GeForce RTX 3090 Ti z problemami? Koronacja nowego króla wydajności odłożona w czasie

NVIDIA, która szykuje kolejnego mocarza wśród kart graficznych, ma problemy. Tak przynajmniej sugerują najnowsze, pochodzące z wiarygodnych źródeł przecieki dotyczące GeForce’a RTX 3090 Ti. Koronacja nowego króla wydajności opóźni się z kilku powodów. Co się wydarzyło na ostatniej prostej? Jak bardzo premiera nowego GPU „zielonych” jest zagrożona?

Produkcja GeForce’a RTX 3090 Ti wstrzymana. Poznaj przyczyny

Gdy NVIDIA potwierdziła oficjalnie kartę graficzną GeForce RTX 3090 Ti na konferencji z okazji targów CES 2022, wydawało się, że już nic nie przeszkodzi styczniowej premierze nowego GPU.

Nic bardziej mylnego. W miniony weekend serwis TweakTown, który powołał się na swoje źródła związane z firmą NVIDIA, poinformował, że „zieloni” poprosili partnerów biznesowych, by tymczasowo wstrzymali oni produkcję niereferencyjnych RTX-ów 3090 Ti. Przynajmniej do czasu, aż zostaną naprawione problemy, które udało się – na całe szczęście – wykryć jeszcze przed sklepowym debiutem. Te – niepotwierdzone oficjalnie – informacje potwierdził również serwis VideoCardz, którego źródła uchodzą za wiarygodne.

nvidia geforce rtx 3090

Jakie są powody wstrzymania produkcji? Według portalu VideoCardz RTX 3090 Ti napotkał na dwie dość istotne przeszkody. Pierwsza z nich wiąże się z wadliwym BIOS-em, a druga – bardziej poważna – ma charakter sprzętowy. Nie jest jednak jasne, jak bardzo jest ona poważna i jakich zmian będzie konkretnie wymagać, bo źródła VideoCardz nie zdradziły szczegółów.

Jak duże opóźnienie zaliczy RTX 3090 Ti? Kiedy trafi do sklepów?

Premiera RTX-a 3090 Ti miała odbyć się 27 stycznia 2022 roku, ale problemy natury sprzętowej mogą wyraźnie ją opóźnić. Wszystko zależy od skali usterki, a tej nie znamy. Nie była ona tak drobna. Podobno problemem okazały się pamięci, które nie były w stanie pracować z pełną stabilnością. Nowe GPU wyjdzie 29 marca 2022 roku.

Karty RTX 3090 Ti osiągają absurdalne ceny

Mimo wstrzymania produkcji RTX-y 3090 Ti już pojawiają się w ofertach sklepów. Nie muszę chyba wspominać, że osiągają zaporowe ceny. Bo trudno inaczej określić kwoty rzędu 3500-4500 dolarów (ok. 16-21 tys. zł z podatkiem) za topowego modele MSI GeForce RTX 3090 Ti Gaming X Trio i Suprim X…

ceny niereferencyjnych modeli msi rtx 3090 ti
Źródło: VideoCardz

Ceny o około 30% wyższe względem tych cechujących RTX-a 3090 przy kilkuprocentowym wzroście wydajności to oferta tylko dla nielicznych. Mimo to i tak zapewne znajdą się chętni, którzy nie zważają na absurdalne ceny, bo liczy się dla nich wyłącznie bezkompromisowa wydajność. A jedno jest pewne – na GeForce’a RTX 3090 Ti nie będzie mocnych.

Źródło: TweakTown, VideoCardz

Przeczytaj więcej o innych kartach z serii RTX 3000:

Poznaj karty graficzne GeForce RTX 3000 w x-komie