Spotify Platinum z jakością HiFi pojawi się już w listopadzie?

Wygląda na to, że już niebawem użytkownicy Spotify będą mogli nareszcie cieszyć się jakością Hi-Fi. Według przecieków ta, zapowiadana już od roku, nowość od szwedzkiego giganta ma pojawić się już w listopadzie. Niestety wiele wskazuje na to, że tanio nie będzie.

Spotify nareszcie pojawi się w jakości HiFi?

Większość popularnych usług przesyłania strumieniowego oferuje już swoim subskrybentom ustawienie dźwięku w jakości Hi-Fi. To pozwala użytkownikom usłyszeć więcej szczegółów podczas słuchania muzyki. Apple Music, Deezer i Tidal oferują takie strumieniowanie Hi-Fi za odpowiednio wyższą cenę, teraz przecieki wskazują, że do tego grona w końcu dołączy Spotify.

O coraz bliższej premierze nowej usługi Spotify poinformował pewien użytkownik Reddita. Anulował on subskrypcję Spotify Premium, aby przejść na Apple Music, a w odpowiedzi od Spotify otrzymał ankietę z pytaniem, czy rozważy zapłatę za Spotify Platinum w ciągu najbliższych 30 dni. Zatem, jeśli wierzyć tej ankiecie, w listopadzie moglibyśmy spodziewać się premiery nowego planu Spotify Platinum. 

Spotify Platinum to więcej niż tylko jakość HiFi

Z udostępnionego zrzutu ekranu tej ankiety wynika, że poza dźwiękiem HiFi, Spotify chciałoby wprowadzić jeszcze wiele innych ciekawych funkcji. Korzyści z nowego planu miałyby obejmować także Studio Sound, narzędzie „tunera słuchawkowego”, Audio Insights, Library Pro, Playlist Pro i ograniczone podcasty Spotify z reklamami.

Oczywiście nie jest jeszcze potwierdzone, co miałoby się kryć pod tymi wszystkimi pojęciami. Jednak jeśli chodzi o Library Pro oraz Playlist Pro, użytkownicy mają swoje podejrzenia. Mianowicie przypuszczają, że Playlist Pro będzie przypominać funkcję Smart Playlists znajdującej się w Apple Music. Funkcja ta automatycznie dodaje utwory do listy odtwarzania, jeśli pasują do wstępnie zdefiniowanych kryteriów dla tej listy.

Całkiem możliwe, że Library Pro to także coś, co znają już użytkownicy Apple Music. Zatem może to być biblioteka, w której użytkownicy mogą lepiej organizować swoją bibliotekę i np. edytować metadane utworów. Mamy tylko nadzieję, że rzeczywiście tak to ma wyglądać, bo niektórzy użytkownicy obawiają się tego, że użytkownicy tańszych planów po prostu stracą dotychczasowe funkcje, do których dostęp odzyskają dopiero po subskrypcji droższego planu.

Interesująco brzmią również nazwy Studio Sound oraz Audio Insight, które prawdopodobnie poprawiłyby jeszcze jakość dźwięku. Użytkownicy w komentarzach domyślają się, że mogłoby to być coś w stylu Spatial Audio, które znaleźć możemy w Apple Music. Inaczej mówiąc, byłby to dźwięk przestrzenny, dzięki któremu bylibyśmy w stanie słyszeć muzykę dookoła siebie w zależności od tego, jak obrócimy głowę.

Spotify - jak usunąć konto

Koszt Spotify Platinum

Wszystkie te dobrze zapowiadające się nowości oczywiście miałyby swoją cenę. Według tych niepotwierdzonych jeszcze przecieków, pakiet Platinum miałby kosztować klientów 19,99 dolarów za miesiąc subskrypcji.

To oznacza, że trzeba byłoby za niego zapłacić dwa razy tyle, ile kosztuje standardowy Plan Premium dla jednej osoby. W Polsce taki plan kosztuje użytkowników 19,99 zł/mc, co może sugerować, że Spotify Platinum będzie oznaczać wydatek około 40 zł/mc.

Jeśli te plotki się potwierdzą, raczej trudno będzie uznać taką ofertę na rynku za konkurencyjną. Czy jednak znajdzie swoich zwolenników i czy rzeczywiście wszystkie przecieki okażą się prawdzie, dowiemy się w przyszłym miesiącu.