Trwają prace nad dronem, który będzie sadził drzewa i walczył ze zmianami klimatycznymi

Klęski żywiołowe i destrukcyjna dla środowiska działalność człowieka to tylko przykłady zjawisk, przez które rokrocznie na świecie niszczone są miliony drzew. Dramatyczna sytuacja skłoniła dwie marki – AirSeed i CAL International – aby połączyły swoje siły i stworzyły rozwiązanie, które ma pomóc w zniwelowaniu skutków tych zmian. Wstępnie ustalono, że proponowanym przez nie złotym środkiem ma być… specjalny dron do sadzenia drzew. Dowiedz się więcej.

Dron do sadzenia drzew staje się rzeczywistością

Zapowiedziany dron do sadzenia drzew to efekt projektu australijskiej marki AirSeed Technologies, którego celem jest zasadzenie 100 milionów drzew do końca 2024 roku. Start-up, zajmujący się ekologią i stawiający na innowacyjne rozwiązania, stworzył to wyjątkowe urządzenie przy pomocy brytyjskiego giganta technologicznego CAL International. Obecnie trwają prace nad jego udoskonaleniem. 

dron do sadzenia drzew
fot. digitalcameraworld.com

Jak działa dron AirSeed i CAL International?

40 000 strąków nasiennych dziennie – tyle będzie w stanie zrzucić w trakcie jednego dnia dron do sadzenia drzew zapowiedziany przez swoich twórców. Dlaczego strąków? Otóż, jak się okazuje, same nasiona mogłyby nie wystarczyć, ponieważ są zbyt narażone na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei strąki nasienne pokryte zostały specjalną warstwą, która skutecznie ochrania nasiona właściwe np. przed owadami i zwierzętami. Podczas deszczu pomaga też w aktywacji nasion w podłożu i przyspiesza proces kiełkowania nowych drzew.

Niezwykły statek powietrzny – najpewniej przez wzgląd na swoje gabaryty – ma być kontrolowany przez dwie osoby. Działa z kolei w oparciu o dane GPS i pakiet informacji na temat tego, gdzie drzewa są najbardziej potrzebne. W trakcie lotu, sytuacja na bieżąco jest identyfikowana za pomocą sygnałów pochodzących od zaimplementowanej w nim sztucznej inteligencji. 

Dron jest też bardzo szybki – wystrzeliwuje nawet 2 strąki na sekundę. Ponadto „zapamiętuje” też ich lokalizację, co sprawia, że w dowolnym momencie może powrócić na tę samą trasę i zarejestrować wzrost sadzonki. Genialne, prawda?

Dlaczego drzewa są dla nas ważne? 

Po raz kolejny mamy do czynienia z zupełnie nowym sposobem wykorzystania technologii w słusznym celu. Dron do sadzenia drzew to sposób na dotarcie do najbardziej odległych i poszkodowanych ekologicznie obszarów i podarowanie im „kolejnego życia”.

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły katastrofalne liczby zniszczonych drzew, a zmiany klimatyczne nie zapowiadają, aby coś w tej kwestii miało się zmienić. Dlatego właśnie potrzeba tak odważnych projektów. Tym bardziej, że jak wiadomo, drzewa to główne generatory tlenu, a więc rośliny, bez których funkcjonowanie na Ziemi jest praktycznie nie możliwe. Stanowią też źródło pożywienia i naturalne środowisko dla wielu gatunków zwierząt. Innymi słowy – nieodłączny element naszej egzystencji.

Polecane drony:


Źródło: digitalcameraworld.com, gaamagazine.com, kqeducationgroup.com