aktor pierwszoplanowy i Najlepszy aktor drugoplanowy.
  • Gdzie obejrzeć: Prime Video.

Oscary 2024 – nominowane filmy, które można obejrzeć w kinach

  • „Biedne istoty” — (nominowany w 11 kategoriach), a od 27 marca film będzie dostępny na Disney+ 
  • „Chłopiec i czapla” — (nominowany w kategorii Najlepszy film animowany)
  • „Pies i robot” — (nominowany w kategorii Najlepszy film animowany)
  • „Godzilla Minus One” — (nominowany w kategorii Najlepsze efekty specjalne)
  • „Przesilenie zimowe” — (nominowany w pięciu kategoriach)
  • „Anatomia upadku” — (nominowany w pięciu kategoriach)
  • „Strefa interesów” — (nominowany w pięciu kategoriach) — w kinach od 8 marca 2024 r.
  • „Kolor purpury” — (Danielle Brooks nominowana w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa) — w kinach od 22 marca 2024 r.
kino 3D

Filmy niedostępne w Polsce

Ja, kapitan

Włoski kandydat do Oscara o dwóch przyjaciołach, którzy decydują się na migrację z Dakaru do Europy.

Nominacje: 1 (najlepszy film międzynarodowy)

Bobi Wine. Prezydent z getta

Filmowa sylwetka lidera ugandyjskiej opozycji, aktywisty i muzyka, który walczył z reżimem Yoweriego Museveniego.

Nominacje: 1 (najlepszy film dokumentalny)

The Eternal Memory

Codzienne zmagania z chorobą Alzheimera opowiedziane przez pryzmat dojrzałej pary, która spędziła razem ostatnie 25 lat.

Nominacje: 1 (najlepszy film dokumentalny)

To Kill a Tiger

Historia ojca walczącego o sprawiedliwość dla swojej nastoletniej córki, która została brutalnie zgwałcona przez grupę mężczyzn z ich społeczności.

Nominacje: 1 (najlepszy film dokumentalny)