Poznaliśmy zwycięzców Steam Awards 2020. Red Dead Redemption 2 grą roku

Nagrody Steam Awards 2020 zostały już przyznane. Tym samym poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Głosowanie odbyło się w 10 kategoriach, a grą roku został uznany Red Dead Redemption 2. Niestety w żadnych z głosowań nie znalazł się Cyberpunk 2077. Sprawdź, które tytuły zostały w tym roku odznaczone.

Steam Awards 2020. Co to w ogóle jest?

Rok 2020 dobiegł końca. Jak wiadomo, w grudniu studio Valve cyklicznie wyłania laureatów do nagrody Steam Awards. Do każdej z 10 kategorii nominowanych jest 5 gier (mogą się one powtarzać). Do głosowania uprawniona jest cała społeczność platformy Steam. Każda osoba niezależnie jak dawno temu założyła konto lub ile czasu w ciągu roku była zalogowana, ma takie same prawa do wyrażenia swojej opinii. Taki zabieg pozwala twórcom otrzymać bezpośrednie opinie od graczy, a sam werdykt jest bardziej rzetelny.

Steam Awards 2020

Brak Cyberpunk 2077. Czy to przez liczne kontrowersje?

Nie pojawienie się na liście Cyberpunka 2077 wywołało wiele zapytań na wszelakich forach. Niektórzy byli oburzeni, że gra studia CD Projekt RED nie została nominowana m.in. do gry roku. Kolejną kontrowersję wywołało umieszczenie w zestawieniu Red Dead Redemption 2, które natomiast ukazało się pod koniec 2019 roku.

Nic nie jest jednak przesądzone. W tegorocznym głosowaniu udział wzięły tytuły, które zadebiutowały na platformie Steam w okresie od 3 grudnia 2019 roku do 25 listopada 2020 roku. Red Dead Redemption 2 pojawiło się 5 grudnia 2019 roku, natomiast premiera Cyberpunka 2077 odbyła się 10 grudnia 2020 roku. Idąc tym tropem, gra warszawskiego studia pojawi się w przyszłorocznym plebiscycie.

Lista zwycięzców Steam Awards 2020

Gra roku

„Może to zasługa wciągającej rozgrywki, trzymającej w napięciu historii, dobrze napisanych postaci, nieskazitelnej wizji całości czy też uzależniającego trybu wieloosobowego. Niezależnie od powodu, zwycięzca w kategorii gry roku 2020 stał się klasykiem już w momencie wydania.”

Zwycięzca: Red Dead Redemption 2

rockstar

Pozostałe nominacje: Hades, Doom Eternal, Fall Guys: Ultimate Knockout, Death Stranding

Gra VR roku

„Gra VR roku nie udaje jedynie zwykłej rzeczywistości. Ta gra ulepsza rzeczywistość, wykorzystując medium, jakim jest VR, i popycha granice wirtualnego świata.”

Zwycięzca: Half-Life: Alyx

Half-Life Alyx rękawice z urządzeniem

Pozostałe nominacje: Phasmophobia, The Room VR: A Dark Matter, Thief Simulator VR, Star Wars: Squadrons

Owoc miłości

„Z tej gierki żadna nowość, a członkowie zespołu stojącego za nią już od dawna nie myślą o debiucie swojego dziecka. Ale że rodzice z nich na medal, to wciąż je wspierają, wydając nowe aktualizacje po tych wszystkich latach.”

Zwycięzca: Counter-Strike: Global Offensive

Counter Strike Global Offensive screenshot z gry

Pozostałe nominacje: Among Us, Terraria, Wiedźmin 3: Dziki Gon, No Man’s Sky

Razem raźniej

„Istnieją gry, które po prostu nie są takie same, gdy gra się w nie w pojedynkę. Może potrzebujesz znajomego, który osłoni ci plecy. Może potrzebujesz znajomego, by wbić mu nóż w plecy. Tak czy inaczej, uciecha czeka na tych, którzy zbiorą znajomych, by zagrać w te gry.”

Zwycięzca: Fall Guys: Ultimate Knockout

fallguys

Pozostałe nominacje: Sea of Thieves, Borderlands 3, Deep Rock Galactic, Risk of Rain 2

Najbardziej innowacyjna rozgrywka

„Projektanci tej gry przodują w kreatywnym eksperymentowaniu, rzucając nowe światło na rozgrywkę i używając oszałamiających niespodzianek. Ta gra zachwyciła, zainspirowała i zabawiła nowością, której nigdy wcześniej nie było ci dane doświadczyć.”

Zwycięzca: Death Stranding

Death Stranding

Pozostałe nominacje: Control Ultimate Edition, Superliminal, Noita, Teardown

Gra ze znakomitą fabułą

„Czasami w czuły punkt może trafić tylko gra stawiająca mocno na fabułę, a ta jest niczym koński kopniak. Trzyma w napięciu jak telenowela i jest tak dopracowana jak scenariusz wysokobudżetowego serialu. Należą się brawa za to, że dzięki tobie coś odczuwamy!”

Zwycięzca: Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Pozostałe nominacje: Detroit: Become Human, Mafia: Definitive Edition, Metro Exodus, Hprizom Zero Dawn Complete Editoon

Najlepsza gra, w której jesteś do bani

„Jest to gra, która nagradza uporczywość i nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Jest to najtrudniejsza gra, jaką obdarzyliśmy miłością.”

Zwycięzca: Apex Legends

Apex Legends

Pozostałe nominacje: Crusader Kings III, Ghostrunner, Fifa 21, GTFO

Znakomity styl wizualny

„Styl wizualny nie aspiruje do odwzorowywania wyglądu świata rzeczywistego (chociaż to samo w sobie jest bardzo szlachetne)… on opisuje charakterystyczny wygląd i atmosferę, którymi gra wręcz ocieka.”

Zwycięzca: Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps w x-kom


Pozostałe nominacje: Battlefield V, There Is No Game: Jam Edition 2015, Marvel’s Avengers, Black Mesa

Najlepsza ścieżka dźwiękowa

„Ten niedoceniony bohater zasługuje na uznanie za swoją wybitną ścieżkę dźwiękową. W to mi graj!”

Zwycięzca: Doom Eternal

Doom Eternal FPS

Doom Eternal w x-kom


Pozostałe nominacje: Halo: The Master Chief Collection, Helltaker, Need for Speed Heat, Persona 4 Golden

Usiądź i zrelaksuj się

„Ta gra to antidotum na ciężki dzień. Jest spokojna, relaksująca i sprawi, że twoje zmartwienia rozpłyną się bez śladu. To twój czas na osiągnięcie zen.”

Zwycięzca: The Sims 4

Gra The Sims 4 screenshot 2

The Sims 4 w x-kom


Pozostałe nominacje: Microsoft Flight Simulator, Satisfactory, Untitled Goose Game, Factorio

A Ty, na co zagłosowałeś? Podziel się swoim wyborem w komentarzu. Do zobaczenia w przeglądzie przyszłorocznych nagród, miejmy nadzieję, że Cyberpunk 2077 się na nie załapie.