Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Głosowanie trwa. „Gilbert” nie znalazł się w finałowej dwudziestce

Jak co roku, wybór Młodzieżowego Słowa Roku wzbudza wiele emocji. Finałowa dwudziestka już została ogłoszona. Wbrew oczekiwaniom internautów nie znalazło się w niej słowo „Gilbert”. Sprawdźcie, jak głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 i kiedy poznamy tegorocznego zwycięzcę.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – wyniki

Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim ogłosiło zwycięzcę konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Zwyciężyło słowo: essa – powszechnie znane i używane w środowisku młodzieży na znak radości, triumfu czy w ogóle pozytywnych emocji.

Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Wydawnictwo Naukowe PWN razem z Uniwersytetem Warszawskim organizują konkurs już po raz siódmy. Do 8 listopada można było zgłaszać propozycje słów, które mogłyby zostać uznane za Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Teraz przyszedł czas na rozstrzygające głosowanie na jedno z 20 najczęściej zgłaszanych słów. Potrwa ono od 15 do 30 listopada. 

Wybór Młodzieżowego Słowa Roku oprócz pozytywnych emocji, wzbudzał także wiele kontrowersji. Po zeszłorocznym wyborze „śpiulkolotu” nie brakowało głosów, że nie jest to wcale popularnie stosowane przez młodzież słowo. Ponadto zarzucano, że o wyborze Młodzieżowego Słowa decydują osoby, które do grona młodzieży się już od dawna nie zaliczają.

Organizatorzy wzięli sobie te opinie do serca i prawdopodobnie z tego powodu w tym roku na stronie internetowej organizatorzy zaznaczyli, że: Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. Pojawiła się również informacja o wprowadzonej nowości. Mianowicie w tym roku organizatorzy zdecydowali się zaprosić do współpracy młodzież szkolną. Jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Oprócz Młodzieżowego Słowa Roku Jury wybierze jeszcze trzy dodatkowe słowa, które uzna za najciekawsze językowo. Przyznana zostanie Nagroda Jury oraz dwa wyróżnienia, a autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony został formularz głosowania, za którego pomocą można wskazać jedno słowo z listy, które Waszym zdaniem najbardziej zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. 

Głosowanie zakończy się o północy 30 listopada, a wyniki zostaną na początku grudnia.

Finałowa lista młodzieżowych słów

Oto lista dwudziestu słów, na które można oddać swój głos w Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo 2022 roku:

 • baza, warianty: bazuniazbazowane.

Definicja (wg SJP PWN): wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based. Początkowo w slangu oznaczało ono osobę uzależnioną od kokainy, ale w 2010 raper Lil B nadał mu nowe znaczenie. Based oznacza bycie sobą. Bez lęku o to, co pomyślą ludzie. Bez lęku o robienie tego, co chciałbyś robić. Oznacza bycie pozytywną osobą.[…];

 • betoniarz, warianty: betonbe be be betoncztery cztery

Definicja(wg SJP PWN): absurdalne powiedzenia z dwóch krótkich filmów opublikowanych na YouTube w 2008 r., a po latach odkrytych na nowo. W różnych sytuacjach powtarzane są fragmenty obu fraz: „Betoniarze w Anglii, macie pozdrowienia z Polski, be be be be beton!” oraz „Ty ****** betoniarzu. Cztery cztery” (44 to kod telefoniczny Wielkiej Brytanii). Betoniarz odnosi się najprawdopodobniej do profesji, kojarzyć się też może z osobą otyłą. Beton w języku potocznym kojarzy się ze stanem po paleniu marihuany, dawniej zaś z uporem, konserwatyzmem (beton partyjny).

 • Cringe, wariant: krindż

Definicja (wg SJP PWN): (spolszczone ‘krindż’) wstyd, przypał, sytuacja mocno niestosowna do okoliczności, zawstydzająca, coś krępującego.

 • essa

Definicja 2022 (wg SJP PWN): coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.

 • gigachad

Definicja (wg SJP PWN): osoba idealna, wzbudzająca podziw; ktoś bardzo dobry w jakiejś dziedzinie lub coś co jest świetne, doskonałe. W pierwszym znaczeniu odnosi się do słowa chad – nierealistycznego ideału męskiego piękna, w drugim do jego homonimu czad (Ale czad!) – ‘świetne, fantastyczne, doskonałe’.

 • kto pytał, wariant: A kto pytał?

Definicja (wg SJP PWN): pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią danego komunikatu; riposta o znaczeniu: „Nic mnie to nie obchodzi”.

 • łymyn, wariant: women

Definicja (wg SJP PWN): spolszczone żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie (wymowa ang. słowa women w l. mn.); współczesny odpowiednik powiedzenia: „Ach, te kobiety” z nutą pobłażliwości lub ironii.

 • naura

Definicja (wg SJP PWN): skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia. W wymowie słowa naśladowany jest angielski akcent.

 • NPC

Definicja (wg SJP PWN): zwykła, niewyróżniająca się osoba. Ktoś, kto zachowuje się i ubiera jak inni, ale też ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, dziwnie – jak postać z gry. Od ang. non-player character, non-playable character (NPC) – określenia z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.

 • odklejka, warianty: odkleić się, odklejeniec, odklejony, odkleiło, odkleja (czynność), odkleja (osoba).

Definicja (wg SJP PWN): stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

 • onuca, wariant: ruska onuca

Definicja (wg SJP PWN): sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą, osoba, która usprawiedliwia działania agresora.

 • pokemon

Definicja (wg SJP PWN): osoba wyróżniająca się zbyt ekstrawaganckim, niecodziennym, kolorowym wyglądem. Aluzja do postaci kolorowych stworów z gry komputerowej.

 • rel

Definicja (wg SJP PWN): z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, prawdziwe zgadzam się z tobą. Potwierdzenie tego, co mówił przedmówca.

 • robi wrażenie

Definicja (wg SJP PWN): dosłowny lub ironiczny sposób wyrażenia zdumienia lub podziwu. Powiedzenie nawiązuje do jednego z filmów, na którym youtuber zachwala duży, trzydziestocentymetrowy kebab, który „robi wrażenie”.

 • siedemnaście, wariant: hehe 17

Definicja (wg SJP PWN): żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek. Pytanie i odpowiedź: Ile ty masz latHehe, siedemnaście to fragment piosenki wykonywanej przez grupę NATSU WORLD skupioną wokół youtuberki i influencerki Natsu. Siedemnaście może być też odpowiedzią na każde pytanie zaczynające się od ile?.

 • sigma, wariant: sigma male

Definicja (wg SJP PWN): mężczyzna silny, niezależny, intrygujący, pewny siebie, podziwiany, ale nieafiszujący się ze swoimi sukcesami.

 • slay

Definicja (wg SJP PWN): (z ang. slay – niszczyć, gromić) coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używane, gdy ktoś nam się podoba albo gdy jesteśmy z czegoś zadowoleni, a nawet jako okrzyk triumfu. Slangowo „you slay me” stosowane było jako komentarz do dowcipnej wypowiedzi już sto lat temu.

 • sus

Definicja (wg SJP PWN): z ang. suspect lub suspicious, ‘podejrzany’; skrót często używany przez graczy Among Us, gry wideo, odpowiednika znanej zabawy w mafię, która wielką popularność zdobyła w 2020 r.

 • twoja stara, warianty: twój starytwoja matkatwój ojciec

Definicja (wg SJP PWN): funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: Kto?/ Kto pytał? lub na dowolną inną wypowiedź. Przed kilkunastu laty modny składnik dłuższych deprecjonujących zwrotów w rodzaju „Twoja stara pierze w rzece”. Rzadziej w postaci męskiej (twój stary). Pochodzi od ang. yer mum (lub yo momma) ucinającego dyskusję.

 • UwU

Definicja (wg SJP PWN): emotikon oznaczający coś słodkiego, uroczego; ekspresja ciepłych emocji. Może być też ironiczną reakcją na coś, co odczuwa się jako „przesłodzone”. W Internecie pojawia się od lat i pochodzi z tradycji japońskich emotikonów kaomoji, popularnych w kręgach fanów mangi i anime. Litery „U” należy kojarzyć z zamkniętymi oczami, a całość – z wyrazem błogości na twarzy. Analogiczne „OwO” (tu oczy szeroko otwarte) oznacza zaskoczenie, zdziwienie, ekscytację.

 

Jak co roku wiele słów, które znalazły się w finałowej dwudziestce młodzieżowych słów roku, zostało spopularyzowanych w mediach społecznościowych lub pochodzi ze świata gamingu. Brakuje Ci na liście jakiegoś wyrażenia? Być może znajdziesz je w którymś z artykułów w naszych strefach tematycznych. Sprawdź:

stos książek

Akcja „Gilbert na Młodzieżowe Słowo Roku”. O co chodzi?

Od pewnego czasu na TikToku można było zobaczyć w komentarzach pod viralowymi filmikami zdanie „Gilbert na młodzieżowe słowo roku”. Tą akcją użytkownicy platformy chcą doprowadzić do tego, by słowo Gilbert znalazło się w plebiscycie, a najlepiej by ostatecznie wygrało. Całą akcję zapoczątkował najprawdopodobniej użytkownik @latwogang. Opublikował on filmik, w którym proponuje, by masowo zgłaszać na stronie PWN (https://msr.pwn.pl/słowo) „Gilbert”, a jako znaczenie podawać „geniusz”.

Teraz już wiemy, że ta akcja się nie powiodła i „Gilbert” nie znalazł się w gronie dwudziestu słów na które można oddawać swoje głosy. Czy to będzie największa z dotychczasowych kontrowersji wokół plebiscytu?

Angielski Slang internetowy

Jakie słowa zdobyły już tytuł Młodzieżowego Słowa Roku?

W 2016 roku w Plebiscycie głosowało ponad 3000 osób. Najwięcej głosów (ponad 180) padło na słowo sztos i to ono uzyskało miano Młodzieżowego Słowa Roku.

W 2017 ponownie sztos zebrał największą ilość głosów. Jednak ponieważ zwycięzcą nie może być ubiegłoroczny laureat, wygrało – „xD”. Wiele głosów zdobył też dwudzionek, ale ostatecznie odpadł, gdyż komisja PWN uznała, że jest to „słabo akceptowany purystyczny pomysł” zastąpienia weekendu. Ponadto wyróżniono pomysł na słowo smartwica, neologizm odjaniepawlić/odjaniepawlać oraz neosemantyzm pocisk wraz z pokrewnym czasownikiem pocisnąć kogoś, w znaczeniu „cięta riposta / pogrążyć przeciwnika ciętą ripostą”.

W 2018 Plebiscyt wygrało słowo dzban. W Miejskim Słowniku Slangu i Mowy Potocznej możemy przeczytać, że słowo dzban to „negatywne i zabawne określenie osoby, która się zawiesiła i nas nie słucha albo zrobiła coś głupiego lub śmiesznego”. Wyróżniono także wyrazy masny oraz prestiż. W kategorii „słowo ciekawie zbudowane” wybrano słowa zwyklak oraz mamadżer.

Młodzieżowym Słowem Roku 2019 zostało słowo alternatywka, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce zajęła jesieniara, czyli „miłośniczka jesieni”. Na podium załapał się jeszcze rzeczownik eluwina – powitanie, efekt przekształcenia słowa: halo/elo.

W 2020 roku wyjątkowo Plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Jury uznało najczęściej zgłaszane słowa za „wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”. Pierwsze miejsce zajęły słowa sasin i sasinić, drugie – Julka (z Twittera), trzecie – spewuenić, czwarte – wy*******ać, a piąte – ***** ***. Mimo braku rozstrzygnięcia, kapituła konkursu zdecydowała o wyróżnieniu neologizmu tozależyzm.

W zeszłym roku wygrało słowo śpiulkolot, które oznacza oznacza: miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’. Na drugim miejscu w Plebiscycie znalazło się słowo naura, trzecie miejsce przyznano zaś twojej starej.

Więcej o wynikach przeczytacie tu:

Sprawdźcie też: