Essa Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Jakie słowo zdobyło nagrodę Jury?

Nareszcie poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Została nim essa. Kapituła przyznała także Nagrodę Jury. Sprawdźcie, co oznaczają zwycięskie słowa i jakie słowa także zostały wyróżnione?

Młodzieżowe Słowo Roku – wyniki plebiscytu

Na podstawie liczby oddanych głosów kapituła plebiscytu uznała, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostało słowo essa. Wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem essa znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu.

Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 11 października do 30 listopada br. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Jury doceniło odklejkę

Za najciekawsze ze zgłoszonych słów jury uznało słowo odklejka, które oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści. „Gdy – jak wskazuje wyróżniona definicja – ktoś za bardzo odpłynął w krainę marzeń i żyje w swoim świecie”. Odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja.

Innymi, ciekawymi zdaniem jury propozycjami słowotwórczymi zgłaszanymi przez internatów były: popkornina na oznaczenie tego, co „fajne, młodzieżowe i cool”, dyntka używana, gdy „wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli” czy poddymić, które może być stosowane jako synonim „rozkręcania atmosfery”.

Dużo głosów oddano także na słowa: slay, łymyn, betoniarz czy NPC.

Jak wyglądał plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2022?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 11 października br. Do 8 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło prawie 125 tysięcy zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń.

Od 9 listopada trwały obrady Jury. W tym roku Jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN. Eksperci analizowali zgłoszone słowa (pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych. Można było głosować na nie w drugim etapie, który trwał od 15 do 30 listopada br.

Sprawdź więcej informacji o Młodzieżowym Słowie Roku 2022

Jak co roku wiele słów, które znalazły się w finałowej dwudziestce młodzieżowych słów roku, zostało spopularyzowanych w mediach społecznościowych lub pochodzi ze świata gamingu. Brakuje Ci na liście jakiegoś wyrażenia? Być może znajdziesz je w którymś z artykułów w naszych strefach tematycznych. Sprawdź:

Żródło: sjp.pwn.pl