Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe na świecie

W Polsce, mimo że każdy region ma swoje zwyczaje, to tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe mają wspólny mianownik. Karp, sianko pod obrusem i wyczekiwanie pierwszej gwiazdki przed rozpoczęciem wieczerzy. Jednak warto zerknąć na mapę świata i dowiedzieć się, kogo Hiszpanie okładają kijami podczas Wigilii, w jakim kraju należy schować miotły i kto wygra konkurs na najobrzydliwszą potrawę świąteczną. Przeczytajcie o tych bardziej i mniej zwyczajnych tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych w niektórych zakątkach świata.

Kot gigant na Islandii – przerażająca tradycja świąteczna

Jeśli kiedyś przypadkiem będziecie spędzać święta na Islandii, to nie miejcie nic przeciwko nowym ubraniom na prezent. To najpewniej zagwarantuje Wam szansę przeżycia kolejnych Świąt. W Islandii otrzymanie nowego ubrania na Boże Narodzenie, to wyróżnienie dla grzecznych domowników, zarówno tych młodszych, jak i tych całkiem dorosłych. Legenda głosi, że na niegrzeczniuchów czyha wygłodniały, gigantyczny kot Jólakötturinn. Jeśli ciężko Wam uwierzyć w ogromnego kota, to co powiecie na gigantyczną trollicę Grýlę? Mieszka w górach, a niegrzeczne dzieci zazwyczaj zjada w formie gulaszu.

źródło: screen z filmu The Wicked Feline Murder Floof, a Yule Cat Story

Kto maluje sufit po Wigilii ? Rzucanie jedzeniem na Słowacji

Okazuje się, że nie tylko życzenia mogą przynosić szczęście i pomyślność. Na Słowacji w dalszym ciągu praktykuje się zwyczaj rzucania jedzeniem o sufit. Im większa porcja zostanie nad głowami domowników, tym więcej szczęścia czeka ich w nadchodzącym roku. Jeśli domownicy zapewnią już sobie szczęście w nadchodzącym roku, to pora pomyśleć o zdrowiu i w tym celu używają opłatka. Jednak nie dzielą się nim, tak jak w Polsce, składając sobie życzenia, tylko spożywają go jako przekąskę ze słodkimi lub słonymi dodatkami.

Tradycje wigilijne w Norwegii. Daj czarownicy na taksówkę

W Norwegii po świątecznych porządkach koniecznie trzeba schować wszystkie miotły. Ale nie tak o, odłożyć, tylko zapewnić im naprawdę porządną kryjówkę. Otóż w okolicy Świąt koło gospodarstw krążą czarownice i inne stwory, które tylko czyhają, by ukraść jedyny słuszny środek transportu i trochę porozrabiać. A gdy zadba się już o bezpieczeństwo, trzeba również zadbać o pełne brzuchy. Każda porządna gospodyni powinna upiec 7 (słownie siedem) ciast <3. Oprócz tego na norweskim stole powinny znaleźć się wieprzowe i owcze żeberka, ryba z bekonem oraz Gløgg napój doprawiony korzennymi przyprawami i bakaliami.

glogg

Wigilia z Kaczorem Donaldem. Tradycja wigilijna w Szwecji

W Szwecji również nie obowiązuje post, więc wiele świątecznych dań składa się z mięsa. Na szwedzkim stole zobaczymy między innymi klopsiki, szynki, śledzie w sosach czosnkowym i musztardowym, surowego łososia peklowanego w soli, cukrze i koperku. Zanim jednak szwedzkie rodziny zasiądą do stołu, muszą najpierw spełnić świąteczny obowiązek i całą rodziną obejrzeć Kaczora Donalda. Szwedzi muszą również pamiętać, aby zostawić trochę jedzenia dla domowych skrzatów, by żyć z nimi w zgodzie.

Nakarm głodnego elfa w Danii

Żeby Święta w Danii były udane, trzeba myśleć nie tylko o tym, żeby nakarmić gości. Należy też zostawić miseczkę puddingu dla niegrzecznych elfów (nisse). Jeśli nie zostaną nakarmione, to mogą nieźle narozrabiać. Duńskie świąteczne ucztowanie rozpoczyna się od ryżowego budyniu z migdałami, wanilią i sokiem. Kto w swoim deserze znajdzie całego migdała, ten otrzymuje dodatkowy prezent. Duńczycy odliczają dni do Bożego Narodzenia za pomocą świecowego kalendarza. Każdego dnia przy śniadaniu zapala się odpowiedni fragment świecy, który trzeba w odpowiednim momencie zgasić, aby nie rozpocząć następnego dnia.

skrzat nisse
źródło: wikipedia

Kiedy Święta w Rosji? Sprawdź dobrze kalendarz

Według kalendarza juliańskiego Boże Narodzenie w Rosji obchodzi się 7 stycznia. Stół świąteczny nie różni się wiele od tego znanego u nas. Głównym daniem jest kutia, a towarzyszą jej między innymi pierogi z rozmaitym farszem i kompot z suszu. Dawniej w dzień wigilii panny wróżyły sobie zamążpójście podczas spotkań w baniach. Teraz można się spotkać z wróżbami przy wigilijnym stole i wieszczyć swojego wybranka z herbaty czy ryżu.

Tradycja wigilijna na Grenlandii. Weź ze sobą prowiant

Grenlandia zdecydowanie wiedzie prym, w obchodzeniu najdziwniejszej i trochę obrzydliwej (z naszej perspektywy) tradycji. Kivaku, to podawanie surowego (?) mięsa morskiego ptaka. Martwą alkę owija się w foczą skórę i na kilka dni przed świętami wsadza pod kamień. W tym czasie ma osiągnąć odpowiednią fazę rozkładu i w takim stanie podawane jest domownikom. Ale na świątecznym stole znajdą się też trochę bardziej standardowe potrawy jak ryż na mleku z drobno zmielonymi migdałami i konfiturą wiśniową, baraninę czy kaczkę.

Niemiecka tradycja wigilijna, czyli znajdź ogórka 

Jabłka i orzechy wieszane na choince wcale nas nie dziwią. Niemców nie dziwią zielone ogórki ukryte między gałązkami choinki. Kto pierwszy w wigilijny wieczór odnajdzie warzywo, ten otrzyma dodatkowy prezent. Jeśli już o prezentach mowa, to warto wspomnieć, że bardzo dobrze się ma u naszych sąsiadów tradycja bombonierek z okienkami, czyli kalendarzy adwentowych. Więcej o nich napisała Kamila. Warto też wiedzieć, że mimo iż Wigilię w Niemczech się obchodzi, to jest to raczej szybka kolacja z purée ziemniaczanym i kiełbaskami. Prawdziwe świętowanie Niemcy urządzają w dzień Bożego Narodzenia.

W Wigilię wywróżysz drugą połówkę. Tradycja wigilijna w Czechach

Dla Czeszek Wigilia Bożego Narodzenia to czas przepowiedni. Singielki, które czekają na swoją drugą połówkę, rzucają w tym dniu swoimi butami. Jeśli nosek buta ułoży się w kierunku drzwi, to pannę czeka zamążpójście. Jeśli trajektoria lotu ustawi but w przeciwnym kierunku, to kobieta jeszcze trochę poczeka na swojego księcia z bajki. W Czechach nauka stawiana jest na pierwszym miejscu. W tym przypadku fizyka rządzi miłosną chemią.

Królewska kolacja. Wielka Brytania i tradycja świąteczna

W Wielkiej Brytanii o świętach zaczyna się myśleć już trzy miesiące wcześniej. Wtedy to rozpoczyna się przygotowywanie tradycyjnego bożonarodzeniowego puddingu. Potrawa przyrządzana jest z 13 składników, które mają symbolizować Jezusa i dwunastu apostołów. Co tydzień, aż do świąt, pudding miesza się i dolewa do niego porcję rumu. W Wigilię potrawa podawana jest z budyniem lub podpalonym brandy. Ta druga opcja ma bronić przed nieszczęściami. Brytyjczycy zasiadają do Wigilii w południe i spożywają ją w iście królewskim stylu – z papierowymi koronami na głowach.

wigilia wielka brytania

Tradycje świąteczne w Belgii. Tylko spokojnie…

Belgowie mają do Wigilii bardzo luźny stosunek. Często zamawiają jedzenie w restauracjach lub kupują gotowe półprodukty. W Belgii nie przestrzega się postu, więc na wigilijnym stole można znaleźć dziczyznę i drób. Osobliwym rarytasem i najbardziej wyczekiwanym przysmakiem jest słodka bułka w kształcie małego Jezuska owiniętego becikiem. Po Świętach Belgowie urządzają uroczyste palenie choinki, które ma symbolizować pożegnanie starego roku i przynieść szczęście w nowym.  

We Włoszech jakby rodzinnie

We Włoszech przestrzega się dość restrykcyjnie wigilijnego postu. Na stole królują owoce morza z makaronami. Ten postny posiłek Włosi nadrabiają w Boże Narodzenie. Miłą, włoską tradycją jest pisanie do rodziców listów z podziękowaniami, które są uroczyście odczytywane podczas wigilijnej kolacji. Często Wigilii towarzyszą rodzinne gry i zabawy. W niektórych regionach Włoch prezenty otwiera się dopiero po pasterce. Wtedy też otwiera się butelkę szampana i składa uroczyste życzenia.

Zostaw miejsce na deser. Francja i tradycja wigilijna

Francuzi to prawdziwe łakomczuchy. Absolutnie nie odbierajcie tego, jako obelgę. Ja obchodząc Święta po francusku, byłabym zachwycona. Otóż we Francji na Wigilijnym stole musi się znaleźć 13 deserów! Między innymi tradycyjne ciasto o kształcie polany drewna. Oprócz słodkości w Wigilię Francuzi raczą się owocami morza oraz potrawami z mięsa, które popijają szampanem. Nie jest niczym dziwnym, że we Francji po Wigilii wychodzi się do pubów, które są w tym dniu otwarte, jak w zwykły dzień.

Kto dostanie po grzbiecie. Wigilia w Hiszpanii

Mamy drugiego kandydata na najdziwniejszą tradycję świąteczną. Caga tió – to po prostu „wypróżniający się pieniek”. Pieniek ma namalowaną buzię i czerwoną czapkę. Legenda głosi, że pieniek był dokarmiany przez dzieci resztkami ze stołu, by potem załatwić się prezentami. Podczas Wigilii rodzina zbiera się wokół pieńka i wali go ze wszystkich sił kijami, śpiewając przy tym ludowe przyśpiewki. Podczas tej osobliwej zabawy z pieńka mają wypadać upominki słodkości.

źródło: wikipedia

Zamów sobie kurczaka. Tradycja wigilijna w Japonii

Mimo że Japonia nie jest krajem chrześcijańskim, to często można zauważyć tam stricte europejskie zwyczaje świąteczne. Należą do nich przystrajanie choinki czy ozdabianie mieszkań światełkami. To, co natomiast nie jest świątecznym zwyczajem po naszej stronie kuli ziemskiej, ale stało się świąteczną tradycją w Japonii, to obżeranie się w Boże Narodzenie kubełkami z KFC. Dlaczego smażony kurczak? Przypuszcza się, że dwa wydarzenia mające miejsce w latach 70. wpłynęły na przyjęcie się tradycji. Pierwszym było zamówienie do chrześcijańskiego przedszkola zestawu dla każdego dziecka w ramach prezentu świątecznego. W kolejnych latach inne przedszkola również zorganizowały zamówienia dla swoich milusińskich i w ten sposób rozpowszechniła się tradycja.

Drugim wydarzeniem, które być może miało wpływ na upowszechnienie jedzenia kurczaka w Boże Narodzenie, było obchodzone przez amerykańskich turystów Święto Dziękczynienia. Brak dostępu do indyka Amerykanie zrekompensowali sobie właśnie kurczakiem z KFC. Jak się okazuje, potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale również tradycji.

Do kościoła na rolkach. Tradycja świąteczna w Wenezueli

W  Wenezueli w nabożeństwach świątecznych uczestniczy się od 16.12 do 24.12. Ta ostatnia msza przed Świętami jest wyjątkowa. Ale w zupełnie inny sposób, niż się można spodziewać. W Wigilię do kościoła jedzie się na rolkach, a ulice miasta są zamknięte dla ruchu samochodowego, by wierni mogli bezpiecznie dostać się do kościoła.

🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄

Które tradycje bożonarodzeniowe mają szansę przyjąć się w Waszych domach? Ja zdecydowanie rozważam wprowadzenie u siebie francuskiej. Do tradycji kalendarzy adwentowych raczej nie muszę Was zachęcać, bo ma się u nas bardzo dobrze. Koniecznie skorzystajcie z oferty al.to, gdzie znajdziecie kalendarze adwentowe, a także mnóstwo świątecznych prezentów dla całej rodziny. 🎁

Źródła: national-geographic.pl; belgia.lovetotravel.pl; filing.pl; madou.pl; zbarcelony.pl