„Śpiulkolot”. Znamy już Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Już niebawem pożegnamy 2021 rok, zatem czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. Od kilku lat Państwowe Wydawnictwo Naukowe organizuje Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku zwyciężyło słowo „śpiulkolot”. Na podium znalazły się także „naura” oraz „twoja stara”. Sprawdźcie, co oznaczają zwycięskie słowa.

„Śpiulkolot”, czyli Młodzieżowe Słowo Roku 2021 zostało wybrane

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku rokrocznie budzi coraz większe zainteresowanie. Niektórzy co prawda mają zastrzeżenia do formuły tego konkursu, zarzucając mu, że o wygranej decydują ludzie, którzy do młodzieży nie zaliczają się już od dawna, stąd trudno im rzeczywiście wybrać najpopularniejsze słowo stosowane przez młode pokolenie Polaków.

Jednak pomimo tych kontrowersji, ogłoszenie wyników, jak i poprzedzające go wybory, są szeroko komentowane zarówno przez młode, jak i starsze wiekiem osoby. Sami organizatorzy przyznają, że (Plebiscyt) przez ostatnie lata wprowadził do powszechnej polszczyzny wiele słów i wyrażeń, wcześniej znanych głównie młodemu pokoleniu. Czy tak będzie i tym razem ze słowem „śpiulkolot”? Czas pokaże.

 

Więcej o głosowaniu w Plebiscycie napisaliśmy tu:

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Co oznacza słowo „śpiulkolot”? 

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2021 zostaje „śpiulkolot”, który zdobył 9 656 głosów. To wyjątkowo uroczo brzmiące słowo oznacza: miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’.

Wydaje się, że wyrażenie swoją popularność zawdzięcza Instagramowemu profilowi Make Life Harder. To tam często całodniowy maraton memów kończy się przedstawieniem odlatującego do rzeczonego „śpiulkolotu” uroczego kotka, psa, nietoperza lub innego stworzenia.

Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021

„Naura” na drugim miejscu 

W 2021 roku na drugim miejscu w Plebiscycie znalazło się słowo „naura”. Jego spopularyzowanie przypisuje się Masno Gang. Na kanale YouTube członkowie często żegnali się z widzami w ten sposób. „Naura” to bowiem nic innego jak zmodyfikowana, egzotyczna forma potocznego, pożegnalnego słowa „nara”, którą wymawia się zmiękczając literkę „r”.

Trzecie miejsce należy do „twojej starej”

W tym roku w ogóle wiele słów swoją popularność zawdzięcza YouTube’owi, Twitch’owi oraz ogólnie mediom społecznościowym. Nic dziwnego, że wielu boomerów nie tylko nie rozumie znaczenia słowa, ale też zachodzi w głowę, skąd w ogóle wziął się pomysł na stworzenie takiego słowa i z czego wynika jego popularność.

„Twoja stara” na podium może jednak dziwić, bo wydawałoby się, że jest to wyrażenie, które już czasy świetności ma za sobą. 

Nagroda Jury 

Przyznano także Nagrodę Jury. Kapituła wskazała ich zdaniem najciekawsze językowo słowa. W tym roku nagroda główna przypadła słowu mrozi. A wyróżnienie otrzymało: odciszyć (się).

 

Sprawdź także:

Gwiazdka na OpenMoji 13.1Ranking najpopularniejszych YouTuberów w Polsce