Prima aprilis 2022 – kiedy wypada? Sprawdź najśmieszniejsze dowcipy i dowiedz się, skąd wzięła się tradycja robienia żartów

Początek kwietnia to święto dowcipnisiów i pretekst do robienia rozmaitych żartów. Powód? W wielu krajach obchodzimy wówczas prima aprilis, z którym nierozerwalnie połączona jest tradycja celowego wprowadzania w błąd. Dowiedz się najważniejszych rzeczy o prima aprilis i sprawdź, jakie żarty mogą rozbawić Twoich najbliższych. Zobacz też, jakie primaaprilisowe dowcipy przeszły do historii.

Historia prima aprilis i związane z nią tradycje

Wiele osób uważa, że prima aprilis posiada swoje korzenie w starożytnych obrządkach, związanych z rzymskimi Veneraliami, podczas których przymykano oko na żarty, wygłupy i kawały. Oficjalnie jednak po raz pierwszy prima aprilis świętowano dopiero w średniowieczu – jeśli chodzi o Europę, to najpewniej we Francji.

Co ciekawe, w każdej części świata obrządki związane z tym dniem wyglądają nieco inaczej. Prima aprilis różni się też nazwą w poszczególnych regionach naszego globu. Jest określany zamiennie jako m.in. święto głupców (kraje anglojęzyczne), polowanie na głupca (Szkocja), Dzień Niewiniątek (kraje hiszpańskojęzyczne), święto śmiechu (Rosja), czy Dzień Kwietniowej Ryby (Francja). 

Prima aprilis w Polsce 

Uważa się, że do Polski zwyczaj prima aprilis przywędrował z Europy Zachodniej. Miało to miejsce około XVI wieku, a już w XVII wieku święto żartownisiów na stałe wpisało się w naszą kulturę. Mówił o tym nawet wybitny poeta Wacław Potocki, w jednym ze swoich dzieł:

„Prima aprilis albo najpierwszy dzień kwietnia. Do rozmaitych żartów moda staroletnia”

Początkowo jednak prima aprilis był dochodzony nieco inaczej, np. poprzez zmyślanie historii, robienie dowcipów i naigrawanie się z naiwnych i nieostrożnych osób. Dzień ten uważano za wybitnie pechowy i niepoważny, dlatego przestrzegano przed robieniem w nim istotnych rzeczy. Później odrzucono te przesądy i dzisiaj obchody prima aprilis w Polsce przybrały bardziej radosny charakter, który obfituje w wesołe i dowcipne akcenty. 

prima aprilis śmiech 2022

Prima aprilis 2022 – kiedy dokładnie wypada?

Prima aprilis w mediach i marketingu

Humorystyczny potencjał prima aprilis jest też skutecznie wykorzystywany przez media i agencje marketingowe. Niewinne żarty pomagają ocieplić w ten sposób wizerunek firm oraz skutecznie podkreślają ich kreatywność. Przygotowując taką niespodziankę dla odbiorców lub klientów, warto jednak pamiętać o umiarze i konieczności wyprostowania żartu w odpowiednim momencie. Pozwoli to uniknąć wizerunkowych wpadek i rozczarowania audytorium. 

Przykładowe technologiczne dowcipy

Drukarka 3D od BMW

Drukarka 3D BMW Motorrad iParts 3D Mobile Printer wraz z dedykowanym jej specjalnym kufrem została zapowiedziana 1 kwietnia 2018 roku jako rewolucyjny element motocykla, który miał mieć możliwość drukowania pasujących do siebie części i akcesoriów – bez względu na to gdzie się znajdziemy i kiedy będziemy ich potrzebować. Produkt został tak profesjonalnie i wiarygodnie opisany na stronie producenta, że z pewnością zrobił „smaka” wielu fanom motoryzacji. Niestety, szybko okazał się żartem. 

bmw drukarka 3d fake
fot. bmwgroup.com

Screen Cleaner od Google 

W 2019 roku firma z Mountain View przygotowała niespodziankę w postaci aplikacji Screen Cleaner. Zapowiedziano program, który po zainstalowaniu na smartfonie miał umożliwiać fizyczne sprzątanie jego obudowy. Za pomocą specjalnie przygotowanych algorytmów aplikacja potrafiła usuwać m.in. odciski palców, czy rozlane na smartfon ciecze, np. sok. Niestety, jak się okazało nie ma tak dobrze, dlatego nadal musimy uważać i mieć przy sobie w rezerwie specjalną ściereczkę, która pomoże wyczyścić sprzęt w razie wpadki. 

HeadID od MyPhone 

W 2019 roku marka MyPhone postanowiła wkręcić swoich klientów informując, że RODO nie pozwala na dalsze skanowanie twarzy za pomocą FaceID. W związku z tym identyfikacja telefonem miała od tej pory przebiegać w niekonwencjonalny sposób – za pomocą skanowania tyłu głowy użytkownika, a nowa opcja otrzymała analogiczną nazwę… HeadID. Ciekawe, czy by się przyjęła, prawda?

myphone headid
fot. Facebook / MyPhone

Re Sock od HTC

Mowa o inteligentnych… skarpetach. Tak, tak, dobrze czytacie. Wielu fanów technologii smart z pewnością nabrało się na ten żart HTC. Skarpetki zaprezentowane przez wymienioną markę 1 kwietnia 2015 roku miały zaimplementowany moduł GPS, który raz na zawsze pozbywał się problemu zaginięcia jednej z pary, a gdy okazywało się, że pojawiła się w nich dziura, natychmiast wysyłały stosowny alert na smartfon. Niestety, one też okazały się primaaprilisowym żartem. 

htc skarpetki
fot. HTC

Aparaty gamingowe MSI

Chodzi o produkty ogłoszone przez MSI 1 kwietnia 2019 roku –  CS75 QUIKSHOT i CS75 ARCTIC. Primaaprilisowe modele miały być połączeniem technologii (charakterystycznych dla aparatów) z gamingowym potencjałem (prezentowanym przez markę), a więc jako pierwsze na świecie mogły zapewniać wysoką jakość wraz z turboszykim odświeżaniem obszaru roboczego, wysoką responsywnością na polecenia i genialnymi ujęciami.

Najśmieszniejsze żarty na prima aprilis 

Chcesz zrobić swoim bliskim niewinnego psikusa z okazji zbliżającego się święta dowcipów? Nie musisz mieć do tego firmy, marki, czy zasięgów. Liczy się tradycja i chęć poprawienia humoru – zarówno sobie, jak i rodzinie oraz przyjaciołom. Pamiętaj jednak przy tym o kilku podstawowych kwestiach. Znajdziesz je poniżej. 

3 wskazówki, których warto przestrzegać, aby żarty były udane

 1. Nie wolno żartować z tematów newralgicznych – szczególnie, jeśli są one istotne dla osoby, której chcemy zrobić dowcip. radzimy więc odrzucić tematy chorób i śmierci. Omijaj też żarty związane z tragicznymi wydarzeniami, np. atakami terrorystycznymi czy wojną. 
 2. Pamiętaj, że „czarny humor” nie jest dla wszystkich. Zastanów się, na co możesz sobie pozwolić w przypadku konkretnej osoby i jak powinna ona zareagować na zaplanowany żart.
 3. Znaj umiar. Zawsze kontroluj sytuacje i miej świadomość, kiedy powiedzieć magiczne „to był żart!”. W innym przypadku niewinny dowcip może spowodować niepotrzebną frustrację, a czasem nawet zupełnie niezamierzoną awanturę. 

10 nieszkodliwych żartów na prima aprilis 

 • bita śmietana zamiast kremu do golenia 
 • sól zamiast cukru 
 • karteczka ze śmiesznym napisem na plecach osoby, która nie jest tego świadoma 
 • potajemne przestawienie samochodu partnera/rodzica na parkingu 
 • zamiana ubrań w szafie 
 • wyciągnięcie baterii z pilota do TV 
 • odłączenie monitora od zasilania 
 • telefon od tajemniczego wielbiciela 
 • folia bąbelkowa pod dywanem 
 • nieoczywisty komunikat na social mediach, wkręcający znajomych – pamiętaj, aby później odpowiednio to sprostować