Boomer, cringe, foliarz…? Trwa głosowanie w Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Moda cały czas się zmienia i nie dotyczy to tylko rzeczy, ale także słów. Największą kreatywnością w tworzeniu nowych słów wykazuje się młodzież, dlatego Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt, który ma za zadanie wyłonić najciekawsze językowo młodzieżowe słowo roku. Jakie słowo zwycięży w 2021 roku? Możecie decydować w głosowaniu, które potrwa do 30 listopada.

Trwa głosownie w Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku od sześciu lat organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Ma on na celu wyłonienie najpopularniejszych słów, określeń lub wyrażeń używanych przez młodzież. Propozycje nadsyłają sami internauci i trzeba przyznać, że ich kreatywność jest zadziwiająca. Organizatorzy zaznaczają, że doceniają przede wszystkim istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

W tym roku wszystkie propozycje już zostały zebrane, Jury dokonało analizy nadesłanych zgłoszeń i poznaliśmy finałową dwudziestkę słów, które startują w wyścigu o miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021.

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony został formularz głosowania, za którego pomocą można wskazać jedno słowo z listy, które Waszym zdaniem najbardziej zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. 

Głosowanie zakończyło się o północy 30 listopada, a wyniki zostaną ogłoszone 7 grudnia 2021 roku.

czytająca nastolatka

Oprócz tego Jury wybierze jeszcze trzy dodatkowe słowa, które uzna za najciekawsze językowo. Przyznana zostanie Nagroda Jury oraz dwa wyróżnienia, a autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Oto lista słów, na które można oddać swój głos w Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo 2021 roku:

  • baza Definicja (wg SJP PWN): wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based. Początkowo w slangu oznaczało ono osobę uzależnioną od kokainy, ale w 2010 raper Lil B nadał mu nowe znaczenie. Based oznacza bycie sobą. Bez lęku o to co pomyślą ludzie. Bez lęku o robienie tego co chciałbyś robić. Oznacza bycie pozytywną osobą.[…];
  • boomer Definicja (wg SJP PWN): ironiczna nazwa osoby starszej, reprezentującej pokolenie baby boom (urodzonego w latach 40., 50. lub 60.);
  • cringe Definicja 1: żenada, wstyd;
  • essa Definicja (wg SJP PWN): łatwy’ lub okrzyk radości, słowo na każdą okazję; może służyć jako powitanie, pożegnanie. Słowo używane do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do innych osób lub po prostu wyrażenie własnych uczuć.
  • ez Definicja (wg SJP PWN):‘łatwy’;
  • foliarz Definicja:‘wyznawca teorii spiskowych’, w ostatnim roku często o antyszczepionkowcach;
  • gituwa Definicja (wg SJP PWN): wyrażenie zgody lub aprobaty; pozytywne określenie,
  • IMO Definicja (wg SJP PWN): skrót od ang. in my opinion;
  • kox,koks Definicja (wg SJP PWN): zgłaszane najczęściej jako ‘świetnie’, ma jednak wiele znaczeń, m. in. ‘kokaina’, ‘substancja anaboliczna’ oraz ‘osoba trenująca na siłowni, zażywająca takie substancje’;
  • mrozi Definicja (wg SJP PWN): reakcja na coś żenującego;
  • naura Definicja (wg SJP PWN): skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia;
  • oddaje Definicja (wg SJP PWN): ‘opłaca się’;
  • pogchamp Definicja (wg SJP PWN): wyraz zadowolenia, aprobaty, pierwotnie emotikon; określenie, że coś jest fajne/ kozackie, niedowierzanie i zaskoczenie; radość i zadowolenie;
  • rel Definicja (wg SJP PWN): z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, prawdziwe zgadzam się z tobą;
  • sheesh Definicja (wg SJP PWN):wyraz zdziwienia lub zaskoczenia
  • sus Definicja:z ang. suspect lub suspicoius, ‘podejrzany’; skrót często używany przez graczy Among Us;
  • sześćdziesiona Definicja (wg SJP PWN): ‘donosiciel, skarżypyta’, od art. 60 kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców;
  • śpiulkolot Definicja (wg SJP PWN): miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’;
  • twoja stara Definicja (wg SJP PWN): funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź;
  • zodiakara Definicja (wg SJP PWN): dziewczyna, która wierzy w moc znaków zodiaku i często o tym mówi.

Głosować możecie za pomocą formularza na stronie PWN.

Do dwudziestki nie zakwalifikowało się wiele innych, ciekawych zwrotów jak np. bóldupić, bulwers, chwastfoody, dysmózgia, mamadżer, huncwot czy piwniczyć. Dodatkowo organizatorzy zaznaczyli, że nie zamieścili ani nie uwzględnili w głosowaniu słów wulgarnych, ani takich, które obrażają konkretne osoby, np. przeróbki nazwisk, a także grupy narodowe, religijne i inne.

książki

Wyniki z poprzednich lat

W 2016 roku w Plebiscycie głosowało ponad 3000 osób. Najwięcej głosów (ponad 180) padło na słowo sztos i to ono uzyskało miano Młodzieżowego Słowa Roku.

W 2017 ponownie sztos zebrał największą ilość głosów. Jednak ponieważ zwycięzcą nie może być ubiegłoroczny laureat, wygrało – „xD”. Wiele głosów zdobył też dwudzionek, ale ostatecznie odpadł, gdyż komisja PWN uznała, że jest to „słabo akceptowany purystyczny pomysł” zastąpienia weekendu. Ponadto wyróżniono pomysł na słowo smartwica, neologizm odjaniepawlić/odjaniepawlać oraz neosemantyzm pocisk wraz z pokrewnym czasownikiem pocisnąć kogoś, w znaczeniu „cięta riposta / pogrążyć przeciwnika ciętą ripostą”.

W 2018 Plebiscyt wygrało słowo dzban. W Miejskim Słowniku Slangu i Mowy Potocznej możemy przeczytać, że słowo dzban to „negatywne i zabawne określenie osoby, która się zawiesiła i nas nie słucha albo zrobiła coś głupiego lub śmiesznego”. Wyróżniono także wyrazy masny oraz prestiż. W kategorii „słowo ciekawie zbudowane” wybrano słowa zwyklak oraz mamadżer.

Młodzieżowym Słowem Roku 2019 zostało słowo alternatywka, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce zajęła jesieniara, czyli „miłośniczka jesieni”. Na podium załapał się jeszcze rzeczownik eluwina – powitanie, efekt przekształcenia słowa: halo/elo.

W zeszłym roku wyjątkowo Plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Jury uznało najczęściej zgłaszane słowa za „wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”. Pierwsze miejsce zajęły słowa sasin i sasinić, drugie – Julka (z Twittera), trzecie – spewuenić, czwarte – wy*******ać, a piąte – ***** ***. Mimo braku rozstrzygnięcia, kapituła konkursu zdecydowała o wyróżnieniu neologizmu tozależyzm.

Młodzieżowe Słowo 2021 Roku to… śpiulkolot

Decyzją internautów zwycięzcą tegorocznej edycji plebiscytu został „śpiulkolot”, tuż za nim uplasowała się „naura”. Trzecie miejsce przypadło… TWOJEJ STAREJ.

Więcej o wynikach przeczytacie tu:

Zgadzacie się z wynikami? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!