Znudziła Ci się gra w Wordle? Poznaj najciekawsze alternatywy

Czy w świecie rozwijającej się technologii VR, AR, w momencie, kiedy ludzie inwestują w niezrozumiałe dla wielu tokeny NFT i szykują się do życia w Metaverse jest jeszcze miejsce dla zwykłych, prostych łamigłówek? Jak pokazał przykład Wordle – jest. Rozwiązanie Wordle przychodzi Wam już zbyt szybko? Mamy dla Was kolejne, czasem bardzo szalone, wyzwania.

Gry podobne do Wordle

Niewiele musiało upłynąć czasu od premiery Wordle, by ta prosta gra słowna stała się sensacją i hitem w Internecie. Szczególnie chętnie swoimi wynikami dzielili się użytkownicy Twittera, dzięki czemu w krótkim czasie Wordle przyciągnął miliony graczy, którzy desperacko próbują odgadnąć nowe pięcioliterowe słowo każdego dnia w nie więcej niż sześciu próbach.

Prosty, ale także niesamowicie atrakcyjny, do tego stopnia, że twórca Wordle, Josh Wardle, sprzedał grę The New York Times za siedmiocyfrową kwotę, oczywiście w dolarach.

Przeczytaj też:

Sposób, w jaki Wordle był w stanie wykorzystać media społecznościowe, zachęcając innych do grania i dzielenia się swoim wynikiem, jednocześnie bez wskazywania rozwiązań, to przepis, który wiele gier w przyszłości będzie próbowało odtworzyć. Zanim jednak powstanie coś zupełnie nowego, możemy wciąż cieszyć się zarówno Wordle, jak i różnymi innymi grami, które zostały nią zainspirowane. Wybraliśmy kilka najciekawszych, tak że zróbcie sobie kawę i do dzieła!

wordle logo

Hello Wordl, gdy długość ma znaczenie

Hello Wordl – kolejny remake Wordle – daje ci sześć prób odgadnięcia słowa i używa bloków tego samego koloru do śledzenia twoich postępów. Istnieją właściwie tylko dwie różnice, dzielące tę wersję od oryginału: nieograniczona liczba gier oraz to, że Hello Wordl pozwala zmienić liczbę liter w odgadywanym słowie. 

Możemy zostać przy czteroliterowym słowie lub użyć suwaka i przejść do jedenastoliterowego słowa. Jednak bez względu na długość słowa, wciąż pozostaje tylko sześć szans na odgadnięcie.

Dordle, czyli podwójna dawka rozrywki

W Dordle musisz jednocześnie odgadnąć dwa pięcioliterowe słowa, ale jednocześnie możesz wpisać tylko jedno słowo. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczymy. Wszystko odbywa się bardzo podobnie do gry Wordle, a więc wpisujecie 5-literowy wyraz w języku angielskim, korzystając z klawiatury znajdującej się pod planszą z łamigłówkami. Tym razem wpisane słowo będzie widoczne w dwóch okienkach jednocześnie. Musisz zatem zadecydować, czy najpierw skupiasz się na jednym słowie, czy przyjmujesz inną taktykę.

W przeciwieństwie do Wordle, Dordle pozwala na kontynuowanie zabawy bez potrzeby czekania do kolejnego dnia. Jednak jeśli martwicie się, że Wasze życie prywatne i zawodowe może wtedy za mocno ucierpieć, możecie na wstępnie wybrać opcję „daily”, gdzie przygotowywane jest jedno zadanie dziennie.


Quordle, czyli Wordle x4

Ten spin-off także opiera się na koncepcji oryginału i obowiązują te same zasady — każda litera zmienia kolor na zielony, jeśli jest we właściwym miejscu lub żółty, jeśli jest zawarty w słowie, ale nie we właściwym miejscu, a szary, jeśli nie jest w ogóle zawarte w słowie. Ok, to już znamy, a co jest nowego?

Zamiast zgadywać jedno pięcioliterowe słowo – jak w przypadku Wordle, lub dwa słowa – jak to ma miejsce w Dordle, gracze muszą odgadywać jednocześnie aż cztery słowa. Na rozwikłanie łamigłówki mamy tu aż dziewięć prób. Tutaj także, tak jak w Dordle, każde odgadnięcie pojawia się we wszystkich czterech polach.

Wczesny prototyp gry składającej się z czterech słów pochodzi od inżyniera Davida Maha. Ostateczny twórca Quordle, Freddie Meyer, dopracował kod i zbudował stronę.

Witryna oferuje dwie opcje rozgrywki, z których jedną jest Daily Quordle. Quordle oferuje również graczom, którzy chcą więcej, możliwość grania w nieograniczoną liczbę gier.

Octordle – tylko dla graczy o mocnych nerwach

Koniec zabawy, prawdziwi gracze rozwiązują jednocześnie osiem łamigłówek i grają teraz w Octordle. Brzmi to niemożliwe i dla wielu takie pozostanie. Ponownie mamy tutaj grę słowną, na odgadnięcie ośmiu mamy 13 prób. Znowu gramy jednocześnie na ośmiu planszach, próbując jednocześnie zidentyfikować wszystkie osiem słów.

Jak można sobie wyobrazić, w przypadku tylu słów, trzeba wprowadzić do gry zupełnie nową taktykę. Jeśli wcześniej wydawało się, że początkowe słowo jest ważne, w przypadku ośmiu oddzielnych startów naraz o tej zasadzie można zapomnieć. 

Jeśli skupimy się na pierwszym słowie, to co z drugim? Należycie do tych graczy, którzy wstawiają zupełnie inne zestawy pięciu liter w kolejnych próbach, czy do tych, którzy od początku szukają właściwych rozwiązań?

Gdy odgadniesz już jedno ze słów siatka w tym polu się blokuje, dzięki czemu możesz łatwiej skoncentrować się na pozostałych wyrazach. Podobnie zresztą jest w Quordle.

Absurdle, czyli jazda bez trzymanki

Poprzednie gry, nawet jeśli początkowo wydawały się skomplikowane, przestawały (choć trochę) nimi być, gdy tylko rozpoczynaliśmy rozgrywkę. W Absurdle to poczucie nie przechodzi nigdy. Co prawda ta gra również powstała na fali popularności Wordle, ale z jej podstawową regułą ma niewiele wspólnego. Mianowicie w tym przypadku nie ma ani jednego słowa, które trzeba odgadnąć.

Oprócz wymyślania słowa samemu, można posłużyć się „random guess”, czyli losowym słowem. Gra zaczyna się od 2315 możliwości i odpowiada na każde z twoich domysłów, bierze pod uwagę całą listę wszystkich możliwych tajnych słów, zmuszając cię do zawężenia opcji, aż w zasadzie uwięzisz sztuczną inteligencję, aby pozostało tylko jedno słowo. Inaczej mówiąc, Absurdle zmienia słowo, na które polujesz za każdym razem, gdy zgadniesz.

Tak, wiemy, można się tu pogubić, dlatego łatwiej będzie posłużyć się tutaj przykładem takiej rozgrywki .Otóż, gdy rozpoczniemy rozgrywkę słowem SUPER, a przygotowane do odgadnięcia słowo to CIGAR, to gra zauważa, że dobrze odgadliśmy literę R, gra wymyśli inne sekretne słowo, które nadal będzie zawierać to R. Absurdalne? No właśnie.

Survivle to odwrócone zasady Wordle

Ten spin-off Wordle o nazwie Survivle, sprytnie odwraca cel gry w Wodle, zmuszając graczy do unikania poprawnej odpowiedzi. Celem przetrwania jest rozwiązanie jak największej liczby 5-literowych słów w mniej niż 30 sekund bez zatrzymywania się. Jeśli w tym czasie nie odnajdziesz prawidłowego słowa, gra Ci je pokaże prawidłowe słowo i stracisz 1/5 życia. Kiedy stracisz pięć żyć, wygrywasz. 

Następnie gra daje możliwość udostępnienia swojego wyniku w mediach społecznościowych. Chociaż zważając na to, że w grze nie ma codziennego słowa, tak naprawdę mija się to z celem, bo element społecznej konkurencji został przez to zlikwidowany.

Squabble – Wordle w wersji Battle Royale

Tak, ktoś stworzył Wordle w wersji Battle Royale. Gra nazywa się Squabble. W Squabble rywalizujesz w wyścigu Wordle z wieloma innymi graczami. To oznacza, że ​​musisz myśleć szybko i zapomnieć o powolnej rozgrywce, rozciągniętej na cały dzień i rozważaniu każdego następnego ruchu.

Istnieją dwa tryby gry. Blitz to mecz na mniejszą skalę, w którym bierze udział do pięciu graczy. Battle Royale może pomieścić aż do 99 graczy. Każdy gracz ma punkty zdrowia, które powoli się zmniejszają. Odgadywanie odpowiednich liter i słów zwiększa liczbę tych punktów. Gdy nic nie robisz punktów ubywa. Po zakończonej grze możecie zobaczyć cały jej przebieg na powtórce.

To dobry pomysł, jeśli macie ochotę na odrobinę adrenaliny z rana, w przeciwnym razie możecie poczuć się odrobinę sfrustrowani po takiej rozgrywce.

Nerdle dla tych, którzy wolą liczby

Brytyjski naukowiec zajmujący się danymi, Richard Mann z Londynu, uruchomił liczbową wersję Wordle po tym, jak jego 14-letnia córka powiedziała, że ​​żałuje, że nie ma odpowiednika Wordle dla „matematycznych nerdów”.

Celem gry jest odgadnięcie Nerdle w sześciu próbach, poprzez odgadnięcie działania wypełniającego osiem płytek. Po każdym odgadnięciu kolor kafelków zmieni się, aby pokazać, jak blisko jest prawidłowej odpowiedzi. Zielony oznacza, że ​​cyfra jest prawidłowa i we właściwym miejscu. Fioletowy oznacza, że ​​jest w grze, ale w niewłaściwym miejscu. Czarny oznacza, że ​​w ogóle nie ma go w łamigłówce.

Jakie są zasady Nerdle?

  • Jest osiem znaków;
  • Znaki to: 0123456789+-*/=;
  • Działanie musi być obliczeniem, które jest matematycznie poprawne, więc musi zawierać jeden znak „=”;
  • Obowiązuje standardowa kolejność działań;
  • Porządek ma znaczenie. Jeśli odpowiedź brzmi 10+20=30, to 20+10=30 nie jest wystarczająco blisko.

Worldle – czas na geografię

Teraz trochę oddechu od słownych zagadek w typie Wordle. Ta gra skupiająca się na geograficznym zgadywaniu, przyciąga prawie dwa miliony odwiedzających każdego dnia. Sam twórca gry nie może uwierzyć w jej sukces: „Myślałem, że zagra w to tylko kilku moich znajomych, nie więcej niż 20 lub 30 osób. Trudno mi uwierzyć, że obecnie gra w nią ponad milion osób – to jest niesamowite”.

Gra przedstawia sylwetkę kraju i prosi graczy o odgadnięcie, który to kraj. Podczas gdy Wordle daje wskazówki w postaci szarych, żółtych i zielonych kwadratów, Worldle działa według nieco innego zestawu zasad. Kiedy zgadniesz, pojawi się pięć kwadratów: liczba zielonych kwadratów odpowiada temu, jak blisko było twoje odgadnięcie odpowiedzi. Kwadraty szybko znikają i są zastępowane innymi przydatnymi informacjami: jak daleko geograficznie Twoje odgadnięcie znajduje się od odpowiedzi i w jakim kierunku jest odpowiedź w stosunku do Twojego przypuszczenia.

Ustawienia Worldle oferują również możliwość dostosowania sposobu odgadywania kraju. Możesz przełączać się między otrzymywaniem podpowiedzi w kilometrach lub milach, w zależności od tego, z jaką jednostką miary najbardziej Ci odpowiada. Specjaliści od geografii w poszukiwaniu większego wyzwania mogą również zdecydować się na całkowite ukrycie obrazu kraju lub losowe obrócenie obrazu.

Globle – ciepło-zimno na globusie

Jeśli geografia jest jedną z Twoich pasji, mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Globle także skłania Cię do odkrycia tajemniczego kraju dnia. Tutaj masz jednak nieograniczoną liczbę domysłów i używasz globusa, aby wywnioskować poprawną odpowiedź zamiast zarysu.

Globle działa podobnie do gry w ciepło-zimno. Kiedy zgadniesz kraj, zostanie on wypełniony różnymi odcieniami czerwieni. Im ciemniejszy odcień, tym bliżej właściwego kraju jesteś.

Heardle – trochę Wordle, a trochę „Jaka to melodia?”

Heardle jest jak Wordle dla muzyki pop, albo jeszcze fajniejsze. Tak naprawdę grę można by potraktować, jako zupełnie osobny koncept rządzący się własnymi prawami, gdyby nie kilka subtelnych podobieństw, które przypominają o jej prawdziwym pochodzeniu. Heardle także  jest codzienną grą w zgadywanie, w której gracze stają przed wyzwaniem odgadnięcia piosenki dnia, która jest ujawniana w racjonowanych porcjach przez 6 szans.

Na początku gry mamy do przesłuchania krótki fragment utworu. Jeśli nie uda nam się odgadnąć (co jest wysoce prawdopodobne) fragment utworu wydłuża się o kolejne sekundy. Dość dużym ułatwieniem jest fakt, że wpisując nazwę artysty lub tytuł wyświetlają nam się wszystkie piosenki, które są w bazie gry.

Lordle of the rings

Lordle of the Rings jest jednym z przykładów alternatywy Wordle opartej na fandomie, wymagającej od graczy znajomości słownictwa Tolkiena oraz postaci. Możliwe tajemnicze słowa i akceptowane odpowiedzi to terminy i imiona z głównego tekstu „Władcy Pierścieni”.

Star Wordle i Swordle dla fanów Gwiezdnych wojen

Kochasz Gwiezdne wojny? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

W Star Wordle gracze muszą odgadnąć nazwy oparte na Gwiezdnych Wojnach. Ukryte słowa obejmują wyrażenia i nazwy związane z serią Gwiezdnych Wojen i kulturą fanów. Alternatywą jest Swordle, który działa na podobnych zasadach, ale wizualnie pewnie bardziej przypadnie do gustu fanom.

Przeczytaj też:

Crosswordle 46, czyli stara, poczciwa krzyżówka

Bardzo ciekawe połączenie krzyżówki i gry w Wordle. Zasady są mało skomplikowane, ale sama zabawa do najłatwiejszych nie należy.

W tej grze inspirowanej Wordle trzeba rozgryźć dwa słowa o różnej długości, które przecinają się, jak krzyżówka. Bloki w kolorze szarym, żółtym i zielonym działają na znanych nam już zasadach i również pojawia się tylko jedna zagadka dziennie. Wygląda jednak na to, że można zgadywać tyle razy, ile chcemy, dopóki nie odganiemy słów lub nie zrezygnujemy. W przeciwieństwie do innych gier opartych na Wordle, Crosswordle 46 pozwala stworzyć własną niestandardową łamigłówkę, którą można podzielić się ze znajomymi.

Crosswordle to Wordle i Sudoku w jednym

Crosswordle? Czy mu już tego nie słyszeliśmy? W napływie różnych gier inspirowanych Wordle trafiły się dwie o podobnej nazwie. Są jednak tak różne od siebie i ciekawe, że postanowiliśmy przedstawić Wam je obie.

Za każdym razem wita nas siatka, która wydaje się być częściowo rozwiązana, ale w większości niedokończona, tylko liczba rzędów różni się w zależności od trybu wyzwania. Mimo że nie ma limitu czasu, zobaczysz licznik czasu, który śledzi czas spędzony na wyzwaniu; to dyskretnie pokazuje, że celem wyzwania jest ukończenie układanki w jak najkrótszym czasie… więc naprawdę bez presji.

Zielone , żółte i szare kafelki na Crosswordle mają to samo znaczenie , co w uniwersum Wordle, tj. wskazują wygląd, występowanie i częstotliwość liter w grze.

Rozwiązany rząd i puste kolorowe kafelki to jedyne wskazówki udzielane graczowi w trakcie gry. Crosswordle jest jak labirynt, który można odblokować za pomocą dostępnych kluczy (zielone litery).

Jednocześnie na widoku kryje się dyskretna równoległa formuła — rozrzucone „kolorowe kafelki”, które widzisz, nie są tam przypadkowo umieszczone — masz obowiązek używania tylko „zielonych liter”, które są dostępne na początek gry na tych żółto-zielonych kafelkach.

Po podaniu nieprawidłowej lub niewłaściwie umieszczonej litery zostaje ona wyróżniona czerwoną obwódką z flagą w rogu. Towarzyszy mu komunikat na dole siatki wyjaśniający naturę błędu. Błędy te wskazują, że litera (jej wystąpienie lub położenie) jest niezgodna z zasadami gry.

Jeśli macie jeszcze inne propozycje gier, podzielcie się nimi w komentarzach. Chętnie przetestujemy 😉