Kartkówka z gry? „This War of Mine” trafi na listę lektur szkolnych

Z jednej strony dla niektórych wydawać się to może żartem. Z drugiej – na liście lektur znajdują się już w końcu komiksy. Teraz może dołączyć do nich „This War of Mine” od 11 bit studios. Gra jako lektura dla uczniów szkół średnich to inicjatywa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wojna nie do zabawy

This War of Mine tu gra survivalowa przygotowana przez polskie 11 bit studios, znane m.in. z przebojowego Frostpunka. Akcja osadzona jest w świecie wojny, która dotknęła miasto Pogoren (fikcyjne, aczkolwiek inspirowane oblężeniem Sarajewa w latach 90.). Gracz kieruje cywilami (maksymalnie czterema), którzy chcą przetrwać wojenny horror. Trzeba dbać o zdrowie – fizyczne i psychiczne, znajdować pożywienie, unikać kul snajperów oraz przekradać się przez ulice. A przy okazji podejmowane są ciągle niełatwe decyzje – czy pomóc napotkanemu NPC, czy może jednak go obrabować lub zabić?

Wydana na pecety, konsole oraz urządzenia mobilne gra spotkała się z niesamowicie życzliwym przyjęciem. Doceniono ją m.in. na Independent Games Festival w 2015 roku, gdzie zdobyła nagrodę publiczności. Teraz pora na kolejne wyróżnienie

Językiem gier do młodzieży

Siedzibę 11 bit studios premier odwiedził dzisiaj, ale o planach wprowadzenia This War of Mine na listę lektur była mowa już od wczoraj. W rozmowie dla Radia Kraków Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę użyteczność gier w edukacji, ale również na lukę w ich wykorzystaniu w taki sposób. Nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach – mówił.

this war of mine gra lektura szkolna
Źrodło: 11 bit studios

Dziś na facebookowym profilu 11 bit studios możemy przeczytać o stawianiu milowego kroku na drodze do uznania gier za dzieła kultury. Prezes Grzegorz Miechowski wskazuje, że mówią one do młodego odbiorcy językiem, który jest dla niego zrozumiały. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim – emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości – mówi, dodając, że gry są pod tym względem podobne do literatury, od której różni je jednak język interakcji. Jestem dumny z faktu, że to właśnie produkcja 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w naszym kraju.

This War of Mine – kiedy w szkołach?
Gra zostanie wpisana na listę lektur nieobowiązkowych dla szkół średnich od roku szkolnego 2020/21. Ze względu na poruszaną tematykę This War of Mine ma kategorię od lat 18 i dlatego będzie to lektura dla osób pełnoletnich. Jak podawało wczoraj Radio Kraków, Kancelaria Przesa Rady Ministrów chce, by w przyszłości stopniowo lista lektur uzupełniana była o kolejne oraz by zapewniona została infrastruktura techniczna, żeby szkoły mogły korzystać z gry bez limitu i za darmo.

Decyzja zbiera zasadniczo pozytywne komentarze. Profil Gry, które zapadły w pamięć zamieścił pod wpisem 11 bit studios komentarz: wreszcie coś, czym zainteresuje się w większej skali młodzież. Pojawiają się jednak pytania, w jaki sposób miałoby wyglądać „zaliczanie” gry (w tym przez osoby, które z różnych przyczyn nie będą mogły w ten tytuł zagrać), a także głosy stwierdzające, że w ten sposób obrzydza się młodzieży granie.

A jakie jest Wasze zdanie? Dajcie znać w komentarzach lub na Twitterze. Na Geeksie przeczytacie też o bardziej typowych lekturach szkolnych i ich adaptacjach.

Źródło: Radio Kraków, 11 bit studios, Twitter, Facebook