Czy Red Dead Redemption 2 to dobra gra do nauki o zwierzętach?

Trudno uwierzyć, że minęły prawie trzy lata od premiery gry Red Dead Redemption 2. W dalszym ciągu pozycja trafia na pierwsze strony gazet Internetowych ze względu na niesamowity poziom szczegółowości i zachowanych detali otoczenia. Nasuwa się pytanie: Czy gra Red Dead Redemption 2 mogłaby posłużyć jako narzędzie edukacyjne w nauce o zwierzętach?

Co mówi badanie na temat wpływu edukacyjnego w grze RDR 2?

Nauczyciel biologii występujący pod pseudonimem SaiRookwood przy wsparciu naukowców z University of Exeter i Truro College, opublikował na Reddit informacje o pewnym badaniu. Miało ono na celu ustalenie, czy wysokobudżetowe gry, takie jak Red Dead Redemption 2, mogą mieć charakter edukacyjny. W szczególności odpowiedzieć na pytanie: Czy intensywna rozgrywka na mapach pełnych szczegółów gry Red Dead Redemption 2 może pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o dzikiej przyrodzie w świecie rzeczywistym?

art gry red dead redemption 2 z arthurem morganem
źródło: rankedboost.com

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem ponad 586 osób, z których 444 grało w Red Dead Redemption 2 już wcześniej. Poproszono ich o wymienienie konkretnych zwierząt, które mogli zobaczyć w grze. Żeby usunąć pewne oczywiste skojarzenia, w badaniach pominięto zwierzęta, takie jak niedźwiedzie i wilki. Badacze skupili się na innych, mniej znanych zwierzętach takich jak pstrąg stalowogłowy czy czapla.

red dead redemption 2 polowanie z arthurem morganem
źródło: gamesradar.com

Czy gra Red Dead Redemption 2 może edukować?

Wszyscy uczestnicy musieli zidentyfikować 15 różnych gatunków zwierząt na podstawie prawdziwych zdjęć, a następnie odpowiedzieć, czy widzieli je w grze Red Dead Redemption 2. Osoby, które grały w nią wcześniej, były w stanie zidentyfikować średnio 10 z 15 zwierząt. Co najmniej o trzy więcej od osób, które w tę grę nie grały.

Co więcej, osoby, które ukończyły główną historię gry, wypadły wyjątkowo lepiej w porównaniu z innymi osobami zaangażowanymi w badanie. Badanie pokazuje więc, że głębokie wejście w fabułę i  stworzone środowisko gry może być bardziej wartościowe niż zwykła nauka zwierząt na pamięć.

Badanie zostało opublikowane na stronie Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego.

red dead redemption 2 polowanie z arthurem morganem


Co jest tak szczególnego w Red Dead Redemption 2?

Rockstar Games nie jest tak naprawdę studiem, o którym można by w pierwszej kolejności pomyśleć, że używa gry jako narzędzia edukacyjne. Jednakże to, co zrobili z poziomem szczegółowości w swoim najnowszym arcydziele, jest niesamowite.

Przypatrzmy się, chociażby kilku małym detalom, które dodają grze autentyczności:

  • Księżyc działa w dokładnych cyklach księżycowych.
  • Wybór ubioru ma wpływ na rozgrywkę. Będziesz musiał owinąć się ciepło, gdy temperatura spadnie i zrzucić warstwy, gdy zrobi się nieznośnie gorąco.
  • Błyskawica czasami uderza w drzewa, które w oddali buchają płomieniami i iskrami.
  • Gdy oskórujesz zwierzę, możesz zobaczyć, gdzie znajdują się rany wylotowe.
  • Możesz głaskać psy. Co więcej, nie będą na ciebie szczekać, jeśli je później zobaczysz.
  • Jeśli grasz honorowo, kamera podczas powtórki zabójstwa skupi się na Arthurze. Jeśli jesteś niehonorowy, skupi się na zabójstwie i przedstawi go w bardziej krwawy sposób. Im mniej masz honoru, tym mniej widoczny będzie Artur w tle widoku z kamery.
red dead redemption 2 zwierzę

Jakie jeszcze gry nie tylko bawią, a uczą?

Red Dead Redemption 2 nie jest jedyną grą która wykorzystuje swój świat do edukowania. Assassin’s Creed Origins wprowadził Discovery Tour w 2017 roku, który oferował graczom sposób na poznanie świata starożytnego Egiptu. Ubisoft zatrudnił nawet prawdziwych naukowców, aby doradzali podczas tworzenia trybu gry, co zrobili z najnowszymi grami z wyżej wymienionej serii.

Oprócz tego doskonałym przykładem jest gra This War of Mine. Jedna z najlepiej ocenianych polskich produkcji ukazujących dramat wojny. Wejdzie do kanonu nieobowiązkowych lektur szkolnych.

Zdjęcie z Read Dead Redemption 2

Gry są oczywiście używane w edukacji – w nauce programowania, nauk ścisłych, w rozwijaniu zdolności poznawczych, plastycznych, muzycznych, ale nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach – mówił Przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Więcej o grze This War of Mine przeczytasz w naszym artykule: Kartkówka z gry? „This War of Mine” trafi na listę lektur szkolnych.

Gry wideo znacznie przeżyły swoją wcześniejszą reputację „uczenia dzieci przemocy”. Dziś to medium jest znane z umieszczania w centrum uwagi niezwykle ważnych historii, które pozostałyby w ciemności w każdym nieinteraktywnym medium, takim jak program informacyjny lub film.